412 Shares 8873 views

Peter Klodt rzeźbiarz: biografia i twórczość

Genius rzeźbiarz Klodt Petr Karlovich od dzieciństwa chciał zostać żołnierzem. Wybrana pracy. I zaczął się uczyć bez instruktorów. I jeszcze, na rozkaz okoliczności, stało się odlewnia pierwszej klasy. To on dał impuls do rozwoju tej dziedziny.

Zrobił samodzielne krajowej dyscypliny Animal …

Rodzina dziedziczny wojskowy

Piotr Karlovich Klodt, którego biografia powie czytelnikom w artykule, urodził się w Petersburgu w 1805 roku. rodzina Klodt składała się głównie z dziedziczną wojsku. Nazwa ta była bardzo słaba, ale wysoko urodzonych. Tak więc, pradziadek, rzeźbiarz brał udział w wojnie północnej i została uznana za jedną z czołowych postaci tych walk. Papież Piotr był także w wojsku. Walczył z hordami Napoleona w wojnie ojczyźnianej 1812, a drugi był generałem wojskowym. Jego portret jest nadal w galerii Ermitażu.

Kiedy Peter urodził, jego ojciec dostał nową pracę i prowadził siedzibę oddzielnego Korpusu syberyjskiego. Dlatego też, dzieciństwo i młodość przyszłej rzeźby odbyła się w Omsku.

To właśnie w tym syberyjskim mieście pozornego pragnienia do malowania, rzeźbienia i rzeźbienia. Gdy miał dwanaście lat, był rzeźbione z drewna koni. U tych zwierząt, widział ani nieporównywalny urok.

Ogólnie rzecz biorąc, ten szał minął młodego Petera z jego ojcem. Wygnał go z papieru koni wojskowych, które zostały wyrzeźbione z kart do gry. Po tym, w miarę możliwości przyszły rzeźbiarz zawsze starał się wyciągnąć i wyciąć zwierząt.

W 1822 roku szef rodziny zmarł, a jego rodzina od razu zdecydował się na powrót do stolicy północnego.

wojskowość

Ponieważ przodkowie młodej Klodt były wojskowy, siedemnaście, Peter zdecydował się zapisać w Szkole Artylerii. Szczerze mówiąc, to okres w życiu rzeźbiarza wiadomo bardzo niewiele. Miał siedemnaście lat, gdy został kadetem. Potem, kilka lat później został awansowany do stopnia chorążego.

W tych dniach, kiedy miał wolny czas, studiował konie – obserwować ich zachowanie, nawyki, postawy … W skrócie, nauczył tych zwierząt jako przedmiotów sztuki. Nie miał innego nauczyciela, ale naturę. On również nadal angażować się w swoim ulubionym hobby – malowane lub rzeźbione figury.

W 1827 Klodt już porucznik rzucił usługi z powodu choroby. Od tamtej pory koncentruje się wyłącznie na swojej pracy.

ochotnik akademia

Przez dwa lata, były funkcjonariusz zajmował się rzeźbą w spokoju. On jest, jak poprzednio, pracować z naturą, skopiuj starożytnych i współczesnych dzieł sztuki. Po jednym z koronowanych głów dał wielki cesarz Mikołaj I postać jeźdźca drewna. Jako monarcha bardzo lubił takich „zabawek”, kazał znaleźć utalentowanego autora. W rezultacie, Peter Klodt był w Pałacu Zimowym, a po audiencji u cesarza został wolontariuszem w Akademii Sztuki. Zaczął również odbierać i świadczenia pieniężne. To był 1829-ty.

Od tego czasu rzeźbiarz oddał się całkowicie sztuce. Zaczął uczęszczać na wykłady, poznać nowych ludzi twórczych skopiowane rzeźbę w pałaców i muzeów, a nadal rzeźbić figurki koni z huzarów. Nawiasem mówiąc, w latach 30-tych jego „zabawek” zostały dosłownie sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Wiadomym jest, że ten drewniany posąg Klodt zdobiły w czasie biurku cesarzowej. W skrócie, talent i wytrwałość rzeźbiarza nieuchronnie przynieść rzeczywiste korzyści. A nawet wcześniej, niż się spodziewałem bardzo młodego twórcy.

Jeśli chodzi o nauczycieli Akademii ich odrzucenia jego pracy w każdy możliwy sposób, aby pomóc mu osiągnąć sukces. Ale bezpośredni mentor młody słuchacz był rektorem uczelni I. Martos. To właśnie on wprowadził go do swego domu …

Małżeństwo z bratanicą Rektora

W rzeczywistości, Peter Klodt, którego biografia jest pełen ciekawych wydarzeń, stała się częstym gościem w domu Martos. Po jakimś czasie nawet chciał ożenić się z córką rektora. Ale tak się nie stało. Ale zaczął być miły dla swojej siostrzenicy. Juliana Spiridonov – tak miała na imię. Następnie stała się wierną i kochającą żoną gospodyni. Ich ślub odbył się w 1832 roku.

Trzy lata później, rodzina Klodt pojawiła dziedzica – Michaela. Kilkadziesiąt lat później, stał się bardzo znany artysta i okresowo pracował za granicą.

Pierwsze zamówienie rządu

Po ślubie, Peter Klodt (rzeźbiarz) otrzymał pierwsze zlecenie rządu. Mówimy o rzeźbiarskiej konstrukcji Narva Gate, która w północnej stolicy. Firma był doświadczony twórczych osobowości, takie jak V. Demuth-Malinowskiego i Pimenov. Pomimo faktu, że młody rzeźbiarz miał żadnego doświadczenia w pracach monumentalnych, udało mu się zwyciężyć znakomicie. Kiedy łuk poddasze zostało już ustalone jego sześć koni, które niosą rydwan bogini Fame, Klodt (rzeźbiarz, twórca tego arcydzieła) był nie tylko ochrona rosyjski autokrata, ale także na całym świecie sławę.

Ponadto, po takim triumf 28-letniego samouka twórca stał się akademik Akademii Sztuki. Również on został profesorem rzeźby, a oprócz wynagrodzenia, zaczął otrzymywać znaczną roczną rentę. I dano mu przestronny apartament i studio …

Od Admiralicji Boulevard do Mostu Aniczkowa

Kiedy Klodt pracował nad projektem w Narva Gate, otrzymał kolejne zamówienie od rządu. On musi utworzyć dwie grupy rzeźb. Zgodnie z planem, będą zdobić molo Admiralicja Boulevard. Nazwać je – „Poskromienie konia.”

Peter Klodt był w stanie produkować model ten projekt i wziął je do Akademii do rozpatrzenia. Akademicy byli bardziej niż zadowoleni z pracy utalentowanego rzeźbiarza, i zdecydowano się przeprowadzić ten rozkaz w całości.

Ale jak Klodt kontynuował pracę na składzie Narva Gate, musiała wstrzymać w pracach „koparki”. Po pewnym czasie, kiedy pierwszy projekt został zakończony, rzeźbiarz powrócił do poprzedniego utworu.

Teraz jednak, zaproponował, aby umieścić rzeźba nie jest w Admiralicji Boulevard i na Anichkov Bridge.

Fakt, że budynek ten był pierwotnie drewniany prom, a następnie – kamienny. Most był niezawodny, ale jest bardzo wąski dla dużego kapitału. Mikołaj I sam zrozumiał, że wymagana jest przebudowa. I w tym przypadku klodtovskie „Koń Tamers” byłoby tu umieścić. Krótko mówiąc, taka praca dałaby mostu bardzo nowoczesny wygląd. W wyniku restrukturyzacji budowę rozpoczęto w 1840 roku.

Ale nawet przed że pierwsza grupa „koparki” był gotowy i czeka na polecenie kółka do oddania dzieła sztuki w brązie. Ale szef Vladimir Ekimov odlewni Akademii, zmarł nagle, pozostawiając nie, niestety, jego następcę …

odlewnik

Bez takiego profesjonalnego specjalisty odlewu nie było w ogóle możliwe. Ale żeby zrealizować wszystkie te same plany, Klodt postanowił nadzorowanie wykonania tych prac. Umiejętności zwłaszcza odlewni uczył, kiedy byłem w szkole wojskowej oraz w Akademii.

W tym czasie był uważany jedynym rzeźbiarzem, którzy doskonale opanowali Odlewy artystyczne. Więc dostał ofertę na zarządzanie wszystkimi stoczni odlewania. Oczywiście, on odmówił. Tak więc po raz pierwszy w historii sztuki rzeźbiarza, który nie miał odpowiedniego wykształcenia, zaczął prowadzić podobną warsztatu.

Przez 1841 TH Klodt już dwie brązu składu i rozpoczął przygotowania do ostatnich kilku rzeźb odlewniczych.

Ale pod koniec listopada tego samego roku otworzył Anichkov Bridge, po renowacji. Gotowa grupa brązu były na postumentach prawym brzegu Fontanka, a lewy – tynk rzuca …

Historia z prezentami

W 1842 roku został wykonany przez odlewanie ostatnią parę. Jednak nie mam do Anichkov Bridge. Fakt, że Mikołaj I wezwał rzeźbiarz. Powiedział, że chce, aby uczcić powstanie Klodt. I za to, że postanowił dać rzeźbę z brązu odlew króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV.

W rezultacie, Klodt udał się do Berlina. Brąz otrzymał dar monarchii pruskiej. Po tym rzeźba zainstalowany w pobliżu bramy głównej Pałacu Cesarskiego. William, jednak nie był w długach. Klodt diament tabakierkę on przedstawiony i przedstawił mu prestiżową Order Orła Czerwonego.

Po powrocie do Petersburga po raz kolejny zaczął rzucać „koparki”. Ale tym razem, para nie dotrzeć do celu, ponieważ w tym czasie w Północnej Palmyra wizyty był władcą Obojga Sycylii Ferdynanda II. Rosyjski autokrata wykazać sycylijski tworzenie monarcha Klodt. W rezultacie, Ferdinand lubił, jak wyrzeźbione Peter Klodt i poprosił go, aby przedstawić parę. I tak się stało. Para brązu rzeźbiarz znajduje się w Neapolu, a geniusz twórcy otrzymała kolejne zamówienie.

Szczerze mówiąc, nie są kopiami tego samego w Rosji. Na przykład, w Golitsyns nieruchomości i Petrodvorets.

Wierzchołek twórczości

Tak więc w 1846 roku jako pierwszy artysta po raz kolejny rzucić rzeźbę i zakończył całą kompozycję. Proces ten, w rzeczywistości trwała cztery lata. Aw 1850 gipsie usunięte z mostu, a na ich miejsce do postawienia figury z brązu. Zatem Clodt (rzeźb) Anichkov mostek ostatecznie zakończył wykonywanie. Prace trwały od dwóch dekad. Mistrz całego zespołu przyniósł bezprecedensowy sukces.

Oczywiście, po „koparki” Klodt tworzone i inne rzeźby. Jednak według miłośników sztuki „Anichkova konie” są zwieńczeniem prac artysty.

Ulga 70 m

P. Klodt (rzeźbiarz) kontynuował pracę na najważniejszych cesarskich zamówień. Jeden z nich – restrukturyzacja oficjalnej domu Marble Palace. Tak, projekt zakłada, że cały parter jest podana do stajni, a ciało, które idzie do ogrodu, będzie szkoła jazdy. W związku z powyższym, do dekoracji ulgi 70-metrowy został utworzony, który został nazwany „Koń w służbie człowieka”. Autor był Klodt. W tej pracy rzeźbiarz opisała scenę oswajania konie, podróże i polowania obrazy, bitew kawalerii …

Najbardziej wnikliwe prace

Z innych rzeźb kreatora siebie jest pomnik Iwana Kryłowa. Przypomnijmy słynny bajkopisarz nie było w 1844 roku. Jego śmierć była postrzegana jako popularny góry. W następnym roku, za pośrednictwem czasopism, ogłoszono dobrowolnej subskrypcji związanej z instalacją pomnika Kryłowa. Trzy lata później, wymagana kwota została zebrana i Academy of Arts ogłosiła istotne konkurencję wśród rzeźbiarzy. W rezultacie zwyciężył Klodt.

Początkowo miał planowany na realizację zlecenia w starożytnych tradycji. Ale w końcu stworzył portret naprawdę dokładny obraz.

W 1855 roku z brązu pomnik Kryłowa powstała w ogrodzie letnim. Bajkopisarz został przedstawiony otoczony menażerii znaków w swoich bajek. Prace nad tymi obrazami pomógł grafiki mistrzowskich A. AĢIN, którzy raz ilustrowane Wiersz „martwych dusz” Gogola.

W ogóle, to zabytek stał się najbardziej szczera i głęboka praca Klodt.

pomnik patrona

Jakiś czas później, rzeźbiarz Klodt (jego prace są znane daleko poza Rosją) rozpoczyna się ostatni z jego dzieł. Mówimy o pomnikiem Mikołaja I.

W zasadzie wszystkie twórcze życie artysty odbył się z autokrata, pod jego bezpośrednim patronatem. W związku z tym, kto mógł zostawić w brązie pamięci o nim? Tylko Klodt.

W rezultacie, konstrukcja znana pisał twórca kolumnę Alexandria Monferrand. Ale wyrzeźbić figurkę i wrzucił mógł tylko Klodt.

Na początku 1857 roku pierwsza zakładka pomnika powstał w przyszłym roku mistrz już zaczęła rzucać brązu pomnik króla. Niestety, w procesie odlewania pęknięcia, a na skutek szeregu części rysunku nie zostały napełnione.

W 1859-m wziął odlew wtórnego. Tym razem było więcej niż udany.

Jednakże, w celu dostarczenia rzeźbę z warsztatu na miejsce instalacji, trzeba było przebić się przez jedną ze ścian. Nigdy więcej problemów nie było.

Ale w czerwcu tego roku, pomnik został odsłonięty do cesarza. Ta praca była nie tylko prawdziwą ozdobą placu św Izaaka, ale również arcydzieło sztuki światowej.

anatomia

Oprócz działań bezpośrednich, Klodt Petr Karlovich, którego rzeźby znane są na całym świecie, opracowane podręczniki szkoleniowe dla młodych talentów Akademii. Tak więc, w latach trzydziestych, on odlany z brązu słynnego „Ciało leżało.” Innymi słowy, anatomii człowieka, który powstał przy udziale jednego z profesorów anatomii. Nieco później, kreator tworzy i „Anatomia konia.”

Nagła śmierć mistrza

Genialny rzeźbiarz nie był upadek z 1867 roku. Nagła śmierć wyprzedził go w jego daczy w Finlandii. Mówią, że w ostatnich chwilach swojego życia rzeźbiarza Klodt (jego prace są uważane za arcydzieła), jak zawsze, wycięte figury.

Klodt został pochowany na cmentarzu luterańskim, że w stolicy północnego. A w 1936 roku, pozostaje mistrz przeniósł się do nekropolii artystów. Jednocześnie możemy ustawić nowy nagrobek.

Na cmentarzu luterańskim pozostał niemal wszystkich krewnych rzeźbiarza, w tym jego żona. Niestety, groby Klodt zostały zniszczone w sposób nieodwracalny …