80 Shares 6456 views

Urządzenie generatora – maszyny prądu stałego

Generator jest elektryczną maszyną, która konwertuje mechaniczną energię obrotów silnika pierwotnego na prąd elektryczny prądu stałego. Potem ten konwekcyjny generator energii daje konsumentowi. Urządzenie generatora opiera się na przepisach indukcji elektromagnetycznej. Jednym z najczęstszych typów tych urządzeń jest tak zwany generator synchroniczny. Jest to maszyna elektryczna pracująca na prąd zmienny. Synchronizm osiąga się dzięki obecności pewnej liczby par biegunów. W związku z tym, przy danej częstotliwości, prędkość obrotowa będzie stała.

Urządzenie generatora jest dość proste. Jej głównymi elementami są elektromagnesy, które tworzą magnetyczne pole obrotowe, oraz armaturę, na której znajduje się uzwojenie.

Kotwica jest jedną z głównych części tworzących generator elektryczny. Ma cylindryczny kształt. Kotwa pochodzi z oddzielnych arkuszy stemplowanej stali elektrycznej, której grubość nie przekracza pół milimetra. Między arkuszami jest warstwa lakieru lub izolacji papieru. Podczas łączenia zagłębień, które są nitowane wokół obwodu na każdym arkuszu, kompresują i tworzą rowki, w których kładzie się przewody izolowanego uzwojenia uzwojenia.

Urządzenie generatora zapewnia obecność kolektora. Składa się z kilku miedzianych płyt, które są lutowane w niektórych miejscach do zwijania armatury. Są one również izolowane od kontaktu. Kolektor jest umieszczony w generatorze w celu naprawienia prądu, a także do wycofania go do sieci zewnętrznej za pomocą szczotek nieruchomej. Kolektor jest przymocowany do wału przegubowego.

Jak wspomniano powyżej, urządzenie generatora jest niemożliwe bez użycia indukcji elektromagnetycznej. Dlatego generator elektromagnesów znajduje się w swoim elektromagnesie, który składa się z rdzeni stalowych. Rdzenie są przekręcane śrubami do złoża generatora, odlanego ze stali. W maszynach o małej mocy czasami zdarza się, że łóżko jest rzucane naraz z rdzeniami. W większości przypadków rdzenie są rekrutowane ze stalowych arkuszy. Rdzeń umieszczony jest na cewce z miedzianego drutu nawijanego na nią . Drut jest również izolowany. Stały prąd pobudzający przechodzący przez uzwojenie wytwarza strumień magnetyczny na biegunach . W celu lepszego rozprowadzenia szczelin powietrznych, słupki są rozmieszczone za pomocą końcówek zebranych z blach stalowych.

Kotwica obracająca się w polu magnetycznym indukuje zmienną kierunek i siłę elektromagnetyczną (EMF) w przewodach uzwojenia uzwojenia. Lutowanie końców jednego obrotu na końce drugiego i umieszczenie szczotek na pierścieniach, łączących je z siecią zewnętrzną, możliwe jest otrzymanie urządzenia generującego już prąd zmienny, ponieważ w tym przypadku obrót spawanej cewki w polu magnetycznym powoduje powstanie prądu o zmiennej częstotliwości i kierunku.

Synchroniczne generatory stały się bardzo popularne w transporcie, zwłaszcza w kolejach. Zwykle są one stosowane na lokomotywie spalinowym, w sekcjach chłodni.