612 Shares 6325 views

Historia szklanego kubka. Kto wymyślił i kiedy?

Dość trudno znaleźć co najmniej jedną rodzinę w krajach byłego Związku Radzieckiego, które nie są przechowywane w szafkach w kuchni kilka, lub nawet więcej, cięcia okulary. Ten towar pozycja jest jednym z symboli tej odległej epoce. Obecnie większość z nich nie korzysta, ale nie rzucać unosi rękę. Historia kubek szkła, który wynalazł kiedy – wszystkie te informacje są objęte tajemnicą i legendami. W tym artykule postaram się uporządkować to wszystko.


Legendy o pochodzeniu aspektach szkła

Wiele z tych przedmiotów i rzeczy sowieckiej ery wiele legend na temat jego pochodzenia. Nie oszczędzono jest stroną i znanym szlifowane szkło. Historia powstania jego owiana wieloma legendami. Oto niektóre z nich, którzy chodzą wokół swojego wyglądu.

 1. Każdy wie, imię Wiera Muchina monumentalnej. To jest mistrz, który zaprojektował rzeźby „pracownik i kołchoz Girl”. Tak więc, według jednej z legend, to ona – człowiek, który wynalazł aspektach szkła. Uważa się, że to pomogło jej ukochanego męża, który w długich wieczorów cieszył się drinka lub dwa napój alkoholowy.
 2. Wiele z nich jest skłonny do wersji, na której jego ręka wynalazku szkło bębnowym załączonym radziecki inżynier Nikołaj Sławianow. Był mistrzem górnictwa, następnie został profesorem geologii. W kręgu jego przyjaciół i znajomych, jest on znany z odkrycia w dziedzinie spawania łukowego i uszczelniania odlewów elektryczną. To jego zasługa przypisuje się wysokim poziomem rozwoju przemysłu metalurgicznego w radzieckim vremya.Pervonachalno Slavyanov zaproponował, aby szkło, metal i opcje zawarte szkice artykułów 10, 20 i 30 stron. Dopiero wówczas Mukhina oferowane do produkcji szkła w postaci szkła.
 3. Inna legenda wyjaśnia skąd szlifowane szkło. Historia powstania powiązanego z czasów Piotra Wielkiego. Jeden mistrz Vladimir szklarski, Jefim Smolin przedstawił dar króla kieliszek zapewnień, że jest prawie niemożliwe do złamania. Peter pili wino z niego i rzucił go na ziemię, wypowiadając słowa: „Bądź szkło” Ale, niestety, szkło złamał. Jednak gubernator nie pokazać swoją złość. Od tamtej pory nie było tradycji pokonać potraw podczas uczty.

Gdzie słowo „szkło”

Nie tylko historia szkło tumbler dość niejasne i sprzeczne, ale również nazwa obiektu ma kilka opinii na temat jego pochodzenia.

Z danych historycznych wiadomo, że w 17 wieku był potrawy, które zostały wykonane z docierane małych płytek, połączonych pierścieni, i był nazywany „dostakany”. Wiele osób uważa, że to słowo przyszedł nazwa cięcia okulary.

Według innej wersji, słowo jest pochodzenia tureckiego, są w użyciu takich słów jak „dastarkhan” czyli świątecznym stole, a „tustygan” w tym języku – miski. Z połączenia tych dwóch słów, i nie było kieliszek tytule, który także zaczął być używany.

Pierwszy radziecki szkło

Historia szlifowane szkło w Rosji zaczyna się od 1943 roku, kiedy wyjechał z fabryki szkła w Gus-kryształowe kieliszki pierwszego przedstawiciela armii. Wiele osób uważa, że taka forma jest nie tylko artystą fantasy, lecz koniecznością.

Okazuje się, że nawet w tamtych czasach nie było pierwszy zmywarka, że mogą wykonywać swoją funkcję tylko wtedy, gdy zanurza się w ich potraw szczególny kształt i rozmiar. Musiałem więc produkować szkło z twarzy zamiast okrągłych ścianach.

Pojawienie się „cudzoziemca” w języku rosyjskim

Według danych historycznych, w 1943 roku nie przyszła linia produkcyjna fabryki szkła w Gus-Crystal pierwszym przedstawicielem ciętych okulary i aktualizowane stary. Historia z kryształu (16 twarzy) twierdzi, że pojawił się dość długo.

Wymyśliliśmy to coś naczynia nie w ZSRR, ale także w Rosji w 17. wieku. Dowodem na to są eksponaty w zbiorach Ermitażu.

Potwierdzają starożytności pochodzenia szklanek i szczególną uwagę w doktrynie wojskowej, który został opublikowany przez Pawła I w końcu 18 wieku. Podczas gdy monarcha usiłował zreformować armię, która była daleka od pełnej gotowości i uporządkowaną aspektach szkło ograniczyć dzienną dawkę wina, która oparła żołnierzy w wojsku.

Uważa się, że historia szklanego kubka nie jest związana z Rosją. Doskonały dowód – jest to obraz Diego Velaskasa zwany „B”.

Na stole mogą być postrzegane jako fasetowanego szkła, tylko twarze są pionowe i lekko łukowata. Jeśli spojrzeć na czasie pisania, malowania, i to było w latach 1617-1618, to na pewno powiedzieć, że szlifowane szkło, jego historia nie jest związany z Rosji i za granicą.

Fakt ten potwierdza fakt, że szkła produkcyjne sposobu, który został użyty w ZSRR wynaleziono tylko 1820 – metodą wytłaczania. Rozpoczęła produkcję z wykorzystaniem tej technologii była już w połowie 19 wieku, a w Rosji doszło dopiero w 20 wieku.

Jaka jest tajemnica wysokiej wytrzymałości szkła?

Radzieckie grube okulary nie tylko wygodny kształt i nie ślizgać się w dłoni, ale były one bardzo silne. Cel ten został osiągnięty przyzwoitą grubość ścianki, a także za pomocą specjalnych technologii.

Materiały do wytwarzania aspektach szklane warzone w temperaturze w wielkich 1400-1600 ° surowe, proces wypalania przeprowadza się przez szlifowaniem i specjalne techniki. Był to czas, kiedy kompozycja do procesu produkcji w celu zwiększenia wytrzymałości dodaje prowadzenie, które jest zazwyczaj stosowane w produkcji kryształu.

Produkcja ciętych okularach

W fabryce szkła rozpoczęła produkcję okularów o różnych rozmiarach iz różną liczbą twarze. Objętość może zmieniać się od 50 do 250 ml, a kał od 8 do 14 lat.

Klasyczny historia że aspektach produkt szklany oraz 250 ml zawierających 10 aspektów. Dzięki niemu można dokładnie zmierzyć odpowiednią ilość produktów suchych i płynnych.

W 80-tych w szkle fabryki zaczęły się wymiany sprzętu importowanego, w wyniku utraty typowych cech fasetowanego szkła.

Szkło, które do tego czasu został wyróżniony przez doskonałą trwałością, wytrzymać zmiany temperatury i spaść ze stołu, zaczął pękać na każdej stronie. Niektóre spadł dno. Winowajcą jest uważane za naruszenie technologii produkcji.

Cechy cięcie okulary

Pomimo faktu, że wiele informacji o tym, kto wynalazł aspektach szkła, historii i powstawania w Rosji jest także sprzeczne, wszystkie te same funkcje pozostają takie same. I różnią się od innych podobnych produktów.

 • Średnica górnej części – od 7,2 do 7,3 cm.
 • Średnica dolnej części szkła – 5,5 cm.
 • Wysokość wyrobu o 10,5 cm.
 • Liczba twarzach częściej 16 lub 20.
 • Wzdłuż górnej krawędzi szyby jest której szerokość – od 1,4 do 2,1 cm.

Wszystkie okulary z czasów radzieckich, produkowane w różnych hutach szkła, mają takie właściwości.

Szkło tumbler przewagę nad innymi podobnymi produktami

Były szlifowane szkło Związek Radziecki jest powszechna, dzięki swoim ponad ich odpowiednikami.

 1. Nie toczą się ze stołu, na przykład na statku podczas ruchu pochylającego i fal.
 2. Popularność w zakładach gastronomicznych ze względu na jego wysoką wytrzymałość.
 3. Miłośnicy picia napojów alkoholowych wybrane przez pacjenta, tak jak to było łatwo podzielić na trzy butelki. Jeśli wlać płyn do obręczy, jest on umieszczony w szklance tylko jedną trzecią butelki pół litra.
 4. Szkło pozostaje nienaruszona, kiedy spadł z przyzwoitej wysokości. Jest to spowodowane siłą tylko obecności twarze, które dają tę właściwość kruchego szkła.

Współczesne życie z kryształu

Jeśli w czasach sowieckich, szlifowane szkło było stałym elementem każdej kuchni, ale teraz znaleźć dania czegoś takiego nie jest takie proste. Wszystko można wytłumaczyć faktem, że większość fabryk szkła zwalnianych ten produkt.

W fabryce w Gus-Crystal, gdzie, jak mówi historia, szlifowane szkło, został wydany na pierwszym aspektach przedstawiciela, produkcji innych okularów, które są całkowicie przejrzyste, co nie jest szlifowane. Przedstawiciele okresu sowieckiego produkowane wyłącznie na zamówienie.

Teraz z jakiegoś powodu szlifowane szkło jest zabawiać publiczność i najbardziej znanych. W 2005 roku święto miasta Iżewsk została zbudowana wieża ma prawie 2,5 m wysokości ciętych okularów. Na taka struktura upadł na kubek w 2024 roku. Pomysł należał do destylarni.

Ciekawe informacje o aspektach szkła

Bez względu na to, co historia w fasetowanego szkła w Rosji, zawsze jest stosowany nie tylko zgodnie z jej przeznaczeniem. Pani starej szkoły znalazł niekiedy najbardziej nieoczekiwane wnioski.

 1. Najbardziej znanym użycie – tnie się za pomocą spacji na pierogi, pierogi. W razie potrzeby większą średnicę, a następnie wziął dużą szklankę i stos używany, jeśli to konieczne. Pomimo faktu, że obecnie istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają ten proces, wielu gospodyń domowych i nie są już wykorzystywane do tego starego i wytrzymałego szkła.
 2. Szlifowane szkło na radzieckiej kuchni był wszechstronny przyrząd do pomiaru. W starszych wersjach mierzono produkty kulinarne na gotowanie nie jest w gramach i okulary.
 3. Dość nietypowe – zastosowanie cięcia szkła jako osuszacza. Mógł być często postrzegane w zimie stojących między podwójnymi szybami. Wlewa w szklance sól że szyby nie zamarzają. Teraz coraz częściej zamiast drewnianych klatek na oknach zdobić nasze torby plastikowe, więc postawić szklankę obliczach więcej.
 4. Chałupników przystosować się do korzystania z cut-szklane kubki do uprawy sadzonek. Wyglądają one bardziej estetyczne, nie zostawiaj śmieci z tyłu, w przeciwieństwie do kubków torfowych.
 5. Szkło może być stosowany do demonstracji zjawisk optycznych: jeśli zalać wodą i położyć łyżeczkę, wydaje się, że ona go posiniaczone.

Tutaj jest stosowanie okularów było praktykowane w czasach Związku Radzieckiego, chociaż niektóre techniki nanoszenia przetrwały i teraz, i nikt w tej sprawie nie odzwierciedla kto wynalazł aspektach szkła. Nowoczesne kuchnie na półkach pyszni nowoczesne dania, które jest bardziej korzystne, aby spojrzeć w porównaniu ze szkłem aspektach, ale wiele gospodyń domowych, jeżeli ich spiżarnie mają taki rarytas nie spieszy się go pozbyć.

Fakty o szkle

Są pewne fakty, które łączą go z aspektach szkła. Oto niektóre z nich:

 1. Koszt takich potraw zależy od liczby twarze. Szkło z fasety 10 grosz kosztować 3 i 16 fasety – 7 centów. Od liczby aspektów objętości było niezależne, zawsze pozostawał ten sam – 250 ml.
 2. Rozprzestrzenianie się pijaństwem w Mołdawii związane z aspektach szkła. Dane historyczne umożliwiają wiedzieć, że przed wyzwoleniem kraju od nazistów przez sowieckich żołnierzy pili obywateli z małych filiżanek i 50 ml rosyjski przyniósł pojemny (250 ml), grube okulary.
 3. Radziecki szlifowane szkło popularnie zwane „Malenkovskaya”. Malenkow Secretary Obrony wydała rozkaz, zgodnie z którym został wydany żołnierz 200 ml wódki. Chociaż taka zasada nie trwała długo, ale wspomnienia z wielu.

Oto kilka faktów, które są nierozerwalnie związane z aspektach szkła.

Święto szkło tumbler

Zbadano szczegółowo i pamiętał aspektach szkła (historia, jak wiele twarzy), ale jak się okazuje, to zastawa stołowa posiada własne wakacje.

Mówi, że co roku w dniu 11 września. Data ta została wybrana nie bez powodu, tego dnia w fabryce szkła w Gus-Crystal rozpoczął masową produkcję tych elementów potraw. To święto jest uważane oficjalna data nie jest, raczej święto narodowe, więc z nim związane nie jest bardzo przyjemna tradycja.

Rosjanie zawsze nie przeszkadza, aby znaleźć sposób na relaks nad szklanką napoju alkoholowego, a następnie, jako wybawienie, wakacje, grzechem nie do picia. Oto, czego można oczekiwać od takiego świętowania.

 • Ciętych okularów powinien pić tylko wódki i innych napojów alkoholowych w żaden sposób związany z tym naczyń.
 • Napój nie powinien być sam, ale zawsze w towarzystwie, ponieważ wiąże się ze szklanką aspektach wyrażenie „wartość dla trzech.”
 • Jedną z tradycji tego święta jest łamanie „Hero” uroczystości na podłodze.
 • Byłoby dobrze, aby pamiętać, że cięte szklanki drobnego picie herbaty, galaretki, soki i wodę. Wszyscy pamiętają takich filiżanek w cupholders w wagonach kolejowych.

Można powiedzieć, że pomiędzy pojęciami „kryształu-”, „historii naszego kraju” można postawić znak równości. Te dwa pojęcia są ze sobą nierozerwalnie związane. Bardzo chciałbym zobaczyć tego wynalazku otrzymuje Nagrodę Nobla, ale nie sprawiają, że stały atrybut wszystkich świąt.