492 Shares 1566 views

Bodrum: zwiedzanie. Turcja, Bodrum

Bodrum Resort znajduje się w Turcji. Jej terytorium łączy w sobie naturalne piękno, zabytki i nowoczesną infrastrukturę. Wygodne pensjonaty, niepowtarzalne wioski na wybrzeżu, niesamowite piękno i przejrzystość wody Morza Śródziemnego, podwodne skały, majestatyczne jaskinie – wszystko to jest znane z Bodrumu. Atrakcje w popularnym kurorcie omówiono poniżej.

Zamek w. Piotra

Został zbudowany w XV wieku. Materiał konstrukcyjny – zielony granit. Przywieziono go z zachodniej części Bodrum. W czasach starożytnych zamek służył jako miejsce do rozmieszczania pięćdziesięciu rycerzy i stu pięćdziesięciu żołnierzy. Ich zadaniem było obrona ugody. Twierdza różni się grubymi, podwójnymi murami. Posiada kilka wież – włoski, niemiecki, angielski i francuski. Ten ostatni jest najwyższy – 47,5 m. Ściany konstrukcji pokryte są zimozielonymi roślinami. Ponadto, na zielonym granicie zachowane rycerskie ramiona.

Zamek został oficjalnie uznany za muzeum w 1960 roku. Możesz dostać się do niego przez długi drewniany mostek. Na terenie twierdzy otwiera się Muzeum Podwodnego Archeologii i prezentuje bogatą kolekcję sarkofagów.

Amfiteatr

Co jeszcze interesuje Bodrum? Atrakcje turystyczne umożliwiają zapoznanie się z najstarszymi zabytkami architektury. Tak więc hinduistyczny amfiteatr został zbudowany w 300 pne. Jego zdolność w tym czasie była uważana za po prostu ogromną – 13 tysięcy osób. Kroki tej unikalnej konstrukcji zostały wydrążone na wprost stoku i stały w obliczu marmuru. Najlepszy ze wszystkich, niższy poziom przetrwał do dziś. Jeśli chodzi o górne rzędy, były one poważnie dotknięte trzęsieniami ziemi.

Scena jest w południowej części teatru. Jest to dwupiętrowa struktura w kształcie prostokąta. W 1973 r. Najstarsza zabytkowa architektura zyskała status muzeum. Stało się to po wykopaliskach przeprowadzonych na jego terytorium. Niedawno eksperci z firmy Turkcell i Ericsson zakończyli prace nad wspólnym projektem renowacji. Wielu podróżnych przyjeżdża do Bodrum, aby zobaczyć to miejsce. Atrakcje kurortu od dawna przyciągają miłośników starożytności. Dzięki historiom doświadczonych przewodników, spacery do niezapomnianych miejsc staną się jeszcze bardziej interesujące i interesujące.

Brama Mindos

W czasach starożytnych służyły one jako wejście do miasta z zachodu. Początkowo nad bramą znajdowały się trzy wieże, a przed nimi wykopano piętnaście metrowy odcinek. W pewnym momencie, przez bramę Mindos, usiłowano przepłynąć Aleksandra z Macedonii. Ten władca był bardzo zainteresowany Turcją. Bodrum nie był wystarczająco wzmocniony, aby wytrzymać potężną armię przez długi czas. W wyniku tego macedońscy żołnierze zerwali się z fortyfikacji i bezlitośnie odważyli się wszystkiego na swojej drodze. W trakcie nowoczesnych wykopalisk archeologicznych w pobliżu bramy można było znaleźć pochówki Rzymianie i Greków.

Odnowienie

W dwudziestym wieku bramy i wieże Myndos przeszły znaczne remonty. Niemniej jednak dzisiaj turyści mogą zobaczyć tylko ruiny niegdyś wielkiego budynku. Władze lokalne zajęły ten obiekt pod ich opieką. Mniejsze prace konserwacyjne są wykonywane zgodnie z wymaganiami.

Mauzoleum

Imponujący marmurowy grób króla Mausolusa w Helikarnassus (wcześniej znany jako Bodrum) nie ma sobie równych na całym świecie. Niepowtarzalności mauzoleum jest to, że jest to jedyny budynek siedmiu cudów świata, którego fragmenty przetrwały do dziś. Ta budowla rozpoczęła się wkrótce przed śmiercią króla (on wycofał się do innego świata w 353 pne). Turcja (w tym Bodrum ) nigdy nie widziała takiego dużego i luksusowego projektu. Wielu starożytnych autorów opisuje mauzoleum jako ogromny nagrobek białego marmuru z kolumnami jonowymi. Wielkość budynku jest również imponująca: obwód wynosi 30 na 40 metrów, wysokość 45 metrów. Grób miał dwa piętra, ożenił się trzydziestoma sześcioma kolumnami. Popioły narodu króla trzymano w złotych urnach. Przy wejściu do mauzoleum były duże kamienne lwy.

Zabytkowy budynek został zniszczony przez trzęsienie ziemi w roku 1304. W XVI wieku fragmenty mauzoleum zostały wyjęte przez Rycerzy-Johannite na budowę zamku św. Piotra. Pierwsze wykopaliska na terenie dawnego grobowca rozpoczęły się w 1850 roku. Kierowali nim Charles Newton, archeolog z Anglii.

Zatoka Gökova

Ta zatoka z przytulnymi zatokami, zalesionymi wyspami i pięknymi plażami nazywa się skarbem Turcji. Z Bodrum turyści mogą wyruszyć na wielodniowy rejs na Gyokov na jachcie. Jednym z ciekawszych przystanków jest wyspa Kleopatra. Na niej jest plaża pokryta nieczystym piaskiem, jakby zawierała miliony pereł.

Kara Ada

Ta malownicza wyspa położona jest w odległości sześciu kilometrów od Bodrum. Jest popularny głównie ze względu na gorące źródła. Lekarze potwierdzają właściwości lecznicze miejscowego błota i wody. Na ludzi Kara Ada przychodzą ludzie, którzy chcą pozbyć się dolegliwości skórnych, zapalenia stawów czy rwa kulszowa. Istnieje legenda, że królowa Kleopatra zachowała piękno i młodość z powodu niesamowitego błota Czarnej Wyspy.

Dademan

Czy jesteś zainteresowany nie tylko zwiedzaniem, ale także rozrywką? Idź do Bodrum! Park wodny w tym kurorcie jest największym w Turcji. Na swoim terytorium zainstalowanych jest 22 zjeżdżalnie wodne, a sztuczna rzeka przepływa ponad 300 metrów długości. Każdy może pływać w licznych basenach z falami i bez fal, zanurzyć się w jacuzzi lub stanąć pod wodospadem.

Park wodny jest wyposażony w wystarczającą liczbę leżaków. Na jego terenie są trzy restauracje i bar. Wieczorem organizowane są dyskoteki wysokiej jakości w "Dademan". Dorośli płacą 20 euro za wjazd i jedenaście dzieci. Park wodny czynny jest codziennie od maja do października od połowy do jedenastej do połowy wieczorem. Znajduje się on w pobliżu stacji metra.

Plaże Bodrum

Teren, na którym stoi miasto, jest pagórkowaty i skalisty. Z tego powodu nie należy liczyć na szerokie piaszczyste plaże. Większość z nich jest żwirowa. Niektóre plaże zostały stworzone sztucznie. W tym celu pontony wypełniono wystarczającą ilością piasku. Jedną z głównych trudności jest to, że plaże muszą przezwyciężyć trudną drogę wzdłuż stromych schodów. Nie zwraca się uwagi tylko na młodzież, która jest główną częścią turystów.

Plaże Bodrum nie są puste nawet w nocy. Prowadzone są tutaj dyskoteki i imprezy piankowe. Najlepszym miejscem na wybrzeżu dla młodych ludzi jest plaża Gyumbert. Tutaj mają zabawy i aktywne odpoczynek. Wśród innych popularnych opcji zauważamy:

Ada Boazy. Różni się ona od czystej wody. Możesz to dostać tylko na katamaran, łódź lub canoe.

Bitez. Ta plaża jest piaszczysta. Jest idealny dla miłośników odosobnionych wakacji.

– Gumushluk. Pływanie z maską w pobliżu tej plaży, na dole morza można zobaczyć pozostałości starożytnych budynków, które po podłączeniu wyspy Tavshan i kontynencie.

– Akyalar. To miejsce jest szczególnie lubiane przez surferów.

– Karaada. Na plaży można nie tylko zanurzyć się pod promieniami tureckiego słońca, ale także poprawić zdrowie. Pomoże to wyleczyć błoto i sprężyny mineralne.

Ciekawe wakacje

Czy marzysz o spędzeniu wakacji w tym mieście? Jakie inne zabiegi oferują Bodrum? Morze, plaże i dyskoteki nie są jedyną rzeczą, która przyciąga wielu turystów. Nuda w ośrodku nie jest konieczna dzięki ciekawemu programowi wycieczek. W sąsiedztwie miasta znajduje się wiele oryginalnych wiosek z białymi śnieżnymi domami, tonąca w soczystej zieleni. Podczas takich wycieczek można nie tylko kupić pamiątki, ale także dowiedzieć się więcej o osobliwości życia Turków. Podczas długich wycieczek warto odwiedzić takie historyczne miejsca historyczne jak Efez, Dalyan, Pamukkale, Wyspa Kos (miejsce, gdzie urodził się Hipokrates).

Opcje zakwaterowania

Bodrum (mapa miasta jest przedstawiona w artykule) słynie z dużej liczby zarówno skromnych pensjonatów, jak i modnych hoteli. Na terenie większości z nich organizowane są place zabaw dla dzieci. Wszystkie hotele są w odległości nie więcej niż 25 km od centrum miasta. Łącznie jest ich ponad sześćdziesiąt. Wśród hoteli trzygwiazdkowych o niskich cenach są: Kerem Resort, Alta Beach Hotel, Club Aqua Torba, AeganGarden. Mają system all inclusive.

Miłośnicy eleganckich wakacji wybierają hotele pięciogwiazdkowe, takie jak Baia Bodrum, kurort Salmakis i SPA, kurort Latanya Beach Resort Bodrum Park. Opis tego ostatniego przebiega bardziej szczegółowo.

Hotel Bodrum Park Resort położony jest 20 km od geograficznego centrum kurortu. Najbliższe lotnisko znajduje się 45 km od hotelu. Instytucja otworzyła swoje drzwi po raz pierwszy w 1998 r. Rodziny często wybierają ten hotel w Bodrum. Morze jest oddalone o dwieście metrów. Plaża to piasek i żwir. Goście mogą bezpłatnie korzystać z leżaków, parasoli i leżaków. Wszystkie apartamenty wyposażone są w nowoczesną klimatyzację i wydajne systemy wentylacji. Dzięki temu pokoje nigdy nie są duszno. Na terenie hoteli są otwarte restauracje, specjalizujące się w różnych kuchniach na świecie.

Inną godną opcją jest hotel Azka. Ten pięciogwiazdkowy hotel położony jest zaledwie 1,5 km od centrum Bodrum. Posiada własną piaszczystą plażę nad brzegiem pięknej zatoki Bardakchi. Dostawa potraw i napojów do pokoju odbywa się przez całą dobę. Na terenie hotelu można zagrać w tenisa lub squasha.

Wnioski

Jednym z najlepszych miejsc na długo oczekiwane wakacje jest Bodrum. Zabytki kurortu można oglądać niezależnie i z przewodnikiem. W każdym razie możliwość zwiedzania zabytków starożytności i zanurzenia się w nieznanej kulturze pozostawi wiele wrażeń.