562 Shares 1404 views

Uchwyt jest węzłem rybackim. Jakie są jego cechy, sposoby tkania, odmiany i obszary zastosowań?

Podszedł do brzegu błękitnego morza, porzucił sieć, którą właśnie kupił w sklepie, złapał pięciokilogramową złotą rybkę. Zgodnie z tą zasadą, dość często początkujący pójść na rybołówstwo. W rzeczywistości połowy wymagają starannego przygotowania, pewnych umiejętności i wiedzy. Przygotowanie sprzętu odgrywa istotną rolę w polowaniu na udany połów. Nawet najistotniejsze szczegóły i niuanse powinny być uwzględnione w działalności połowowej. Takie niuanse mogą oczywiście wiązać się z umiejętnością szycia węzłów rybackich.

Oddzielna nauka

Podobnie jak marynarze, rybacy uważają za dziewiarskie węzły jako całą naukę. Poznaj wszystkie mądrościowe węzły – proces jest złożony, długotrwały i wymaga początkującego rybaka cierpliwości i wytrwałości. Tylko ten, kto trenuje ten zawód w długim i wielokrotnym użyciu.

Jak wiesz, wędkowanie nie może być bez węzłów. Ponadto, przy pomocy węzłów rybacy ustalają "transport wodny" na brzegu. Umiejętność ich polerowania, pożyczali od doświadczonych marynarzy. Różnica między każdym węzłem połowowym polega na zdolności do wytrzymania pewnego obciążenia. Niezależnie od tego, jak dobrze nie wiązasz węzła, jeśli jego wygląd jest nieprawidłowy, to może nie przetrwać zamierzonej wagi ryb.

Proste i niezawodne

Najbardziej popularnym i często używanym jest zatrzask. Jest to węzeł rybacki, który wszyscy początkujący powinni mieć możliwość dziania. Jego głównymi zaletami jest niezawodność i prostota. Z tego powodu był kochany przez wszystkich profesjonalnych przędzalników.

Uchwyt jest węzeł, który rybacy używają do mocnego przymocowania łyżki i haka, obrotnicy, głowicy, muchy i tak dalej. Doświadczeni rybacy nazywają to najbardziej skuteczną metodą mocowania linii. Przy takim węźle będzie mógł wytrzymać do sześciu lub ośmiu kilogramów.

Jednak eksperci ostrzegają, że lepiej jest użyć takiej metody krycia na cienkiej lub średniej linii. Podłączenie dobrej klamry na grubej linii nie zadziała, a to będzie bardzo niepewne. Nie zaleca się używania węzła klinowego na linię połowową, której przekrój jest większy niż 0,4 milimetra. Również nie będzie to właściwe, jeśli planowane jest użycie go w plecach.

Odmiany

Siła jakiejkolwiek sieci rybackiej zależy bezpośrednio od złożoności tkania. Clinch nie jest wyjątkiem. Istnieje kilka wariantów dziania:

 • Proste lub pojedyncze.
 • Utwardzony.
 • Ulepszone.
 • Podwójnie.

Jeśli porównamy ze względu na siłę, to jeśli chodzi o duże ryby, lepiej jest, aby dwukrotnie zwiększyć lub ulepszyć klin. Odsetek wytrzymałości w tym przypadku wynosi od 95 do 99 procent. Jeśli mówimy o prostym guziku, to mówimy o sile 85-87 procent. Różnica jest namacalna.

Rybacy twierdzą, że zatrzask jest uniwersalnym wariantem węzłów rybackich. To dość proste w realizacji, a jednocześnie dość silne.

Zalety i wady

Sądząc po opiniach rybaków, klinik ma pewną liczbę zalet i niewielką listę braków. Które z nich?

Co do plusów, po pierwsze, jest to najłatwiejszy i najbardziej dostępny dla początkujących, wyglądający jak wędki. Po drugie, zdolność do takiego dzianin będzie wiązała się z niezawodnością elementów wędkarskich, mając wąskie oczko. Po trzecie, zatrzask jest węzłem rybackim, który pasuje do większości cienkich i średnich linii, w tym dzisiejszego popularnego włókna pojedynczego.

Wśród niedociągnięć można zidentyfikować następujące punkty. Klamra nie jest zalecana do stosowania w przypadku grubych linii połowowych. Również ten węzeł nie nadaje się do narzędzi mających duże oczy i podłużne otwory. Dla siatki plecionej, która ma gładką powierzchnię, prosta klamra jest bezużyteczna. Stosowany jest tylko do drewna i nici, których średnica nie przekracza 0,4 milimetra.

Jak się zająć

Jakość przygotowania narzędzi uzależniona będzie bezpośrednio od zdolności do szycia węzłów rybackich. Pierwszą rzeczą, którą należy zawsze zrobić przed dzianiem jest zwilżanie wodą. To sprawi, że witryna będzie tak niezawodna i mocna, jak to możliwe.

Opis krok po kroku wygląda tak

 1. Przełóż wędkę do oku haka (lub innego sprzętu).
 2. Wyciągnij ją na dziesięć do piętnastu centymetrów.
 3. Wolny koniec linki ma być skręcony wokół głównej części klocka.
 4. Zrób pięć do ośmiu obrotów.
 5. Końce nici są umieszczone w okucie, które zostało uformowane w pobliżu oczka.
 6. Zanurzyć linię w wodzie.
 7. Dokręć.
 8. Zaleca się odcinanie zbędnych kawałków linii wędkarskiej.

Dla właścicieli jachtów popularna jest również uniwersalna wersja klamry. Dzianina jest tak samo prosta. Jedyną różnicą jest to, że po pięciu do ośmiu obrotach węzeł nie jest zaostrzony i powstaje kolejna dodatkowa pętla. Końce linii są rozciągnięte do niej. Wetted z wodą, a następnie w końcu zaciśnięto.

Podwójnie

Ta odmiany ma kolejność wielkości większej wytrzymałości i niezawodności niż dwie pierwsze opcje. W przeciwieństwie do innych, może być stosowany do plecionek i monofilamentów, co jest wielkim plusem dla tych rybaków, którzy wybierają dokładnie te rodzaje tackles.

Podwójna klamra ma jedną cechę charakterystyczną – podwójną pętlę.

 1. Przechodzimy linię w oczy.
 2. Rozciągamy dziesięć centymetrów.
 3. I oto moment – powtarzanie akcji jeszcze raz. W ten sposób powstaje podwójna pętla, która odróżnia ten węzeł od innych klinów.
 4. Obroty (od pięciu do ośmiu).
 5. Koniec linki będzie musiał zostać pociągnięty przez podwójną pętlę.
 6. Wet z wodą. Pociągamy. Wszystko, jak w dwóch poprzednich wersjach dziania.

Po kilku treningach węzeł klapsa będzie najbardziej popularny w arsenale początkującego. Początkujący będą lubili jego prostotę, ale jednocześnie siłę, niezawodność, trwałość.