181 Shares 8574 views

Homocysteina – co to za substancja?

W 1932 r. Po raz pierwszy opisano aminokwas taki jak homocysteina. Jaka jest ta substancja? Produkt metaboliczny metioniny, zawierający siarkę i niezastąpiony związek dla ludzkiego ciała.


Homocysteina – co to jest?

Pomimo faktu, że odkrycie tej substancji nastąpiło już w początkach XX w., Znacznie wzrosło powiązanie jego zwiększonej zawartości z różnymi chorobami. Dopiero w ostatnich dziesięcioleciach pojawiły się informacje, że homocysteina wpływa na rozwój różnych patologii ciąży, zaburzeń sercowo-naczyniowych i chorób układu nerwowego. Jaka jest ta substancja i dlaczego może tak bardzo uszkodzić ludzkie ciało? Ten aminokwas nie występuje w białkach. Jest obecny w osoczu krwi. Na jego metabolizm wpływają różne złożone enzymy, a także kwas foliowy i witaminy z grupy B. Kilka skomplikowanych reakcji transmemotionowych zachodzi w wątrobie, jelicie cienkim, nerkach iw trzustce. W przypadku naruszenia procesów metabolicznych stwierdzono niedobór enzymów rozkładających homocysteinę. Co to znaczy dla ludzkiego ciała? Akumulacja aminokwasów staje się katalizatorem niebezpiecznych procesów, które powodują patologiczny efekt w czasie.

Różne formy hiperhomocysteinemii

W zależności od stężenia we krwi niewykorzystanego aminokwasu, ciężka, umiarkowana i łagodna forma choroby jest inna. Pierwszą przyczyną może być dziedziczna patologia. Umiarkowana forma jest często konsekwencją zaburzenia czynności nerek i niedoboru witaminy B12. Łagodna forma hiperhomocysteinemii występuje z przeszczepem nerki, niewydolnością nerek, zaburzeniem hormonów tarczycy i przyjmowaniem pewnych leków. Szczególnie niebezpieczne jest nierównowaga tego aminokwasu przy przenoszeniu dziecka.

Homocysteina i ciąża

Ten aminokwas, w dużej ilości, zawarty we krwi, prowokuje rozwój trombitu. Jeśli homocysteina jest podwyższona w ciąży , należy spodziewać się kilku problemów położniczych. Szczegóły tego działania patologicznego nie są w pełni zrozumiane. Ale ginekolodzy mocno wiedzą o jednej rzeczy: trombogeneza jest bardzo szkodliwa dla krążenia krwi płodu, może powodować pogwałcenie łożyska. Może to prowadzić do wad w implantacji embrionów. W konsekwencji – do poronienia i niepłodności.

Homocysteina: jak przekazać analizę zawartości tego aminokwasu?

Ponieważ ta substancja jest produktem pośrednim wymiany innych aminokwasów, należy wziąć pod uwagę obecność leków do korygowania metabolizmu we krwi. Weź testy na pusty żołądek, nie możesz pić nic prócz wody. Ogranicz dzień przed badaniem żywności tłustej i smażonej. Niedopuszczalny alkohol. Czynność fizyczna, nawet umiarkowana, jest niepożądana. Po 30 latach pożądane jest okresowe oddawanie krwi homocysteinie, zgodnie z wynikami dostosowania ich diety. Będzie to doskonała profilaktyka udaru, otępienia i miażdżycowych zmian naczyniowych.