126 Shares 5659 views

Co jest lodowiec? Zalegającą lodowce. Gdzie iw jaki sposób tworzą lodowce?

Czy wiesz, że nasza planeta jest w jedenastu procent jego terytorium jest pokryte lodem? Tak, są widoczne z kosmosu, białe obszary zajmują powierzchnię ponad 16 milionów kilometrów kwadratowych. Tak więc, pomimo ekologów alarmowych, którzy ciągle mówią o globalnym ociepleniu, Ziemia jest nadal w dużej mierze w okowach lodu. Zawierają one około dwie trzecie wszystkich świeżej wody – i to jest 25 milionów kilometrów sześciennych lodu. Naukowcy obliczyli, że jeśli to wszystko stopił, globalny poziom morza wzrośnie o kilkadziesiąt metrów, które prowadziłyby do wielkiego zniszczenia i ruiny całych narodów. Ale co to jest lodowiec? Można zjeżdżalnia śnieg, zalane wodą, nazwał to dumna nazwa? W tym artykule zobaczymy, jak powstają lodowce, jak żyją i gdzie giną. Uważamy znaczenia terminów takich jak język, firn moreny. I uczymy lodowce są klasyfikowane według różnych katalogach.

Co jest lodowiec: definicja

Encyklopedie, słowniki i podręczniki inaczej opisać tego terminu. I tym samym nie jest jasne. Na przykład, następujące definicje: „Masa mielona naturalna lód atmosferycznymi, które posiadają niezależne, spowodowanego przez siłę ciężkości” Spróbujmy wytłumaczyć w przystępny język jakim lodowiec. To sprężone pod własnym ciężarem na śniegu, który gromadzi się w ostatnich latach w obszarach o niskiej temperaturze (Zapolyarniy szerokości oraz strefa o wysokiej wysokości), a następnie wzrost preparatów objętość innych obszarów (w dolinie, wodzie). Jeśli to wyjaśnienie wydaje się nie rozumieć, to rastolkuem łatwiejsze. Są to obszary, w których temperatura jest zawsze poniżej zera. Wytrącanie nie mieści się w postaci stałej: śniegiem, mróz, zimno chmury. Narastająco są kompresowane pod własnym ciężarem, i powstaje lodowiec. On zaczyna żyć własnym życiem, albo otworzyć przesuwane językami góry lodowe.

Śnieg, firn, lód

W górach, często przedstawia, w jaki sposób na przestrzeni zielonych dolin surge lśniące białe szczyty. Ale kiedy przyszła zima na własną rękę w górnym biegu, to nie znaczy, że lodowce powstały. Pierwszy śnieg jak cukrem pudrem, priporoshit górze, zbyt lekkie i puszyste. Ze względu na swoją otwartą strukturą, to może z łatwością być ogrzewany. W godzinach popołudniowych lub w lecie (jeśli jest bardzo wysoka lub w pobliżu biegunów Ziemi) do stopienia puszyste płatki śniegu. Potem ponownie zamrażać. Ale to nie jest stary kabaretki gwiazdka. Płatki śniegu do stałych kulek – firn. Ten żwirek zgromadzone na przestrzeni lat. Pod własnym Firn wagi zaczyna Ivy ponownie zmienia swoją strukturę. Tu dochodzimy do zrozumienia tego, co lodowiec. Definicja tego określenia dotyczy trzeciego, transformacja Ostatni etap wytrącania ciał stałych.

klasyfikacja

Ludzie od dawna zastanawiał się, co jest lodowce. Naukowcy odkryli, że każdy z nich ma swoje własne cechy geofizyczne lub hydrotermalnych. Dlatego istnieje potrzeba klasyfikacji lodowce. Początkowo nie było pewne niespójności w katalogowania. W niektórych krajach uwzględniać cechy morfologiczne, decydującymi kryteriami były inne cechy hydrotermalnych. Istnieje obecnie Świat Tracking Service dla lodowce. Ten autorytatywny organ międzynarodowy definiuje, co to znaczy lodowiec, i decyduje, do której grupy katalog WGMS należy. Jednakże, uruchomiła nowy projekt w sprawie klasyfikacji obiektów przyrodniczych – Glims. W naszym kraju jest nadal używany Katalog lodowce ZSRR.

rodzaje lodowców

W zależności od obszaru formowania, masy podzielono na utwardzonej powierzchni śniegu (powlekanie), górnictwie i na morzu. Pierwszy typ ma największy obszar. Te lodowce powstają w pobliżu biegunów. Największą jest Antarctic pokrywę. Jego powierzchnia – ponad 13 milionów kilometrów kwadratowych. W rzeczywistości, lodowiec obejmuje cały kontynent Antarktydy. Drugie miejsce na placu zajmuje pokrycie Grenlandia – 2.250.000 km2. lodowce górskie są również nazywane Alpine. Powstają one w obszarach piętra roślinności. Występują one nie tylko w Alpach, ale także w Himalajach, Kaukazie, a nawet w Afryce (Kilimandżaro). Ale półki lodowe – co to jest? Zamrożone na dnie płytkich polarnych szerokościach geograficznych. Czasami polodowcowe języki wsunąć do wody i tam są odcięte tworząc góry lodowe. Mogą one migrować, niesiony przez wiatr i prąd, przez wiele setek kilometrów od miejsca urodzenia. Największa lodowa na świecie znajduje się na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. To Lambert Glacier. Jej długość wynosi 700 km.

Struktura lodowiec

Eksperci zidentyfikować masy śniegu w dwóch obszarach: dostawa lub akumulacji i ablacji. Są one oddzielone tzw linii śniegu. Nad nim ilość stałego osadu przekroczy sumę odparowanie i topnienia. I poniżej linii śniegu lodowca rozpoczyna się, choć powoli, ale umiera. Po tym wszystkim, określenie „ablacja” jest tłumaczone z łaciny jako rozbiórki, zajęcia. Można także opisać sposób, że lodowiec i jego strukturę. Ten firn field – obszar, gdzie śnieg idzie swoją metamorfozę. Wylot z językowym. Zjeżdżać w obszarze wysokich temperatur topią dozującą jezior i strumieni. Ale jak lodowiec język mają ogromną masę, oni wycisnąć ziemi skrzynki, napędzany przed głazów przeciągnięty kamienie. Takie produkty są „docierania” nazywa moreny.

Lodowce w ruchu

prędkość ruchu język zależy od wielu czynników. Ma fundamentalne znaczenie terenu. Na przykład w płaskiej Antarktydzie, gdzie niskie temperatury obrócić cały kontynent w ogromnym zakresie lodowiec śnieg, lodowiec rośnie tylko w pionie. Grubość warstwy w niektórych miejscach prawie pięć kilometrów! I tu w Alpach przesuń języków z pięćdziesięciu metrów rocznie. Najszybszy jest lodowiec Columbia na Alasce. Jego prędkość jest naprawdę niesamowite – dwadzieścia metrów dziennie! Przenoszenie języki karmnika dolin, które same są tworzone, zgarniania dno. Czasami lodowce ograniczone pole firn: branie samochodu – depresja na północnym cyplu góry, ciężar śniegu po prostu rozpływa się w lecie i „przeżyć”, aż zima jest już skompresowane.

Co to jest pulsujące lodowce

Czasami ciężar śniegu nigdzie się nie wybiera. Naukowcy nazywają to „martwy lód”. Ale czasami w masie śniegu zacząć burzliwe procesy związane z restrukturyzacją trybie dynamicznym. Całkowita masa lodu nie zmienia. Tarcie w łóżku jest podzielone bloki. powoduje okresowe (pulsujący) zmiany w tempie wcześniej języków to. rozpoczynają „płynąć” szybko powoduje niszczące lodem nas. Istnieje pewna częstotliwość takich nagłych zmian. Dlatego naukowcy wymyślili termin „pulsujących lodowce.” Częstotliwość takiej rewolucyjnej zmiany mogą być różne. Na przykład, kaukaska lodowiec Kolka impulsów w przybliżeniu raz na 50 lat (1902.1969, 2002), a Pamir Bear – każda dekada (1963, 73, 89).

bilans masowy

To jest główną cechą lodowiec, w uzupełnieniu do jego powierzchni, długości języka i prędkości. Bilans masowy – co to jest? Lodowiec rośnie na zimno, gdy odbiera duże ilości stałego osadu i zmniejszonej lecie. Masa śniegu przekształcony Firn, który spadł z poprzedniego powierzchni w sierpniu do końca zimna, zima nazywa równowaga. W związku z tym latem – to ile stopieniu lodu z wiosennego ciepła aż do pierwszego śniegu. Ale roczny bilans masy – suma akumulacji i ablacji.