273 Shares 1453 views

Bóg Apollo – grecki bóg słońca

Piękne mity starożytnej Grecji i jej pogańskiej religii miał ogromny wpływ na rozwój światowej kultury. Wśród dwunastu nieśmiertelnych bogów na Olimpie, siedzących, jednego z najbardziej czczonych i ukochany wśród ludzi była i pozostaje bóg Apollo. Na jego cześć wznoszono wspaniałe świątynie i rzeźby powstały. Wydawało się wszystko zawarte nieśmiertelne piękno, panujący w muzyce i poezji. Sun-złotowłosa bóg ten dzień jest dla nas uosobieniem młodzieży, inteligencji, talentu i wdzięku.

Apollo – bóg Słońca

W górnej części greckiego panteonu, i należy do potężnego Zeusa piorunowy, ale jest to drugi po Apollo – jego ukochany syn. Starożytni Grecy uważali go za boga słońca i sztuki, wśród których główną rolę grają muzykę. Patronuje słońce-boy i wróżbiarstwa i łucznictwo. Był zarówno ustawodawca, a Punisher, opiekunem pasterzy i zgodnych z prawem zamówień. Patronem medycyny, Apollona w tym samym czasie może nasylat choroby. W mitologii rzymskiej, a po grecku, to nazwano bóg Apollo, ale także Phoebus, co oznacza „świeci”, „jasny”, „czysty”.

Apollo – bóg Grecja – często przedstawiany jako spacery lub stojącej brody Przystojny młody człowiek z złote włosy fruwające na wietrze i koronie laurowych. W dłoniach trzyma on swoje niezmienne atrybuty – lirę i łuk, a postać jego silny i odważny. Słońce – symbol Apollo.

Narodziny pięknej boga

Według mitologii bóg Apollo był synem Zeusa i Leto titanidy (była córką tytanu). Przed następnym bóg urodził Leto wędrował uciec gniew bogini Hery – uzasadniony żona Zeusa. Apollo nigdy matka mogłaby znaleźć schronienie. Dopiero kiedy przyszedł czas porodu, to osłonięte samotną wyspę Delos. Bolesny poród trwał dziewięć długich dni i nocy. Mściwy zapobiec Ejlejtyja Hera – bogini porodu – posiada letni pomocy.

W końcu boska niemowlę urodził. Stało się to dnia siódmego miesiąca, pod palmą. Dlatego Siedem później stał się liczba święte, jako starożytnej palmy, które rosły na Delos, w dawnych czasach, poszukiwanej przez wielu pielgrzymów przybywających do czcić miejsce narodzin Apollina.

Apollo i Artemis

Ale starożytny grecki bóg Apollo urodził się nie jeden, ale z siostrą bliźniaczką – Artemis, który znany jest nam jako bogini polowania. Brat i siostra byli wykwalifikowani łucznicy. Łuk i strzały Apollo – od złota i Artemis broni – srebro. Dziewczynka urodziła się wcześniej. A według Homera, to ona nauczyła później jego brat łucznictwo.

Obaj bliźniacy zawsze trafić w cel bez miss, śmierć ich strzały było łatwe i bezbolesne. Brat i siostra miał niesamowitą zdolność do całkowicie zniknąć z pola widzenia (kobiety rozpuszczonej wśród drzew leśnych, a chłopiec został usunięty w Hyperborei). Obaj zostali wyróżnieni za ich wysokiej czystości.

nieodwzajemniona miłość

Brzmi dziwnie, ale promienny bóg Apollo nie był szczęśliwy w miłości. Mimo, że jest częściowo winę za ten sam. Nie mam śmiać się Erosa, mówiąc, że nie oberwać w łucznictwie. W odwecie szydercy Apollo Boga miłości serce uderzyło złota strzałki, kolejna strzałka (odwraca miłość) Eros wydany w sercu nimfy Daphne.

Apollo, upojeni miłością, zaczął ją gonić, ale Daphne przerażeniem wpadł do rzeki – boga ojca. I wyciągnął córkę w drzewo laurowe. Nawet po tej miłości niepocieszony młody człowiek nie zdał. Od teraz, laur był jego święte drzewo, wieniec z liści, kiedykolwiek zaszczycił głowę Boga.

W tym miłość wpadek Apollo nie koniec. Pewnego dnia, był urzeczony pięknem Cassandry – córkę Priama (król Troi) i Hekabe. Apollo dał dar wróżbiarstwa dziewczynę, ale wziął ją za słowo, że w zamian będzie ona dać mu swoją miłość. Cassandra skłamał do Boga, a on pomścił go, zrób to tak, że ludzie nie wierzą w jej przewidywaniami, biorąc pod uwagę szalonego prorokini. Nieszczęśliwa dziewczyna podczas wojny trojańskiej starał się ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem Troy, która im zagraża, ale jej nie wierzyć. Troy i został schwytany przez wroga.

syn Apollina

Święci ludzie czcili boga medycyny, Asklepios (Eskulap w rzymskiej wersji) jest uważany za syna Apolla. Urodzony śmiertelny, otrzymał potem dar nieśmiertelności dla jego niezrównanej zdolności do uzdrawiania ludzi. Asklepios został wychowany przez mądry centaur Chiron, który uczył jego uzdrowienie. Ale bardzo szybko uczeń przerósł swojego mentora.

Syn Apollina był tak utalentowany lekarz mógł nawet podnieść martwych ludzi. Bogowie byli źli na niego za to. Po wskrzesza śmiertelników Asclepius naruszone prawa ustanowionego przez bogów Olimpu. Zeus uderzył go z jego piorun. Grecki bóg Apollo dostać nawet za śmierć swego syna, tak że zabił Cyklopów, który zgodnie z legendą, kute piorunów (grzmoty i błyskawice, które Zeus metal). Jednak Asklepios został ułaskawiony i wrócił z martwych dzięki woli Moir (boginie losu). Otrzymał nieśmiertelność i tytuł boga uzdrawiania i medycyny.

Bóg-muzyk

Apollo – bóg słońca – zawsze wiązało się z nami z tych ciągów atrybuty: łuk i lirę. Jeden z nich pozwala mu produkować skomplikowane lotkami do tarczy, a drugi – aby tworzyć piękną muzykę. Co ciekawe, Grecy wierzyli, że między tymi dwiema sztukami istnieje związek. Rzeczywiście, w obu przypadkach, istnieje lot do jakiegoś celu. Piosenka leci również bezpośrednio do serc i dusz ludzi, jak strzała do celu.

muzyka Apollo czyste i jasne, jak on sam. Ten mistrz melodii dźwięku docenia przejrzystość i klarowność muzyki. Jego muzyczna sztuka podnosi ducha ludzkiego, daje ludziom duchowego oświecenia i jest antytezą muzyki Dionizosa, która prowadzi ekstazie, przemocy i pasji.

Na Parnas

Według legendy, kiedy ziemia przychodzi wiosna, greckiego boga Apollo wysłał do Parnas, obok którego mruczy Castalian wiosny. Tam prowadzi taniec z wiecznie młodymi muz – córki Zeusa: Thalia, Melpomene, Euterpe, Erato, Cleo, Terpsichore, Urania, Kaliope i Polihymnii. Wszystkie z nich są patronami różnych sztuk.

Bóg Apollo i Muzy razem stanowią boski zespół, w którym dziewczęta śpiewają i ich śpiew towarzyszy mu grę na swojej złotej liry. W tych momentach, kiedy słyszysz ich chór, natura przestaje cieszyć boskie dźwięki. Sam Zeus w tym czasie staje się łagodny i piorun w dłoniach zanikać i krwawy bóg Ares zapomnieć o wojnie. Cisza i spokój są triumfujący gdy na Olimpie.

Podstawa wyroczni Delfickiej

Kiedy bóg Apollo był jeszcze w łonie matki z rozkazu Hery zawsze prowadził ostrą smoka Python. A kiedy młody bóg urodził, szybko chciał się zemścić za wszystkie cierpienia, które spotkał lato. Apollo znalazł ciemny wąwóz w pobliżu Delphi – Home of the Python. A jego telefon był smok. Jego widok był straszny: ogromne ciało łuszcząca wijąc niezliczone pierścienie między skałami. Cała ziemia zatrzęsła się ze swoim ciężkim krokiem, kruszy i gór do morza. Wszyscy żyjemy w strachu uciekł.

Kiedy Python otworzył ogień oddychania usta, wydawało się, że za chwilę i będzie pochłaniać Apollo. Ale w następnej chwili nie było brzęk złota strzały, która przebiła się do organizmu zwierzęcia i smok spadł na twarz. Na cześć jego zwycięstwa nad Python założył Apollo w Delphi oracle że rozbrzmiewały woli ludowej Zeusa.

Ale chociaż Apollo i wierzyć Bogu przepowiednie i proroctwa, osobiście nigdy nie zrobił. Odpowiedzi na wiele pytań ludzi dało kapłankę Pythia. Wchodząc w stan szału, zaczęła głośno krzyczeć niespójne słowa, które natychmiast zostały nagrane przez kapłanów. One interpretowane przepowiednie Pytii i przekazał je na pytającego.

pokuta

Po bóg Apollo przelana krew Pythonie, decyzją Zeusa, musiał być oczyszczony z grzechu i odkupienia go. Młody mężczyzna został doprowadzony do Tesalii, gdzie król w tym czasie był Admetus. Apollo miał być pasterzem prostej ciężkiej pracy, aby osiągnąć zbawienie. Pokornie przekazać królewskie stada, a czasem, w prawo w szerokim pastwiska, zabawnej gry na flecie prostym trzciny.

Jego muzyka była tak wspaniała, że nawet dzikie bestie wyszły z lasu jej słuchać. Gdy Apollo – bóg starożytnej Grecji – grał muzykę, groźne lwy i pantery drapieżnych spaceru spokojnie wśród jego stada jeleni i saren z. Wokół panowała radość i spokój. W domu króla Admetus dostał dobrobytu. Jego konie i ogrody stać się najlepszym w Tesalii. Apollo pomógł Admetus i miłości. Dał król wielką siłą przez co może on być zaprzężony rydwanu lwa. Taki warunek został dostarczony ukochanego ojca Admetus – Alkestis. Osiem lat Apollo służył jako pasterza. Całkowicie odpokutował swój grzech, wrócił do Delphi.

delficka świątynia

Apollo – bóg starożytnej Grecji, który, podobnie jak inne bóstwa czczonego Olimpijskiego, został uwieczniony. I nie tylko w marmurowych posągów i legend. Na jego cześć Grecy wznieśli liczne świątynie. Uważa się, że to pierwsza świątynia poświęcona bogu słońca, został zbudowany w Delphi, u podnóża Oracle. Tradycja mówi, że to wszystko było całkowicie zbudowane z gałęzi drzewa laurowego. Oczywiście budowa takiego kruchego materiału nie wytrzymał długo i wkrótce na stronie, nowym budynku zakonnego.

Jak konto jest świątynią Apollina w Delfach, którego ruiny zachowały się do naszych czasów, to teraz trudno powiedzieć, ale teraz widzimy, jak wielka była niegdyś świątynia Delphi. Historycy, krytycy twierdzą, że wejście do sanktuarium był napis z dwóch głównych przykazań Bożych, które czytają „Znaj miarę” „Poznaj siebie”, a

Najbardziej znany posąg boga

Apollo – starożytny bóg, który zainspirował wielu artystów i rzeźbiarzy, aby stworzyć piękne dzieła sztuki. W świecie istnieje wiele jego rzeźb. Ale najdoskonalszy posąg, który rejestruje obraz jednego z najbardziej cenionych greckich bogów – rzeźby z marmuru „Apollo Belvedere”. Ten posąg jest kopią, podjęte nieznaną Roman wzorca z brązu rzeźby greckiej Leochares, którzy służyli na dworze Aleksandra Makedonskogo. Oryginalny niestety nie przeżył.

Marmurowa kopia znajduje się w willi cesarza Nerona. Dokładna data odkrycia nie jest znana, to zdarzyło się kiedyś między 1484 a 1492 lat. W 1506 bezcennym dziełem sztuki została wniesiona do Watykanu i umieszczone w ogrodzie Belvedere. Co mu jest, boga Apollo? Zdjęcia, niestety, tylko może dać ogólne pojęcie o tym, jak starożytni Grecy go widział. Ale jedno jest pewne: Apollo, nawet w naszych czasach może być uważany za symbol męskiej urody.