693 Shares 7355 views

Właściwości fizyczne kwasu octowego, wzór

Zwyczajne jadalne butelkę octu, które można znaleźć w każdej kuchni gospodyni skomponował wiele innych kwasów i witamin. Dodając parę produktu spada do gotowanego jedzenia, sałatki powoduje naturalną wzbogacenie smaku. Ale niewielu z nas poważnie myślał o właściwościach i rzeczywistego zakresu stosowania głównego składnika kwasu octowego.

Co to za rzeczy?

Wzór CH3COOH kwas octowy, które odnosi się do liczby karboksylowych kwasów tłuszczowych. Obecność grupy karboksylowej (COOH), przypisuje go do kwasu jednozasadowego. Substancja znajduje się na ziemi w formie organicznej otrzymuje się syntetycznie w laboratorium. Kwas jest najbardziej proste, ale nie mniej ważnym przedstawicielem jego zakresu. Dobrze rozpuszczalne w wodzie, higroskopijne.

Właściwości fizyczne kwasu octowego i gęstość zależy od temperatury. W temperaturze pokojowej 20 ° C kwasu jest w stanie ciekłym, ma gęstość 1,05 g / cm3. Ma specyficzny zapach i kwaśny smak. Roztwór tej substancji bez dodatków twardnieje i staje się kryształy w temperaturze poniżej 17 ° C, proces rozpoczyna się wrzącym kwasie octowym, w temperaturze powyżej 117 ° C. Grupa metylu (CH 3) kwasu octowego o wzorze otrzymuje się przez reakcję alkoholi z tlenem: substancje i fermentację węglowodanów wino zakwaszenie.

Trochę historii

Otwarcie octu jeden z pierwszych serii kwasu i przeprowadzono w kilku etapach. Początkowo kwas octowy zaczęła się wyodrębnić przez destylację arabskich uczonych 8 wieku. Jednak w starożytnym Rzymie substancja pochodzi od kwaśnego wina użyto jako uniwersalny sos. Sama nazwa z języka greckiego oznacza „kwaśny”. W 17 wieku w Europie, naukowcy byli w stanie wydobyć Substancja czysty. W tym czasie wzięli wzór i znalazł niezwykłą zdolność kwas octowy w stanie pary zapalić niebieski płomień.

Aż do wieku 19 Naukowcy odkryli obecności kwasu octowego w postaci organicznej tylko – w ramach związków i sole estrów. Jako część roślin i ich owoców: jabłka, winogrona. U ludzi i zwierząt, wydalanie potu, żółci. Na początku 20 wieku, rosyjski naukowcy losowo ekstrahowano aldehydu octowego na drodze reakcji acetylenu z tlenkiem rtęci. Obecnie Zużycie kwasu octowego tak duże, że jego podstawową ekstrakcja odbywa się wyłącznie syntetycznie na wielką skalę.

Metody produkcji

Niezależnie od postaci czystego kwasu octowego i w obecności zanieczyszczeń w roztworze To zależy od sposobu ekstrakcji. Żywności kwasu octowego otrzymuje się biochemicznie w fermentacji etanolowej. W przemyśle, wydzielają wiele metod ekstrakcji kwasem. Zazwyczaj, reakcje towarzyszyć wysokie temperatury i obecności katalizatorów:

 • Metanol w reakcji z węgla (karbonylowania).
 • utlenianie tlenem z frakcji ropy naftowej.
 • Pirolizy drewna.
 • Utlenianie tlenem acetaldehydu.

proces przemysłowy do skutecznego i ekonomicznego biochemicznych. W związku z procesu przemysłowego, ilość wytwarzanego kwasu octowego w 20 th i 21 th century do kilkuset razy w porównaniu z 19 wieku. Obecnie, kwas octowy przez karbonylowanie syntezy metanolu zapewnia więcej niż 50% wytwarzanej objętości.

Właściwości fizyczne kwasu octowego i jego wpływ na wskaźnik

Ciekły kwas octowy jest bezbarwny. kwasowość pH 2,4 łatwo sprawdzić papierkiem lakmusowym. kwas octowy w kontakcie z farbami go na wskaźniku na czerwono. Właściwości fizyczne kwasu octowego zmienia wizualnie. Gdy temperatura spadnie poniżej 16 ° C, substancja przyjmuje postać stałą i przypomina małe kryształki lodu. Jest ona łatwo rozpuszczalna w wodzie, poddaje się reakcji z szeroką gamą rozpuszczalników innych niż siarkowodoru. kwasu octowego zmniejsza całkowitą objętość płynu, po rozcieńczeniu z wodą. Niezależnie opisać właściwości fizyczne kwasu octowego, jej koloru i tekstury, które widzisz na poniższym obrazie.

Substancja zapala się w temperaturze 455 ° C, z uwolnieniem ciepła do 876 kJ / mol. Ciężar molowy wynosi 60,05 g / mol. Właściwości fizyczne kwasu octowego jako elektrolit w reakcji są słabe. Stała dielektryczna wynosi 6,15 w temperaturze pokojowej. Ciśnienie jak gęstość, własność zmiennej fizycznej kwasu octowego. Przy ciśnieniu wynoszącym 40 mm. Hg. Art. i w temperaturze 42 ° C, aby rozpocząć proces wrzenia. Ale już przy ciśnieniu 100 mm. Hg. Art. wrzenia występuje tylko w 62 ° C

właściwości chemiczne

Reaguje z tlenków metali i substancji wykazuje swoje właściwości kwasowe. Doskonałe rozpuszczenie bardziej skomplikowane związki, tworzy sole z kwasami, które nazywane są octany :. magnezu, ołowiu, potasu, itd. Wartość pKa kwasu 4,75.

W czasie oddziaływania z gazami się ocet w reakcji podstawienia , a następnie przemieszczenia, mogą tworzyć bardziej złożone kwasów: kwas chlorooctowy, jodooctowym. Rozpuszcza się w wodzie, kwas dysocjuje z uwolnieniem jonów octanowych i protonów wodoru. Stopień dysocjacji wynosi 0,4 procenta.

Właściwości fizyczne i chemiczne cząsteczek kwasu octowego w Diamer krystalicznej postaci w celu utworzenia wiązań wodorowych. Ponadto, jego właściwości są konieczne do tworzenia bardziej złożone kwasy tłuszczowe biosyntezy steroidów i steroli.

badanie laboratoryjne

Wykryć kwas octowy w roztworze można osiągnąć przez wykrywanie jej właściwości fizyczne, takie jak zapach. wystarczającą ilość roztworu dodaje się silnego kwasu, który zaczyna przemieszczać sól, ocet z rozdzieleniem jej pary. Drogą destylacji laboratorium COONa CH3 i H 2SO 4 jest możliwa do uzyskania kwasu octowego w postaci suchej.

Zwracamy doświadczenia z nauczania szkolnego w klasie chemii 8. Właściwości fizyczne wyraźnie wykazuje reakcję rasstvoreniya chemiczną kwasu octowego. Wystarcza dodanie substancji w roztworze, tlenek miedzi i lekko ogrzewać. Tlenek całkowitego rozpuszczenia, przez co rozwiązanie niebieski.

środki pochodne

Jakościowa substancja reakcji z wielu rozwiązań postać: estry, amidy i sole. Jednakże, podczas wytwarzania innych substancji, wymagań dotyczących właściwości fizycznych kwasu octowego są wysokie. Zawsze musi mieć wysoki stopień rozpuszczenia, a zatem nie mają zanieczyszczenia osób trzecich.

W zależności od stężenia wodnego roztworu kwasu octowego przydzielić wiele jej pochodnych. Stężenie substancji o ponad 96%, ma nazwę – lodowaty kwas octowy. kwasu octowego w 70-80% można kupić w sklepach spożywczych, gdzie będzie zwanych ocet istoty. Ocet o stężeniu 3-9%.

kwas octowy i życie codzienne

Oprócz funkcji spożywczym kwas octowy ma kilka właściwości fizyczne, co ludzie znalazła zastosowanie w życie. Roztwór o niskiej koncentracji substancji łatwo usuwa płytki z wyrobów metalowych, powierzchni lustra i okien. Zdolność do pochłaniania wilgoci odgrywa również korzyści. Ocet jest dobry eliminuje zapach stęchlizny w pokoju, usuwa plamy z owoców i warzyw do ubrania.

Jak się okazało, właściwość fizyczna kwasu octowego w celu usunięcia tłuszczu z powierzchni – mogą być używane w kosmetyce i medycynie ludowej. Słabym roztworem octu traktowane włosy, aby im świecić. Substancja jest szeroko stosowany do leczenia przeziębienia usuwania brodawek i grzybów skórnych. Nabiera tempa użycie octu w składzie kosmetyku zawija do walki z cellulitem.

Zastosowanie w produkcji

Sole związków i innych złożonych substancji kwas octowy działa jako niezbędny element:

 • przemysł farmaceutyczny. Aby utworzyć: aspiryna, antyseptyczne i antybakteryjne maści, fenacetyną.
 • Wytwarzanie włókien syntetycznych. Niepalny folie z octanu celulozy.
 • FOOD INDUSTRY. Dla skutecznego zachowania, co sprawia, marynat i sosów, jako dodatku do żywności E260.
 • przemysł włókienniczy. Dostarczane z barwnikami.
 • kosmetyki i produkty do pielęgnacji ciała przemysł. Olejki eteryczne, kremy do poprawy kolorytu skóry.
 • zaprawy produkcyjnych. Stosowany jako środek owadobójczy i zaprawa chwastów.
 • Produkcja lakierów. rozpuszczalniki techniczne wytwarzania acetonu.

Rocznie wytwarzania kwasu octowego jest zwiększona. Obecnie jego objętość na świecie jest ponad 400 tysięcy ton miesięcznie. Kwas jest transportowany przez silny zbiornikach stalowych. Przechowywanie w pojemniku z tworzywa sztucznego w wielu gałęziach przemysłu, ze względu na wysoką aktywność fizyczną i chemiczną kwasu octowego zabroniony lub ograniczony na okres kilku miesięcy.

bezpieczeństwo

kwasu octowego o wysokiej koncentracji ma trzeci stopień zapłonu i emituje toksycznych oparów. Zaleca się nosić specjalne maski i inne środki ochrony osobistej podczas pracy z kwasem. Dawka śmiertelna dla organizmu człowieka o 20 ml. W momencie uwolnienia substancji do kwasu głównie oparzenia błony śluzowej, a następnie wpływa na inne narządy. W takich przypadkach wymagają natychmiastowej hospitalizacji.

Po zetknięciu się z kwasem w odsłoniętej skóry wykonywana natychmiast spłukiwano bieżącą wodą. Powierzchowne oparzenia kwasu mogą powodować martwicy tkanek, co również wymaga hospitalizacji.

ciekawostki

Fizjologia naukowcy odkryli, że dana osoba nie jest wymagane odbioru kwas octowy – może to zrobić bez dodatków do żywności. Ale osoby z nietolerancją kwasu, jak również problemy żołądkowe, substancji przeciwwskazane.

Kwas octowy jest wykorzystywany w typografii.

Substancja w małej ilości stwierdzono w miodu, banany i pszenicy.

Po schłodzeniu, kwas octowy, i dramatycznie wstrząsnąć pojemności niemu można oglądać jej dramatyczną twardnienie.

Małe stężenie kwasu octowego można zmniejszyć ból objawu ukąszenia owadów i drobnych oparzeń.

Odbiór w produktach spożywczych o niskiej zawartości kwasu octowego obniża poziom cholesterolu w organizmie. Substancja jest dobrze stabilizuje poziom cukru we krwi u diabetyków.

Zastosowanie białka i węglowodanów jedzenia wraz z niewielką ilością kwasu octowego zwiększa ich strawność organizm.

Jeśli żywność jest zbyt słone, wystarczy dodać kilka kropel octu, aby wygładzić zasolenia.

w końcu

Zastosowanie Millennium kwasu octowego doprowadziły do tego, że jej właściwości fizyczne i chemiczne trafiają na każdym kroku. Setki możliwych reakcji, tysiące cennych substancji, dzięki którym ludzkość się dzieje. Ważne jest, aby znać wszystkie cechy kwasu octowego, jej pozytywnych i negatywnych cech.

Nie zapomnij o korzyściach, ale powinniśmy zawsze pamiętać, jakie szkody może spowodować nieostrożne korzystanie z wysokim stężeniem kwasu octowego. W swojej niebezpieczeństwo, że stoi obok kwasu chlorowodorowego i kwasu siarkowego. Zawsze należy pamiętać, bezpieczeństwo przy użyciu kwasu. Prawidłowo i ostrożnie rozcieńczyć esencja wody.