128 Shares 3679 views

Znaki złamanej uszczelki głowicy cylindra VAZ

Jedną z głównych części każdego silnika jest blok cylindrów. Podział głowy grozi poważnym remontem jednostki napędowej. Znaki złamanej głowicy ("Kalina" nie są wyjątkiem) mogą powstać po 100 tys. Kilometrów biegu. Nie możesz jechać z tym wadliwym działaniem. Ale jak ustalić ten rozkład? Dzisiaj dowiadujemy się, co zrobić, jeśli uszczelka głowicy cylindrycznej przebiła się, jakie są oznaki i przyczyny tego zjawiska.

Dlaczego tak się stało?

Istnieje kilka najczęstszych przyczyn tej winy. Pierwszym jest przegrzanie jednostki napędowej. Często dzieje się to z powodu słabej jakości środka przeciw zamarzaniu. Kierowca po prostu nie ma czasu na podążanie za wzrostem temperatury, w konsekwencji – przegrzanie. Nie możesz też jeździć starym środkiem przeciw zamarzaniu. Ten płyn chłodzący powinien zmieniać się co 2 lata. Z czasem traci właściwości, wytrąca i pogarsza wymianę ciepła. W rzadkich wypadkach następuje przegrzanie silnika z dostrajaniem mocy. Może to być instalacja turbosprężarki lub zwiększenie komory spalania przez wytłaczanie bloku. W rezultacie silnik pracuje na zwiększonych obciążeniach i potrzebuje lepszego radiatora. Kolejne znaki złamanej głowicy uszczelniającej na VAZ-2110 to benzyna o niskiej zawartości o niskiej zawartości oktanu. Powoduje wybuch, który, oprócz przegrzania, silnie wpływa na zasoby komponentów CC.

Jakie uszczelki podlegają awarii?

W tej chwili istnieje kilka typów uszczelek:

  • Azbest.
  • Paronitic.

Jak pokazuje praktyka, oba typy elementów podlegają awarii. Często materiał ten gaśnie podczas przegrzania. Siła uszczelki maleje. Traci swoją szczelność. I nie zawsze pęknięcia pojawiają się z oczywistych rys, kiedy uszczelka łez na pół. Zdarza się, że awaria jest spowodowana niewielkimi otworami, które tworzy się w materiale produktu. Aby nie dostać się do remontu, musisz znać znaki nakłuwanej uszczelki głowicy. VAZ-2109 to samochód obcy – to nie ma znaczenia. Jeżdżenie z taką wadą nie jest warte. Poniżej rozważymy, jak ustalić awarię uszczelki głowicy.

Znaki pośrednie

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest zachowanie maszyny w ruchu. Jeśli stało się mniej dynamiczne lub zużycie paliwa wzrosło, wiesz, są to oznaki złamania uszczelki głowicy cylindra. Z tą wadą chłodziwo zaczyna wchodzić do komory spalania. Tosol sam w zbiorniku wyrównawczym jest coraz mniejsze. Spójrz na jego resztę.

Pianka na pręcie wskaźnika poziomu

Sprawdzić poziom oleju w silniku. Jeśli pręt pomiarowy ma charakterystyczne pęcherzyki, jak na zdjęciu, oznacza to awarię w silniku. Może też znajdować się pod korkiem wlewu oleju. Dlaczego tak się stało? Ponieważ mamy do czynienia z awarią uszczelki, środek zapobiegający zamarzaniu zaczyna przeniknąć do oleju "koszulę" silnika, mieszając się z innymi płynami. Zdarza się, że obydwie składniki są mieszane z powodu pęknięcia w bloku (np. "Głowica cylindrów z głową"). W takim przypadku sama uszczelka jest nienaruszona. Dzieje się tak, gdy próbujesz ostygnie silnik. Jeśli na nią wlewa się woda, może to spowodować deformację bloku.

Wydech

Jak inaczej możemy stwierdzić, że uszczelka głowicy cylindra VAZ-2115 została wnikliwa? Objawami nieprawidłowego działania są obecność białego dymu z tłumika, podczas gdy silnik pracuje. Gdy silnik rozgrzeje się, nie zanika. Wskazuje to obecność kondensatu w gazach. A ponieważ środek przeciw zamarzaniu zawiera pewien procent wody destylowanej, wychodzi on przez układ wydechowy na zewnątrz. Jeśli takie uszczelki uszczelki głowicy cylindrycznej są przestrzegane (VAZ-2107 nie jest wyjątkiem), należy przeprowadzić pilną analizę "głowicy" silnika i sprawdzić stan elementu uszczelniającego.

Olej w zbiorniku wyrównawczym

Ponieważ obie płyny z tym błędem mieszają się, możliwe jest, że olej dostanie się do zbiornika wyrównawczego. Sam w sobie, przeciw zamarzaniu jest tłusta. Jeśli jednak w zbiorniku występują charakterystyczne plamy oleju silnikowego, są to oznaki złamania uszczelki głowicy cylindra. Czasami bańka pęcherzy, jeśli silnik jest zwinięty. Oznacza to, że nie tylko olej, ale także gazy spalinowe dostały się do zbiornika wyrównawczego . Konieczne jest pilne poszukiwanie miejsca, w którym nastąpiło mieszanie.

Lokalizacja uszczelki

W niektórych przypadkach, w miejscu, w którym głowica jest podłączona do urządzenia, gazy z komory spalania są usuwane na zewnątrz. Również tu płynie olej. Jest to spowodowane niewłaściwym dokręceniem śrub. Jeśli wcześniej naprawiono to urządzenie, poproś mistrzów, w jakim momencie dokręcono śruby. Dla każdego samochodu jest norma. Jeśli zostaną zaciśnięte "przez oko", uszczelka głowicy wkrótce zostanie złamana. Znaki (łącznie z VAZ-2114) – silny wyciek oleju na skrzyżowaniu obu węzłów silnika. Dokręcić śruby na bloku przy użyciu klucza dynamometrycznego. Na końcu artykułu powiemy Ci z jakiego momentu trzeba skręcić głową bloku.

Kompresor do pomocy

Jasnymi oznakami przebijanej uszczelki głowicy cylindrów są zmniejszenie ściskania w jednym lub więcej cylindrach. Jeśli w pierwszym cylindrze wskaźnik ten wynosi 10 (w silnikach Diesla liczba ta wynosi 2-2,5 razy wyższa), a na drugim – tylko 6, to w środku znajduje się awaria. Ten olej nie wypłynie przez luzy. Podział miał miejsce pomiędzy cylindrami. Najtrudniejsze do określenia takiego załamania. Ale oczywistymi oznakami złamania głowicy uszczelki w tym przypadku jest zwiększone zużycie paliwa i zauważalny spadek nacisku. Przy takich objawach zaleca się sprawdzenie poziomu kompresji. Jest wykonywany przy użyciu urządzenia pokazanego na poniższym zdjęciu. Ten element nazywany jest sprężarką. Jak z niego korzystać? Urządzenie jest wkręcane zamiast jednej z świec zapłonowych. Kontrola zaczyna się w kolejności – od pierwszego do czwartego cylindra. Jak powiedzieliśmy wcześniej, normalna liczba nie powinna być niższa niż 10. Sprawdzając poziom kompresji w jednym cylindrze, przejdź do drugiego. W poprzednim tył kręcimy świecę i wkładamy przewód wysokiego napięcia pochodzący z cewki zapłonowej. Nie powinno być silnego startu w wartościach. Nawiasem mówiąc, jeśli jest to stary silnik, możliwe, że nie dostanie się do kłopotów w komorze spalania. Z tego powodu pierścienie mocujące i olejowe są luźne . Rozwiąż ten problem, przebijając ściany cylindrów. Jednocześnie pierścienie zmieniają się. Musisz to zrobić z profesjonalnymi mistrzami. Ta usługa jest warta około pięciu tysięcy rubli. W rezultacie poziom sprężania w samochodzie benzynowym może wzrosnąć do 12-13 kg / cm2. I to nie jest remont silnika.

O kosztach

Cena nowej uszczelki wynosi od 500 do 3 tysięcy rubli, w zależności od kraju pochodzenia samochodu. Oczywiście, dla krajowego samochodu będzie niższe. Kup to uszczelki w jakimkolwiek sklepie z samochodami w mieście. Ale nie oszczędzaj i kupuj najtańszych. Na rynku jest wiele fakeów. Zwróć uwagę na jakość produktu. W razie wątpliwości wybierz innego producenta. Często złe jakości uszczelki wypalają miesiąc po operacji.

Wymiana

Jeśli objawy awarii zostaną potwierdzone po zdjęciu głowicy, następuje wymiana nakłuwacza. Blok cylindra jest jedną z najważniejszych części silnika. Dlatego przy zakupie uszczelek eksperci doradzają zakupienie nowych śrub mocujących. Stare, gdy odkręcanie nie spełnia już tych wymagań. Nowe śruby to nie więcej niż tysiąc rubli. Jeśli silnik 16-zaworowy i długość elementów wynosi co najmniej 95 milimetrów, można ograniczyć zakup uszczelki. Klucz dynamometryczny jest wymagany do wymiany. Przed zainstalowaniem nowej uszczelki należy zapewnić integralność bloku cylindrów. Jeśli potrzebuje dodatkowego szlifowania, zakupiona zostanie większa grubość. Musi zrekompensować usunięcie warstwy metalu podczas szlifowania. Ważne jest oczyszczenie powierzchni współpracującej urządzenia i głowicy z plam i zabrudzeń. Ich obecność może spowodować powtórzenie awarii. Przy wymianie należy wyłączyć wszystkie płyny techniczne.

Moment dokręcający

Po zamontowaniu części konieczne jest dokręcenie śrub za pomocą klucza dynamometrycznego. Dokręcanie wykonywane jest ze środka. Najpierw dolna, a następnie górna środkowa śruba. Dokręcanie odbywa się w czterech etapach. Najpierw śruby są skręcane z wysiłkiem 2 kilogramów na centymetr (dla pojazdów VAZ-2108-21099). Dalsze dokręcenie drugiego kręgu przy wysiłku 8 kgf * m (również od środka). Następnie każda rura jest skręcona o 90 stopni. Następnie są rysowane ponownie, również o 90 stopni.

Wyniki zastępowania

Po zainstalowaniu nowej uszczelki należy wypełnić wszystkie odprowadzone płyny i sprawdzić działanie silnika. Samochód powinien pracować płynnie i stale, bez białego dymu z układu wydechowego. Dynamika przyspieszenia jest odnawiana, zużycie paliwa jest obniżone. Po pewnym czasie sprawdź pręt pomiarowy i środek zapobiegający zamarzaniu w zbiorniku wyrównawczym. Nie powinno być pęcherzyków i depozytów. Jeśli to zrobisz prawidłowo, część służy kilkuset tysięcy kilometrów.

Wnioski

Więc dowiedzieliśmy się, jak ustalić uszkodzenie uszczelki głowicy cylindra rękami. Ten element jest przeznaczony do całych okresów użytkowania silnika i nie jest materiałem wydobywalnym. Dlatego też, jeśli nie naruszysz reżimu temperatury i nie nalewaj benzyny o niskiej zawartości oktanu, ryzyko zbliżenia się do naprawy zbliża się do zera. Przy okazji, na ciężarówkach z silnikiem Diesla jest zainstalowany stalowy pierścień uszczelniający (na przykład rosyjski "KamAZ"). Jest to dość niezawodne rozwiązanie, ponieważ metal styka się z metalem. Ten pierścień jest zamocowany na czterech śrubach zaciskowych. Dlatego też podział uszczelki głowicy cylindrycznej na ciężarówkę KamAZ jest wykluczony przez 99 procent, co nie znaczy zwykłych samochodów osobowych, z których miliony na drogach naszej ojczyzny.