561 Shares 8393 views

TOZ-BM 12 calibres: recenzje, zdjęcia

Przez cały czas, nie tyle produkowano karabiny Tula, warto zauważyć fakt, że wśród nich jest kilka modeli, które są bezwzględnie warte uwagi od myśliwych, ponieważ było to w ich produkcji, że producenci doskonali ich rzemiosła, używając w tamtym czasie różnorodnych Poprawa w dziedzinie broni. Jednym z tych modeli jest 12-kaliber TOZ-BM, który został stworzony dla wszystkich miłośników kręcących zdjęcia i otrzymał bardzo dużą popularność wśród myśliwych. Natychmiast warto wspomnieć, że ten pistolet był pierwotnie wzorem dla polowań handlowych i amatorskich.

Co to za pistolet?

TOZ-BM 12 kalibru jest zmodyfikowany w 57. rocznicę ostatniego modelu TOZ-B. Nowy model cechował się znacznie wyższą wydajnością pod względem niezawodności i trwałości, początkowo produkowany był wyłącznie w skali 16 i 20. Kanały pnia różnią się typowymi zwężeniami pyska, wykonanymi w postaci poluchok-choka.

Podobnie jak oryginalne działo, TOZ-BM 12 kalibru jest wyposażony w zamki typu kłódkę. Pnie pistoletu wyposażone są w trzykrotny system zamykania na stopce, przy czym dno jest zamykane za pomocą ramy Perde i dwóch dodatkowych haczyków barbowych, a śrubę Greiner służy do blokowania wierzchołka. Bezpośrednio po wykonaniu strzału, wyzwalacz TOZ-BM 12-stopniowy jest w pełni automatycznie ustawiony na pozycję bezpieczeństwa.

Funkcje wizualne

Łóżko było wykonane z brzozy, orzecha lub buka, i należy zauważyć, że łóżko orzechowe jest cechą charakterystyczną dla ekskluzywnych modeli. Typem tyłek był pistolet, półpierścienny albo może być nawet.

Podobnie jak w przypadku oryginalnego modelu długość bagażnika wynosi od 700 do 725 mm, podczas gdy model 16-biegowy umożliwia zwiększenie bagażnika do 750 mm. Kanały puszek takiej broni nie mają powłok chromowanych, więc trzeba stale upewnić się, że nie rdzewieją. Często można znaleźć takie modele, które mają chromowane kanały, ale jest to dosyć rzadkie zjawisko i dotyczą tylko jednostek wydanych po 1960 roku. Tradycyjny pasek jest łatwy w obsłudze w taki sam sposób jak mosiężna mucha, dzięki czemu można wygodnie wykonywać fotografowanie ze stratą. Pasek ma specjalny profil przeciwrakowy, wykonany w kształcie poprzecznego wycięcia, pozwalający na spokojny, nawet w promieniach słońca.

Korzyści

Zaletą TOZ-BM można nazwać, że pistolet jest tak prosty, jak to możliwe demontaż, w związku z czym jest to bardzo wygodne w procesie czyszczenia i transportu. Model ten charakteryzuje się między innymi prostotą i bezpretrową troską.

Aplikacja oczywiście nie jest idealna w zwykłych modelach, ale niemal niemożliwe jest, aby użytkownicy mieli jakiekolwiek poważne skargi na ten temat. Z tyłu tyłka znajduje się wyspecjalizowana niebieska lub plastikowa podkładka, dzięki której nawet ważna masa TOZ-BM ma stosunkowo wygodny powrót, a jedyną rzeczą, o której nie należy zapominać, jest to, że broń wymaga właściwej karty, a ogień Trzeba wziąć z góry odpowiednią stojak. Między innymi jest to spowodowane niepowtarzalnym kształtem wkładki.

Wady

Jeśli mówimy o wadach TOZ-BM 12 kalibru (zdjęcie powyżej), można zauważyć, że takie pistolety nie zawsze są wyposażone w naprawdę wysokiej jakości wykończenie i walkę. Często można spotykać się z modelami tego pistoletu, charakteryzującymi się dość złym składaniem i dopasowaniem, a ponadto mają obrzydliwą walkę. Tak więc użycie bezpośredniego zamykania śruby Grindera wymaga bezwzględnie wysokiej jakości i wysoko wykwalifikowanego zespołu, w przeciwnym razie broń po prostu nie będzie w stanie wykonywać powierzonych mu zadań w sposób naprawdę czysty.

Z tego powodu często dostosowanie górnego mechanizmu jest dalekie od zadowalającego, a to często psuje TOZ-BM (12). Produkcja Piece nieco rozwiązała problem, ponieważ modele wyłączne są praktycznie pozbawione wad produkcyjnych. Warto też zauważyć, że wiele modeli różni się zdecydowanie nie najlepszym debugowaniem i przetwarzaniem różnych szczegółów, często powodując zasłużone komentarze większości myśliwych.

Jak to wpływa na polowanie?

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że w szeregu takich karabinów często różnią się niewłaściwe drzewo pudełka i wkładanie metalu. Nie zapominaj, że zbyt stare pistolety tego modelu mogą być nawet niebezpieczne dla myśliwego, ponieważ niemal całkowicie zużyły pluton ochronny. Podobnie, niechromowane pnie nie są również niezawodne.

Często w takich karabinach znajduje się "chrzest", który zapewnia brak prawego pnia na lewo, natomiast lewica, przeciwnie, nie z prawej strony. Oczywiście odnosi się to również do modeli zwykłych osiągnięć, ale ponieważ większość kopii tych egzemplarzy była najbardziej dostępna dla większości osób, odpowiadały one w pełni wymogom minimalnym większości myśliwych lat 60. i 70. XX wieku. W tajdze, a także na odległych terenach byłego ZSRR, pomimo ogromnego obiegu, co do zasady, TOZ-BM 12 kalibru (kurkovka) był rzadkością, a wszystkie zalety i wady stale utrzymywały status pożądanej broni.

Kto go używa i gdzie?

Podobnie jak standardowy model, był używany przez prawie wszystkich, którzy musieli stawić czoła polowaniu w życiu zawodowym i codziennym. Popularność tego pistoletu uwarunkowana jest faktem, że różni się w bardzo dobrze przemyślanym i sprawdzonym czasie, a co ważniejsze – łatwością konserwacji, ponieważ wszystkie części były szeroko rozpowszechnione, a zatem dostępne dla każdego myśliwego. Między innymi wiele osób ceniało również wysoki stopień wytrzymałości i niezawodności tego pistoletu.

Dla wielu myśliwych ważną rolę odegrał całkowity brak bezpiecznika, a także obecność młotków zewnętrznych, dzięki czemu broń mogłaby być doprowadzona do walki w możliwie najkrótszym czasie, ponieważ wystarczy tylko, aby kogut młotków. Z tego powodu pistolet mógł być łatwo transportowany z nabojami w komorze z wyzwolonymi rogami, a także nie trzeba przeprowadzać niepotrzebnych ruchów, aby wykonać strzał.

Co wybrać?

W każdym razie, do tej pory jedną z najpopularniejszych karabinów współczesnych myśliwych jest TOZ-BM 12 kalibru. Opinie właścicieli potwierdzają główne zalety i wady opisane powyżej, a zatem wśród profesjonalistów uważana jest za wyjątkowo skuteczną broń, biorąc pod uwagę bieżący koszt. Jak wspomniano powyżej, szczególną uwagę zwracamy zawsze na warianty jednostkowe, ponieważ różnią się jakościowo od zwykłych, od wykańczania zewnętrznego i produkcji części do walki. Między innymi można znaleźć kilka rodzajów broni tego modelu w pamiątkowych wykonaniach.

Jak określić jakość walki?

Ponieważ sama broń odznacza się dość poważnym wiekiem, każdy nabywa w swoim nabyciu zupełnie logiczne pytanie: "Jak ustalić, że pistolet ma naprawdę wysoką jakość i jest w normalnym stanie?" W rzeczywistości istnieją pewne zasady, które pozwalają określić, ile pistoletu jest gotowy do walki i czy zachował swoje oryginalne cechy.

Zgodnie ze specyfikacjami technicznymi, z lewej baryłki co najmniej 55% strzału powinno trafiać w cel, a właściwy – tylko 45%. W przypadku każdego pojedynczego pnia nie wolno wypalać więcej niż 3 strzałów, a jeśli co najmniej jeden z nich posiada powyższe cechy, wówczas bitwa bagażnika może być nazwana zadowalającą.

Jak rozmontować?

Pistolet TOZ-BM powinien być montowany i demontowany w określonej kolejności i w pełni zgodny z zasadami ostrożności. Zaleca się również, aby nie używać nadmiernych wysiłków lub strajków w tym procesie. Zanim zaczniesz pracować, TOZ-BM 12-kaliber musi być całkowicie rozładowany.

Sama procedura demontażu broni jest następująca:

  1. Czoło jest oddzielone od pnia.
  2. Pistolet jest zabierany z prawej strony za szyję pudła, a dźwignia blokująca z kciukiem zostaje doprowadzona do maksymalnej możliwej pozycji. Później pnie gładko skręcają i oddzielają się od pudełka.
  3. Otwór śruba mechanizmów udarowych zostaje wygięty.
  4. Śruba jest wkręcana z prawej strony do podstawy prawego udaru, a następnie wraz z nim należy dokładnie wydzielić odpowiedni mechanizm udarowy.
  5. Przez otwór znajdujący się w łóżku dla żagla, bardzo ostrożnie, drewniany młot naciska na lewy mechanizm udarowy.

Co musisz wziąć pod uwagę?

Montaż mechanizmów udarowych odbywa się w odwrotnej kolejności. Należy zauważyć, że oddzielenie mechanizmów udarowych jest wyłącznie w trakcie wymiany smaru letniego lub zimowego. Zalecane jest pełne ułożenie strzelby w nagłych wypadkach, a wszystkie prace powinny być wykonywane wyłącznie w warunkach odpowiednio wyposażonego warsztatu pistoletowego. Ostrza śrubokrętowe, które są używane w procesie montażu i demontażu TOZ-BM (12), muszą być odpowiednio wypełnione, a także w pełni zgodne z gniazdami śrubowymi.

Jak sobie radzić z tą bronią?

Zawsze należy rozważyć pistolet załadowany i przygotowany do strzału, a zatem nigdy nie można kierować go do ludzi, zwierząt domowych lub po prostu stać, opierając się o broń. Pistolet powinien być bardzo rozładowany i wyzwolony młotek, podczas gdy amunicja jest przechowywana w pudełku pod bezpiecznym zamkiem.

Czas trwania usługi, a także bezawaryjna eksploatacja TOZ-BM 12 kalibru zależy bezpośrednio od tego, jak umiejętnie włada właścicielem tej broni, a także o tym, jak jest używana amunicja wysokiej jakości.

Niedopuszczalne lub nieostrożne obchodzenie się z takim pistoletem, a także zbyt częsty montaż i demontaż doprowadzi do znacznego skrócenia ogólnej trwałości TOZ-BM. Komentarze właścicieli wskazują, że jakość amunicji musi być również obserwowana, nie mówiąc już o zgodności kalibru modelu.

Właściwości czyszczące

Czyszczenie broni powinno odbywać się tylko wtedy, gdy ślady osadów proszkowych z powierzchni kanału zostaną całkowicie usunięte. Po zakończeniu czyszczenia za pomocą alkalicznego związku dokładnie wyschnij i ponownie smaruje kanały trzpienia (można smarować olejem naftowym lub specjalistycznym olejem). Drewno pudła może być wytarte standardową suchą szmatką.

Dzień po zrobieniu zdjęcia i wstępnym czyszczeniu, kanały trzpienia należy wycierać czystą suchą szmatką, a jeśli znajdziesz ślady rdzy lub złóż węgla, czyszczenie będzie musiało być powtórzone w jak najkrótszym czasie. Jeśli po zwykłym czyszczeniu znajduje się kaucja, należy ją zmiękczyć, dokładnie wymywając kanały wrzącą wodą. Po umyciu pistolet jest ponownie czyszczony zgodnie z wszystkimi wymaganiami i zaleceniami.

Podczas fotografowania można umieścić ołowiu w kanale lufy. W celu usunięcia takiego ołowiu, należy użyć szczotki wykonanej ze stali lub miedzianego drutu, który jest smarowany specjalnym olejem pistoletowym, a następnie używany do wytarcia wałka bębnowego. W razie potrzeby można użyć szczotki wykonanej z sztywnych szczecin.