190 Shares 9504 views

W jakich miastach w Rosji jest metro

Mieszkańcy dużych miast codziennie spędzają w metrze średnio około godziny. W nowoczesnej metropolii metro prowadzi do kilku milionów pasażerów dziennie. Metro w pewnym sensie może być nazwane symbolem współczesnego życia miejskiego.

Wielu podróżników interesuje się, jakie miasta w Rosji jest metro.

Najbardziej znanym, oczywiście, są metra w Moskwie i Petersburgu. W tej chwili znajdują się metra w 5 miastach Rosji. Są to Nizhny Novgorod, Ekaterinburg, Kazań, Nowosybirsk i Samara. Budowa kolei podziemnych planowana jest w Soczi, Omska, Krasnojarsku i Czelabińsku.

Metro w Moskwie

Moskiewski Metropolitan, jedna z najbardziej popularnych form transportu publicznego, rozpoczął pracę w 1935 roku. Pierwsze linie powtarzały najbardziej ruchliwą trasę tramwajową w Moskwie.

Moskwa metra jest znana z faktu, że z 186 istniejących stacji, 44 są obiektami dziedzictwa kulturowego. Plany rządu moskiewskiego otworzy do 2020 roku kolejne 66 stacji.

Metropolitan w Petersburgu

W Petersburgu metra odgrywa tę samą rolę, jak w Moskwie. Jest to 12 miejsce na świecie pod względem obciążenia pracą. Został otwarty w 1955 r., Drugi po Moskwie. Składa się z 5 linii i 65 stacji.

Dzięki średniej głębokości stacji metra w Petersburgu jest najgłębsza na świecie.

Zastanówmy się, w jakich miastach w Rosji znajduje się metro i jakie są jego główne cechy.

Metropolitan w Jekaterynburgu

W Ekaterinburgu metro jest czwartym co do wielkości w Rosji pod względem natężenia ruchu.

Metropolitan został uruchomiony w 1991 roku. Składa się z jednej linii biegnącej od północy na południe i dziewięciu stacji.

W ciągu najbliższych kilku lat istnieje również projekt budowy dwóch kolejnych linii.

Nowosybirskie podziemia

Jest to jedyne metro na Syberii, a czwarte do daty rozpoczęcia na terytorium Federacji Rosyjskiej. Jej otwarcie nastąpiło w 1985 roku. Są 2 linie i 13 stacji.

Linia Lenina biegnie z północy na południe, a linia Dzierżyńskaya przebiega z zachodu na wschód.

Jedna z linii biegnie przez most metra przez rzekę Ob, która jest najdłuższa na świecie.

Metro w Samarze

W Samarze metro składa się z jednej gałęzi i składa się z 9 stacji, z których jeden jest naziemny.

Regularny ruch pociągów rozpoczął się w 1987 roku. Ten metro był piątym w Rosji.

Do 2018 r. Planowane jest otwarcie kolejnych 10 stacji.

Metro w Kazaniu

Metro Kazańskie zostało otwarte stosunkowo niedawno, w 2005 r.

Ma jedną linię, składającą się z 7 stacji.

Jest to najnowocześniejszy metro w Rosji. Jego praca opiera się na najnowszych systemach sterowania ruchem. Projektanci myśleli nie tylko o bezpieczeństwie, ale także o wygodzie wszystkich pasażerów, w tym osób niepełnosprawnych.

Metro w Nizhny Novgorod

Składa się z dwóch linii i 13 stacji roboczych.

Uruchomienie nastąpiło w 1985 roku. W 2014 r. Planowane jest wybudowanie innego oddziału. Niestety, w tej chwili nie ma specjalnych dźwigów dla wózków inwalidzkich w metrze, co jest niedogodnością dla osób niepełnosprawnych.

Jeśli istnieje pytanie, w którym miastach Rosji jest metro i dlaczego nie ma innych, trzeba zrozumieć, że w większości miast o niewielkiej populacji podziemna kolejka po prostu nie jest ekonomicznie opłacalna. Ponadto nie odgrywa takiej ważnej roli jak w Sankt Petersburgu i Moskwie.

Ruch pasażerski (z wyjątkiem stacji metra Nowosybirsk) jest stosunkowo niewielki, ponieważ metro nie jest zaprojektowane bardzo wygodnie. W niektórych miejscach linie nie docierają do środka i działają tylko na obrzeżach.

Przeanalizowaliśmy, w których miastach Rosji znajduje się metro. Ponadto, w czasach Związku Sowieckiego stacje metra zostały otwarte również na terenie republik Unii. Metra znajduje się w stolicach Kazachstanu, Gruzji, Białorusi, Armenii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu i Ukrainy.

W jakich miastach na Ukrainie jest metro

Na Ukrainie metro jest zbudowany i działa w Kijowie, Charkowie i Dniepropietrowsku.

Podzemka w Kijowie została otwarta w 1960 roku, trzecia w ZSRR po Moskwie i Leningradzie. Znajduje się tu jedna z najgłębszych stacji na świecie – Arsenalnaya.

Metro w Charkowie rozpoczęło się w 1975 roku. Składa się z 3 linii i 29 stacji.

Metro w Dniepropietrowsku zostało otwarte w 1995 roku. W przeciwieństwie do popularnych przekonań, nie jest to najmniejsza metro na świecie.

Obecnie temat "podziemia" jest bardzo popularny. Metro inspiruje pisarzy do tworzenia opowieści związanych z tajemnicami i zagadkami. W wielu witrynach w internecie są brane pod uwagę nie tylko miasta, w których znajduje się metro, ale powtarzane są tajemnicze sprawy i opowieści o metrze.