136 Shares 6159 views

Listy numerowane i punktowane HTML

Istnieją dwa typy list, w języku HTML: uporządkowane i nieuporządkowane. Ich tworzenie jest prawie taka sama. Nawet znaczniki różnią się o jeden znak. Można również utworzyć list wielopoziomowych, które mogą obejmować zarówno ponumerowane i marker.

Listy te mogą być konwertowane do woli. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Po pierwsze, uważamy list standardowych, takich jak Word, a następnie będziemy je poprawić i uczynić się nie do poznania.

Lista numerowana HTML

Neutralny nakazał lista HTML mogą być tworzone przy użyciu następujących tagów:

 1. Pierwszy element
 2. lista

 3. Drugi element
 4. lista

 5. trzeci element
 6. lista

Prosta lista tutaj wyglądać

Zgodnie z normami, każda pozycja na liście musi być wewnątrz znacznika otwierającego i zamykającego li. Ale jeśli nie umieścić znacznik zamykający, wynik jest dokładnie taki sam. Procedura obsługi jest bardzo mądry. Podczas listy konwersji, analizuje on tagów otwarcia. Jeśli widzi nowy

 • , a następnie automatycznie umieszcza je przed
 • .

  Tak więc, listy mogą być wykonane w sposób pokazany poniżej.

  Ale z punktu widzenia specjalistów jest nieprawidłowy.

  listy punktowane

  Nienumerowane (lub znacznik) Wykazy są dokładnie takie same, tylko zamiast tag ol napisany ul.

  W punktowanych list, nie ma cyfr lub liter – tylko różnymi postaciami, które nazywane są znaczniki.

  Wielopoziomowe lista numerowana HTML

  Wiele osób interesuje się taką możliwość. W związku z tym należy zauważyć, że każda lista numerowana HTML może być wielopoziomowy. Dodatkowe warstwy mogą być takie same lub oznakowane.

  Aby utworzyć listę, która jest określona w powyższym przykładzie, trzeba napisać, co następuje.

  Zauważ, że w tym kodzie, w przeciwieństwie do pierwszego przykładu, dodanego typu atrybutu. Dzięki niemu można określić typ sortowania zarówno ponumerowane i list znacznik.

  Dla ponumerowane określić rodzaj alfabetu lub numerów, a dla pozostałych przypadkach – rodzaj markera.

  listę opcji sortowania

  Jeśli użyć specjalnego znacznika HTML, numerowane listy mogą być w dowolny sposób.

  Można określić atrybut typ do dowolnej wartości z tabeli. Lub klasie stylu css określić list-style-type z żądanego typu sortowni.

  Tłumaczenie wartości jest dość prosta. Wystarczająco podstawowa znajomość języka angielskiego. Ale nawet jeśli nie można przetłumaczyć słowo „Circle”, „kwadrat”, i tak dalej. N., można wizualnie zobaczyć, co jest wynikiem przypadku określenia tych wartości w atrybucie typu.

  W przypadku list numerowanych, trzeba korzystać z następujących opcji:

  • 1 – cyframi arabskimi;
  • A – wielkimi literami ;
  • a – małe litery;
  • I – wielkie litery cyframi rzymskimi;
  • I – małe cyfry rzymskie.

  Domyślnie lista jest zawsze używany z cyframi arabskimi. Oznacza to, że jeśli nic nie określił, jest równoznaczne z = wpisać „1”.

  Ponadto numerowanych może rozpocząć się w dowolnym położeniu. Domyślne – zawarcie 1. Ale jeśli chcesz, możesz nawet zacząć sto. Aby to zrobić, trzeba określić atrybut zacząć od dowolnej wartości.

  Ponadto, można stwierdzić w odwrotnej kolejności. Aby to zrobić, napisać odwrócone.

  tworzenia list

  Lista numerowana HTML mogą być ustawione tak pięknie, że nie można od razu domyślić, że jest to zwykła lista, a nie obraz wykonany w programie Photoshop.

  Oto piękne przykłady list.

  Jak widać na tym przykładzie, że jest możliwe, aby zmienić wygląd i numerację samych elementów.

  Można utworzyć regularny wykaz takiego.

  W stylach css musisz określić projekt dla tagu ol. Zauważ, że w tym przypadku, ustawienia zostaną zastosowane do wszystkich list wszystkich witryn, które korzystają z tego pliku stylu.

  Rozważmy pierwszy przykład z listą wyboru kołowego. Powrót do listy kodów. Jest Set klasa zaokrąglone-lista. To wszystko z tej klasy konieczności Tinker, aby takie piękno. Zadzwoń do wybranej przez Ciebie klasie, jak chcesz.

  Rozważmy teraz kwadratowy design.

  Style są bardzo podobne. Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku jest zaokrąglenie elementu opcjach CSS.

  Wsparcie przeglądarka

  Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie przeglądarki obsługują wszystkie atrybuty CSS.

  Na przykład, chcesz zrobić listę numerowaną w środku. HTML kod będzie taki sam, ale wynik w starszych przeglądarkach może być zupełnie inna.

  To samo odnosi się do projektu numeracji.

  Jak widać, kwadraty wokół liczb w starszych wersjach IE nie pojawiają się, ponieważ program obsługi nie zna nowych atrybutów, które pozwalają dokonać takiej rejestracji.

  Profesjonalny koder musi przewidzieć i zrozumieć, że nie wszyscy użytkownicy korzystają z nowoczesnych komputerów. Nie wszystkie zainstalowane w systemie Windows 7, 8, 10. Jest to procent użytkowników, którzy nadal siedzi na Windows XP i używa starszej wersji przeglądarki Internet Explorer.

  W zasadzie prawie wszystkie nowoczesne wzornictwo w celu poprawy ich elementy nie są obsługiwane. Użytkownik będzie czuć, że nie działa w zakresie projektowania witryny. Że wszystko wyprowadziła się. Elementy są skupione. Aby tego uniknąć, trzeba liczyć wszystkie opcje.

  Niektórzy webmasterzy przymykają oko na nich, ponieważ ich udział w rynku jest coraz mniej. Ale dla profesjonalisty docenić każdy użytkownik, zwłaszcza jeśli jest to strona komercyjna.

  Czy coś odpowiedniego dla wszystkich lub rozważyć wszystkie opcje przeglądarce.