522 Shares 3078 views

De Quervaina choroby: objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba de Quervaina – patologia charakteryzuje się zapaleniem ścięgien na kciuk. Choroba objawia się stopniowo, różni się dość powolny rozwój. Czasami przed pójściem do lekarza, to trwa kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Opis choroby

choroby de Quervaina (przewlekłe zapalenie pochewki ścięgna lub zwężającym więzadła) – patologii, które charakteryzują się stopniowe zwężenie kanału, gdzie ścięgien kciuka. Choroba towarzyszy zapalenie tzw pochewki ścięgien. Choroba występuje w wyniku stałego obciążenia na szczotki, często w związku z wykonywaniem czynności zawodowych. Z powodu bólu u pacjentów zmniejsza zdolność do wykonywania pewnych ruchów absolutnie całej dłoni.

Okresowe zmniejszenie mięśni przedramienia pozwala zginania / rozciągania palców. Podczas ruchy te są odpowiedzialne ścięgna zginaczy (odpowiednie dla palcami powierzchni dłoniowej) i mięśni prostowników (przechodzi przez grzbiet dłoni). Poprzeczne ścięgien więzadeł zapewnić utrzymanie w żądanej pozycji. Osadzenie wiązadeł jest zlokalizowana na tym samym boku szczotki. Każda grupa ścięgien w najnowszym w oddzielnym kanale. Kciuk jest aktywnie zaangażowany w codziennym życiu. Jego ścięgna podjęcia największego obciążenia. Choroba de Quervaina prowokuje spójnego zapalenie więzadła, ich zagęszczania i obrzęków. W rezultacie, kanał staje się zbyt mały, nie objawy choroby występuje nieprawidłowe działanie całej strony.

Co powoduje rozwój patologii?

Dokładne przyczyny tej choroby pozostaje niejasna aż do końca. Zakłada się, że ciągłe powtarzanie czynności szczotkami (golf, ogrodnictwo, opieka nad dziećmi) może pogorszyć ten stan. Dlatego czasami choroba nazywana jest „matką nadgarstka”.

Eksperci również wydzielają szereg czynników przyczyniających się do rozwoju patologii, a mianowicie:

  • Urazy i uszkodzenia mechaniczne szczotki.
  • chorób zapalnych o charakterze stawów (zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa).
  • Stałe obciążenie na powierzchni stawu nadgarstkowego.
  • Zmiany hormonalne organizmu (często w okresie menopauzy).
  • Anatomiczne cechy układu mięśniowo-szkieletowego.

Kto jest zagrożony?

Największe ryzyko wystąpienia tej choroby u osób w wieku 30 i aż do około 50 lat. Choroba de Quervaina jest często diagnozowana u kobiet w okresie ciąży i opieki nad noworodkami.

Jakie objawy towarzyszą patologii?

Głównym objawem tej choroby jest ból w okolicy nadgarstka z kciukiem. Obracając dyskomfort ręka może się zwiększyć. Ból często daje w obszarze przedramienia i szyi.

Cechą charakterystyczną tej choroby jest uważane za objaw Finkelstein. Mężczyzna trzymając pięści, umieścić w jego kciuka. Jeśli kolejna próba podjęcia rękę w kierunku następuje ostry ból, można potwierdzić de Quervaina (choroba).

Na badania palpacyjnego stawu zauważyć nieznaczny obrzęk, ból w chorym.

Wielu pacjentów Głównym błędem nie są uważane ubiegania wykwalifikowanej opieki i unieruchomienia zwykłym pędzlem. Dla tych celów, ciasnych bandaży, specjalne opaski. W tym przypadku, początek choroby jest przyczyną niepełnosprawności. Pacjenci nie mogą wykonywać nawet najbardziej znane wśród spraw wewnętrznych (ziemniaki obrać, umyć, rozpiąć i tak dalej. D.).

diagnoza

nie powinny być pozostawiane bez nadzoru de choroby Quervaina. Choroba przejawia objawy przez kilka kolejnych dni, należy ostrzegać i być powodem do natychmiastowego leczenia u lekarza.

Podczas konsultacji specjalista przeprowadza badanie fizykalne obszaru dotkniętego może określić liczbę sprecyzowanie pytania (kiedy były bóle, ich możliwe przyczyny). W celu potwierdzenia diagnozy lekarz odprowadzane kilka testów.

  • Napięta porwanie. Specjalista naciska na kciuk na tylnej stronie tak, aby doprowadzić go do dłoni. Na absolutnie zdrowego palca dłoni powinny oprzeć się presji. W przypadku patologii pojawia się ból w dotyku.
  • Zdolność do przechowywania przedmiotów. Pacjent powinien podjąć w każdej strony na ten temat. Jeśli jest to trochę pull, dobra ręka będzie większa siła do utrzymania obiektu, który można powiedzieć o pacjenta.
  • badanie rentgenowskie może również potwierdzić chorobę de Quervain. Photo (Zdjęcie) ręce ujawnia obecność zgrubienie tkanek miękkich, okostnej zmian.

leczenie zachowawcze

Pierwsi pacjenci powinni wcześniejszego rozwiązania istniejących działań z obowiązkowego unieruchomienia obszarze zagrożonym. szczotka unieruchomienie powinny być skonstruowane tak, że kciuk jest zawsze w zgiętej pozycji względem wskazującym i środkowym. Dla tych celów, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z obsady, która jest stosowana do połowy przedramienia. Takie unieruchomienie zapobiega jedynie połączenie z obrażeń. Ponadto, odpowiednie leczenie zachowawcze należy przeprowadzić.

Zmiany zapalne więzadeł u podstaw takich chorób jak choroba de Quervaina. Leczenie polega na zastosowaniu procedur fizjoterapii (parafina, hydrokortyzon ultradźwiękowych). Ponadto, powołany leki przeciwzapalne ( "ibuprofen", "naproksen"), ( "zastrzyk sterydowy hydrokortyzon").

Gdy wymagana jest operacja?

Operacja jest zalecane, gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne lub ma miejsce być zaangażowanie dwustronne.

Operacja jest przeprowadzana w warunkach stanu ustalonego przy wykorzystaniu lokalnych możliwości znieczulenia. Przed rozpoczęciem znieczulenia lekarz bezpośrednio zauważa specjalny znacznik najbardziej bolesny obszar. Następnie wprowadzany prokaina i wykonany przekrój obszaru tak zwanego procesu rylcowatego, która przechodzi przez ten punkt. Tępe hak ostrożnie usunięto do tkanki podskórnej żyłek narażonych tylnego wiązadła. Jej lekarz rozcina i usuwa część. Często po dłuższym czasie choroby występują ścięgna adhezję do pochewki ścięgna. W tym przypadku, wszystkie skoki są wycinane. Ranę zaszyto, nałożony bandaż trójkątny. Szwy są usuwane po upływie około 10 dni, ostatecznie zmniejsza się zdolność do pracy przez 15 godzin.

Należy zauważyć, że de Quervaina (choroby) jest zwykle spowodowana przez patologicznego procesu w strefie pierścieniowej więzadła. Jeśli bezpośrednia operacja, pacjent nadal przeciążać ręki, prawdopodobieństwo nawrotu zwiększa się kilkakrotnie. Dlatego pacjenci są zachęcani do zmniejszenia aktywności, a czasem nawet zmienić rodzaj działalności zawodowej.

możliwe powikłania

Co się stanie, jeśli nie leczyć chorobę de Quervaina? Ręce z biegiem czasu coraz bardziej zaangażowane w proces patologiczny, a osoba traci zdolność do pracy znajome. Dlatego tak ważne jest w przypadku podstawowych objawów sugerujących chorobę szukać wykwalifikowaną pomoc do odpowiedniego specjalisty. W przypadku operacji nadal istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, takich jak tworzenie bolesne blizny i ruchów kciuka.

środki zapobiegawcze

Jak zapobiec postępowi choroby? Przede wszystkim, lekarze zalecają, aby wszyscy ci, którzy należą do grupy ryzyka, w celu zmniejszenia obciążenia fizycznego uchwycenia ruchów pędzla. Ponadto, nie należy uruchamiać charakter zapalną chorobą stawów. Gdy uraz lub uszkodzenie mechaniczne szczotka jest ważne, aby zasięgnąć porady lekarza i poddać terapii. Tylko utrzymanie wszystkich powyższych zaleceń, można zapobiec rozwojowi choroby.

wniosek

W tym artykule opisaliśmy co objawy choroby towarzyszy De Quervain. Praca w taki patologii zaleca się w 80% przypadków. Jednak w odpowiednim czasie rozpoczęto leczenie zachowawcze jest w stanie wyeliminować choroby i zminimalizować rozwój powikłań.

Mamy nadzieję, że wszystkie informacje będą dla Ciebie, aby rzeczywiście być użyteczne. Bądź zdrowy!