703 Shares 7882 views

Wielki mecenas sztuki renesansu. Lorentso Medichi

Jednym z najbardziej barwnych postaci w historii jest Lorentso Medichi, zwany Wspaniałego. Jego rola w kulturze światowej, jak ogromną rolę jako Newtona w fizyce i matematyce. Ten człowiek żył w epoce Quattrocenta, 1400, w okresie rozkwitu Florencji. Wyjątkowym miastem-republiką znany starożytną historię i mieszkańców, którzy myślą nieszablonowo, ceniony niezależność i wolność. Florencja rozkwit bankowości i sztuki, handlu, rzemiosła, tutaj pracował wielkich architektów, poetów, rzeźbiarzy i malarzy. To „kwitnienie” (w tłumaczeniu nazwy włoskiego miasta z łacińskim) był kolebką ludzkości – przepływ, który nazywany jest atutem człowiekiem.

Tutaj w tym momencie 1 stycznia 1449 urodził Wawrzyniec Wspaniały. Jego życie było aktywne i pełne, kontrowersyjne i bardzo gwałtowne. Każdy dzień z czterdziestu trzech latach życia mieszkał ze znaczeniem. Należał do słynnej dynastii bankierów, więc rodzina była zamożna i wpływowa. Cztery lata po śmierci dziadka Kozimo Medichi, przeor miasta, w honorowym miejscu wybranym wnuka – Medichi Lorentso. Młodzieniec zdobył to wyróżnienie jego inteligencja i talent polityczny, wysoki poziom edukacji i miłości do sztuki, elastycznego umysłu i dyplomacji. Nie był przystojny wygląd, ale wyróżniają się szczególnym urokiem. I prawie cała jego świta, że celował w hojności.

Lorentso Medichi znakomicie wykonywać zadania powierzone jej obywateli: on zabezpieczony świat Florencja, urodę i dobre samopoczucie. Rozsądne zasady mieście, że przyczynił się do jej dobrobytu i promocji. Na służbie, młody człowiek bywał sądy władców Mediolanu, Neapolu, Wenecji i Bolonii. Podczas podróży spotkał się z ludźmi, którzy decydują o losach świata. Od nich dowiedział się sztywno tłumić spiski przeciwko sobie, a nawet ekskomunikowany papieża kościoła w odpowiedzi na własnej anatema. Lorenzo udało się uniknąć wojny z Rzymem, poczyniła wielkie postępy.

Jednak najbardziej znanym Lorentso Medichi jako hojnego filantropa, który rozszerzonej biblioteki, założona przez jego dziadka, założył uniwersytet, uczęszczanym przez Donatello, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Botticelli, zbieranie dzieł sztuki. Kto wie, możemy cieszyć się niesamowite arcydzieła renesansu, jeśli nie dla wielkiego człowieka. Nie mogą tworzyć swoje dzieła oraz połowę, dbając o ich codziennym chlebem. A może ich praca zostałaby zniszczona przez czas i bezwzględnych ludzi, którzy nie wiedzieli nic o sztuce. Również pod patronatem Lorentso Medichi działała Akademia Careggi, której członkowie byli Pico della Mirandola, Ficina, Poliziana.

Śmierć wyrwała wielką środowiska florencki swoich prawdziwych przyjaciół i ludzi, którzy szczerze go kocha. Żałoba nie tylko Florencja, ale cały świat sztuki wysokiej. Był opłakiwali jako bardzo drogiej osoby. Po śmierci mecenasa, Dzhordzhio Vazari namalował portret. Jak dokładnie artysta udało się przekazać obraz bohatera, nie wiemy. Ale najważniejsze jest to, że my, potomkowie Velikogo Lorentso pamiętać, co zrobił dla nas.