796 Shares 8418 views

Lew Dodin: biografia i oświadczenie

Lew Abramowicz Dodin … Nazwa ta jest dobrze znana w kręgach teatralnych. Wybitny reżyser, utalentowany nauczyciel rysunku i teatralny – jest on jednym z twórczego elity Rosji. O nim i jego pracy, można dowiedzieć się z tego artykułu.

Dzieciństwo i młodość przyszłego reżysera

Lew Dodin urodził się 14.05.1944 w miejscowości Stalinsk, dziś Novokuznetsk. To tutaj, że jego rodzice byli w ewakuacji w czasie wojny. Pochodzący z Leningradu, wrócili w 1945 roku.

Od najmłodszych lat stał lew uczęszczać na zajęcia w Teatrze Miejskim młodzieńczej twórczości. W tym czasie szef tutaj był wspaniały nauczyciel MG Dubrovin. Pod jego wpływem w młodym Lva Dodina pojawiły się silne pragnienie, aby poświęcić swoje życie do teatru. Po szkole, Lew Dodin został studentem w Państwowym Instytucie Teatru, Filmu i północną stolicą muzyki. Jego nauczycielem i mentorem był wybitny reżyser B. Sohn. Ich nauczyciele Dodin Lew Abramowicz jest również nazywany BDT, Lyubimov, Efros.

Pierwsze kroki reżyserskie

Lew Dodin, życie i których los po studiach są w pełni związane z teatrem, udało mu się spełnić swoje reżyserskie pomysły.

Debiutował jako filmowiec zbiegła się z roku produkcji. Tak więc 1966 jest oznaczona w twórczy biografia Lva Dodina wyjściowego teleplay „First Love” przez Turgieniewa. To było po pracy w Leningrad Youth Theatre. Tutaj wystawił „Jego ludzie – numerowane” A. N. Ostrovskomu. W Teatru Dramatu i Komedii przyszedł jego „Minor” i „Roza Berndt”.

Teatr Mały Teatr w losie reżysera

W 1975 roku pojawił się życie Lva Dodina Mały Teatr Dramatyczny. Po pierwsze, po prostu reżyser pracował z tej świątyni Melpomeny. Wystawił „Robber” K. Capek. Później "Cesja" na A. Volodin "The Rose Tattoo" T. Williamsa, "Żyj i pamiętaj".

Dodin stał się śmiertelny dla spektaklu „Dom” na podstawie powieści Fiodora Abramov, wydany w roku 1980. Po tym spektaklu w 1983 roku Lew Dodin otrzymał ofertę na czele teatru. Od tego czasu i do dziś jest on niekwestionowanym liderem MDT.
Jego pierwsza praca w charakterze naczelnego dyrektora był spektaklu „Bracia i siostry”. Inscenizacja jest trudno przebić żaren cenzury. Jednak dzięki spektaklach „Domu” i „Bracia i Siostry” te utworzone fundacji artystycznych, które dziś tworzą coś takiego jak Teatr Lva Dodina.

Ponad 25 lat jest liderem L. A. Dodinym MDT na przedstawieniach teatralnych odbywały się: "Gwiazdy w poranne niebo", "Władca much", "Old Man", "The Moscow Choir", "Gaudeamus", "Demony", "Król Lear", " pożądanie w cieniu wiązów „” Chevengur „” Życie i los „” Klaustrofobia „” Molly Sweeney «» utraconej miłości Pracy „oraz inne, wszystko to nazwę.

Jego repertuar obejmuje wiele wykonań dzieł A. P. Chehova, który zawsze był zainteresowany Dodin. Jest to słynny „Wiśniowy sad”, „Wujaszek Wania”, „Mewa”, „Play Bez tytułu”.

nauczanie

Oryginalny artysta, wytrawny twórca teatralny szokujące Lew Dodin, którego występy w formacie gatunek stylu niemal wyzywająco różnych od siebie, ale w rzeczywistości jest zgodne tradycjonalistą.

Wszystkie jego pomysły ucieleśnia scenę, są wynikiem osobistej, indywidualnej oceny. Przechodzi przez siebie, zawsze przeżywa wielką duchową potrzebę wiedzy. Być może dlatego dość wcześnie Lew Dodin poczuła nieodpartą chęć i konieczność przeniesienia jej zgromadzonego doświadczenia duchowego do kogoś innego. I w rezultacie, w 1969 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Scenicznych w Petersburgu. Obecnie jest profesorem w Akademii i szef wydziału reżyserii. Znaczna część szkolenia dla aktorów, reżyserów, zgodnie z jego metodzie, odbywa się w teatrze. Dodin nie powtarza się dosłownie jednego ze swoich nauczycieli. Ma własną Stanisławskiego, Meyerholda, Dubrovin, Zon, Strehlerowi …

Przedstawienia umieścić Dodin, przejdź przez wiele lat bez utraty jej znaczenia, one, wraz ze zmieniającym się świecie, wylano nowe znaczenie. Jego liczne uczniowie pozostają więc przez większość swojego twórczego życia. Wśród nich – Maria Nikiforow, Władimir Zacharow, Piotr Semak Oleg Gayanov Igor Konyaev, Sergei Bekhterev, Tatyana Shestakova Siergiej Własow, Vladimir Tumanov Natalia Kromin Vladimir Seleznev, Nikolay Pavlov, Andrey Rostovsky Leonid Alimov i inni, którzy pracowali. i kontynuuje pracę z mistrzem w MDT. Jednak wiele z nich i którzy pozostają na zewnątrz teatru i jego uczniów, jak zwolennicy dodinskoy szkoły.

Lew Abramowicz organizuje regularne warsztaty w różnych szkołach teatralnych w Europie, a także w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Jest członkiem jury konkursu literackiego „Northern Palmira”, a także jako członek „złotej Sofit” jury nagrody teatralnej Petersburgu.

metoda Dodin

Stworzenie tego niezwykłego reżysera, stworzył szkoły nie pozostawia nikogo obojętnym. Ma fenomenalną siłę przyciągania. W swoim twórczym laboratorium Wiele uwagi poświęca się słowem. Wszystkie ich zamiary, idee, impulsy Lew Dodin ucieleśnia poprzez wyrazisty i zawsze oryginalnego wyrazu. On ma coś do powiedzenia do swoich uczniów, więc dodinskie monologi może trwać godzinami.

Jego metoda polega na tworzeniu teatralną całość. Ma własną filozoficznego zrozumienia, że nie jest teatrem. Zawsze walczył do Teatru House, Teatr mieszkaniami. Tworzenie sceny Lew Dodin i poświęcił całe swoje życie. Według dodinskoy model, teatr – to zbiorowy artystą, którego pojedyncza zbiorowa dusza. Tylko w-domu teatru, zgodnie z Lev Abramowicz, można stworzyć spektakl, który jest produktem wielkiej kultury.

Jego twórcze eksperymenty, wypowiedź reżysera interesujące dla widza. Niewielki rozmiar sali teatralnej nie zawsze pomieścić wszystkich, którzy chcą odwiedzić jego występy.

Najbardziej znany reżyser świata produkcje

Lew Dodin, którego zdjęcie ciągle pojawiają się w mediach i publikacjach dotyczących istotnych tematów, jest autorem ponad sześćdziesięciu spektakli teatralnych i operowych, miał sukces na różnych etapach światowych. Najbardziej znanym z nich – to „upadły”, wystawiona w fińskim Teatru Narodowego, „Elektra” i „Salome” Richarda Straussa, „Katarzyna Izmajłowa”, „Golovlevs”, „Meek” w Moskiewskim Teatrze Artystycznym, „Dama pikowa” "Mazepa", "Demon" Rubinstein. produkcje operowe stworzone przez niego we współpracy z wybitnymi dyrygentami: Mścisław Rostropowicz, Claudio Abbado, James Conlon et al.

Nagrody i tytuły

Lew Dodin jest artyście Ludowej Rosji, laureat Nagrody Państwowej ZSRR i Federacji Rosyjskiej, Nagroda Prezydenckim RF. Jego występy teatralne i aktywność naznaczona wieloma nagrodami rosyjskich i międzynarodowych. W 1994 roku został odznaczony francuskim Orderem Sztuki i Literatury.