536 Shares 8147 views

Intel HD Graphics Karta graficzna: charakterystyka urządzeń

Rodzina Intel HD Graphics zintegrowanych chipów jest doskonałym substytutem Discrete, czyli osiągnięcie oddzielnych kart graficznych modułów. Szczególnie istotne jest zastosowanie wbudowanego układu wideo do różnych notebooków i netbooków. Zaletami takiego rozwiązania są większe wydajności baterii i mniejsze nagrzewanie przestrzeni wewnętrznej mobilnego komputera.

Rodzina procesorów graficznych

Intel HD Graphics Family obejmuje kilka pokoleń.

 1. Intel HD – zainstalowany na rodzinie procesorów Pentium G i pierwszej generacji Icore 3/5/7. O nazwie kodowej Nehalem / Lynnfield. Możliwość takiej karty graficznej są bardzo ograniczone. Dlatego też, jeśli laptop będzie używany do pracy z grafiką i multimedialnej rozrywki (oglądanie filmów w jakości HD, gry), to układ nie jest najlepszym rozwiązaniem.
 2. Intel HD 2000/3000. Druga generacja zintegrowanego układu wideo procesorów Intela instalowanych w Icore 3/5/7 drugiej generacji. O kodowej nazwie Sandy Bridge. Dziś jest prawie nie używany w nowych modeli laptopów, ale również jest znaczącym graczem na rynku.
 3. Intel HD 2500/4000. Trzecia generacja zintegrowanego videologiki, w tej chwili jest to najbardziej reprezentatywne dla rynku masowego dla urządzeń mobilnych. Karty te są częścią trzeciej generacji procesorów Icore. To o nazwie kodowej Ivy Bridge videologika. Spektakl jest blisko 65hh kart Radeon HD.
 4. Ostatnio generacji Intel HD Graphics, o nazwie kodowej Haswell. Jest częścią nowej generacji procesorów Icore 4. Podstawowy model tej generacji – 4600. Ma dwie skrócone wersje – 4200 i 4400. Najbardziej wydajne są karty 5100 i 5200. W swoim najnowszym modelu performance Intel HD 5200 karta jest wyprzedza większość kart Discrete Graphics średnicy.

Intel HD 3 i 4 pokolenia mogły w pełni korzystać z filmów w jakości o rozdzielczości do 4K. Ponadto, podobnie jak karty graficznej można łatwo uporać się z mnóstwem gier wideo ostatnich 2-3 lat. Ponieważ pierwsza generacja procesorów i wbudowanym videologiki jest już nieco przestarzały, pomijamy go z Intel Map Przegląd (R) HD Graphics. Śmiało.

Druga generacja GPU

Do tej pory Intel HD Graphics 3000 videologika stosowany częściej. Jest to idealne rozwiązanie dla komputerów przenośnych niższym poziomie cenowym. Takie rozwiązanie pozwala na tyle komfortowo, aby zobaczyć wysokiej jakości filmów, a czasem nawet korzystać z przyjemności w grze wideo wydany w latach 2011-2012. Jednakże, jeśli wziąć pod uwagę, że laptopy i netbooki budżetowe nie są zakupione na potrzeby rozrywki multimedialnej, wszystko wraca na swoje miejsce. Maksymalna rozdzielczość obsługiwana przez kartę graficzną, to 2560 x 1600 pikseli. Ponadto, to pokolenie videologiki obsługuje HDMI-out. Aby zoptymalizować działanie tego interfejsu, pożądane jest zainstalowany najnowszy sterownik do Intel HD Graphics.

Jak wspomniano powyżej, rodzina z rdzeniem graficznym drugiej generacji jest reprezentowana przez dwóch modeli. Jest to Intel HD Graphics 2000 i 3000. Pomimo faktu, że oba są produkowane przez tego samego procesu technologicznego, wydajność kart może różnić się dwukrotnie. Wynika to z faktu, że model low-end ma niższą częstotliwość taktowania rdzenia, a ponadto jest wyposażony we wszystkie sześć napędów (12 przeciw starszej wersji Map).

Ze względu na to zróżnicowanie jest osiągnięty dostatecznie precyzyjnej segmentacji rynku. W ten sposób użytkownik może dostać laptopa z podwójnym lub czterordzeniowy procesor i pełne HD 3000 rdzeń graficzny lub skrócone graficznej HD 2000. Oczywiście, jest to odzwierciedlone w kosztach produkcji.

trzecia generacja

Intel HD Graphics 4000 Videologika został przedstawiony w 2012 roku. Jest to dokonywane w oparciu o proces 22 nm. Szczyt układ wydajność wynosi 200 GFLOPS. Jednocześnie poprzednia generacja kart graficznych Intela przeprowadzono na procesie 32 nm, a wydajność była dokładnie 2 razy mniej.

Zintegrowana karta graficzna pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcji DirectX 11 i OpenGL 3.3. Według twórców, a także wielokrotnie przeprowadzonych testów, karta Intel HD 4000 pozwala korzystać ze wszystkich przyjemności filmów w wysokiej rozdzielczości. Ponadto, umożliwia to videologika wystarczy, aby poczuć się komfortowo w większości współczesnych gier. Oczywiście, należy rozumieć, że niektóre z nich wymagają niższej rozdzielczości i zmniejszyć ustawienia jakości.

A co zrobić, jeśli gra nie działa prawidłowo, czy są jakieś artefakty w obrazie? Aby rozwiązać ten problem, na stronie producenta należy znaleźć dla Intel HD Graphics 4000 kierowcy chipa, należy pobrać i zainstalować go. Ta rada wydaje się oczywiste, ale w rzeczywistości to pomaga. Fakt, że inżynierowie firmy starają się regularnie aktualizować swoje produkty i poprawić kompatybilność sterowników z najnowszych aplikacji.

Jeśli porównamy wydajność graficzną z poprzedniego pokolenia, wzrosła o 30%. Dodatkowo można uzyskać przyrost mocy za pomocą szybszy procesor i7 i więcej pamięci RAM.

Czwarta generacja videologiki

Do tej pory Intel HD Graphics Karta graficzna jest zainstalowana prawie pół laptopów. Wynika to doskonałe przesunie marketingu korporacji i odpowiednie podejście do integracji. Z każdym nowym videologika pokolenie jest coraz bardziej doskonały, że pozwala mu konkurować na równych warunkach z dyskretnych kart średnim poziomie cenowym.

Uwalnianie najnowszej generacji chipów wyraźnie odzwierciedlone w sprzedaży kart graficznych innych producentów. Po tym wszystkim, to nie ma sensu płacić dodatkowych pieniędzy za coś, co nie może działać „out of the box”. Zaledwie kilka lat temu, wydajność wbudowanych grafik video niewiele osób interesuje. Po tym wszystkim, wszyscy wiedzieli, że takie chipy takie jak Intel HD, potrzeby do zastosowań biurowych, przeglądania zdjęć i filmów o niskiej rozdzielczości. Jednakże, po wydaniu trzeciej generacji procesorów Icore i chip wideo Intel HD Graphics 4000 sytuacja zaczęła się radykalnie zmieniać.

karta budżet wideo stała się prawdziwym konkurentem dla producentów układów cyfrowych. I nie są to puste słowa, po prostu trzeba spojrzeć na dynamikę spadku sprzedaży kart z AMD i NVIDIA. Ponadto AMD został zmuszony do wycofania się z wydaniem 70hh graficzna Radeon HD budżetowe z powodu jego braku konkurencyjności.

opis

Intel HD Graphics 4600 jest ewolucją zintegrowanego GPU. Ze względu na fakt, że w 2010 roku, Intel opuszczony w czasie klasycznego schematu separacji vertex oraz pixel rurociągów i przeniósł się do zunifikowanej architektury shaderów, była w stanie regularnie modernizować swoją videologiki. Każdego roku firma usprawnia proces produkcyjny chipa, który ma pozytywny wpływ na liczbę jednostek wykonawczych i, w rezultacie, produktywności.

Intel HD 4600 jest już zainstalowana 20 jednostkami wykonawczymi, co pozwala konkurować na równych warunkach z chipów AMD i NVIDIA. Dla porównania, w poprzednim modelu HD 4000 było 16 jednostek, a HD 3000 łączna 12. Tak więc, nawet jeśli wziąć chipsy HD 4000 i HD 4600 z częstotliwością równą jądro, moc obliczeniowa będzie trwał dłużej o 25%. Także liczba jednostek wykonawczych, a częstotliwość została zwiększona videoyadra. Teraz jest 1250 MHz, 1150 MHz na w ubiegłym pokoleniu. Charakterystyczną cechą procesora i Haswell został videologiki zmniejszenie zużycia energii w trybie bezczynności.

Intel wsparcie nowe grafiki pozwala OpenGL 4.0 oraz DirectX 11.1 Shader (piąta wersja). Inne funkcje obejmują wiórów antyaliasingu, HDR oraz szereg innych technologii, które mogą poprawić obraz wynikowy. Warto wspomnieć, że w poprzedniej generacji rdzeń, HD 4600 może pracować równocześnie z trzech monitorów.

Obliczenia teoretyczne wydajności

Wiedząc o funkcji zintegrowanych grafik różnych pokoleń mogą iść, aby porównać ich skuteczność. Na większy obiektywizm w testach weźmie udział fiskalny oddzielną kartą GeForce GT 630. rdzeni wydajność przy obciążeniu szczytowym jest:

 • HD 4600 – 400 GigaFLOPa;
 • GT 630 – 311 GigaFLOPa;
 • HD 4000 – 294 GigaFLOPa;
 • HD 3000 – 194 GigaFLOPa.

Jak widać, nawet na tym etapie, dyskretna karta jest gorsza najnowszej generacji układów graficznych. Ale nie możemy ignorować parametr wydajności, takie jak współczynnik wypełnienia sceny. Dla tego wskaźnika, dyskretne grafiki czasami lepiej zintegrowanych rozwiązań:

 • GT 630 – 13 mtex / s;
 • HD 4600 – 5 mtex / s;
 • HD 4000 – 4,6 mtex / s;
 • HD 3000 – 1,35 mtex / s.

Według rasteryzacja stawka GeForce pokazuje również najlepsze rezultaty:

 • GT 630 – 3,2 megapikseli / s;
 • HD 4600 – 2,5 megapikseli / s;
 • HD 4000 – 2.3 megapikseli / s;
 • HD 3000 – 1,35 megapikseli / sek.

W tej chwili nie mamy zamiaru wpływać na pojemność pamięci, ponieważ podstawowe cechy Intel HD Graphics tego wskaźnika zależy od obciążenia procesora.

Testy zintegrowaną grafiką

Dobrze, idziemy z teoretycznych podstaw praktycznych testów. Aby rozpocząć, należy porównać skuteczność trzech generacji chipów Intela. HD 3000 Graphics jest sprawdzana na podstawie rdzenia procesora i7-2700K, HD 4000 – i7-3770K, HD 4600 – i7-4770K. Przy maksymalnym grafiki częstotliwości obciążenie rdzeni 1350, 1150 i 1250 MHz, odpowiednio.

Weryfikacja odbywa się przy minimalnych ustawieniach graficznych gry wideo i rozdzielczości 1920 x 1080. W tym samym czasie, takich jak filtry anty-aliasing i anizotropowego filtrowania wyłączone. 3DMark dla testów wydajności aplikacji przeprowadzono na standardowych ustawieniach. Ponieważ HD 3000 nie obsługuje DirectX 11, a pozostałe układy GPU są testowane bez włączania go.

Cloud Gate Test pakietu 3DMark wykazało następujące wyniki badań:

 • HD 3000 – 3221 punktów;
 • HD 4000 – 5795 punktów;
 • HD 4600 – 8253 punktów.

Test Unigine Niebo pokazuje również znaczącą wydajność najnowszej generacji chipów:

 • HD 3000 – 213 punktów;
 • HD 4000 – 327 punktów;
 • HD 4600 – 446 punktów.

Wydajność w grach

Na tym kończy się nasze testy syntetyczne i przystąpić do wykonywania wykresów porównania w zastosowaniach do gier. W Crysis 2 HD 4600 karta jest szybszy niż jego poprzednik, prawie połowa (11,5 punktów w porównaniu z 7,7). HD 3000 ma łącznie 5 punktów.

F1 2011 nie jest tak wrażliwy na wydajność GPU. W związku z tym HD 4600 HD 4000 wyprzedza tylko o 28 procent. Godny uwagi jest fakt, że gra jest doskonała nawet w grafice HD 3000, które powinny zadowolić posiadaczy starszych laptopów.

Aplikacje z grafiką wysokiej jakości, takich jak Metro 2033 i Tomb Raider, pozwalają całkiem normalne grać przy ustawieniach średnich lub niskich w DirectX 10 trybie na mapie HD 4600. Niestety, starsze chipy nie pozwalają na normalny styl gry, jak liczba FPS sags zauważalnie, a obraz staje się podobny do pokazu slajdów.

W rezultacie, wszystkie testy to można powiedzieć, że kolejnym etapem w rozwoju zintegrowanej grafiki w oparciu o procesory Haswell to prawdziwy krok naprzód. Szczególnie zadowoleni z faktu, że nawet w grach 2013-2014 modelowe roku może osiągnąć zadowalających wyników. Oznacza to, że nawet laptop budżet będzie w pełni cieszyć się jakość multimedialnej rozrywki.

Porównanie zintegrowanego i dyskretną kartą

Teraz, ze scalonego Test przepustkę do porównania Intel HD 4600 i GeForce GT 630. Jak widać z powyższych danych, rozwiązanie firmy Intel ma dobre wyniki w zakresie maksymalnej wydajności. Podczas gdy w tym samym czasie układ jest gorszy w przepustowości pamięci i szybkości rasteryzacji.

Aby rozpocząć, sprawdź nasze karty na syntetycznych testach 3DMark i Unigine nieba. Porównanie jest przy maksymalnych ustawieniach graficznych w rozdzielczości Full HD i przy użyciu DirectX 11. W rezultacie, wyniki badań były następujące:

1. 3DMark:

 • HD 4600 – 980 b;.
 • GT 630 – 919 b.

2. 3DMark 11:

 • HD 4600 – 361 b;.
 • GT 630 – 360 b.

3. Niebo 3,0:

 • HD 4600 – 344 b;.
 • GT 630 – 320 b.

Jak widzimy, HD 4600 Chip w równych zwalcza dyskretną kartę, która ma przewagę w ilości bloków rasteryzacji, prędkość przetwarzania i tekstur pikseli. Ale, niestety, w grach, rzeczy są nawet trochę, ale jeszcze gorzej. W grach takich jak Battlefield-3, Crysis-2, F1-2011 lag HD 4600 jest gdzieś 5-20%. Gra Metro 2033 zintegrowana grafika nadąża za GeForce GT 630 o więcej niż połowę. Ale w takich grach jak DiRT Showdown i Tomb Raider, karta Intela otrzymał wynik o 12 i 22% poprawę odpowiednio.

wyniki

Nowy zintegrowany rdzeń graficzny Intel jest chlubnym krok naprzód w rozwoju takich technologii. Nowoczesne procesory graficzne są łatwo ominąć przez wszystkich wskaźników wydajności poprzedniej generacji – średni odstęp pomiędzy HD 4000 wynosi 40%. A co dyskretnych grafiki? Tutaj możemy z całą pewnością powiedzieć, że jeśli laptop nie służy tylko do gier, jest o wiele bardziej poprawne zrezygnować z zakupu kart graficznych nurtu, jako osadzony rdzeń pozwala w pełni zastąpić. Nie zapominaj także o zużyciu energii. Topu Core i7 ze zintegrowaną grafiką zużywa tylko 84 watów, zaś dyskretna karta GT 630 na podstawie prostego procesora dwurdzeniowego początkowo pochłonie 130 watów. W efekcie, będzie to prowadzić do niższego zasilania akumulatora i przegrzanie elementów wewnętrznych.

Dlatego zakup nowego laptopa, zapomnieć o tanich kart graficznych dyskretnych, nawet jeśli należą do ostatniego pokolenia. W rzeczywistości, nie mogą zapewnić wzrost wydajności, które mogłyby uzasadniać takiego zakupu. Tym bardziej, że Intel HD Graphics 4600 można łatwo spełnić wszystkie wymagania współczesnego użytkownika.

Ten artykuł był używany do testowania górną i7 Core ale teraz jest to możliwe do zakupu bardziej przystępne dla przeciętnego użytkownika modele i5 oraz i3. Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji, nowa karta ma okrojoną model – Intel HD Graphics 4400. Pomimo mniejszej liczby jednostek wykonawczych, to jest jeszcze przed jego karty wyników trzeciej generacji. Cóż, fani ultrabooks i drogich notebooków znacznie więcej szczęścia, bo procesory Haswell serii są wyposażone w bardziej wydajny rdzeń graficzny HD 5100/5200, który był 40 jednostki wykonawcze, czyli dwa razy więcej niż HD 4600.

Kolejny występ

Jak już wspomniano powyżej, zintegrowane pamięci grafiki stosowany na równi z procesorem. Dlatego też, jeśli zainstalować w laptopie wystarczająco potężny kryształ ostatniego pokolenia, ale jest ograniczona tylko do kilku gigabajtów powolny, a następnie wyniki wykonania tej konfiguracji może być bardzo denerwujące. Pamięć jest „wąskim gardłem” dla videologiki, a tym samym osiągnąć dobre rezultaty, zaleca się stosowanie swoje najnowsze modele z wysokich częstotliwości i niskiej latencji.

Kolejny niuans, znacząco wpływając na wydajność nie tylko grafikę, ale również komputer jako całość, jest przegrzanie. Powyżej pewnego stopnia GPU i CPU występów słabych wyników w różnych testów i rzeczywistych aplikacjach. Dlatego zaleca się regularne czyszczenie chłodnic i wewnętrzną przestrzeń mobilnego komputera przed kurzem. Wynik nie trzeba było długo czekać.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że jakość grafiki zależy od procesora. Faktem jest, że wraz ze wzrostem obciążenia na GPU otrzymuje niższy priorytet transmisji pakietów, a więc wpływa na jakość obrazu. Dlatego wyniki badań przez porównanie budżetu i najlepszymi procesorami i równego videologiki nie są na korzyść tego pierwszego. Tak więc, wybór „sercu” laptop ma bezpośredni wpływ na możliwości GPU.

I ostatnia rada na dzisiaj. Na sterowniku karty graficznej Intel HD Graphics musi być zainstalowana najnowsza. Nawet jeśli zakupiony laptop jest w pełni dostosowany do pracy, nie leń się, aby przejść do oficjalnej stronie producenta i pobrać najnowszą wersję.