377 Shares 9124 views

"Amantadine": instrukcje użycia, analogi, recenzje

Lek "Amantadyna" odnosi się do leków przeciwwirusowych i przeciwgorączkowych. Ze względu na znaczny wpływ na centralny układ nerwowy przed koniecznością przeczytania przeciwwskazań, a także dowiedzieć się, jakie leki nie powinny być łączone. Co do zasady, lek jest przepisywany w leczeniu parkinsonizmu w terapii kompleksowej. Jako środek przeciwwirusowy stosuje się rzadziej. Zwykle wybierane są inne leki, które mają mniejsze efekty uboczne.

Jak działa lek?

Działanie "amantadyny" skierowane jest do receptorów glutaminianowych. Ze względu na ich blokowanie, wpływ na neostriatum zmniejsza się na tle niedoboru dopaminy – osiąga się efekt przeciwgorączkowy. Działaniem przeciwwirusowym jest to, że lek zapobiega przenikaniu wirusa (grypy A) do komórek tkanek organizmu.

Drogą podawania jest doustna. Ponadto, "Amantadyna" jest wchłaniana w przewód pokarmowy i dostaje się do krwi, gdzie obserwuje się jego maksymalne stężenie po 4 godzinach. Należy zauważyć, że zdolność leku do penetracji bariery łożyska, która ma niekorzystny wpływ na płód. "Amantadyna" (instrukcje stosowania – poniżej) jest przeciwwskazane nie tylko u kobiet w ciąży, ale także podczas karmienia piersią.

Skład

Substancją czynną jest siarczan amantadyny, ale w kompozycji są inne składniki pomocnicze. Szczególnie warto zwrócić uwagę w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Preparat zawiera laktozę jednowodną, żelatynę, talk, skrobię i celulozę. Także w składzie – stearynian magnezu, ditlenek krzemu i tytan, glikol polietylenowy.

Kiedy stosują lek Amantadine?

Ten niedrogi lek przeciwwirusowy stosuje się w leczeniu grypy A, a także w profilaktyce. Ponadto, można zastosować w półpasiec (jest to spowodowane przez wirusa opóżniającego półpasiec) w celu zmniejszenia nerwobóle. Innym wskazaniem jest parkinsonizm.

"Amantadine": instrukcje użycia

Jak wziąć lek? Tabletki "Amantadine" (cena zależy od miejsca zakupu – 130-150 rubli.) Zaleca się stosowanie rano, ponieważ nadmierna aktywacja ośrodkowego układu nerwowego, aw konsekwencji wystąpienie bezsenności i innych działań niepożądanych (zawroty głowy, bóle głowy). Pojedyncza dawka zależy od choroby i pożądanego efektu. Jest ustalana tylko przez lekarza uczestniczącego, biorąc pod uwagę indywidualne cechy pacjenta i przypadek kliniczny. Kiedy Parkinsonizm w pierwszym tygodniu zwykle przepisywał 100 mg leku na dobę, a po podaniu dawki (maksymalnie 400 mg).

Plan leczenia jest korygowany w zależności od chorób towarzyszących pacjentowi, na przykład w przypadku niewydolności nerek iw podeszłym wieku, należy zmniejszyć dawkę. W przypadku ekspresji działania przeciw chorobie Parkinsona lek łączy się z innymi lekami. Monoterapia jest nieskuteczna. Nie nagle rzucić stosowanie leku, ponieważ istnieje ryzyko narastania objawów choroby Parkinsona aż do akuratycznych kryzysów. Należy to wziąć pod uwagę zwłaszcza w przypadku znaczących działań niepożądanych – lek należy wycofać w sposób sprawny, dawka stopniowo maleje.

Leczenie przeciwwirusowe polega na przyjmowaniu leku co 12 godzin. Zwykle lekarz mianuje dawkę 1 tabletki (100 mg), ale u osób w podeszłym wieku dawka jest zmniejszona (maksymalna dzienna dawka to 100 mg). Leczenie powinno się rozpocząć natychmiast po pojawieniu się pierwszych objawów, przebieg terapii zwykle wynosi 5 dni. W profilaktyce należy przyjmować 100 mg na dobę, czas przyjmowania leku wynosi od 2 do 4 tygodni.

Leczenie nerwobóle spowodowane przez H. półpasiec, trwa około 14 dni, a leczenie powinno rozpocząć się natychmiast po rozpoznaniu.

Skutki uboczne

"Amantadine" (instrukcje użycia – w zestawie) mają dużą listę działań niepożądanych, głównie ze względu na zdolność penetracji bariery krew-mózg i wpływania na centralny układ nerwowy. Wśród nich – lęki, bóle głowy i zawroty głowy, nerwowe podniecenie, koszmary nocne, omamy (rzadko). Często występuje zmniejszenie uwagi i dezorientacji, dlatego w trakcie leczenia nie należy transportować amantadyny i przeprowadzać niebezpiecznej pracy, która wymaga dużego stężenia. Inne działania niepożądane to leukopenia, nudności, biegunka, zaburzenia oddawania moczu, wysypki skórne, obrzęk (zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością serca).

Przeciwwskazania

Przed przyjęciem leku należy dokładnie zapoznać się z wykazem przeciwwskazań. Wśród nich:

  • Alergia na składniki;
  • Niewydolność nerek;
  • Wrzód trawienny;
  • Padaczka;
  • Ciąża i karmienie piersią.

Z jakimi lekami nie można połączyć "Amantadine"?

Lek jest zwykle łączony z lekami przeciwcholinergicznymi, a także innymi środkami do leczenia parkinsonizmu, a wzajemne wzmocnienie efektu. Jednakże, nie zaleca się łączenia tego leku z produktem "Levodopa", ponieważ istnieje ryzyko zwiększenia wpływu na ośrodkowy układ nerwowy (psychoza, halucynacje, koszmary senne). Z tego samego powodu "Amantadyna" nie jest przyjmowana równocześnie z "Memantyną".

Należy odstąpić od stosowania alkoholu, ponieważ prowadzi to do zwiększenia toksycznego wpływu na centralny układ nerwowy. Ponadto nie jest dozwolone jednoczesne stosowanie "amantadyny" z lekami moczopędnymi, ponieważ w tym przypadku wydalanie leku przeciwwirusowego jest naruszone, a tym samym jego stężenie we krwi może osiągnąć poziom toksyczny.

"Amantadyna": analogi. Co warto kupić?

Wśród leków, które obejmują amantydynę jako substancję czynną (instrukcje dotyczące stosowania analogów są różne) możemy wyróżnić "PC-Merz" i "Neomidantan". Ten ostatni dostępny jest w postaci kapsułek żelatynowych wypełnionych białym proszkiem. "PK-Merz" – tabletki w skorupie pomarańczowego koloru. Lista wskazań dla tego leku jest szersza. "PK-Merz" jest również używany w przypadkach urazu czaszkowo-móżdżkowego, endogennych zatruć, zaburzenia krążenia mózgowego, otępienie, pląsawica Huntingtona.

Recenzje

Według opinii lekarzy i pacjentów, lek podaje wyraźny efekt terapeutyczny w krótkim czasie. Osoby leczone tym lekiem z wirusów zauważają wczesną poprawę samopoczucia. Wśród działań niepożądanych obserwuje się zwykle nerwowe podniecenie i zaburzenia uwagi, inne są rzadkie. Wielu lekarzy w dziedzinie parkinsonizmu jako uzupełnienie terapii skojarzowej zaleca stosowanie leku "Amantadine", ogólne recenzje są w większości pozytywne. Chociaż każdy lek ma przeciwników.

"Amantadyna" – niedrogi środek przeciwwirusowy, który może być także stosowany w chorobie parkinsonizmu. Przed użyciem należy skonsultować się z specjalistą, który z uwzględnieniem specyfiki organizmu i towarzyszących mu patologii wybierze niezbędną dawkę lub zaproponuje inny lek o zbliżonym działaniu.