254 Shares 998 views

Zwierzęta i rośliny rzeki Jenisej: opis, lista, zdjęcia

Jednym z największych rzek naszego kraju przepływa przez stepy i lasy, równiny i góry, z południowych szerokościach geograficznych do Oceanu Arktycznego – 3,487 kilometrów, podczas których będziemy musieli przestrzegać, jakie zwierzęta i rośliny ożywić brzeg Jenisej.

geografia

Jonas (Evenki – „wielka woda”) o nazwie rosyjskiemu bliżej słowa ojczystego języka. Cała Syberię od góry do dołu na kolce Jeniseju, zaczynając w górach Sayan od jeziora Kara-wędzone, wchłaniając dopływów, włamanie do depresji Tuwy i wiele węże wychodzi już potężny, miażdżąc górskim potoku. Zachód Sayan Jenisej klif opuścił małą szczelinę między klifami, ale rzeka złamał.

Na wyjściu ludzi zbudowaliśmy tamy Sayano-Shushenskaya elektrowni wodnej, więc Big próg że szeleściły jak uciekający pociąg, progu Dzhoysky i Rock Tavern występuje tylko w starych fotografiach. Teraz oto zbiornik z wnęki utworzonej przez zbiegu górskich potoków i rzek. Wszystko Jenisej łatwo podzielić na trzy części – Haute, środkową i dolną. Złoże ze źródła do zbiornika – w górę, a następnie ze zbiornika do Szałasy – środkowej części i dolnej części Yenissei, po scaleniu w hangarze idącą dwa i pół szerokości kilometrów.

tajga

Zwierzęta i rośliny Jenisej są liczne i zróżnicowane, jak tych zarezerwowanych miejsc – typowe tajdze. W dolinie rzeki lasy głównie iglastych – świerk, cedr, sosna. Na wegetacji Peculiar Wyżyna Środkowosyberyjska jak dramatycznie zmienia strefę dużej wysokości. Gęste lasy sosnowe i modrzewiowe dolnych pasów są zastąpione przez bardziej rozrzedzony jodły i cedru-jodłowe.

Na pół kilometrowej góry topy wyraźny górskiej tundry i alpejskie łąki. Zwierzęta i rośliny rzeki Jenisej czuć się w tych miejscach swobodnie, ponieważ jest tam bardzo często zastrzega: Central Syberii filarów Krasnojarsku, Sayano-Shushenskaya, potem Putoransky, Tajmyr, Tunguska, Great Arctic parków narodowych „Shushensky Bór” i „Ergaki” trzy goszakaznika federalny i 27 – Terytorium Krasnojarsk.

„Kolumny”

Na granicy z Centralnym syberyjskiego Plateau w północno-zachodniej ostrogi Eastern Sayan jest jednym z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na świecie – „Polaków”, założona w 1925 roku. Jego powierzchnia – około 50 tysięcy hektarów. Zwierzęta i rośliny rzeki Jenisej tej strefie zamieszkują rezerwę. Istnieje ponad 750 gatunków roślin naczyniowych, 260 – mchów. Jodła tajga zamieszkany tylko 290 gatunków kręgowców: wiewiórka, Chipmunk, sable, red-backed Vole Fritillaria, piżmo jelenie i innych.

Jednak gatunki las-step także w zestaw zawiera: tchórz stepowy, sarny, wiewiórki ogonami, itp rosyjskiej Czerwonej Księdze roślin rosnących tu są wymienione .. pierzaste piór trawy, shlemonosny storczyki, calypso cebuli – bardzo piękny kwiat, buty Grandiflora i obecny – więcej piękne orchidee rodziny. Zwierzęta i ptaki wymienione w Czerwonej Księdze Rosji, istnieje również wiele: orzeł przedni, sokół wędrowny, rybołów, Raróg i inni.

arktyczny

Rezerwa ta jest bardzo duża, nie na próżno nazywa – Big Arctic, Eurazja największy. A rzeka Jenisej – część środkowa. Tutaj, w przeważającej części ochrony ptaków wędrownych, które gniazdo w obszarze (różne ptactwo brzegowe, Brant gęsi, gęsi (cztery rodzaje), łabędzie, cztery gatunki kaczek i wiele innych). Zauważono również wiele zwierząt i roślin rzeki Jenisej, które są chronione przez państwo.

162 gatunków roślin wyższych z 28 rodzin: zbóż, goździkowy, kapusta, turzyca, skalnica. Bardzo piękny poduszka-mak. to również rośnie 70 gatunków porostów i 15 – grzyby. W rezerwacie żyje 16 gatunków ssaków – lisy, wilki, lisy, rosomaków, lemingi, piżmo woły, karibu i niedźwiedzie polarne, a także u zbiegu Jeniseju na Morzu Karskim są wieloryby, morsy i inne zwierzęta morskie.

Sayan

Rezerwat Biosfery, znajdujących się na terytorium Zachodniej Sayan Krasnojarsk – w Sayano-Shushenskaya. Tutaj strzec najbardziej cenne futro zwierzęcia – Soból, jak również badali florę i faunę zbiornika Sayano-Shushenskoye. Bardzo bogaty Jenisej – rzeka na Syberii jest znana, znana jako „Ojca”, ponieważ od starożytnego Jenisej wieku był żywicielem wszystkich ludzi żyjących na jego brzegach: zarówno ryby i mięso, a orzechy i jagody i grzyby – wszystko leczyć, cały kanał.

Należy zauważyć, że w zbiorniku jest bardzo zróżnicowana fauna: wentylatory zniknęła zimna woda – dobrze Grayling, Złotowłosa, tajmieni, ale pojawił się nowy gatunek prostsze: karp, szczupak, leszcz, płoć, okoń i innych. Rezerwa jest muzeum przyrody, którzy chętnie odwiedzanym przez turystów w każdym wieku na trasie. Jakie są rośliny i zwierzęta rzece Jenisej, Krasnojarsk Territory klasy 4 szkoły mogą uczyć się wizualnie.

plateau Putorana

Wyjątkowość Putorana Reserve – jego lokalizacja – tu idzie Jeniseju zoogeograficznych granicę, więc istnieje zwiększone różnorodność gatunków: rośliny i zwierzęta rzeki Jenisej liście flory i fauny Syberii znacznie wzbogacone. W rezerwie mieszka 36 gatunków ryb, płazów, 184 gatunków ptaków, 34 gatunki ssaków, i wykaz tylko rośliny wyższe obejmuje około 400 gatunków.

Rośliny i zwierzęta z Jenisej klasach 4 zainteresuje nawet więcej niż jest to wymagane przez program nauczania, ponieważ tutaj są chronione przez takich rzadkich gatunków jak Bighorn owiec, bielika, Merlinie, małego łabędzia, orzeł, rybołów i wielu innych. Istnieje niedźwiedzie, wilki, rysie, lisy i sobole, łasica syberyjska i rosomak. Zakład istnieje tu prawie 400 gatunków, wśród nich takie rzadkości jak Rhodiola rosea, pstre pantofel (także syberyjski orchidei), Azji globu kwiatu, odmiany maków, nagietka – wszystko to nie listy.

Dolina Jeniseju

Jakie są rośliny i zwierzęta znajdujące się w rezerwie Jenisej Tsentralnosibirsky można zobaczyć na liście:

 • Ponad 650 gatunków roślin wyższych;
 • siedem rodzajów drzew iglastych;
 • 35 gatunki skrzypowe, paproci i mchu;
 • Ponad 150 gatunków mchów;
 • 223 gatunkiem liszaj;
 • 45 gatunków ssaków;
 • 274 gatunków ptaków;
 • Cztery gatunki gadów i płazów;
 • 35 gatunków ryb;
 • Ponad 700 gatunków owadów;
 • ponad 420 gatunków pająków.

Rezerwa ta obejmuje oba brzegi rzeki Jenisej w jego środkowej części.

Shushenskoe

Na prawym brzegu rzeki Jenisej jest Park Narodowy o nazwie „Shushensky Bor”. Bor – jest też las, który rośnie tylko sosna głównie na glebach piaszczystych. Tutaj las rośnie na wydmach – a lasy pasa pozostawionych nam bardzo długo, po zakończeniu epoki lodowcowej. Relikt lasów jest zawsze bardzo bogaty i piękny. Dlaczego tu czuć się swobodnie, a rośliny i zwierzęta rzeki Jenisej? Odpowiedź jest prosta: zachować, nic nie może zniszczyć. Tylko strażnik!

wiele zwierząt żyjących tutaj: tylko 254 gatunków kręgowców lądowych, w tym 45 ssaków, ponad 200 gatunków ptaków, pięć gatunków gadów, cztery – płazów. Przede wszystkim, są króliki, wiewiórki, niedźwiedzie, lisy, sobole, jelenie, sarny, trochę mniej popularne jelenia piżmo, łosie, dziki. Żyją tu wilki i rysie, a Wolverine i gronostaj, łasica syberyjska, tchórz stepowy, wydry, norki. Ocal naturę w jej bogatej różnorodności – jest głównym zadaniem i głównym problemem na rezerwie. Rośliny i zwierzęta rzeki Jenisej nie powinny umierać z powodu problemów środowiskowych lub ludzkiej chciwości polowania.

Ergaki

Ten rezerwat nad brzegiem Jeniseju na żywo, a także w sąsiednich rysia (jest wiele), borsuki, rosomaki, lisy i wilki. Istnieje naprawdę wiele Sables. W innych miejscach, to bezwzględnie tępione prawie całkowicie, zanim zostały utworzone rezerwy. Ta rezerwa wiele kopytnych: łosie, renifery, jelenie tajga piżmo. Wiele ptaków! Istnieje czysto tajga gatunków i wiele gatunków ptaków wodnych, niektóre bardzo rzadko – łabędzia krzykliwego, Taiga gęś zbożowa, na przykład.

Na stromym brzegiem Jeniseju, można zobaczyć orła bielika gniazd. ptaki drapieżne również prezentowane jastrzębie, sępy i hobby. A w Jeniseju w tych miejscach są zachowane zagrożonego ryby z Red Book – jesiotra syberyjskiego i jesiotra. Znalezione w rzece i białego łososia i Omul i sieja i sielawa i stynka. I, oczywiście, wiele nie tak rzadkich i drogich gatunków: miętus, szczupak, okoń, karasia.

Na szlakach myśliwskich

Rezerwat „Ergaki” istnieją obszary turystyczne. Szczególnie interesujące wycieczki są oferowane przez tajgę, gdzie można osobiście ocenić różnorodność tajdze, chociaż, oczywiście, oko spadnie, nie wszystkie rośliny i zwierzęta rzeki Jenisej. Zdjęcia, które turyści przynoszą do takich wycieczek, to wyobraźnia tych, którzy nigdy nie poszedł na polowanie szlaków syberyjskich.