609 Shares 3150 views

Imre Kalman: biografia i ciekawostki

Wielki kompozytor Imre Kalman, operetka jest umieścić w najlepszych teatrów muzycznych świata, żył życie pełne pracy i kreatywności. Musiał pokonać wiele trudności, aby doświadczyć największy sukces i spełnić wiele miłości. Jego nazwa związana jest rozkwitu wiedeńskiej operetki, że kiedykolwiek wszedł do historii muzyki jako twórca jasnych, optymistycznych i radosnych utworów, choć często jego biografia została pozbawiona radości.


dzieciństwo

Człowiek rodzi się dzisiaj znamy pod nazwą Imre Kalman, 24 października 1882 roku w małej miejscowości Siofok nad Balatonem. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Emmerich Koppshteyn. Podczas gdy jeszcze w szkole, on zmienił swoje żydowskie imię bardziej neutralny Kalmana. Ojciec chłopca był dość zamożne rodziny burżuazyjnej żyli w obfitości, to rosły dwa więcej dzieci oprócz Imre. Jednak kilka lat po młodszy syn Karola Koppshteynu wpadł na pomysł, aby jego miastem kwitnącej ośrodek. On zainwestowało w budowę kilku hoteli na torze wyścigowym, Operetta Theatre. Ale to wszystko nie jest opłacalna, a ojciec Kalman miał pogrążyć się w długach. Wszystko skończyło niestety, jego majątek został skonfiskowany za długi, a rodzina została zmuszona przenieść się do Budapesztu. Wkrótce głowa rodziny wysłał Imre żyć pod opieką ciotki.

formacja

W ciągu 10 lat, chłopiec został wysłany bezpośrednio do dwóch szkół: gimnazjum i klasycznej muzyki. Pomimo biedy, dla Imre kupił używane fortepianie, który ćwiczył każdą wolną chwilę. Wkrótce jednak sytuacja finansowa pogorszyła się tak bardzo, że chłopiec musiał opuścić naukę i iść do pracy. Zaczął uczyć łaciny i greki licealistów i nadal pedagog. Ubóstwo sprawiło, że nieśmiały i nietowarzyski młody człowiek, ale on opracowany kompetencji biznesowych. Dzięki swej wytrwałości, Imre Kálmán był w stanie iść do szkoły muzycznej. On nawet zaczął dawać koncerty, który przyniósł mu sławę i mały dochód.

Został jednak ponownie czeka na tragicznej awarii: reborrow w ramach przygotowań do konkursu muzycznego, Imre rannych pinkie, które kiedykolwiek zatrzymał go rozprostować. O muzykowania musiał zapomnieć. Imre Kalman dołączył klasę kompozycji, za radą profesora, zaczął pisać utwory symfoniczne. Nie mieli jednak sukcesu. Wciąż udało się ukończyć studia i naukę w Akademii Muzycznej. Pod naciskiem krewnych Kalmana miał również wprowadzony na Wydziale Prawa. Dzięki niewiarygodnych wysiłkach udało mu się ukończyć dwie szkoły, stając się prawnika i sprawdzonym muzykiem.

Samo wyszukiwanie

Aby zarabiać pieniądze do istnienia, Imre Kalman był uczniem zaczyna pisać krytyczne artykuły dla kolumny muzycznej w gazecie. Po akademii poszedł do pracy w gazecie, jak kategorycznie nie chce być prawnikiem. Krewni mieli nadzieję, że pójdzie na prawo, a kiedy okazało się, że to nie jest tak, że stracił żadnego wsparcia finansowego. Znowu musiał pracować podwójne obciążenie: dzień pisał dla gazety i pisze muzykę w godzinach wieczornych. Jego krytyczna praca przyniosła mu minimalny dochód, nic więcej nie mógł sobie pozwolić. Ale cieszył się, że mógł uczestniczyć w żadnych pozycji koncerty i teatry, a bilety nie mógł sobie pozwolić.

kompozytor Way

Nawet w akademii Imre Kalman napisał poważną muzykę: muzykę symfoniczną, utwory fortepianowe i pieśni, a nawet piosenki. Ale do publikowania i wykonywać swoje piosenki nikt nie chciał. Jeden muzyk nawet żartował, że w rozpaczy, bo dochodzi do tego stopnia, że zacznie komponować operetki.

W 1905 roku, Kalman szczęście zdobył w Akademii Muzycznej w Budapeszcie na cykl pieśni. Te pieniądze pozwoliły mu spędzić sześć tygodni w Berlinie. Tam, kompozytor przeszedł przez wszystkich wydawców muzycznych, chcąc opublikować tę piosenkę, ale nigdy nie zdarzyło. W desperacji, biedy i kategorycznym odrzuceniem kompozytora Imre Kalman postanawia zwrócić się do „niskiego gatunku” – operetka.

sukces

Na początku 20. wieku cechował głęboki kryzys operetki. W 1899 roku zmarł, „Waltz King” Iogann Shtraus, który napisał do Austro-Węgier publicznie ulubionego operetkę. Dziesięć lat gatunku wzrosła chorowity i umarł. Imre Kalman, muzyka jest absolutnie nie znalazł akceptacji i zatwierdzenia w momencie stracił wiarę w siebie i cierpiał z powodu braku pieniędzy. Dość zły z całego świata i siebie w tym kompozytora zablokowanej w wynajętym mieszkaniu na obrzeżach Grazu, aby napisać dobrą muzykę, a spod jego pióra pochodzi pierwszy operetkę – „manewry Jesień”. Prace premiera odbyła się w Budapeszcie, a po odbiór był bardziej niż ciepły, Kalman zdecydował się pokazać go w stolicy. W 1909 roku Wiedeń Operetka oklaskiwała nowy geniusz, a później zasłużony sukces czekał kompozytora w Berlinie i Hamburgu. Kalman przeniósł się do życia w Wiedniu, i dostaje się do pracy.

Od tego momentu zaczyna Kalmana operetkę tworzyć bardzo wydajne, niektóre z nich były udane, niektóre nie wytrzymał próbę czasu. Mimo to, udało mu się zdobyć sławę i fortunę. Stał się bardzo bogatym człowiekiem, a to wszystko dzięki ciężkiej pracy i talentu. Sukces trwała do 1933 roku. W 1932 roku, cały Wiedeń entuzjastycznie oklaskiwany maestro na jego 50-lecia. Przyznano mu liczne nagrody i wyróżnienia. Ale w 1933 roku, profesjonalny kompozytor szczęście dobiegła końca.

operetka

Zaczynając pisać operetkę, Kalman rozwija swój własny styl. Jego prace i błyszczą z radości. Wydaje się, że dostanie on wszystkie swoje nadzieje i marzenia, które nagromadziły się dużo o ciężkim życiu. W 1912 roku, tworzy dzieło „Cygana-prime”, który w pełni odzwierciedla innowacyjność kompozytora: węgierskich melodii ludowych, mieszany skład, dynamiczna akcja. Pomimo faktu, że praca ta nie została przeznaczonych doświadczyć sukcesu, jednak od tego czasu muzyk coraz bardziej przekonany, że znalazł swoją drogę. Zaczął pracę z profesjonalnymi Autorzy libretta i prace niestrudzenie.

W 1915 roku Imre Kalmana „Silva”, która stała się sensacją, jest powszechnie uznawana. On staje się uznanym mistrzem operetki, jego bogactwo rośnie, może w końcu przestać martwić się o jutro. W 1921 roku odbyła się premiera „Bayadère”, w 1924 roku – „Maricy”. Kompozytor mocno zajęte miejsce lidera w Wiedniu muzykiem, kapitał muzyka wybrali nowego króla.

W 1926 roku, operetka, który został stworzony przez Imre Kalmana „Księżniczka” The Circus, był jego prawdziwy triumf. Było to miejsce wokół, bo publiczność kocha arie z ta praca śpiewali wszędzie. Ponieważ działanie operetki odbywa się częściowo w Rosji, nie jest zaskakujące, że jeden z pierwszych występów odbył się w Moskwie.

Nie należy liczyć na wielki sukces i „fioletowego Montmartre”, został pokazany w Wiedniu, rekordową liczbę razy – 170! Ale początek lat 30. stało się trudne dla Europy i Austrii, naziści doszli do władzy, a Kalman był Żydem. Musiał ponownie martwić o swoim życiu.

emigracja

W 1938 roku Imre Kalmana, którego biografia jest pełna trudności i prób, zmuszony do opuszczenia Austrii. Najpierw udał się do Paryża, gdzie otrzymał Legię Honorową, a następnie – w Stanach Zjednoczonych. Żył 11 lat w Ameryce, doznał udaru mózgu, a tam za namową rodziny powrócił do Europy i osiadł w Paryżu. Czas emigracja Kalmana tworzy tylko dwie operetki – „Marinka” i „Arizona Lady”, który nie miał takiego sukcesu jak wcześniejsze dzieła kompozytora.

twórcze dziedzictwo

Prace Imre Kalmana znane dziś na całym świecie. Choć napisał łącznie 17 operetek. 9 z nich stały się częścią repertuaru wielu teatrów muzycznych nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych. Ponadto, istnieje jeszcze kilka symfonicznych i fortepianowych dzieł kompozytora. Najlepsze kreacje operetka Kalmana uwierzyć "Cygan-prime", "Queen of Czardasza", "Hrabina Marica", "The Circus księżniczka", "Violet Montmartre".

Trzy miłości Imre Kalmana

Imre Kalman miał bardzo ciekawą historię osobistą, były trzy silna pasja w życiu. Kompozytor był w ogóle, niepozorny człowiek: niskiego wzrostu, duże obszary łysych w młodym wieku, ponury, notorycznie. Nic nie wróżyło mu wielki sukces z płcią przeciwną.

Jego pierwszą wielką miłością była Paula Dvorak – piękno, operetka aktorka. Po raz pierwszy ujrzał ją w dniu triumfującego premierze swojego pierwszego operetki w Wiedniu. Kalman Imre wiele wysiłku zgasić zdobyć serce diva, była starsza niż jego 10 lat, ich romans był oszałamiający. Ale żoną kompozytora Paula nie chce odejść. Wiedziała, że dzieci nigdy nie będzie. Dbała o Imre, gotować dla niego, zapewniają komfort i był zadowolony z takiego życia. Walczył do pracy, ona tam była. Ale sielanka się skończyła. Po 18 latach małżeństwa, Paula zmarła na gruźlicę. Kompozytor smutek nie znała granic. Podczas ich romansu, wyprodukował swój najlepszy operetkę.

Podczas życia Paula Myślałam o tym, jak będzie to Kalman żyć bez niego. Ona ciągle zainspirowało go z myślą, że będzie on poślubić młodą kobietę, która urodzi mu dzieci. W związku z tym, że wprowadził go do jasnej aktorka arystokratycznych Agnes Esterhazy. Między kompozytorem i aktorka błysnęła uczucia. Po śmierci Paula Kalmana nadzieję poślubić Agnes. Kupił jej dom, obsypany kwiatami i prezentami. Ale kiedy dowiedział się o zdradzie przyjaciół, wybacz jej nie mógł.

W 1940 roku spotkał się z bardzo Kalman młodego emigranta z Rosji Vera Makinsk, który próbuje zostać aktorką filmową. Kompozytor został uderzony przez młodości i urody. Ożenił Vera, ale małżeństwo nie było szczęśliwe, mimo że ma troje dzieci urodziły. Wiara zależało na imprezowanie, drogich sklepów, powieści nie tylko Kalmana. Imre wybaczył jej wszystko, nie prosił go opuścić, dbać o dzieci. Napisać, że to tylko raz, a inspiracją przestaje go odwiedzić.

ostatnie lata

Po udarze w 1949 Kalmana był częściowo sparaliżowanych. Jego życie było trudne, zajmował się dzieci, starałem się pisać muzykę, ale to jest zła praca. Już w 1950 roku w Paryżu, Imre Kalman stara się współpracować z najnowszej operetki, która była całkowita porażka kompozytora. 30 października 1953 Kalman zmarł. Został pochowany w Wiedniu – miasto jego triumfu.

ciekawostki

Kolejne 4 lata Imre Kalmana lubił muzyki, spędzał godziny pod oknami profesora, skrzypek, kiedy został zatrudniony. Później trenował w grze na pianinie przez 16 godzin dziennie, co doprowadziło do powstania szkody.

Co ciekawe, Kalman był bardzo powszechne i rozsądnym człowiekiem. Ale strasznie boi piątki i liczba „13”. Nigdy mianowany premiera pod numerem 13, wierzył, że jego szczęśliwa liczba – „17”, i starał się zachować jego operetka pokazał po raz pierwszy został w tych dniach. Wierzył również, że operetka powinni nosić imiona kobiet tylko wtedy, gdy spełniają one sukcesem.