604 Shares 1289 views

Szetlandy

W północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii – między Morzem Północnym i Morzu Norweskim – są Szetlandy. Są dość duże archipelag. Do tej pory ich skład wymieniono ponad setki różnych kształtach i rozmiarach z wysp, które są zamieszkane tylko dwanaście. W formie, to archipelag ma uderzające podobieństwo do Orkadów, ale w przeciwieństwie do niego, znajduje się w dużej odległości od Wielkiej Brytanii. Najważniejszą i największą wyspą jest uważany Meynlend i jest centrum administracyjnym Lerwick.

warunki klimatyczne

Szetlandy są otoczone ciepłym Oceanie Arktycznym. Dlatego panuje subarktycznego morskiego klimatu umiarkowanego. temperatura wody wczesną wiosną około 5 stopni, latem – nie więcej niż piętnaście lat. Zimą powietrze chłodzi się poniżej 0. rzadkich latem to wygodne i łatwe, gdy temperatura nie wzrośnie powyżej 20 stopni. Ogólnie rzecz biorąc, jest dość wilgotny klimat, deszcz pada zazwyczaj więcej niż 200 dni w roku. Od kwietnia do sierpnia przychodzi pora sucha, to jest czas, światło dzienne trwa 23 godziny na dobę. Zima – nie więcej niż cztery. Latem, częste mgły silny, ale prawie nie ma śniegu. Jeśli jednak upada, to nie pozostaje na ziemi dłużej niż jeden dzień.

krajobraz

Te piękne wyspy Wielkiej Brytanii są wycinane przez głębokie wąwozy przypominających norweskie fiordy. Ich ulga zdominowany jest przez płaskowyże i rozległych równin. Bo ocean jest ciągle wieje silny wiatr, na ziemi prawie nie ma drzew. Krajobrazu są pastwiska z niską i dość trudnym trawy, wzgórza.

Celowniki

Szetlandy przyciągają wielu turystów charakterystyczny gmina Jarlshof znajdujące się w pobliżu Sumburgh. Ta starożytna osada została założona już w epoce brązu. Jarlshof jest najbardziej studiował prehistoryczny zabytek i najważniejszym dziedzictwem archeologicznym w Wielkiej Brytanii. Miłośnicy sztuki po prostu musi odwiedzić galerie sztuki i muzeum w kontynentalnych Lerwick i fanów przyrody – w unikalnych rezerwatów przyrody.

Flora i fauna

Szetlandy znajdują się obok ciepłego Prądu Zatokowego, który przywodzi na brzegu ogromnej ilości składników odżywczych i plankton. Żywią się małymi rybami i – ulubionym pokarmem ptaków. Dlatego duża liczba ptaków zamieszkujących wyspy. Na wysokich klifów, które rozciągają się wzdłuż wybrzeża, można zobaczyć arktyczne ptaki: maskonury i wydrzyki. Południe Szetlandy – popularne miejsce siedlisk fok. Spośród ssaków można zobaczyć delfiny, wieloryby, morświny. Zające, jeże i króliki zostały sprowadzone do Isle of Man. Ale wydra, czuję się całkiem dobrze w wodzie i na lądzie, jest rodowitym mieszkańcem tych miejscach. Szetlandy są otoczone roślinności i licznych kolorach. Na zboczach strumieniach można zobaczyć małą brzoza, olcha, wierzba i niskie krzewy. Iglastych występujących na lądzie, co do zasady, zostały sztucznie posadzone do dekoracji krajobrazu.

Jak się tam dostać

Z lotniska w Aberdeen, w stosunkowo krótkim czasie można dotrzeć do archipelagu Szetlandy. Dostępny od Orkady może być tylko za pośrednictwem promu.