789 Shares 926 views

Jak wyjść z domu rodziców? Porady psychologa

Jak dorasta, zaczyna się marzyć o niezależnym życiu. Uważność rodziców i opieka nie są tak przyjemne. Ponadto, patrząc na rówieśników, którzy od dawna są aktywni, młodzi ludzie coraz częściej zadają sobie pytanie, jak opuszczać domy swoich rodziców.

Zrozum się

Wielu ludzi zastanawia się, jak wyjść z domu, kierując się przykładem swoich przyjaciół lub stereotypowym myśleniem. Ale zanim przejdziesz do aktywnego działania, zastanów się nad tym, czy naprawdę chcesz tego. Musisz zrozumieć, co następuje:

 • Będziesz żył sam (chyba, że nie wynajmujesz mieszkania razem z przyjaciółmi lub drugą połową). Tradycyjne rozmowy, spotkania w telewizji, rodzinne kolacje będą niedostępne dla Ciebie.
 • Będziesz musiał płacić za nie tylko mieszkania, ale także artykuły spożywcze, higieniczne, odzież i wiele więcej. Czy wystarczy na to?
 • Całe ciężary opieki nad domem również spadną na twoje ramiona. Zanim wyjdziesz z domu, musisz zrozumieć, czy potrafisz rozwiązać codzienne problemy. Czystość, umyj, gotuj – wszystko to będzie musiało zrobić samemu.

Jeśli nie ma problemów z finansami, a sprawy domowe nie cię przerażają, możesz myśleć o życiu własnym.

Rozmowa z rodzicami

Zanim wyjdziesz z domu, musisz przeprowadzić gruntowną rozmowę z wszystkimi członkami rodziny. To wydarzenie musi być starannie przygotowane i dostosowane do tego, że Twoja inicjatywa może być postrzegana negatywnie. Scenariusz konwersacji powinien wyglądać tak:

 • Po pierwsze, powiedz nam, jak bardzo kochasz rodzinę i jak ważne jest ciepłe i silne relacje.
 • Dalej, starannie doprowadzić do tego, że jesteś dorosłym, który nie musi obciążyć swojej rodziny.
 • Spróbuj przynieść argumenty na korzyść. Na przykład już dużo zarobisz, a także możesz zadbać o siebie w życiu codziennym.
 • Wyjaśnij swoim członkom rodziny, że wyjazd z domu nie stanowi przerwy w stosunkach rodzinnych. Obiecaj, że często się spotkasz.
 • Naturalnie, musisz dać posadzce każdemu członkowi rodziny.

Jak przygotować rodziców do przeprowadzki?

Powiedz "Chcę opuścić dom!" I uderzenie pięścią w stół jest błędną decyzją. Umieść się w miejscu swojej rodziny, aby zrozumieć, jak trudno jest im zaakceptować tę sytuację. Aby przygotować ludzi do poruszania się, możesz:

 • Zostań człowiekiem ekonomicznym. Umyj i żelazo swoje rzeczy. Zajmujesz się sobą, a nawet przygotuj jedzenie. Po pierwsze, usuwasz ciężar ze strony swoich krewnych, a po drugie udowodnij swoją niezależność.
 • Spróbuj spędzić mniej czasu w domu. Spróbuj czasem spędzić noc z przyjaciółmi. Jeśli otrzymasz propozycję krótkiej podróży służbowej lub rozrywkowej, upewnij się, że się zgadzasz.
 • Podczas rodzinnych rozmów, jak gdyby przypadkowo, zapamiętaj swoich znajomych, którzy już mieszkają samodzielnie.

Poproś o pomoc

Rodzice są bardzo bolesne, gdy ich dziecko opuszcza dom. Nawet jeśli ma już 20, 30 lub 40 lat, chcą dać mu swoją miłość i dbać o każdy możliwy sposób. Staraj się więc zminimalizować wstrząs swojego ruchu. Na przykład poproś krewnych o pomoc. Może to być poszukiwanie mieszkania, naprawy, układ życia. Być może nawet jakaś pomoc finansowa rodziców może zostać zaakceptowana jako wkład w twoje nowe życie.

Niemniej jednak rodzice czasami starają się trzymać dzieci w domu, szantażując swoje finanse. Konfrontacja: dzieci starają się udowodnić coś, ale nie zawsze kończy się dobrze. Jeśli nie masz pewności co do możliwości pokrycia co najmniej minimalnych kosztów, przesuń ten ruch.

Gdzie opuścić dom

Kiedy wszystkie problemy organizacyjne zostaną rozwiązane, nadszedł czas, aby zdecydować o miejscu przyszłego pobytu. Oczywiście jest to najłatwiejsze dla młodych ludzi, którzy właśnie ukończyli szkołę. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego uniwersytetu w innej wiosce, a przez następne kilka lat problem mieszkalnictwa zostanie rozwiązany.

Kupowanie własnego mieszkania jest rzadko dostępne dla młodych ludzi. Daleko od wszystkich może wynająć. Jeśli zdecydowanie zdecydowałeś się na wynajęcie własnego domu, ale nie ma za mało pieniędzy, staraj się współpracować z jednym z Twoich znajomych. Razem łatwiej będzie rozwiązać kwestie finansowe, a także łatwiej zorganizować życie, organizować wypoczynek.

Jeśli masz problemy z finansami, ale niezależnym życiem jest Twoje marzenie, staraj się uważnie studiować miejsca znalezienia pracy. Na przykład w okresie wakacyjnym wiele hoteli, pensjonatów i sanatoriów oferuje tymczasowe zakwaterowanie z zakwaterowaniem. Jednak w tym celu najprawdopodobniej będziesz musiał przenieść się do innego miasta, ale to pozwoli Ci doświadczyć jeszcze głębszych wszystkich uroków i niedoskonałości niezależnego życia.

Jeśli zarówno z pieniędzmi, jak iz wzajemnym zrozumieniem wszystko jest w porządku, to jest mała rzecz. Kryteria wyboru mieszkania powinny być dwa: bliskość domu rodzica i dogodna lokalizacja względem miejsca pracy.

Porady dla rodziców

Czasami staje się prawdziwą tragedią rodziców, jeśli córka lub syn opuszczają dom. Ktoś w milczeniu doświadczał tego problemu, a ktoś zaczyna szantażować dorosłego dziecka i wyrządzić mu w samotności. Taki rodzicom zachęca się do zapamiętania ich młodości. Z całą pewnością zostałeś bombardowany maksymalizmem, marzyłeś o osiągnięciach kariery i tworzeniu własnej rodziny. Zgadza się, że budowanie romantycznego związku jest dużo łatwiejsze bez nadzoru rodziców. Ponadto osoba powinna zawsze mieć możliwość samorealizacji. Jeśli przywiązujesz swoje dzieci do siebie, to ryzykujesz, że są nieszczęśliwi. Wcześniej czy później będą oskarżać cię o wszystkie ich błędy.

Wnioski

Jak wyjść z domu i żyć niezależnie? To trudne pytanie wymagające indywidualnego podejścia. Będzie łatwiej dla młodych ludzi z rodzin pełnych, gdzie są też bracia i siostry młodsze. Ale co, jeśli jesteś jedyną pocieszeniem twoich rodziców? Oczywiście, to nie przywiązuje cię do życia. Musisz tylko pokazać większą wrażliwość i zrozumienie. Rodzice będą szczęśliwi, jeśli znajdziesz silną i kochającą rodzinę, solidnych przyjaciół i osiągnie sukces w swojej pracy.