264 Shares 7195 views

Kanadyjski hokeista Phil Esposito: Biografia, osiągnięcia w sporcie

Phil Esposito – hokeista, który stał się legendą, jednym z najbardziej prominentnych członków historycznej serii gier hokejowych w 1972 roku między ZSRR i Kanady. Dwukrotnie sportowiec otrzymywać zaszczyt Pucharu Stanleya. Pierwszy w NHL (National Hockey League) zdobył ponad 100 punktów w punktacji i strzelonych w jednym sezonie, ponad 70 bramek. W sumie w NHL przez 18 lat, która odbyła się w grę w 1282 roku, uczynił 873 asyst i strzelił 717 bramek.

Phil Esposito jest znany ze swojej ekspresyjnej i często dość agresywną grę, która jednak, i oczekuje się dobrej hokeista. Super Series gra Kanada-ZSRR, składający się z 8 meczów towarzyskich, był jednym z czołowych graczy w kanadyjskich specjalistów, aw radzieckiej reprezentacji postrzegana jako bardzo godny i niebezpiecznym przeciwnikiem. Po konfrontacji z jego nazwiskiem na zawsze wszedł do historii hokeja światowej.

stając się legendą

Phil Esposito urodził się w Kanadzie, Ontario, Sault Sainte Marie 19 lutego 1942 r. Jego pełna nazwa to Filip Entoni. Rodzina przyszłości słynny hokeista zawsze doceniał uczciwą pracę fizyczną. Poza tym Phil, rodzice przyniósł nawet jego młodszy brat, Tony. Jego ojciec pracował w hucie.

W dzieciństwie, Phil i Tony byli praktycznie nierozłączni. Większość wolnego czasu one poświęcone grze w hokeja. Tak, często od razu po szkole bracia ukrywali się w piwnicy, gdzie spędził oni swoje mecze hokeja na lodzie i służyli zwinięte skarpetki. Lata mijały, i stopniowo przekształciła się w pasji do poważnych aspiracji sportowych dla dzieci.

W końcu, Tony był w stanie osiągnąć znaczące rezultaty w hokeju. W 1962 roku, już wziął się grać junior mistrzostwa. Z biegiem czasu zaczął działać jako bramkarz w klubie „Michigan”. Nieco później dołączył do klubu „Chicago Blackhawks”, stając się profesjonalnym graczem.

To właśnie na jego zalecenia w tym samym klubie, a Phil wziął jako że większość z pierwszych meczów było naprawdę niezastąpiony i zyskał sławę Bonecrusher, pokazując jego żywiołowy charakter w radzeniu sobie z przeciwnikami. Ale później Phil czekał na świetlaną przyszłość.

"Boston Bruins"

Innym coraz bardziej otwarte sportowiec talent Phil w klubie „Boston Bruins”, gdzie przeniósł się w 1967 roku. Wynika to grać w tym zespole i stał się znany na całym świecie Fil Espozito. Biografia legenda wzięła swój początek tutaj. Na przykład, w jednym z meczów, który był wtedy jeszcze młody hokeista spędził w Boston Club, udało mu umiejętnie zdobył wyrównującego gola bramkarz „Montreal” aż cztery gole, dosłownie „zabijanie” go. A to tylko jeden z przykładów.

Prawdziwie produktywny Esposito stał się sezon 1968-1969. Otrzymał prestiżowe nagrody, w tym dla najlepszego napastnika. W tym sezonie stał się pierwszym graczem w historii hokeja przewyższyć 100 punktów. Dwa lata później udało mu zawodnikom powtórzyć ten sukces. „Boston Bruins” został liderem mistrzostw, a Phil – nowy właściciel trofeum najlepszego gracza.

W tym okresie, Phil Esposito – hokeista, został doskonalił swój charakterystyczny osobisty styl gry. Na przykład, że opanowała technikę prowadzenia krążka do przodu, a następnie gwałtownie do tyłu i do wypełnienia jej równie dobrze na obu stronach. Teraz Esposito był nie tylko wybitnym piłkarzem podczas meczu, ale również prawdą, choć nieoficjalny, lider jego zespołu, naprawdę niebezpieczne dla przeciwników.

Kanada-ZSRR Summit Series 1972

W 1972 roku fani profesjonalnego hokeja mogli oglądać niesamowite pod względem złożoności i intensywności emocji konfrontacji ZSRR i kanadyjskim zespołem National Hockey „Montreal Kanadies”. Dramatyczny charakter serii meczów dosłownie przewraca, a nawet najbardziej doświadczeni gracze czasami nie mogła powstrzymać łez.

Było wiele całkowicie przeciwstawne przewidywania wyników tego historycznego konfliktu. Sportswriters, trenerzy i sami zawodnicy wyrazili zgadnąć do gier z serii była skupiona na milionach uwagi opinii publicznej. Aby wziąć udział w tych historycznych gier, Phil i Tony Esposito oddalił jego letni hokej szkoły dla dzieci i dołączył do drużyny narodowej. Phil Esposito jest uznawany za sukces Kanadyjczyków na wiele sposobów tych naprawdę specjalnych gier historycznych.

Początek konfrontacji

02 września 1972, pierwszy mecz o Super Series w Montrealu. Już po pierwszych 30 sekundach gry Phil strzelił pierwszego gola w bramkę. Jednak udany początek meczu został ostatecznie katastrofalne dla NHL. Radziecki zespół wygrał miażdżące zwycięstwo z wynikiem 7: 3.

Nikolai Ozerov – słynny komentator sportowy z tych lat – powiedział, że dzień był mit o nietykalność kanadyjskich specjalistów. Po tej grze, Phil w rozmowie poprosił o przebaczenie od narodu i bardzo emocjonalnie obiecał w drugim meczu, który miał się odbyć w Moskwie, wygrać za wszelką cenę. Jak czas pokaże, moje słowo nie jest w pełni zachowane.

Następnie odbyła się w Toronto, mecz wygrał także Kanadyjczyków z wynikiem 4: 1. Jeden z graczy radzieckiej reprezentacji, przypomniał, że Esposito grał tak pewnie i z entuzjazmem, że żadne działania przeciwko niemu – bez uderzeń lub wstrząsów, lub próby wyciągu kija – nie dają rezultatów, Phil właśnie przeszedł.

Trzecia gra w Winnipeg nad dla obu zespołów w losowaniu, wynik był 4: 4. A oto najnowsza gra z serii była porażka dla kanadyjskich specjalistów. ZSRR wygrał z ciasnym wynikiem 5: 3.

W tym dniu, pohukiwania i przeklinając fani toczenia surowe stadionowych bardzo boli graczy. W rozmowie z Philem nie mógł powstrzymać charakterystyczny gwałtownością oskarżył fani niewdzięczność i pewny siebie w tym samym czasie, powiedział, że jego zespół będzie znaleźć sposób, aby lepiej iw końcu będzie zwycięzcą.

Seria Gody gra

Przed rozpoczęciem meczów obie były bardzo nerwowy w Moskwie graczy kanadyjskiego hokeja. Nie było nieprzyjemny incydent i Phil Esposito. W przeddzień pierwszego meczu w hokeistów Łużniki kanadyjskich prezentowanych z kwiatami, ale z podniecenia jak Phil uchwycona bukiet w ręku, że kwiat łodygi były zepsute i były rozrzucone na lodzie. Nieco później, podczas prezentacji zawodników, Phil, jazda na lodzie, potknął się i upadł rozlanego bukiet. Na trybunach był śmiech. Ale potem znowu pokazał ducha walki hokeista.

Wspinaczki i zwiedzania L. I. Brezhneva, który siedział w oknie rządowej, trzymał głowę i wysłał do pocałunku radzieckiego przywódcy. Towarzyszy ludziom Breżniewa zaczął się uśmiechać, ale uśmiech szybko zniknął po kilku cicho wypowiedzianych słów do nich surowsze. Jednak, jak wspominał później Esposito, słynne brwi Breżniewa jest niezwykły epizod też się śmiał. Tak więc, Phil Esposito w Moskwie natychmiast przyciąga uwagę milionów fanów i został zapamiętany przed rozpoczęciem konfliktu odpowiedzi.

Pierwsze spotkanie w Moskwie zakończył się zwycięstwem reprezentacji ZSRR. Następnie Esposito, który był postrzegany jako nieformalnego lidera zespołu kanadyjskiego, powiedział, że po serii trzech gier i odpowiedzi jako całość, na pewno będą korzystać i więcej nie ulegnie radzieckiej reprezentacji. Nic dziwnego, że późniejsze superseries stali pasuje do tej „Ice ubój”, która, niestety, jest również przeniesione i stoisk.

komentator sportowy Borys Fiodorow twierdził, że Kanadyjczycy są dosłownie polowanie na głównym napastnikiem radzieckiego zespołu – Valeriem Harlamovym, zwłaszcza ropy właśnie Phil Esposito. Nikolai Ozerov, komentując stylu gry Kanadyjczyków, nawet wypowiedział zdanie, które stało się tak w wyniku skrzydlate: „Ten lód nie jest potrzebna”

W rzeczywistości, słynny kanadyjski hokeista Phil Esposito nie był tyranem, a nie jak do udziału w walkach lodu. Jednak zawsze następuje zasadę – zwycięstwo za wszelką cenę, tak często, że jeśli nie można wygrać, trzeba przynajmniej ugryźć przeciwnika. I taka postawa gra drogo kosztować Esposito. W jednej z gier otrzymał złamaną rękę, a drugi – złamany nos. Jednak Phil nadal robić wszystko, co możliwe, aby wygrać swój zespół i bezinteresownie grał na wynikach. Jego sprzeciw wobec obu stronach postrzeganych jak prawdziwa wojna – walka o ich ojczyźnie.

W rezultacie, zespół NHL wykonane bardzo godny, po nieudanej próbie zdobycia daleko twardą opozycję. Można jednak powiedzieć, że w tym Super Series przegranych w rzeczywistości nie było. Ostatni Rewanż w Moskwie był szczególnie zajęty. Prawie na końcu sędziów konfrontacji nie obejmowały Kanadyjczyków opuszczony podkładkę. Potem Alan Eagleson w przypływie emocji próbował przebić się do stolika sędziowskiego.

Z interwencją policji uratował zdesperowanych graczy autokary pod kierownictwem Esposito. Co więcej, to był Phil zaledwie 34 sekund przed końcem czasu jeszcze zdobyć decydującą bramkę w meczu gra. W tym dniu, kanadyjskich hokeistów i ich fani byli naprawdę upojony zwycięstwem. Trener radzieckiej reprezentacji Kulagin powiedział w wywiadzie, że jeden z jego graczy po prostu nie mógł się równać z Kanadyjczyków – w złości, z którymi byli chętni, aby wygrać.

Esposito opinia o rosyjskich hokeistów

Pamiętając słynny konfrontacji w 1972 roku, Phil Esposito nazwał go prawdziwe „piekło z serii” i powiedział, że nigdy w przyszłości nie chciał pokazać taką hokeja na wysokim poziomie – niemal poza granice możliwości. Niezwykle silny rywal nazywa Kanadyjczycy prawdziwe emocje gier.

W wywiadzie Phil Esposito o Kharlamov powiedział, że wiele obawiali się, że to jego, bo on dostarczany Kanadyjczycy wiele kłopotów, ale najpoważniejszym kandydatem wydawał się Phil Alexander Yakushev. Powiedział nawet, że w Ameryce Północnej Yakushev z jego ogromnego wzrostu, siły i mocny rzut może stać się prawdziwym supergwiazdą. Z podziwem wyraził Phil Esposito o Kharlamov, Petrov, Michajłow i dwóch obrońców Gusiewa oraz Wasiliew, jako nierozdzielna pięciu, którego władza była niekwestionowana, a który zyskał zasłużoną chwałę najlepszy w hokeju światowej.

Kariera po Super Series

W 1976 Esposito staje się zwycięzcą Kanada Cup. A w 1977 roku gra w Pucharze Świata w Kanadzie po raz ostatni. W 1987 roku jego kariera jako hokeista Kończy się już w Nowym Jorku, ale na cześć legendarnego sportowca specjalnie jako fanów pet Bostonu. hokeiści, którzy zawarli nowy oddział, „Boston Bruins”, zbliżając się do Esposito i obraca się z głębokim szacunkiem pozhimyut ręku. Rey Burka nawet zdejmuje grę koszulkę z numerem 7, zgodnie z którym grał raz Esposito i pozostaje w sweter pod numerem 77. To działanie wyraźnie zeznał, że hokej legenda nie została zapomniana i jeszcze dla niej ważne Gospodarz.

Esposito jest teraz zajęty coachingu i biznesu. On jest właścicielem klubu hokejowego „Cincinnati Cyclone”, wystające do East Coast League. Jako dyrektor generalny „Tampa Bay”, zaprosił w pierwszym składzie klubu pierwsza kobieta w historii hokeista NHL. Phil Esposito działa również jako dopasowuje hokej komentator. Ponadto, na przestrzeni lat współpracował z dużym nadawcę sportowego, ale ze względu na nakład pracy związanej z coachingu, został zmuszony do porzucenia pracy.

„Grzmoty i błyskawice”

Od 1976 roku, legendarny hokeista pracował na własnej książki. W swojej trzyletniej pracy znanego pisarza i publicysty sportowego Pete Golenbok. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, książka została sprzedana pod nazwą „Grzmoty i błyskawice”. Język używany przez autora, dość szorstki i ma charakterystyczny szczerość. Esposito szczerze i bardzo barwnie opisuje świat hokeja jest boisko sportowe. Dzięki temu czytelnicy mogą zajrzeć do tej części życia swoich idoli sportowych, które wcześniej były niedostępne do nich: w szatni, barów, które świętują zwycięstwo, i tak dalej.

O Super Series pasuje do ZSRR Kanady w szczególności szczegółowo w swoich pamiętnikach wspomina Phil Esposito. Książek, ale przede wszystkim to część, spowodował wiele kontrowersji i sprzecznych opinii. Słynny radziecki hokej Petrov i Tretiak byli zaskoczeni nieoczekiwane dla ich interpretacji wydarzeń tego roku z pozycji Phila. Jednak autor twierdzi, że jego historia jest prawdziwa, a nie zniekształcać faktów. Wspomina również, że podczas gdy nienawiść nie jest rosyjski, a istniał w radzieckim systemie politycznym. Że nienawiść dała hokeista niemal nadludzką siłę i pozwolił, żeby wyrwać zwycięstwo w ostatnim meczu.

Książka „Grzmoty i błyskawice” Phil Esposito zajmuje trzecie miejsce pod względem sprzedaży i stała się ojczyzną jego autora bestsellerem. W niedalekiej przyszłości legendy hokeja planuje wydać „grzmoty i błyskawice” w Rosji. Co jest hokej, Phil Esposito wie z pierwszej ręki i mówi o tym w swojej książce. W związku z tym, że ma żywą i fascynującą historię i prawdopodobnie będzie znaleźć pozytywną odpowiedź w rosyjskich sercach.

Rosyjski krewni Esposito

Phil – szczęściarz nie tylko w kategoriach kariery sportowej, ale także w miłości. Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa córki hokeista Carrie. Esposito jest teraz szczęśliwy w swoim drugim małżeństwie z żoną Bridget, jednak z jego pierwszej żony, wciąż zachowuje ciepłe i przyjazne stosunki.

Ciekawe jest również to, że dziś w nieprzejednanej kanadyjski napastnik ma trzy rosyjskie wnucząt. Oni urodziła Carrie – córką Phila Esposito, która była żoną znanego rosyjskiego hokeista Aleksandr Sieliwanow. Dziadek dumny ze swoich wnuków Delanom Nico i Rocky i jestem przekonany, że czeka ich świetlana przyszłość, w tym w dziedzinie hokeja. W tej chwili chłopcy zaangażowani w szkole hokejowego CSKA już pokazując nedyuzhennye zdolności sportowe.

Szwagier Phil Esposito Selivanov grał w NHL, i przeprowadził ponad 450 występów w zespole „Tampa” w połowie 2 nd lat 90-tych – początku 2000 roku. To właśnie tam poznał Kerry, który pomógł „przybysza”, który dostał się do klubu na giełdzie, z układem po przybyciu. Początkowo Esposito był nieco oburzony wybór córki, bo nie mógł sobie wyobrazić, że pewnego dnia poślubić rosyjskim. Ale niemal natychmiast ustąpił, myśląc, że jej córka jest dorosła i ma prawo do podejmowania własnych decyzji. Następnie Esposito nigdy nie żałował na ten temat. Ojciec Selivanova Jurij Nikołajewicz szybko znalazł wspólny język z Philem i uważa za „bardzo Rosyjska” człowieka, bo z nim zawsze można siedzieć cicho, nie pić wódkę i rozmawiać na różne tematy, z wyjątkiem polityki.

Teraz zięć słynny kanadyjski trener Alexander Selivanov jest „Hayes Den Haag” – holenderski zespół hokeja. Ale córka Phila Espozito Kerri zmarł w 2012 roku w wieku 43. Przyczyną przedwczesnej śmierci był jakiś rodzaj choroby – więcej informacji, media nie dają.

Legenda hokej

Dziś Esposito przestrzegane w Rosji jako silnego, utalentowanego hokeisty i osoby, która poświęcona sportowych całe życie. Powinien on być w 1972 roku, tak zaciekle grając przeciwko radzieckiej drużyny, Esposito nie mógł sobie wyobrazić, że w przyszłości ducha rosyjskiego będzie tak blisko niego.

Phil jest teraz żywe zainteresowanie w rosyjskim hokeju. W 2015 roku uczestniczył w „Wings Sowietów zespołu towarzyskich. W 2016 roku spotkanie legendarny kanadyjski napastnik z klubu odbyło się ponownie. Phil Esposito w „Skrzydła Sowietów” widział prawdziwy potencjał, a młodzi gracze udało się go zaskoczyć. Wielu było miło spotkać swojego idola, słynny hokeista i dał wiele autografów. Jednak młodzi sportowcy mogli również zauważyć, że w absolutnie bez nadmiernej dumy Esposito, który często charakteryzuje się gwiazd sportu, i to jest bardzo łatwe do przechowywania.

Phil Esposito to nie tylko legenda hokeja, ale do dnia dzisiejszego pozostaje popularny wśród fanów na całym świecie. W Toronto, jego nazwisko jest wpisane do Hockey Hall of Fame. jest on godnym przykładem dla wszystkich fanów profesjonalnego hokeja i, co najważniejsze, dla swoich wnuków, którzy marzą, aby powtórzyć osiągnięcia słynnego dziadka.