620 Shares 5907 views

Użyj priorytetu przysłony do osiągnięcia efektu artystycznego

Nowoczesne aparaty fotograficzne zapewniają szeroki wachlarz możliwości, a rezultat można od razu zobaczyć na ekranie. To wszystko pozwala na eksperymentowanie i nauczenie się znacznie szybciej i wydajniej. Rozważ jedną z podstawowych funkcji – priorytet przysłony.

Nie mylimy was naukowymi terminami, ale wyjaśnimy bardziej po prostu. Za pomocą apertury uzyskuje się rozmyty efekt tła, który jest szczególnie ważny w fotografii makro, fotografii portretowej i innych przypadkach, gdy trzeba wybrać główny obiekt na zdjęciu.

Priorytet przysłony jest również wybrany do fotografowania krajobrazów, gdy jasność każdego szczegółu jest ważna. W takim przypadku f8 lub f16 będzie dla Ciebie działać. Oczywiście nie zapominaj o czasie otwarcia migawki, ale będzie to potrzebne tylko w trybie ręcznym. Jeśli ustawisz priorytet przysłony, prędkość migawki zostanie ustawiona automatycznie.

Eksperymentując ze zdjęciami makro i tworząc panoramę, użyj statywu. Aparat jest zamocowany również podczas fotografowania w nocy lub po prostu złego oświetlenia. Pożądane jest ustawienie wysokości statywu.

Tryb ręczny

W większości przypadków aparaty Canon i inne marki wskazują ten tryb "M" – podręcznik, czyli podręcznik. Tutaj masz swobodę wyboru wszystkich parametrów, których liczba i jakość zależą od kamery. Jeśli opanujesz zasadę czasu otwarcia migawki i przyslony, ten tryb będzie dla Ciebie okazją do uzyskania nowych efektów. Więc, eksperymentując z wartością przesłony, można rozmyć tło silniejsze lub słabsze.

To zdjęcie pokazuje, że tło jest prawie całkowicie rozmyte, a niektóre liście na pierwszym planie są również rozmyte. Tylko ptaka jest w centrum uwagi.

Na poniższym zdjęciu można porównać, w jaki sposób priorytet przysłony wpływa na zdjęcie. Na jednym ze zdjęć widzimy człowieka z psem, a na tle. Wszystkie szczegóły są wyraźnie widoczne. Na innym zdjęciu opowieść dotyczy tylko mężczyzny z psem, a tło staje się jedynie dodatkiem, elementem artystycznym. Czego bardziej lubisz i co Ci odpowiada, po czym wybierzesz.

Prędkość ISO

Mówiąc o membranie, nie możesz stracić tego parametru. Wielu nowo przybyłych uważa, że im większa jest wrażliwość na światło ISO, tym lepiej. Ale nie we wszystkich przypadkach tak jest.

Jest to niepożądane bez potrzeby zwiększania czułości, ponieważ negatywnie wpływa na wynik – występuje "szum", lub też, jak nazywa się "ziarnistością".

W celu przeszkolenia w rozwoju membrany, nie jest konieczne, aby przejść do natury i szukać owadów, ptaków i zwierząt. Można fotografować makrofotografię i rozmycie tła w fotografii portretowej w domu. Jest jeszcze lepiej, ponieważ gdy spróbujesz zrobić piękne zdjęcie w naturze, nie będziesz miał czasu na eksperymentowanie z trybami. Musisz wiedzieć, jak skonfigurować kamerę oraz czy w tej sytuacji potrzebny jest czas otwarcia migawki.

Wysokiej jakości zdjęcia i przyzwoity efekt artystyczny mogą dostarczyć tylko profesjonalne kamery (na przykład Nikon i Canon). Te dwie firmy są liderami na rynku nowoczesnym. Ich produkty spełniają wszystkie wymagania w aspekcie technicznym i pomagają stworzyć prawdziwe arcydzieła.