274 Shares 6436 views

Spanie na stronie dobra dla mózgu

To nie nowość, że sytuacja, w której dana osoba jest w stanie uśpienia, może mieć wpływ na postawę i trawienie, ale okazuje się być ogromny wpływ na postawy i zdrowia psychicznego. Najnowsze badania wykazały, jego połączenie z zdolność mózgu do przeprowadzenia prawidłowego metabolizmu, włącznie z usunięciem z tkanin szkodliwych chemikaliów. Tak więc, nie jest postawa spania coraz mniej korzystne.

Dlaczego lepiej jest spać na boku?

Naukowcy odkryli, że spanie na boku zamiast na plecach lub na brzuchu. Ta pozycja przestrzenna pozwala organizmowi bardziej skutecznie pozbyć się odpadów chemicznych w mózgu. Fellow University of Rochester (Nowy Jork) Maiken Nedergard, który spędził wiele badań, odnotowuje interesujący fakt: w tej pozycji często oddaje w łóżku przez większość zwierząt, w tym mieszkańców dzikich zwierząt, a ludzie wolą odpoczywać większość tej konkretnej pozie , Naukowiec uważa, że w tej sytuacji mózg najskuteczniej oczyszczone z nagromadzonych odpadów metabolicznych w czasie czuwania.

W eksperymentach, badacze zastosowaniu metody dynamicznego kontrastowych obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), co pozwoliło na lepszy widok z chemicznych zmian w wewnętrznej strukturze różnych tkankach mózgowych, w szczególności tak zwane ścieżki glimfatichesky (system, w którym ciecz filtr, to jest płyn mózgowo i wymienia się płyn śródmiąższowy otaczającej wszystkie inne komórki w organizmie). Ta podstawowa funkcja fizjologiczna pozwala pozbyć się odpadków i innych chemikaliów, które gromadzą się w mózgu, który trzeba usunąć (na przykład, beta-amyloidu i białka tau). Ich nadmiar może powodować choroby Alzheimera i Parkinsona.

Jako badań i prób klinicznych, proces usuwania beta-amyloidu, jest aktywowany podczas snu. Ale to nie wszystko. Czyszczenie intensywność wpływa pozy, w których osoba lub zwierzę śpi.

Istotą eksperymentu

Doświadczenia przeprowadzono na dorosłych szczurów laboratoryjnych zanurzonej w sztucznym snu (narkozie) i kredytu ułożone w trzech miejscach (po stronie, na brzuchu lub do tyłu). Następnie badanie narażony glimfatichesky drogę mózgu zwierząt śpiących.

Jak wyjaśnia dr Helene Benveniste, współautor badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Neyrosayns”, analiza wykazała, że metabolizm było najbardziej skuteczne, gdy obserwuje się spać w pozycji bocznej. Jak powiedział, odkrycia te hipotetycznie dotyczą ludzi. Pozować do spania na boku jest zdecydowanie bardziej korzystne niż warunki na plecach lub brzuchu.

Czy to prawda w odniesieniu do ludzi?

Przykładem „mniejszych braci” oznacza, że ssaki (psy, koty, a nawet słonie) wolą spać w ten sposób, chociaż autorzy nie mógł nie zauważyć, że typowe zachowanie dzikich zwierząt jest również uformowana pod wpływem warunków przetrwania, a zatem mogą się różnić od człowieka. Badanie to zostało przeprowadzone na szczurach i jeszcze nie w pełni daje podstawy do przesyłania wyników do ludzi, choć nie jest taki wspaniały pomysł.

Wiele rodzajów demencji są związane z zaburzeniami snu, w tym trudności w zasypianiu. Stwierdzono, że rosnące dowody te zaburzenia mogą przyspieszać utratę pamięci w chorobie Alzheimera. „Nasze odkrycia dostarczają nową perspektywę w tej sprawie, wskazując na znaczenie pozycji w czasie snu” – powiedział na zakończenie Nedergard.