597 Shares 4995 views

Amerykańska aktorka Bette Davis: biografia, filmografia i ciekawostki

gwiazda Hollywood Bette Davis urodził się 5 kwietnia 1908 roku. aktorka dzieciństwo ewoluowały trudne, gdy miała kilka lat, jego ojciec porzucił rodzinę. Matka podniosła początkującego aktorkę i jej siostrę Barbarę samemu. Rodzina żyła w ubóstwie, i nigdy nie było wystarczająco dużo pieniędzy, ale, pomimo trudności, byli bardzo przyjazny i starał się wzajemnie wspierać w prawie wszystko. Aspirującego aktorka bardzo lubił swojej siostry, po wielu latach, aktorka wezwie córkę w jej cześć – Barbara. Jakiś czas później, Bette zadedykować książkę ukochanej matki, który pozostał jej wieloletniego przyjaciela.

Pierwszym krokiem w sztuce

Bette Davis był bardzo trudny na początku twórczej drogi. Od wczesnego dzieciństwa dziewczynka marzyła o wielkiej scenie i zdecydowanie udał się do swego celu. W szkole teatralnej powiedziano jej, że nie ma talentu, ale takie stwierdzenie nie powstrzymało Davis – ciągnęła zapukać zamkniętymi drzwiami. Musiała dostać się do pracy bileterka. W tym przypadku, Bette zaczął czasami dostać małe role. Jakiś czas później, Davis został zaproszony do firmy niewielkiego teatru w Nowym Jorku. Po sukcesie spektaklu „Dzika Kaczka” aktorka Bette Davis wierzył w siebie i odważyli się podbić Hollywood.

Pierwszy i Hollywood aktorka odmówiła, mówiąc, że nie ma przyszłości w filmie, ale po jakimś czasie dyrektor, który dokonał takiego nieprzyjemnego oświadczenie musiał publicznie przeprosić gwiazdy.

Debiut utalentowanej i pięknej aktorki odbył się w 1931 roku. Po zaledwie roku zagrała swoją pierwszą główną rolę. Dzięki jasnym wyglądem i złego charakteru, aktorka jest zazwyczaj oferowane jako femme fatale i temptresses. Istotnym przełomem w jego karierze przyszedł trzy lata po debiucie na zdjęciu. W czasie, gdy świat kina właśnie zaczęła się rozwijać, aktorzy były bardzo trudne – musieli wiedzieć, że nikt nigdy nie zrobił. Ten ciężar jest przygarbiony na ramionach młodej aktorki Bette Davis – bardziej skomplikowana rola psychologiczny niż to ma, trudno było sobie wyobrazić.

Nagroda „Oscar”

Aktorka Bette Davis filmy z którym udział cieszyły się ogromną popularnością, został nominowany 11 razy do „Oscara” i dwukrotnie otrzymała prestiżową statuetkę. Pierwszy otrzymał prestiżową aktorki za rolę pijaka w filmach „Dangerous”. Zakorzenione w poziomie gwiazdy, Davis zaczął domagać się od swojej pracowni, z którym podpisał umowę, większą niezależność w wyborze ról. Aby podkreślić wagę swoich zamiarach, aktorka opuściła Los Angeles i przeniósł się do Londynu.

Jakiś czas później, Deyvis Bett wróciła, ale jej działania nie pozostają niezauważone – jej postać stała się niezależnym i autorytatywnym kobiety, które mogą stanąć na siebie, a nie chować się za mężczyzn. Jeden z tych ról Bette zagraniu w filmie „Jezebel”, za którą otrzymała drugą nagrodę „Oscar”.

Ze względu na filmie „Of Human Bondage”, „porażka ciemności”, „List”, „Lisy”, „Następnie, podróżny”, „Pan Skeffington”, „Wszystko o Ewie”, „Star” i „Co się zdarzyło Baby Jane?” aktorka Bette Davis został nominowany do „Oscara”.

kariera szczyt

W latach czterdziestych ubiegłego wieku, aktorka była u szczytu swojej popularności. studio filmowe liczyć się z jego zdaniem i słuchali jej uwag. Czarno-biały film zmieniły kolor, a Betty brał czynny udział w rozwoju kina, nawet bardziej niż węglik jej status gwiazdy. W '41 roku została wybrana prezesem American Academy of Motion Picture Arts.

Dziesięć lat później, kiedy aktorka była po czterdziestce, Deyvis Bett trudno było konkurować z młodych i utalentowanych aktorek w Hollywood. Krytyka zaczęła podkreślać jej napięty niewłaściwe postawy i gesty są nieuzasadnione w niektórych pracach filmowych.

Życie osobiste B. Davis

Po raz pierwszy aktorka poślubiła w 1932 roku. Jej mąż stał się muzykiem jazzowym i przyjaciel z dzieciństwa z Harmon Oscar Nelson. Małżeństwo trwało siedem lat. Wybrany nie stać popularność Bette. Był znany tylko przez fakt, że był jej mąż, i jak każdy twórczej osoby, muzyk chciał sławę i uznanie.

Drugie małżeństwo z biznesmenem Artur Davis przedstawił wiele tragicznych chwil. W niewyjaśnionych okolicznościach zmarł jej mąż. Dwa lata później, Bette wyszedł po raz trzeci ożenił artysty William Sherry. Po pewnym czasie, mieli córkę Barbarę. W chwili narodzin córki aktorka miała 39 lat. Po pewnym czasie mąż rzuca aktorkę i poślubić córkę pielęgniarki.

Na fali sukcesu po triumfalnym obrazie „Wszystko o Ewie” Davis nagle poślubia swoją partnerkę w filmie – Gary Merrill, która jest znacznie młodszy od niej. Ale ten fakt nie przeszkadza aktorka. Gary przyjąć córki Bette, a po dwie pary przyjmie więcej dzieci.

aktorka córka

Córka Bette Davis – Barbara, urodziła się, gdy jej matka odwróciła prawie czterdzieści lat. córka aktorka nazwała na cześć swojej siostry, z którą był bardzo ciepły i bliski związek. Barbara pojawił się kilka razy na ekranie: Po raz pierwszy, gdy była dzieckiem, a drugi – odegrał niewielką rolę w filmie „Co się zdarzyło Baby Jane?”. W tym obrazie, grał także jej matka i aktorka Joan Klouford, który feuded Davis.

Barbara napisał dwie książki, w których nie jest dobrze mówił o swojej matce. W tym czasie druga książka stanu zdrowia aktorki pogorszył się gwałtownie. Pierwszy kawałek był bestsellerem, drugi – nie mają wiele sukcesów.

Dzhoan Krouford i Bette Davis

Hollywood legendy o waśni pomiędzy Bette i Joan. Dwa legendarna aktorka nie mogła dzielić się ze sobą ani chwały, ani mężczyzn, ani ustawiony. Według koleje życia, musieli pracować razem w filmie „Co się zdarzyło Baby Jane?”. W momencie, gdy strona miała być inscenizacja konfliktu – był solidny naturalizm z najbardziej jaskrawe błyski gniewu. W filmie zagrali dwa starzenia gwiazdy filmowe. Davis za udział w filmie był nominowany do Oscara „”, a po tym konflikcie jeszcze bardziej zintensyfikowane.

Kiedy Joan zmarł, stosunek Bette całkowicie z przeciwnikiem nie zmieniło. Wiedząc, że umarli nie mogą mówić źle, powiedziała: „Joan Klouford zmarł. Dobry ".

Choroby B. Davis

We wczesnych latach 60-tych Bette próbowała wrócić na Broadway, ale jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszyła. Davis ciągle źle, ale ostatni wysiłek, aby odtworzyć film. W 1983 roku aktorka została zdiagnozowana z rakiem piersi. Po usunięciu onkoobrazovany Bette doznał udaru 4. One spowodowały paraliż. Davis miał dużo czasu, aby odzyskać od choroby. Ale mimo obrzydliwe uczucie, Betty kontynuował pracę w filmie. Po częściowym paraliżem pozbycie aktorka po raz kolejny z rozpoznaniem raka, która miała swoją przeszłość resztki zdrowia. Jakiś czas później, Davis umiera w wieku 81 roku.

Bette Davis Filmografia (fragmenty)

W trakcie swojej kariery, aktorka występowała ponad sto ról w filmach. Przyniosła jej talenty do najlepszych mistrzów epoki, którzy stworzyli arcydzieła kina amerykańskiego i światowego.

Debiut aktorki w filmie „Bad Sister”, który został wydany w 1931 roku. Film opowiada historię dwóch sióstr. Jeden z nich – kapryśna piękność, która całkowicie uciekł z nim, a drugi – cichy, który jest stale odpowiedzialny za jakiekolwiek błędy. Kapryśna dziewczyna w filmie wykonywane Davis.

Rola w „ludzkiej Bondage” obraz przyniósł niewiarygodny sukces aktorka. Jej występ był prawdziwym objawieniem i podniósł go na nowy poziom aktorstwa. Do roli kelnerki w filmie do prestiżowej nagrody „Oscara” po raz pierwszy nominowany Bette Davis.

Film "Dangerous" (1935) i "Jezebel" (1939) przedstawił dwa aktorka statuetkę "Oskara".

Legendarny film „Wszystko o Ewie”, w którym grał Bette roli starzejącego aktorka Broadway, było najlepsze filmy o błyskotliwej karierze aktorki. Film zdobył sześć statuetek „Oscara”, w tym w kategorii „Najlepszy film”. Arcydzieło trwało 16 miejsce w kategorii „Sto najlepszych filmów”, i jest uważany za klasyka światowego kina. Oprócz legendarnego Davis zagrał w filmie, innego słynnego kobiety. Obraz stał się niemal debiut dziełem niepowtarzalnym Marilyn Monroe.

"Co się zdarzyło Baby Jane?" – niesamowity thriller psychologiczny z Bette Davis i Joan Klouford. Prawdziwe wrogość legendarnych aktorek Hollywood przeniosła się do filmu. Jasne konflikty i samica sarkazm dał obraz niesamowite kolory naturalizmu. Pomimo wspaniałej gry, Joan został nominowany do „Oscara” i Bette – po raz kolejny nominowany. Fakt ten jest nieprzyjemny wpływ na już trudnych relacji między aktorek.

Jego ostatnia rola Bette zagrała w „Sierpniowe wieloryby”. Fabuła rozwija się wokół dwóch sióstr, którzy są stare. Bohaterka Betty – sarkastyczny Libby, która owdowiała i ślepy. Ona jest trudno dbać o siebie, więc jej wesoły zaloty siostrę Sarah. Film przedstawia jeden dzień z życia kobiet.

Cytaty pięknej i utalentowanej aktorki B. Davis

„Jeśli nigdy nie wiedział, co nienawidzą jej własne dziecko, a potem już nigdy nie była matką.”

„Kiedy człowiek daje jego opinię, że jest człowiekiem. Kiedy kobieta wyraża opinię, że jest suką ".

„Silne kobiety opuszczają tylko poślubić słabych ludzi.”