594 Shares 4725 views

Cysta pilonidalna: przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie

Czasem człowiek może żyć w połowie życia, nawet nie podejrzewając, że ukryte w nim zagrożenia mogą się ukryć, na przykład teratoma, anomalia w rozwoju nerki lub torbieli kokcysu. Ten ostatni nie manifestuje się w jakikolwiek sposób do pewnego czasu, a lekarze nie mogą dokładnie powiedzieć, co wynika z objawów klinicznych. W pewnym momencie ta forma zaczyna się zaparzyć, powstaje ropnia, topnieje miękkie tkanki, a problem staje się oczywisty.

Definicja

Torbiel pyloroid jest anomalią rozwoju skóry w regionie sacrococcygeal. Synonimami tej diagnozy są zatokę pilononawą lub nabłonkowe kokojne przejście. Pomyśl o tej chorobie może być obecność szczelności skóry w fizie międzyfazowej. Po traumatyzowaniu kokcysu lub supercoolingu tego obszaru, potężny przebieg staje się zapalony i zapalony. Po jakimś czasie otwiera się, tworząc dodatkowe, wymykające się fragmenty i otwory. Jeśli nie skorzystasz z opieki medycznej, choroba ta jest nawracająca.

Torba do pilonidów (ICD 10)

W międzynarodowej klasyfikacji chorób dziesiątej wersji znajduje się sekcja pod literą L, która między innymi zbiera choroby skóry i tkanki podskórnej. Torbiel jest pilonidem kodowanym pod kodem L05, zawiera przetokę z zatoką kokcyglową i zatoką pilononawą. Są dwie podgrupy:
– L05.0 – torbiel z ropą;
– L05.9 – torbiel bez ropnia.

W tej sekcji znajdują się także byki, zapalenie skóry, wyprysk, pokrzywka, choroby przyponów skóry i innych.

Przyczyny powstawania torbielu

Jak wiadomo, embrion poddawany jest etapom ewolucji podczas procesu wzrostu. Ma dużą głowę, trzykomorowe serce, membrany, a nawet ogon. Większość lekarzy i patologów twierdzi, że torbiel kokcydzy jest wrodzoną wadą zewnętrznego liścia embrionalnego. Nie dotyczy to końca zmarłych mięśni i więzadeł tego samego ogona, który pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży i powinien zniknąć po ósmym tygodniu.

Jest jeszcze jedna opinia na ten temat. Niektórzy eksperci uważają, że choroba występuje z powodu wrastających włosów w tkance podskórnej. Zwolennicy tej teorii wskazują na obecność nabłonkowych przejść pomiędzy palcami fryzjerów, w kultu amputowanej kończyny, w okolicy pachowej.

Ponad sto lat temu neurolodzy zaproponowali teorię, według której powstaje epitelowa droga kokozy w procesie wchłonięcia segmentów końcowych rdzenia kręgowego. Kolejne wyjaśnienie tego, w jaki sposób powstaje torbiel pilononośny jest zgodne z poprzednim: kręgi kokcygealne, które tworzą ogon u zwierząt, rozpuszczają, a ich miejsce pozostaje podstawowym więzadłem. Jeśli proces ten nie zostanie zakończony w całości, wówczas na tym miejscu powstaje niewidomy ruch, który może się zapalić.

Objawy

Główny wiek pacjentów z rozpoznaniem "torbieli pyloroid" – od szesnaście do dwudziestu pięciu lat. Najczęściej występują przedstawiciele narodowości południowych. Choroba ta prawie nie występuje w rasie Negroid. Najczęstsze są mężczyźni, którzy dużo jeździli lub wykonywali długie spacery, takie jak żołnierze lub truckers.

Ruch nabłonkowy zlokalizowany jest wzdłuż linii środkowej w zagłębieniu międzyfazowym, ślepo kończy się w tkance tłuszczowej, a na skórze otwiera się w postaci rany. W sekcji jest wąska rura o długości do trzech do czterech centymetrów. Wewnątrz jest podszewka nabłonka, który wydziela śluz. Wszelkie mechaniczne urazy lub infekcje mogą prowadzić do opóźnienia odpływu wydzieliny i zapalenia nabłonka. Torbiel pilononizacyjny jest niczym innym jak zapaleniem przetoki, która z dużym prawdopodobieństwem może wejść w ropień. W zaniedbanych przypadkach osiąga znaczną wartość i może samorzutnie otworzyć, topić skórę. Jest to bardzo bolesny proces, który może znacznie skomplikować życie.

Wyróżnij nieskomplikowany i skomplikowany nabłonkowy skorupiak. W pierwszym przypadku z reguły nie ma żadnych skarg. Czasami w okolicy kokcyksu występują bóle matki, ale nie powodują obawy u pacjenta i pojawiają się tylko w wyniku długotrwałego lub lekkiego urazu. Rzadko torbiel pyloroidu towarzyszy swędzenie i wydzieliny w ciągu międzypaństwowym.

Jeśli przebieg choroby jest skomplikowany, obserwuje się ostre lub przewlekłe zapalenie przebiegu nabłonkowego, wzrost temperatury ciała, silny ból w ropień, zmiany miejsca cięcia w miejscu przetoki gojenia. To zwykle martwi pacjentów i zmusza ich do konsultacji z chirurgiem.

Diagnostyka

Doktor jest ważny, aby prawidłowo i szczegółowo zebrać anamnezę. Najczęściej pacjenci są leczeni po urazie lub gdy ból jest wymawiany. Obecność otworów w przestrzeni międzyzębowej, stan zapalny w miejscu blizny, stały powtarzający się przebieg ropnia czyni diagnozę dość łatwo.

Aby dowiedzieć się ile jest dziur i jak daleko fistulous kurs pogłębia, lekarz wstrzykuje barwnik do niego, najczęściej niebieski metylen, a następnie zegarki, gdzie płyn płynie. Ta metoda pozwala na wizualizację wszystkich osadów ropy i całkowite usunięcie ich podczas operacji.

Leczenie nieskomplikowanych torbielów

Torbiel pilśniowych bez ropnia wymaga rutynowego zabiegu chirurgicznego, którego czas i metoda jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta. Ogólna reguła jest tylko jedna: interwencja powinna mieć miejsce w trakcie umorzenia choroby. Konieczna jest radykalna operacja w przypadku wycieku rogówki od zewnętrznego otworu. Chirurg wykonuje wycięcie klapy skóry wraz z tkanką podskórną, aż do powięzi sakralnej. W celu ułatwienia dostępu, kanały nabłonkowe barwione są jodem, fukorcyną lub błękitem metylenowym. Rana jest szorstką warstwą po warstwie lub (z głęboką lub obszerną zmianą), przycinając krawędzie rany na dnie. Sutki są usuwane po dwóch tygodniach, nie zauważono znaczących wad kosmetycznych w miejscu nacięcia. Ze szczególną starannością dochodzi do całkowitego wyleczenia choroby.

Leczenie skomplikowanej torbieli

Torbiel pilononowy z ropą wymaga nieco innego podejścia do leczenia. Jeśli zapalenie nie wykracza poza fałd międzyprzechowy, ma średnicę nie większą niż trzy centymetry i znajduje się ściśle na kanale, możliwe jest przeprowadzenie jednorazowej interwencji radykalnej i całkowite usunięcie skupienia zapalenia. W przypadku rozprzestrzeniania się infiltracji przed zabiegiem konieczne jest leczenie przeciwzapalne.

Podczas ropnia (tj. Spontaniczny przełom w zawartości ropnia), lepiej jest najpierw przeprowadzać terapię przeciwzapalną, tak że region międzypaństwowy staje się dostępny do operacji, a także zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych. Opóźniony etap radykalny ma wiele zalet:
– Ekonomiczne cięcie na skórze;
– maksymalne podejście krawędzi rany.

Nawet jeśli infiltra rozprzestrzenia się po bokach, główny obiekt pozostaje torbielem kolczystokopytkowym. Operacja odbywa się wzdłuż linii środkowej ropnia. Po dostępie chirurg sprawdza rany w celu usunięcia wszystkich nekrotycznych mas i odcięcia nadproża tkanki, jeśli występuje. Zapobieganie nawrotowi polega na dokładnym zbadaniu pola operacyjnego, usunięciu całego martwicy martwicy, wycięciu udarów i pęcherzy. Powtarzające się stany zapalne są możliwe, jeśli interwencja operacyjna nie była wystarczająco radykalna, resztki przewodu nabłonkowego pozostały, leczenie włosów lub gojenie się nie nastąpiło całkowicie.

Służba w armii

Podczas przejścia prowizji od zlecenia chirurg znajduje się wraz z odbytem w pobliżu odbytu z włosami, które wystają z niego. W specjalistach powoduje to pewne obawy, więc młody człowiek jest zadawane wiodącym pytaniom: czy jego obawa jest zaniepokojona, czy istnieje ropny absolutorium, czy były zapalenia. Jeśli odpowiedzi są negatywne, lekarz podaje zalecenia dotyczące higieny i zauważa, że żołnierz jest dobry do obsługi.

Jeśli jednak co najmniej jedno z pytań jest pozytywne, konieczne jest leczenie chirurgiczne, ponieważ nie ma terapii konserwatywnej. Interwencja jest przeprowadzana w zaplanowany sposób, jeśli nie ma wskazania na działania nadzwyczajne.

Zalecenia dla pacjentów

Torba pyloroidalna wymaga delikatnej opieki pooperacyjnej, dlatego pacjentom zaleca się postępowanie zgodnie z poniższymi zaleceniami:
– trzy tygodnie po zabiegu w celu siedzenia i podnoszenia ciężarów nie są dozwolone;
– codzienne podgrzewanie higieniczne prysznicem codziennie przy myciu przestrzeni międzyznamiennej;
– W ciągu sześciu miesięcy po operacji, co dwa tygodnie, należy usunąć włosy w strefie cięcia;
– nosić miękką, bezciśnieniową bieliznę, bez wystających szwów.

Właściwe podejście pozwoli uniknąć nawrotu choroby i ułatwić prowadzenie audytów w przyszłości.

Powikłania

Z reguły torbiel pilononowy, która jest leczona tylko natychmiastowo, ma korzystne rokowanie, często ma miejsce całkowite leczenie. Niestety, czasami komplikacje są możliwe, takie jak:

– powtarzane ropnie (jeśli badanie nie zostało przeprowadzone całkowicie);
– nawrót choroby (jeśli pacjent nie stosuje zaleceń dotyczących utrzymania systemu pooperacyjnego);
– sepsę i septykopemię (przy łączeniu wtórnych infekcji bakteryjnych);
– zwyrodnienie tkanek tkanki nabłonkowej w raku płaskonabłonkowym.

Ostatnie powikłanie jest bardzo rzadkie, ale chirurdzy lubią zabezpieczyć w tym przypadku i zdalne tkanki są wysyłane do badań histologicznych, aby wykluczyć patologię onkologiczną.