712 Shares 9413 views

Co robić podczas trzęsienia ziemi? Przepisy bezpieczeństwa dotyczące trzęsienia ziemi

Wszelkie przyczyną klęski żywiołowej paniki wśród ludności. W celu uniknięcia niewłaściwych działań, każdy powinien wiedzieć, jak zachowywać się w takich sytuacjach. Jednym z najbardziej powszechnych zjawisk naturalnych jest trzęsienie ziemi. Jest to niemożliwe, aby zapobiec, ale może uratować życie. Najważniejszą rzeczą jest nie dać publiczną panikę i zachować trzeźwy umysł. Ale żeby zrozumieć, co robić w trzęsieniu ziemi, trzeba wiedzieć, że jest to kataklizm.

Więcej informacji na temat zjawiska

Trzęsienia ziemi występują ze względu na wibracje i wstrząsy o powierzchni Ziemi, są one spowodowane przez procesy tektoniczne, lub może być wyzwalane podczas gwałtownej eksplozji. W rzeczywistości takie zdarzenia występują dość często na naszej planecie, ale nie prowadzą do katastrofalnych skutków. Wiele odbywać się pod warstwą oceanu, a my po prostu nie czuć. W każdym razie, każdy powinien wiedzieć, co robić w czasie trzęsienia ziemi. Na ważność czynności zależy bezpośrednio zaoszczędzić życie czy nie.

Niektóre podwodne trzęsienie ziemi spowodowało silne tsunami, które uderzają potężną siłą i zabić miliony ludzi. Ludzkość nigdy nie będzie w stanie zarządzać procesów geofizycznych planetarnych. Dlatego istnieją usługi, które monitorują rozwój ośrodków przyszłych katastrof i podjąć odpowiednie środki, aby uratować populację.

Klasyfikacja trzęsień ziemi, w zależności od punktów

Jest to wyspecjalizowany zakres trzęsienia ziemi, który mierzy wielkość i intensywność. Ostatnio obliczone punkty, które są ustalone przez deformację skorupy i stopnia zniszczenia budynków i struktur powierzchni. Rozważmy bardziej dvenadtsatiballnuyu skali Mercalli:

 • 1 – Te wstrząsy nie zauważają tylko ludzie maszyn precyzyjnych odpowiedzi na niewielkich wahaniach w skorupie ziemskiej.
 • 2 – wibracje odczuwane przez mieszkańców wieżowców. Inni nie zwracają uwagi na to zjawisko.
 • 3 – zauważalne drgania występuje na wyższych piętrach budynków wysokościowych. Można odchylić żyrandole, drżenie wody w zlewce. Maszyna stoi na parkingu, włączyć alarm z powodu zauważalnych wahaniom.
 • 4 – mogą być opisane jako trzęsienia umiarkowanej intensywności. Każdy, kto jest w pokoju, na pewno będą czuć ruch płyt ziemnych. Okna i drzwi zaczynają się rozpadać, a szkło wydzielają charakterystyczny dzwonek. Taka jest szczególnie zauważalny w środku nocy, dużo śpi.
 • 5 – To trzęsienie ziemi nie pozostało niezauważone, każdy czuje drgania powierzchni ziemi. W wielu domach pęknięcia szyby, spadające przedmioty z półek.
 • 6 – Drgania powodują panikę publicznego. Każdy zaczyna brakować na ulice, a meble poruszać się niezależnie wokół mieszkania. Na półkach spadają ciężkich przedmiotów. Nawet drzewa wydzielają charakterystyczny szelest liści, słychać trzask pni.
 • 7 – Wystarczająco silne trzęsienie ziemi, które powala osobę w dół. Wiele budynków pokryte są pęknięcia, załamuje się niestabilny grunt. Woda w jeziorach i rzekach gwałtownie podniósł pochmurno z mułu dna. przerwy meble, bije naczynia.
 • 8 – trzęsienie ziemi, które niszczy budynek. Gałęzie drzew są łamane, pęka ziemia pod ich stopami.

 • 9 – Katastrofalna sytuacja, podczas której zniszczył budynek i zabił tylu ludzi. Zapór zniszczeniu pod ciśnieniem rozerwanie rur wodnych.
 • 10 – Ziemia jest nie tylko w zakresie, to jest w ruchu, a całe miasta kruszą. Co do zasady, na kilka godzin przed katastrofą do paniki zacząć zwierząt, które przewidują szybką śmierć. W glebie, utworzyli ogromne pęknięcia, wodę wylanie rzek i jezior. Szyny odkształcalne.
 • 11 – Niemal wszystkie budynki są zniszczone, tylko pojedyncze budynki w stanie się oprzeć. tory kolejowe są zdeformowane do kilometrów.
 • 12 – prawdziwa katastrofa, która niszczy wszystkie żywe istoty. Nawet RiverBeds zmiany, a na równinie się z ziemi zaczynają bić fontannę. Utworzona całkowicie nowe jezioro, krajobraz przekształca się nie do poznania.

Im większa skala trzęsienie ziemi, tym trudniej jest niwelowanie skutków. Podczas dużych katastrof zginęło całe miasta, ludzie pozostają bez dachu nad głową. Ich domy są przekształcane w gruzach, a spod gruzu ratownicy wyciągnąć ciało od dawna martwego.

Jak określić wielkość

Wielkość trzęsienia ziemi ustala się na podstawie danych uzyskanych w wyniku precyzyjnych przyrządów pomiarowych – sejsmograf. Jego nazwa bardziej powszechne – w skali Richtera. Został on opracowany w 1935 roku i od tego czasu był szeroko stosowany przez profesjonalistów na całym świecie. Że jest to ilość energii, która jest uwalniana w katastrofie, jest brana pod uwagę w tej skali.

Oto podstawowe numery, które określają wielkość każdej trzęsieniu ziemi:

 • 2,0 – bardzo nieznaczne drżenie, które są w stanie obserwować, nie wszyscy mieszkańcy;
 • 4.5 – umiarkowane wahania ziemi, powodując nieznaczne ruchu obiektów i zniszczenia;
 • 6.0 – Wstrząsy z taką siłą, która zniszczyła budynek (w tych trudnych dla ludzi, aby utrzymać się na nogach);
 • 8.5 – fatalny (całe miasta stają się po prostu kupa śmieci).

Naukowcy uważają, że planeta katastrofy nie może się zdarzyć z wyższym wielkości niż 9,0.

Lepiej zapobiegać niż skorygować

Właściwa ochrona ludności z trzęsieniami ziemi znacznie zmniejsza całkowity odsetek ofiar. Jeśli ustawiono ostrość ewentualnej przyszłej katastrofy, należy ewakuować ludzi. Ale w każdym razie, każdy powinien dbać o własne bezpieczeństwo. Musisz być gotowy cały czas do tego incydentu i dokładnie wiedzieć, co robić w czasie trzęsienia ziemi.

Aby rozpocząć, należy podjąć działania przygotowawcze w celu radzenia sobie z paniką i nieprzewidzianych katastrof naturalnych. Jeśli mieszkasz w obszarze zagrożonym sejsmicznie, dom musi być standardowy zestaw obiektów, które miały przetrwać w niebezpiecznej sytuacji. Pamiętaj, aby zebrać wszystkie dokumenty i utrzymywać je w widocznym miejscu.

Najważniejsze zasady

Rozważmy podstawowe etapy przygotowania do katastrofy, a także, co robić podczas trzęsienia ziemi:

 • W domu zawsze powinien znajdować się w widocznym miejscu apteczka ze wszystkimi niezbędnymi lekami. Pamiętaj, aby umieścić lżejsze i radio, które działa na baterie.
 • Zakupić małą gaśnicę, sprawdzić jego serwisowania.
 • Sytuacja może być inna, więc lepiej jest znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. W nagłych przypadkach, powinieneś być w stanie na własną rękę, aby pomóc innym i sobie, niezbędne leki i umieścić opon na miejscu złamania.
 • Na najmniejsze wstrząsy natychmiast zablokować krany w domu dostarczające gaz, wodę i energię elektryczną.
 • Ciężkie meble dość mocno do podłogi, tak aby nie być zgnieciony przez ulubionym garderoby.
 • Zawsze zachować swój umysł w sprawie planu działania i ewakuacji, zastanowić się, gdzie najlepiej się ukryć ze wszystkimi członkami rodziny.
 • Nie przechowywać na półkach ciężkich i kruchych przedmiotów.
 • Mieć zapas wody (co najmniej mały słoik z nich).

Działania i zasady bezpieczeństwa podczas trzęsienia ziemi

Każda osoba w pierwszej kolejności niezależnie zapewnia własnego bezpieczeństwa w trzęsieniu ziemi. Jeśli czujesz drżenie, to nie starają się poruszać w stanie paniki. Jeśli jesteś w domu, to lepiej wybrać bezpieczny teren i położyć się na podłodze. Nie zapomnij, aby chronić swoją głowę swoimi ramionami z możliwych zanieczyszczeń i spadającymi przedmiotami. Nie wstawaj, dopóki nie jesteś pewny, że drżenia całkowicie zatrzymany.

Według statystyk, wiele osób umiera z uderzeniami spadającymi przedmiotami. .. To szafki, telewizor, ciężkie figury itd można uciec od budynków rozpadających, najważniejsze – aby wybrać właściwą taktykę. W każdym przypadku, zachować spokój i nie spływać ulicy lub w poprzek sali.

Przestrzegać wszystkich zasad w trzęsieniu ziemi, ratownicy są opracowywane, a następnie zapisać swoje życie. Pamiętaj, aby położyć się na podłodze i przenieść tylko poprzez indeksowanie. Stojąc na nogach, na pewno się o wiele bardziej poważne uszkodzenia.

Jeśli mieszkasz w zniszczonym budynku z cegły, a następnie przy najmniejszym wstrząsy chwycić dokumenty i uruchomić na ulicę. Staraj się nie stać wokół wieżowców i drzew do otwartego bezpiecznej okolicy.

Nietypowe sytuacje i jak je przetrwać

Należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa w trzęsieniu ziemi. Jeśli jesteś w zatłoczonym transportu publicznego, to lepiej zostawić i zająć pozycję poziomą.

Nawet będąc w windzie sugeruje, że mężczyzna leży na podłodze. Można zatem bronić się. Po wszystkich przystankach, zjazd na pierwszym piętrze i biegać na ulicę. Jeśli drzwi są zablokowane, i czujesz, że budynek przeszedł znaczne zniszczenia, poczekaj do pomocy na ratowanie.

Podczas pobytu na stadionie lub w teatrze pozostać na miejscu i przykryć głowę rękami. W tej sytuacji duże ryzyko umrzeć od ścisku, więc nie panikować i próbować uspokoić innych.

Jeśli jedziesz, a następnie zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu. Następny nie powinny być budynki, latarnie i mosty. Po tym, nie wychodzić, zatrzymać się w samochodzie. Najlepiej jest włączyć radio i słuchać zaleceń organów do dalszego działania.

Każdy miejski i mieszkaniec obszarów wiejskich powinien znać zasady bezpieczeństwa podczas trzęsienia ziemi. Jeśli w domu znajduje się w pobliżu tamy, poruszać się w bezpiecznej odległości od niego. Gdy jesteś w obszarze górskim Upewnij się, aby być jak najdalej od wzgórza.

Osoba, która porusza się na wózku inwalidzkim, należy zablokować koła wózka, w przeciwnym razie zacznie się kręcić na własną rękę, a to niekontrolowana sytuacja doprowadzi do przykrych konsekwencji.

Przestrzeganie powyższych zasad zapewni maksymalne bezpieczeństwo podczas trzęsienia ziemi.

Co jest zabronione?

Większość ludzi umiera z powodu niewłaściwych działań. Oni nieświadomie narażać swoje życie wielkie niebezpieczeństwo. Pamiętaj, że nie można zrobić w trzęsieniu ziemi:

 • nie poruszać się po budynku i spróbować, aby nie zabrakło na ulicę, jeśli mieszkasz na poddaszu;
 • w każdym razie, nie stoją w bramach;
 • nie panikuj i działać bez żadnych ceregieli.

Działania te z pewnością wywołują niekorzystne sytuacje, które zagrozi swoje życie. Teraz, gdy wiesz, co robić podczas trzęsienia ziemi i jak lepiej nie jechać.

Kluczowym działaniem po trzęsieniu ziemi

Nie zawsze chronić ludzi przed trzęsieniami ziemi jest sukces, często straszne konsekwencje katastrofy i wymaga runda pracy zegara ratowników. Specjaliści wykupienia ludzi spod gruzów i zapewnienie opieki medycznej. Jeśli blisko siebie można usłyszeć ludzie mówią, ale nie można przenieść, należy umieścić znak okrzyk ciężko.

Zatory są usuwane po ratunek ludności. Pobiera ciężkiego sprzętu, z których usunięcie struktur gruzu.

Jeśli katastrofa nie dzieje, co robić? Ratownicy powinni zachowywać się w sposób następujący:

 • Spróbuj wstać i sprawdzić wszystkie części ciała, możesz mieć bolesne wstrząsy.
 • Rozejrzyj się, dowiedzieć się, czy boczne są ludzie, którzy nie mogą dostać się przez siebie. Pomóc im wydostać się spod gruzów.
 • Uspokoić dzieci i trzymać je w zasięgu wzroku, wyjaśniają, że rodzice znajdą się wkrótce. Trzeba zaangażować swoje dziecko, gdy nie uczestniczą psychologów dziecięcych i inne specjalistycznej opieki.
 • Sprawdź, czy doszło do wycieku gazu, a przy najmniejszym zapachu opuścić pokój (może wybuchnąć).
 • Nie panikuj i być przygotowanym na wstrząsy.

Tylko pewni akcja uratuje swoje życie. Należy zawsze dokładnie wiedzieć, co robić w czasie trzęsienia ziemi. Jeśli to możliwe, włączyć radio. Słuchaj uważnie, co robić podczas trzęsienia ziemi. Służba ratownicza stan przy najmniejszym niebezpieczeństwem w celu nawiązania kontaktu z ludnością. Jedynym sposobem, aby zapobiec utracie dużą skalę życia.

Najważniejsze – zachowywać się poprawnie i aby móc uspokoić innych. Panika pogarsza sytuację. Tylko dobrze zaprojektowane działania uratować życie.

Najbardziej niszczycielskich trzęsień ziemi w historii

 • 1139 – wypadek w Ganja. Nie było siły wstrząsów w 11 punktach. Zginęło ponad 200 tysięcy ludzi.
 • 1202 – klęska żywiołowa w Syrii i Egipcie. Zginęło około 1 miliona ludzi. Trzęsienie ziemi odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa jako najbardziej niszczycielski w historii.
 • 1556 – ofiar trzęsienia ziemi w Chinach było około 850 tysięcy osób.
 • 1737 – w wyniku silnego impulsu w Indiach zabija około 300 tysięcy osób.
 • 1883 – wybuch Krakatau pociągnęło za sobą jeden z największych trzęsień ziemi w historii. Zginęło ponad 40 tysięcy mieszkańców wyspy Jawa i Sumatra.
 • 1950 – Trzęsienie ziemi w Indiach było tak silne, że instrumenty sejsmiczne off skali i nie byli w stanie ustalić wielkość oscylacji. Po pięciu dniach ciągłych wstrząsów wschodnich Indiach w gruzach. Zabity 6 tys. Osób, tj. A. Nie kręcąc w gęsto zaludnionym obszarze.
 • 1995 – Wstrząsy w 10 punktach zabrał życie wielu tysięcy mieszkańców Sachalinie. Miasto Nieftiegorsk zniknął z powierzchni Ziemi.
 • 2010 – pokręcił w Haiti. Zabity 150 tysięcy osób.
 • 2011 – straszliwym trzęsieniu ziemi w Japonii spowodowało tsunami, duży wyciek około 30 tysięcy osób na promieniowanie i śmierci.