773 Shares 4497 views

Dieta 1 tabeli: menu na tydzień, wskazania i przeciwwskazania

Wszelkie choroby, wymaga starannego stosunek do niej, przynajmniej na okres leczenia i powrotu do zdrowia. W każdym przypadku jest to niemożliwe, aby nie doceniać znaczenie żywienia klinicznego. Cokolwiek wspaniałym pigułki mogą być przepisane, bez przestrzegania wszystkich zasad pozytywnego efektu nie będzie.


Wszystkie warianty of Clinical Nutrition opisane i sklasyfikowane dietetyk Manuel Pevzner.

Wskazania do tabeli №1

Dieta 1 tabeli (menu) jest wydawane wyłącznie przez lekarza. Jest on przeznaczony dla pacjentów z choroba wrzodowa żołądka choroby i dwunastnicy (12PK), któremu towarzyszy zwiększony poziom kwasowości.

Jest on stosowany, gdy relief ostrym owrzodzeniem okres lub słabo wyrażone pogorszeniu.

Celem – zmniejszenie agresywności wpływu na ścianie żołądka pacjenta i 12PK żywności o zbyt wysokiej lub niskiej temperatury, mechaniczne potencjalnie szkodliwe reaktywne. Ponadto, należy aresztować objawy zapalne, aby optymalizować wydzielanie i perystaltykę jelit, w celu stworzenia warunków do wczesnego blizn. Należy dokładnie przestrzegać diety 1 tabeli (menu na tydzień). Wtedy to daje wyraźne pozytywne wyniki.

Główne aspekty tabeli №1

Stosunek białka, tłuszcze, węglowodany, zmiany w kierunku zmniejszania spożycia węglowodanów. Tak więc, zmniejszenie kalorii i diety. poziom białka nie ulega zmianie.

Jakie cechy diety 1 tabeli? Menu na tydzień musi być wstępnie pomalowane lekarza. Maksymalna powinny być wyłączone z diety produktów, które zwiększają wydzielanie i podrażnienie ściany żołądka i 12PK. Przygotowanie wszystkich parze, gotowane, pieczone, ale nie brązowy. Aby wykluczyć uszkodzenie mechaniczne, delikatnie czyścić żywności.

dieta terapeutyczna № 1 ma następujące właściwości:

  • około 3000 kcal .;
  • 100 mg białka (60% zwierząt);
  • nie więcej niż 400 mg węglowodanów;
  • 100 g (30% tłuszczu z roślin);
  • 10 g soli;
  • 1,5 litra wody.

Buliony do zup przygotowanych na warzywa. Polecamy zupy. mleko posiłki płyn może być wykonane ze zbóż, makaron, tarty warzywa. Dodaj do zupy dozwolone niskotłuszczową śmietanę nadzienie z jaj. Zabronione okroshka, zupa barszcz. Wyłączone wszystkie bogate bulionu, z wyjątkiem warzyw.

Co można, a czego nie mogą?

Dieta może mieć wypieki codzienne ograniczenia testu, wyższe i pierwszej klasy mąkę, suche ciastka i ciasteczka, ale maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Nie jeść przeciwwskazane twarogu sernik, pieczone placki z gotowanych mięs, jaj. Ale nie można, jeśli są one smażone z chrupiącą skórką. Zabrania się korzystania ciasto francuskie i wszelkie nowo upieczonego chleba.

Rozwiązany dania, gotowane lub popełnił parę. Używaj tylko chudej wołowiny, jagnięciny, kurczaka, indyk, cielęcina. można jeść gotowane wątroby, języka. Z ryby spożywane odmian o niskiej zawartości tłuszczu, gotowane kawałek lub kotlety.

Wyłączone z konserwy, wędzone mięso tłuszczu. Nie zaleca gęś lub kaczkę. Pozwolono, aby wziąć w żywności niskotłuszczowej śmietany, mleka, produktów mlecznych, ale nie jest zbyt kwaśny, niskotłuszczowa kwaśna śmietana, niskotłuszczowy twaróg i kwaśny.

Jaja nie są zabronione, ale tylko do 3 sztuk. Tam ugotowane, ale nie stromy, możliwe jest na kilka jajecznicy. Rozwiązano ryż, gryka, kasza manna, ziemniaki, marchew, kalafior, burak konsystencji puree. Jest możliwe, że wczesne cukinia, dynia. Pozwala także zużywa się około 100 gramów pomidorów niż kwasowych.

Owoce i jagody są wykorzystywane gotowane, puree, pieczone. Można jeść miód, kwaśny dżem. Dopuszczalny niskie stężenie herbata, kawa, kakao, wywar z owoców dzikiej róży, rozcieńczonego soku.

Można użyć oleju roślinnego, ale wyrafinowany, a także masła, ghee. Produkty, które nie są wymienione, są wyłączone a priori. Kategorycznie niedopuszczalne alkohol, jeśli przestrzegać diety 1 stół. Menu na tydzień wyklucza również przyprawy.

tabela 1a

Tabela 1 ma dwa podtypy, „A” i „B”.

  • Grupa 1. Diety o nazwie „podtyp 1a”, używane w zaostrzenia przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzód z normalnych lub wysokim poziomem kwasowości, ostre zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzodu. Taka tablica jest istotne w diecie pacjentów z poparzeniami przełyku i żołądka, w fazie zdrowienia po operacji na przewodzie pokarmowym. Nie możesz jeść więcej niż 1800 kalorii dziennie. Wykorzystanie węglowodanów wynosi około 200 gramów. Ilość soli dziennie jest zredukowana do 6-8 gramów. Częstotliwość spożycia żywności – do 6-7 razy dziennie. Naczynia tarty, gotowane, pary. Cechą tego podtypu jest całkowite wyłączenie chleba, wszystkie warzywa i owoce.
  • Tabela 1b. Ten podtyp pierwszej tablicy jest używany podczas zaostrzenia choroby wrzodowej, ostrego lub przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka. Energotsennost sięga 2600 kcal dziennie. Węglowodany – 300 g soli pozostanie aż do 8 dnia ilości posiłków jest 5-6 razy. Dozwolone ciecz, tarty i gotuje się aż do stanu bzdurny wykonane na parze żywności.

Zakazy są podobne do tabeli 1a. To nie może być ser, wszystkie produkty mleczne, wyroby cukiernicze i słodycze, świeże owoce i warzywa. Wykluczone napoje gazem, kakao, kawy. Dozwolone tylko chleb 100 gramów wysokiej jakości krakersów mąki. można jeść gotowane buraki, ziemniaki, marchew, które są mielone do konsystencji puree.

Połączone zastosowanie Tabelach 1a i 1b

Podczas zaostrzenia choroby wrzodowej często wykorzystywane Poniższy schemat diety tabeli. 1-9 dni choroba z diety 1a. Od 10 do 14 – 1b.

Ale co do zasady, gdy pacjent otrzymuje zalecenia w menu na cały tydzień. Fakt, że te liczby są względne. Liczba dni przydzielona pewną moc każdym etapie choroby, indywidualnie dla pacjenta. To zależy od stopnia zaawansowania choroby, obecności chorób współistniejących, jak szybko pacjent jest na naprawić. Jeżeli stan pogarsza się, a następnie w menu na tydzień jest bardziej delikatny.

Jeśli warunek jest znacznie poprawiona, tym szerszy zakres produktów zostaną uwzględnione w aktualnym menu. Nie jest konieczne, aby powołać i odwołać swoje własne jedzenie samo w sobie zdrowia. Chodzi o to, aby nie podtrzymywać tę dietę i jeść prawidłowo z medycznego punktu widzenia. Taka dieta odpowiada leczącego. Jeśli jeden lekarz wyznaczony dietę 1 stół, menu na tydzień i to on powinien malować.

636 shares 8088 views
606 shares 7307 views