222 Shares 9853 views

Grubość i struktura m-echo. Co to jest i co ten wskaźnik

Badanie przez lekarza ginekologa w fotelu nie może dać pełny obraz tego, co dzieje się w organizmie, więc prawie każdy posiłek kończy się wraz z kierunkiem ultradźwięków. Bardzo często, gdy USG można usłyszeć taki dziwny wyraz jako „grubości i struktury m-Echo”. Co to jest i dlaczego istnieje taka postać, to jest jasne, nie każda kobieta, jednak wartości te mogą wskazywać na zaburzenia cyklu i chorób. Co ważne badanie tego wskaźnika i po wystąpieniu długo oczekiwany ciąży. To znaczy, pomiar M-echo, i dlaczego jest to tak ważne?

Pomiar m-echo

Najpierw trzeba określić wartość. Nawiasem mówiąc, to pojęcie nie tylko wykorzystuje ginekologii. M-echo w tym przypadku – to wyściółki macicy lub endometrium. Jest to grubość tych ostatnich tak dokładnie mierzona lekarzy, a także struktury błony śluzowej musi spełniać specyficzne dni cyklu. Podczas rozwoju, endometrium jest podzielona na dwie warstwy, – do wartości podstawowej, funkcjonalnie rodzaju odchyleń może wskazywać na wiele chorób.

Endometrium dnPlotnost oraz grubości błony śluzowej macicy w cyklu zmienia się znacznie. Aby ustalić standardy przyjąć średni czas trwania – 28 dni.

Więc, co dzieje się w macicy w tym okresie czasu? W jaki powód jest zbyt małe i duże wartości m-echo, co to może oznaczać i jaka jest poprawna tendencje w strukturze?

cykl miesięczny ma trzy fazy, które są z kolei podzielone na etapy. W tym czasie następuje wzrost i spadek endometrium.

W ciągu pierwszych dwóch dni krwawienia miesięcznego endometrium w jasnym konstrukcji nie powinno być, przeciwnie – jest śluzowej jednorodny, ze względu na wzrost macicy i obecności w niej zakrzepów i śluzu.

Dalej jest etap regeneracji, w której jedynie ściany macicy obejmują m-echo. Co to znaczy? Śluzu w tym momencie oznacza tylko niewielki stopień echogeniczności do grubości 0,5 cm.

Od 5 do 7 dnia to jest zmniejszona, m-echo gęstnieje i staje się wysoki dźwięk przewodzenia. W pośredniej fazie proliferacji – przypada 10 dni w centrum określonej hyperechoic grubości warstwy śluzówki macicy do 1 cm, zwykle pozostaje do końca fazy trzeciej.

Jednak bardzo często dobrze warstwowa endometrium nie jest przestrzegane, ale wygląda raczej jednorodny, co jest prawdopodobne, ze względu na specyfikę jego struktury i jakości obrazu.

problemy endometrium

Przy odpowiednim tle hormonalnym rozwoju endometrium powinna przebiegać według schematu:

– 1 do 2 dni i – nie mniejsza niż 0,5, ale nie więcej niż 0,9 cm, – rozpoczęcia etapu odpowietrzania, etap złuszczanie;

– w 3 lub 4 dni – nie mniejsza niż 0,3, ale nie więcej niż 0,5 cm, – etap regeneracji;

– 5, 6 i 7 dniu – nie mniejsza niż 0,6, ale nie więcej niż 0,9 cm – wczesnej fazie proliferacji;

– 8, 9 i 10 dni – co najmniej 0,8 do nie więcej niż 1, 0 cm;

– 11 do 14 dni – co najmniej o 0,9, a nie więcej niż 1,3 cm;

– od 15 do 18 dni – nie mniejsza niż 1,0 i nie więcej niż 1,6 cm – wydzielanie wczesnej fazie;

– od 19 do 24 dni – nie mniejsza niż 1,0 i nie więcej niż 2,1 cm;

– od 25 do 27 dnia – nie mniejsza niż 1,0, ale nie więcej niż 1,8 cm.

Jeśli istnieją naruszenia, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić lub obalić odchylenie. Zwiększona M-echo, co to może oznaczać? Jeśli powiększenie M echa obserwowano wykształcenie glandulocystica jest znakiem nowotwory łagodne, jeśli jest owalne guzy z wyraźną ciała i stopy – to grubego. Po menopauzie, takie zmiany mogą być przypisane do przedrakowych stan endometrium.