843 Shares 9107 views

Co jest sawanny i gdzie oni są? Savannah Ameryka Południowa

Niestety, wiele osób nie wie, co to sawanna i gdzie są. Wanty – naturalny obszar, który występuje głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Najważniejszą cechą tego zespołu jest pora deszczowa klimat z wyraźnym zmianą sezonu suszy i opadów. Ta cecha powoduje sezonowego rytmu naturalnych procesów tutaj. Strefa ta charakteryzuje się również ferralitic gleby i roślin zielnych z drzewa rozproszonego w grupach.

Lokalizacja Savannah

Spójrzmy bardziej szczegółowo, co Savannah i gdzie są. Największym jest obszar sawanny w Afryce, to zajmuje około 40% powierzchni tego kontynentu. Powierzchnia obszaru naturalnych mniejszych znajdują się w Ameryce Południowej (Brazylii wyżyny, gdzie są zwanym Campos, w dolinie rzeki Orinoko – Llanos), na wschodzie i północnym Azji (półwysep Indochin, Deccan Plateau, zwykły indo-Gangsaya), a także w Australii ,

klimat

Savannah znamienny kompromisu monsunową wiatru przepływu mas powietrza. W lecie w tych regionach jest zdominowany przez tropikalnego suchego powietrza, a zimą – Wet Równikowej. Im dalej od równikowej pasa, tym więcej jest zmniejszenie deszczowej (od 8-9 do 2-3 miesięcy przy zewnętrznych granicach strefy). W tym samym kierunku i zmniejsza ilość ilość opadów (około 2000 mm, 250 mm). Savannah charakteryzuje się również niewielkie wahania temperatury w zależności od sezonu (od 15 ° C do 32 ° C). Dzienna amplituda może być bardziej znaczące i do 25 stopni. Takie cechy klimatyczne stworzyły niepowtarzalną atmosferę w sawanny.

gleba

Gleby w regionie są zależne od długości okresu deszczu i innego systemu płukania. Niedaleko równikowego lasu, w miejscach, gdzie pora deszczowa trwa około 8 miesięcy, utworzony ferralitic gleby. W miejscach, gdzie w tym sezonie jest mniej niż 6 miesięcy, widać czerwono-brunatne. Na granicy z ziemią nieproduktywne semideserts i zawierają cienką warstwą próchnicy.

Savannah Ameryka Południowa

W brazylijskich Highlands strefy te zlokalizowane są głównie w jego wnętrzu porcjach. Zajęli również obszar Orinoko niziny i Gujana Highlands. W Brazylii istnieje typowa sawanna z czerwonymi glebach ferrallitic. Zielnych strefa roślinności korzystnie z rodziny roślin strączkowych, traw i Compositae. Woody typy roślinności lub nie występuje lub występuje w postaci niektórych rodzajów mimozy z zontikopodobnoy koronnych, milkweed, sukulenty, kaktusy i drzewa kserofity.

W północno-wschodniej, duża część obszaru jest zajęta przez brazylijskiego Highlands Caatinga (rzadki las z odpornych na suszę krzewów i drzew na czerwono-brunatnych gleb). Gałęzie i pnie drzew Caatinga są często pokryte epifityczne roślin i pnączy. Ponadto, istnieje kilka gatunków palm.

Sawannach Ameryki Południowej znajdują się również w suchych regionach Gran Chaco w czerwono-brązowy gleb. Tutaj są rzadkie lasy i zarośla kolczastych krzewów. W lasach występuje również Algarrobo – drzewa mimozy rodziny, który ma zakrzywioną filar i silnie rozgałęzień rozprzestrzeniania korony. Niskie poziomy drewna są krzewy, które tworzą nieprzeniknioną gąszcz.

Wśród zwierząt znalezionych w Savannah, Ocelot Armadillo pampassky jelenie magellanskaya kota, bobra, kot Pampa, nandu i innych. Gryzoń tutaj mieszka tukotukowate i viskach. Wiele obszarów sawanny cierpią z powodu plagi szarańczy. Istnieje również wiele węża i jaszczurki. Inną charakterystyczną cechą krajobrazu – duża liczba kopców termitów.

Afrykańska sawanna

Teraz wszyscy czytelnicy są zapewne zastanawiasz się: „Gdzie jest sawanny w Afryce” Odpowiedź na czarnym kontynencie, obszar ten jest praktycznie biegnie wzdłuż obrysu powierzchni lasów tropikalnych. Strefa granicy lasu i osłabia stopniowo coraz biedniejsi. Wśród miejsc Woodland sawanna wystąpić. Wilgotne lasy tropikalne są stopniowo ogranicza się do dolin rzecznych i działy wodne w okolicy, są one zastępowane przez lasy, drzew, które zrzucają liście podczas suchego lub sawanny. Twierdził on, że wysokie tropikalnych sawanny zaczęły powstawać w wyniku działalności człowieka, jak to wypali w porze suchej cały wegetacji.

W obszarach o krótki mokry sezon pokrywa trawa staje się coraz bardziej skąpe i karłowate. Gatunków drzew w regionie, istnieją różne akacja z płaskiej koronie. Obszary te są określane jako suche lub typowych sawannach. W regionach o dłuższym okresie wegetacji deszczowa gąszczu ciernistych krzewów i sztywnej trawy. Takie tablice są nazywane roślinnych pustynnych sawanny tworzą mały pasek na półkuli północnej.

afrykańskie sawanny świat jest przedstawiony przez takich zwierząt: zebry, żyrafy, antylopy, nosorożce, słonie, lamparty, hieny, lwy i inne.

Savannah Australia

Kontynuujemy temat „Czym jest sawanny i gdzie są one” przeniósł się do Australii. Tutaj, to naturalny obszar jest głównie na północ od 20 stopni szerokości geograficznej południowej. Na wschodzie umieszczone typowe sawanny (i oni też zajmują południowej wyspy Nowej Gwinei). Podczas pory deszczowej, obszar pokryty pięknych roślin kwiatowych: rodziny storczykowatych, jaskier, lilia i różnych zbóż. Charakterystyczne drzewa – akacja, eukaliptus, Casuarinas. Są wspólne z drzew grubości szyby, gdzie zgromadzonego dostarczania wilgoci. Oni w szczególności, zawiera tzw butelek drzew. To właśnie obecność tych unikatowych roślin sprawia, sawanna Australia trochę inaczej od sawanny, które znajdują się na innych kontynentach.

Strefa ta jest połączona z odstępem lasach, które są reprezentowane przez różne gatunków eukaliptusa. lasy eukaliptusowe zajmują dużą część północnego wybrzeża kraju, a znaczna część wyspy Cape York. W australijskiej sawannie można znaleźć wiele torbacze, gryzonie: kret szczur, wombat, Anteater. Krzaki zamieszkuje żmiję. W tych regionach, można również zobaczyć UGW wiele jaszczurek i węży.

Rola sawannie dla mężczyzny

Po tym, jak okazało się w szczegółach, co Savannah i gdzie one są, to należy powiedzieć, że te naturalne obszary odgrywają ważną rolę dla ludzi. Regiony te są uprawiane orzeszki ziemne, ziarna, juty, bawełny, trzciny cukrowej. W suchych raczej opracowane hodowlę zwierząt. Warto również zauważyć, że niektóre gatunki drzew wyrastających w regionie są uważane za bardzo cenne (np teak).

Pomimo wyższej wartości, osoba, niestety, nadal systematycznie niszczą Savannah. Na przykład, w Ameryce Południowej, jak wynika z płonących pól zginęło wiele drzew. Duże obszary sawanny od czasu do czasu są usuwane z lasu. Niedawno, w Australii na pastwiskach bydło corocznie ściąga około 4800 metrów kwadratowych. km las. Teraz działania te są zawieszone. Szkodliwy wpływ na ekosystem sawanny wiele egzotycznych drzew (Nile akacja, landata svodchaya, gruszka, itd.).

zmiany klimatyczne doprowadzą do zmian w zakresie funkcji i struktury sawannie. W wyniku globalnego ocieplenia cierpią roślin drzewiastych. Chcę wierzyć, że ludzie nadal rozpocząć w najbliższej przyszłości , aby chronić przyrodę.