264 Shares 6245 views

Laktostazę u matki karmiącej piersią: objawy i leczenie, przyczyny i zapobieganie

Laktostaz u matki karmiącej piersią, której objawy i leczenie mogą być określone tylko przez doświadczonych specjalistów, jest dość powszechną chorobą. Kobieta doświadcza silnego bólu w okolicy piersi. Niektórzy nawet mają chęć porzucenia karmienia piersią. Jeśli zaniedbujemy leczenie patologii, proces tworzenia się nasienia może rozpocząć się w gruczoły.

Co to jest laktozazy?

Gruczoł sutkowy składa się z kilku części, z których każda posiada własny kanał do wydzielania do środowiska zewnętrznego. W przypadku zablokowania jednego z nich rozwija się laktozaza. W pierwszych dniach choroby nie jest niebezpieczne, ale może towarzyszyć wzrost temperatury i pojawienie się bolesności. Białko mleczne, gromadzące się stopniowo w kanałach, ciało kobiety postrzega jako ciało obce.

Laktostaza staje się niebezpieczna trzeciego dnia. Jeśli temperatura utrzymuje się, skonsultuj się z lekarzem. Około piątego dnia występuje stan zapalny, który przechodzi w zakaźne zapalenie mastitis. Traktuj je w domu kategorycznie zabronione. Terapia powinna wyznaczyć lekarza z obowiązkowym stosowaniem antybiotyków.

Zewnętrzne przyczyny laktostazy

Żadna kobieta nie jest ubezpieczona przed stagnacją mleka . Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do rozwoju choroby.

 1. Jeśli kształt sutków nie jest idealny, bardzo trudno jest prawidłowo jeść piersi. W rezultacie kobieta musi używać specjalnych wkładek i wyrazić piersi.
 2. Wąskie kanały piersiowe mogą również promować laktozę. Jeśli mleko ma dużo tłuszczu, korek jest bardzo szybko uformowany.
 3. Wśród usuwalnych czynników prowadzących do rozwoju choroby jest nieprawidłowe przywiązanie do piersi. Szczególnie często musi to zmierzyć z pierwotnymi kobietami, które nie mają doświadczenia w tej kwestii.
 4. Innym powodem laktozystazy jest ściśnięcie przewodów ze ścisłą bielizną lub własnym ciałem, gdy kobieta śpi na brzuchu. Wielu ludzi wolę trzymać piersi ręką w czasie karmienia, co również łamie wypływ z niektórych płatów gruczołu.
 5. Uszkodzenia mechaniczne, uraz, hipotermia – wszystkie te czynniki powodują stagnację mleka.

Laktostazę piersi często rozwija się na tle ekspresji bez przerwy. Nasze babcie i niektórzy pediatrzy nie chcą powtarzać, że mleko musi być stale wyrażane. W rezultacie klatka piersiowa pozostaje całkowicie pusta. Organizm otrzymuje rodzaj sygnału na temat potrzeby dodatkowego odżywiania dziecka. Dla dziecka z kolei tak wiele żywności nie jest wymagane. Po następnym karmieniu piersi pozostaje mleko, a moja matka zaczyna to wyrazić. Powstaje błędne koło, które wywołuje stagnacyjne procesy.

Przyczyny wewnętrzne

W przypadku hiperlaktyzacji wydzielanie mleka trzykrotnie wzrasta. Powstaje kilka razy więcej niż dziecko potrzebuje. Ponadto na tle odwodnienia lub stałego stresu, mleko staje się zbyt grube. To ma wpływ na możliwość zablokowania kanałów.

Jeśli matka nie ma wystarczająco dużo snu i jest obciążona obowiązkami domowymi, może wystąpić emocjonalna niestabilność. Napięcia wywołują również laktostazę u matki karmiącej. Objawy i leczenie choroby w tej sytuacji wymagają natychmiastowej odpowiedzi od kobiety. Chodzi o to, że emocjonalne przeciążenia na poziomie odruchu powodują skurcz mięśni w obszarze przewodów. Dlatego zachęcamy młodych matek do wypoczynku, staramy się unikać nadmiernego stresu.

Laktostaza u matki karmiącej piersią: objawy

Zarówno leczenie, jak i prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zależy bezpośrednio od terminowej diagnozy. Dlatego każda pani powinna poznać pierwsze oznaki tej choroby.

 • Skłonność piersi.
 • Uderzenia i małe nierówności wystające ponad powierzchnię.
 • Uszczelki w klatce piersiowej.
 • Zaczerwienienie skóry.
 • Dyskomfort podczas karmienia.

Jeśli na początkowym etapie zignoruje oznaki laktazy, kobieta karmiąca piersią szybko pęcznieje i pęcznieje. Skóra staje się gorąca i bolesna. Kobieta ma gorączkę, jest osłabienie i dreszcze. Wyrażanie mleka przynosi tylko nieprzyjemne doznania. Dziecko odmawia piersi, ponieważ nie może prawidłowo go uchwycić.

Leczenie laktazy

Po odkryciu początkowych oznak tej choroby konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Początkowo każda matka może niezależnie poradzić sobie z chorobą, bez uciekania się do poważnych leków. Wszystkie procedury leczenia powinny mieć na celu normalizację przemieszczania się mleka.

Najlepszym lekiem jest noworodek. Jeśli ssie dobrze, umieść go tak, aby wypust i broń spoczęły na dotkniętym obszarze. Pomimo bolesności tego procesu, zaleca się dwukrotnie częste zaoferowanie niezdrowe piersi. Im szybciej dojdzie do pełnego przepływu mleka przez kanały, tym szybciej będzie dyskomfort.

Teraz każde karmienie powinno stać się prawdziwym rytuałem.

 1. Początkowo zaleca się zwiększenie wypływu mleka z ciepłem. W tym celu wykonaj kompresje, weź gorący prysznic.
 2. Masaż z laktostazą może zwiększyć odpływ mleka w dotkniętym obszarze. Aby zmniejszyć dyskomfort bólu, możesz użyć oleju lub specjalnego kremu.
 3. Część mleka powinna być regularnie wyrażana.
 4. Jeśli okresowo naniesiesz zimne kompresje do bólu, możesz usunąć zwiększony obrzęk.

Po wyrażeniu należy dokładnie przyłożyć dziecko do chorej klatki piersiowej, aby mógł on doprowadzić proces terapeutyczny do logicznego wniosku. Powtarzaj taki rytuał terapeutyczny jest możliwy przed każdym posiłkiem.

Terapia leków

Z leków przepisanych w pierwszych objawach choroby należy użyć kremu "Traumeel", roztworu "Malavit", a także maści z laktostazą "Arnica". Każdy z wymienionych produktów, matka pielęgniarska powinna trzymać się w klatce piersiowej w domu, a jeśli to konieczne, niezwłocznie uciekać się do jego pomocy.

Jeśli zastrzyk mleka wywołuje stres lub silne uczucia emocjonalne, przed podaniem można wziąć pigułkę "No-Shpy". Lek ten wspomaga usuwanie skurczów przewodów i ułatwia przenikanie mleka. Zaleca się przyjmowanie leku trzy razy na dobę, ale przedtem należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy młoda matka ma gorączkę z laktostazą, możesz zażywać lek Ibuprofen. Jeśli nie możesz pozbyć się patologii w ciągu trzech dni, lekarze rozpoczną leczenie antybiotykami. Zazwyczaj oznaczają one "Amoksyklav" i "Augmentin". Nie zaleca się samodzielnego przyjmowania leków, przyjmowanie leków nie powinno być uruchamiane bez przepisywania lekarza. Tylko w tym przypadku można zapobiec rozwojowi zapalenia sutka.

Fizjoterapia

Niektóre kobiety są przepisane fizjoprocedury dla zwiększenia odpływu płynów. Na przykład ultrasonografia pomaga pozbyć się uszczelek w jednej sesji. Jeśli pożądany efekt nie może zostać osiągnięty w ramach kilku procedur, nie ma sensu kontynuować ich. W praktyce medycznej stosuje się magnetoterapię, lekką terapię.

Procedury fizyczne powinny być elementem złożonego leczenia. Ich zastosowanie jako pojedynczej opcji terapii nie jest bardzo skuteczne.

Przepisy kulinarne

Medycyna alternatywna oferuje własne rozwiązania problemów takich jak laktozazy. Zaleca się leczenie w domu przy pomocy przepisów kulinarnych ludowych, jeśli ugniatanie piersi nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Aby zmniejszyć ból i złagodzić ogólny stan zdrowia, można zastosować liść kapusty w dotkniętym obszarze. Musi być myte pod bieżącą wodą i wykonywane kilka nacięć. Następnie liść należy przymocować do piersi i przymocować biustonoszem.

Wapnia rumianku przyczynia się do odkorkowania kanałów mlecznych. Aby to zrobić, musisz wylać dwie łyżki suchej trawy kielką wrzącej wody, nalegać na godzinę. Następnie w roztworze należy zwilżyć serwetkę gazową i przymocować ją do chorej klatki piersiowej. Powtarzaj procedurę zaleca się co najmniej trzy razy dziennie.

Proponowane kompresje można stosować jako dodatkowe lekarstwo przeciw chorobie takiej jak laktozazy. Leczenie w domu może zmniejszyć obrzęki i złagodzić niewygodne doznania. Nie zmniejszaj częstotliwości podawania, ponieważ główne środki przeciwko tej dolegliwości wciąż pompują.

Powikłania laktostazy

Prawdopodobieństwo powikłań wzrasta, jeśli kobieta nie spieszy się z wizytą u lekarza. Wśród powszechnych negatywnych konsekwencji tej choroby należą:

 • Zapalenie mastitis (proces zapalny w gruczole sutkowym);
 • Martwica tkanki;
 • Nadmiar gruczołu (tworzenie się rozrzednych ognisk);
 • Hipogalaktyka (zmniejszenie produkcji mleka).

Laktozaza sama w sobie jest komplikacją okresu poporodowego. Na tle tej choroby może rozwinąć się szereg innych procesów patologicznych.

Zapobieganie

W przeciwieństwie do większości dolegliwości, można zapobiegać pojawianiu się laktazyzy poprzez ciągłe monitorowanie stanu piersi i przyleganie do dość prostych zasad.

 1. Karmienie dziecka zaleca się w różnych pozycjach, zmieniając okresowo położenie ciała.
 2. Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na te obszary gruczołu, gdzie odczuwana jest zagęszczenie.
 3. Lepiej jest używać bielizny specjalnej dla matek karmiących, które nie mają mocnych szwów i kości.
 4. Po wypisaniu ze szpitala musisz monitorować własny harmonogram, dobrze jeść. Przestrzeganie prawidłowego systemu picia pozwala na idealną konsystencję.
 5. Mama dziecka nie powinna zaniedbywać reszty. Jeśli dziecko jest niespokojne, podczas snu lepiej jest, aby kobieta przesunęła sprawy domowe i poświęciła czas. Możesz przyciągnąć tatę, aby opiekować się noworodkiem.

Nie lekceważymy laktozystazy. W matce pielęgniarskiej objawy i leczenie tej choroby wymagają szczególnej uwagi. Jeśli znajdują się plomby w klatce piersiowej, należy skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami. Bądź zdrowy!