741 Shares 9456 views

Jak wybrać komputer rowerowy? Porównanie komputerów rowerowych Sigma Sport, BRI, VDO, Assize, Cateye. Prawidłowe ustawienie komputera rowerowego

Co to jest komputer rowerowy? Jest to małe urządzenie zamontowane na kierownicy w celu pomiaru prędkości, przebiegu roweru, a także wyświetlania parametrów aktualnego czasu, ciśnienia itp. W swoich funkcjach urządzenie przypomina panel samochodowy.

Historia

Pierwszy szybkościomierz rowerowy powstał w 1895 roku. Wynalazkiem tego urządzenia był Kurtis Hussein Veder. W tamtych czasach urządzenie było bardzo prymitywnym prędkościomierzem mechanicznym, które było przymocowane do koła specjalną łapką. Pozwoliło to na podanie informacji o liczbie obrotów i mil, co odbijało się na analogowym odleciu za pomocą kabla.

Prędkościomierz był bardzo popularny. Później model ten został znacząco poprawiony.

Wybierz urządzenie

Który komputer rowerowy najlepiej kupić? Aby to zrobić, musisz określić funkcje, które Twoim zdaniem powinny być wyposażone w to urządzenie. Również wybór komputera rowerowego zależy od kwoty pieniędzy, którą chcesz wydać na ten zakup.

Urządzenie przewodowe lub bezprzewodowe? Co jest lepsze?

W przypadku, gdy przed wybraniem rowerowego komputera trzeba zadecydować, które urządzenie jest potrzebne: przewodowe lub bezprzewodowe. Różnice w tych modelach znajdują się w obecności lub braku drutu, który znajduje się między komputerem rowerowym a czujnikiem na kole. W drugim wariancie informacje z czujnika są przesyłane za pomocą sygnału radiowego.

Jak wybrać komputer rowerowy? Która opcja powinna być wolna? Aby to zrobić, musisz przeanalizować wszystkie zalety i wady, po zapoznaniu się z wady i zalety każdego urządzenia.

Warto pamiętać, że cena przewodowego komputera rowerowego jest niższa niż w przypadku urządzenia, które podaje informacje przy użyciu sygnału radiowego. Jednocześnie na czujniku nie ma baterii. Jednym z powodów awarii takiego produktu może być uszkodzenie mechaniczne przewodu.

Jeśli chodzi o drugą opcję, komputer bezprzewodowy może zawsze być ukryty w torebce lub kieszeni. Jednocześnie nadal będzie informował o ruchu. Dodatnią cechą jest brak drutu między kołem a czujnikiem. Jednakże koszt takiego urządzenia jest nieznacznie wyższy od pierwszej wersji, poza tym jego praca staje się niepoprawna w przypadku silnej interferencji radiowej. Ponadto czujnik wymaga elementu zasilania.

W ten sposób bezprzewodowy komputer będzie najlepszym wyborem, jeśli musisz podróżować w trudnych warunkach. Urządzenie znajdzie się w kieszeni, a pomiary będą kontynuowane. To eliminuje ryzyko uszkodzenia przewodu. Ponadto niektórzy kupujący dbają o wygląd swojego roweru. Uważają, że drut ją psuje. Ale to kwestia osobistego smaku.

Możliwe funkcje

Jak wybrać komputer rowerowy, aby spełniał wszystkie niezbędne wymagania? Po pierwsze, musisz zapoznać się z jego funkcjami.

Najprostsze modele cyklo-komputerów wyświetlają maksymalną i średnią prędkość, częstotliwość, z jaką obraca się koło, całkowity przebieg, aktualny czas, odległość wyjazdu oraz czas, w którym rowerzysta jest w trasie. Są bardziej zaawansowane opcje. Są one wyposażone w wysokościomierz, inklinometr, GPS-nawigator, stoper i odwrotny timer. Niektóre modele wyświetlane na ekranie odzwierciedlają tętno i zużycie kilokalorii roweru, wilgotności i jej temperatury, wysokości itp.

Warto jednak pamiętać, że główną funkcją rowerowego komputera jest pomiar skuteczności podczas jazdy. Wszystko inne uważa się za drugorzędne.

Podejmując decyzję o wyborze komputera rowerowego, należy zwrócić uwagę na przejrzystość wyświetlania modelu, który Cię interesuje. Z dobrą jakością urządzenia można śledzić wskazania bez odrywania uwagi od drogi przez dłuższy czas. Duży rozmiar wyświetlacza będzie plusem.

Parametry kosztowe

Cena komputera rowerowego jest zależna bezpośrednio od funkcji, jakie posiada urządzenie. Dlatego konieczne jest podjęcie decyzji o potrzebie każdej informacji dostarczonej przez urządzenie. Większość rowerzystów ma wystarczające standardowe funkcje. Zastanów się nad nadmierną opłatą za aplikacje dodatkowe.

Praktyka pokazuje, że ze wszystkich modeli konsumenci preferują te, które dokładnie wyświetlają otrzymane informacje, są łatwe w instalacji i zarządzaniu. Ważne jest, aby była odporna na wstrząsy i wodoodporna obudowa, a także podświetlenie na ciemny dzień.

Konfiguracja urządzenia

Urządzenie, które wybierzesz, musi być zamontowane na rowerze. Następnie komputer rowerowy jest dostrojony. Nie każdy nabywca wie o tym.

Jakie działania należy podjąć, aby założyć komputer rowerowy? Instrukcja dla jego obsługi jest prosta i dostępna, informuje, który przycisk należy nacisnąć.

Przede wszystkim należy wprowadzić długość obwodu koła do komputera. W niektórych modelach ta funkcja jest uproszczona. Wykonywany jest zgodnie ze średnicą nominalną. Ta metoda jest jednak niedokładna. W instrukcjach dowolnego przyzwoitego modelu można znaleźć tabelę, która zawiera nie tylko średnicę, ale również szerokość, a także wysokość opon. Istnieją jednak pewne niuanse w tej kwestii. Szerokość opon różnych producentów jest różna. Fakt ten może mieć wpływ na dokładność odczytów prędkościomierza.

Dlatego ustawienie komputera rowerowego polega na założeniu cala (koła) koła rowerowego i wybraniu środka pokonanej odległości.

Maszyny do rowerów VDO

W latach czterdziestych ubiegłego wieku wielu liderów niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego starało się wyposażyć swoje samochody tylko w najlepsze prędkościomierze. Równocześnie preferowały urządzenia VDO. Urządzenia te gwarantowały dokładność pomiarów, ergonomię i niezawodność.

Komputer rowerowy VDO został opracowany w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To urządzenie jest miniaturowym modelem z przyrządami pomiarowymi. Komputer rowerowy VDO wyświetla nie tylko parametry prędkości roweru, ale również czas spędzony na drodze. Funkcje tego urządzenia umożliwiają rejestrowanie czasu rzeczywistego i uwzględnienie pokonanej odległości.

Firma VDO wydała całą serię komputerów rowerowych. Ich lista obejmuje modele, które mają pięć, osiem, dziesięć i piętnaście różnych funkcji. Jednocześnie wszystkie urządzenia odzwierciedlały życzenia wielu rowerzystów.

Komputery z cyklami VDO mają duży wyświetlacz, na którym wyraźnie widać jasne cyfry. Jednocześnie są one wyposażone w wygodny stół wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego, niezawodnego przewodu łączącego lub wrażliwych czujników bezprzewodowych. Obudowy tych urządzeń są wodoodporne. Są wygodnie umieszczone przyciski sterujące. Charakterystyczną cechą komputerów tej firmy jest odbłyśnik na ciele. To on stał się kluczem do udanej konkurencji z innymi producentami podobnych produktów.

Komputery z rowerem SigmaSport

Wielu rowerzystów ma tendencję do gromadzenia statystyk dotyczących ich osiągnięć i sukcesów. Pozwala im na ciągłe ulepszanie ich treningu. Komputer rowerowy SigmaSport pomagał temu od ponad dwudziestu lat. Niemiecka firma tworzy doskonałe urządzenia, stale dodając nowe funkcje do nich. Obecnie te komputery rowerowe są wygodnymi i kompaktowymi urządzeniami wielofunkcyjnymi. W tym przypadku różne modele mają nie tylko podstawowe funkcje. Są urządzenia o zaawansowanych możliwościach.

Najlepszy komputer rowerowy dla siebie może odbierać każdego nabywcy. Modele firmy Sigma są łatwe w obsłudze i oferują przystępną cenę.

Początkujący z reguły nabywają urządzenia, które mają dziesięć do dwunastu funkcji. Są łatwe w zarządzaniu i mają niską cenę. Specjaliści wolą bardziej wyrafinowane urządzenia.

Komputer rowerowy BRJ

Urządzenia dostarczające informacji o parametrach ruchu, ustawione na rowery, a nie tylko profesjonalistów. Takie instrumenty służą jako niezawodni asystenci i początkujący sportowcy.

Komputery z rowerem BRJ są popularne wśród konsumentów. Wiele modeli wyposażonych jest w duży wyświetlacz zawierający specjalne przypomnienia dotyczące konieczności konserwacji lub smarowania pojazdu. Ponadto istnieją funkcje czasu rzeczywistego, bieżącej i maksymalnej, itd.

Velocomputer Assize

To wielofunkcyjne urządzenie będzie godnym wyborem dla Twojego roweru. Jego zakup jest wyborem na rzecz praktyczności i komfortu. Aparaty Velica Assize wyposażone są w doskonałe mocowanie, które zapobiega odłączaniu czujnika podczas podróży. Wiele modeli ma małe, ale wygodne wymiary. Zawsze możesz wybrać urządzenia z dodatkowymi funkcjami.

Komputer cyklu Cateye

Dobrym wyborem dla każdego rowerzysty będzie urządzenie, które łączy wielofunkcyjność i łatwość obsługi. Takie urządzenie może stać się jednym z modeli komputera cyklu Cateye. Razem z odczytami o ruchu, pozwoli Ci podążać za tętnem, mocą i tempem. Pozwoli to szybko dostosować kierunek treningu.

Podświetlenie, które jest wyposażone w urządzenie, można zaprogramować, aby automatycznie włączać i wyłączać w zależności od harmonogramu jazdy. Ciało komputera rowerowego jest wodoodporne. Modele, które nie mają zewnętrznych czujników, można łatwo przenosić z roweru na rower.