765 Shares 7280 views

Dlaczego Iwan Groźny zabija syna Iwana? Iwan Groźny jest zabicie jego syna?

Te królewskie domy 3 lipca 1583 się jednym z najbardziej tajemniczych i niewyjaśnionych zabójstw XVI wieku. Syn Iwana Groźnego, Iwan Iwanowicz, został zabity przez własnego ojca. W przypływie gniewu król szturchnęła ich potomstwo, które mają siłę Pracownicy w świątyni. Hitem był precyzyjny i mocny – następcą tronu zmarł na miejscu. Zaskakujące jest, syn Iwana Groznego zabity! Najbardziej lubi, starsze, jeden, na którym wielkie nadzieje, ponieważ drugi z jego potomków, Theodore, aby rządzić krajem nie był gotowy, aby rozpocząć.

W ciągu ostatnich ponad czterystu pięćdziesięciu lat historii porośnięte licznymi legendami, przedstawiła inną wersję tego, co się stało. To nie jest jeszcze ustawić dokładną datę śmierci księcia. Niektórzy badacze sugerują, że tragedia miała miejsce z powrotem w 1581 roku, w listopadzie, inni nazywają w 1582 roku, a trzeci, których większość, nadal stosować się do dnia 3 lipca 1583 r. Ogólnie rzecz biorąc, numery nie są tak ważne, głównym zadaniem – aby zrozumieć, dlaczego Iwan Groźny zabija syna, i jeśli on zabił go w ogóle? Spróbuj zrozumieć.

Pierwsza wersja. polityczny

Nikołaj Karamzin w jego „Historia” ogłosił, że Przeszkodą między ojcem i synem stał się politykiem. Wypełniona szlachetnym zapałem tronu przyszedł do rodziców i domagali się uwolnienia Psków, aby wypędzić wroga, aby przywrócić honor Imperium Rosyjskiego. W złości, John zawołał, że jego syn wraz z bojarów chciał go zdetronizować i podniósł rękę. Starała się zachować Borysa Godunowa, ale król na jego ostry pręt uderzył szlachcic kilka ran, a następnie uderzył głowę tronu. Upadł, pokryte krwią. Śmierć Iwana – syn Ivana Groznogo – była natychmiastowa. Warto zauważyć, że wersja, że Karamzin uznane prawdomówny, został pierwotnie zaproponowanych przez Antonio Possevino, legata papieskiego, który wprawdzie był, jeśli nie najbardziej zainteresowany świadkiem, to nie jest dokładnie to niezależna. Dlatego, dokładność tego zestawienia jest wysoce wątpliwe, zwłaszcza, że nie ma innych dowodów nie jest to potwierdzone. Więc dlaczego Iwan Groźny zabija swojego syna? Śmiało.

Druga wersja. codzienny

Tylko oficjalnie król Jan V. był żonaty co najmniej siedem razy. Jak wiecie, jabłko spada z drzewa w pobliżu. Więc młody tronu po ojcu starał się nadążyć. Jego pierwsza żona była córką Saburova Eudoksja Bogdanova, po nieudanym małżeństwie, była siłą tonsured jako zakonnica. Druga żona, Feodosiyu Mihaylovu, Solovova córki, ten sam los – jego życie ukończyła w klasztorze. Przez 1583 Ivan był żonaty z córką najmłodszego z braci Szeremietiewo, Elena. Pewnego ranka, John V. ten ciężarną żonę następcy tronu niewłaściwej formie: taśma nie była związana, i iść szeroko otwarte dla mężatki nie jest zablokowany. Król był wściekły i uderzył kilka dobrych wieje córki. Helen spadł i uderzył, a straciły przyszłość dziecka w nocy. Wtedy książę wpadł do pokoju i zaczął upominać ojca, wstał dla żony, bo był w sztabie świątyni. Okazuje się, że to dlatego Iwan Groźny zabił swojego syna! Jednak i tutaj nie jest jasne. Autor tej wersji podawane przez cały ten sam Antonio Possevino, co było korzystne dla narazić bezwzględny władca synoubiytsey w celu legitymizacji europejskiego Inkwizycji. Więc co tak naprawdę się stało?

Trzecia wersja. miłość

Rosyjski car był bardzo głodny dla kobiet, a na dowód, nikt spódnica przegapić. Pewnego dnia gdzieś w oddziałach poznał Helenę, żonę carewicza Iwana, co już zostało powiedziane, i zaczął zmuszać ją do współżycia. Nie wiadomo, czy w końcu stał się John V. snohachom (w Rosji już dawno przywołali tego człowieka, który udostępniony kobieta i jej syn), ale młoda księżniczka powiedziała mężowi o nadużycia, i postanowił dowiedzieć się relacji z ojcem. Co to wszystko się skończy, wiemy. Syn Ivana Groznogo Ivan, spadł ze złamaną świątyni, a jego żona po pewnym czasie został wysłany do klasztoru. Ale czy to wszystko naprawdę się wydarzyło?

Czwarta wersja. powstrzymać

Historycy, którzy żyli znacznie później, Ivan Vasilyevich i jego syna, myśląc: „Ale jeśli Iwan Groźny zabija syna?” Może to tylko fascynująca legenda? Innymi słowy, dezinformacji i oszczerstw? Rzeczywiście, w tej chwili fakt synoubiystva powodując ogromne wątpliwości. Aby zrozumieć, dlaczego konieczne jest, by wątpić, zwracamy się do danych 1883-1885 – czas, kiedy spod ręki znanego rosyjskiego artysty Ili Repina było dziełem sztuki „Iwan Groźny i jego syn 16 listopada 1581”.

Malowanie „Iwan Groźny zabija syna”

To pod nazwa ta stała się znana ogółowi malarstwa publicznej, która pokazuje, jak rosyjski car carewicza uderzył śmiertelny cios. Na czerwonym dywanie pokryte wzorami w cieniu Chambers leży w pobliżu przewrócony tron rzucony pręta, w komorach serca, dwie postacie oświetlone ojciec, który popełnił tylko w przypływie zły nieodwracalna, a syn, który umiera w ramionach. Rozpacz, bezgraniczna miłość i przerażenie twarz wyraża Ivan Vasilyevich on gorączkowo objąć tronu, próbując zatamować krwawienie trzymając ranę na głowie, i syn, wyrozumiały ojciec czai się w jego klatkę piersiową. Starczy wygląd król z pogorszonych cech wygląda w ich zagubienia jednocześnie żałosne i przerażające. twarz Iwana porównaniu z nim bardziej „żywe”, inspirowany i spersonalizowane. Niestety dla mojego ojca wypełnia tronu, czuje poczucie przebaczenia, to wznosi go ponad wszystkie drobne namiętności niegodne człowieka, które stały się przyczyną jego śmierci, oczyścić duszę. To, co przedstawia obraz „Iwan Groźny zabija syna.”

Losy produkt Repin

Teraz wstęga jest przechowywana w Moskwie, Galerii Trietiakowskiej. Grupa ortodoksyjnych działaczy i historyków w 2013 roku zwróciła się do usunięcia go stamtąd, bo to obraża uczucia patriotyczne Rosjan. Wniosek został odrzucony. Muszę powiedzieć, że nie jest to pierwszy atak na obrazie. Kiedy po raz pierwszy zaprezentowany publiczności na 13. wystawy objazdowej, wszystkie Petersburgu był podniecony. Publiczność dosłownie oblegany przez budynku, w którym wisiał obraz. Były ożywione debaty: intelektualiści i progresywny młodzież szybko podziwiany, podczas gdy inni Petersburgers oburzyli: „Jak można pokazać synoubiystvo” Wśród tych, którzy pracują nie podoba to cesarz Aleksander III, w wyniku 1 kwietnia 1885 został zakazany przez pokaz. To był pierwszy obraz został poddany w Imperium Rosyjskim ocenzurowane. Jednak po trzech miesiącach na wniosek zamknięciu do Trybunału przez A. Bogolyubov zakaz został zniesiony.

A jeśli było morderstwo?

Na tej samej wystawie w Petersburgu w 1885 roku obrazem „Iwan Groźny zabija syna” był postrzegany przez wybitnego rosyjskiego myśliciela i naczelnego prokuratora Świętego Synodu, Konstantin Pobiedonoscew. Był rozgniewany jej historii, ponieważ, jego zdaniem, fikcja zamaskowane jako fakt. Pobiedonoscew napisał do Aleksandra III list, w którym powiedział, że jest to dzieło sztuki nie można nazwać historycznym, ponieważ reprezentuje moment jest czysto fantastyczna. W jaki sposób? Zawsze mówił o zabójstwo carewicza Iwana Vasilyevich Jana jako bezsporny fakt, nawet w podręcznikach szkolnych pisanych na ten temat na przykładzie co okrucieństwo wybitny rosyjski autokracja. Nie do końca było jasne, dlaczego Iwan Groźny zabija syna. I jak wszystkie te informacje wpadł w literaturze historycznej, nikt nie myślał.

dramatyczne wydarzenie

W 1913 roku, było coś dziwnego w Galerii Trietiakowskiej. Kiedy oglądane obrazy Ili Repina „Iwan Groźny i jego syn 16 listopada 1581” malarz Abram Balashov krzyknął: „Za dużo krwi” A potem zamachnął się na obraz z nożem i ciął go. Repin natychmiast przybył do Moskwy razem z Igorem Grabarem, swego byłego ucznia i znanego restauratora, aby odbudować. Prasa próbowała obraz otrzymał obszerna odpowiedź nawet zorganizował debatę na temat tego, jak zwykli ludzie odnoszą się do obrazu królewskich osobistości. Repin nagle oskarżony celowo prowokując ludzi do agresji i braku zrozumienia sytuacji pojawiły się w Rosji. Artysta był zdezorientowany i bardzo sfrustrowany. On zdenerwowany i postanowił opuścić Moskwę, nigdy się do tego miasta.

Z którego zmarł carewicza?

Metropolitan Ładoga i Petersburg, John, w swojej książce „Samodzierżawie Spirit” odmawia zabijania i powiedział, że śmierć syna Ivana Groznogo przyszedł z powodu poważnej choroby. Rzeczywiście, w zachowanych dokumentach historycznych nie jest słowem o synoubiystve. Ale ujawniły liczne czynniki, potwierdzającego, że następca tronu zmarł w wyniku zatrucia. B. Manyagin w swojej pracy z 2003 r, „Lider Kościoła Bojowej” napisał, że Ivan był zatruty żrącej sublimacji – truciznę, która powoduje bolesną śmierć, jeśli wziąć go w ilości 0,18 grama.

ekshumacja

W Katedrze Archanioła w Kremlu w 1963 roku otworzyli grób czwarty: dowódca Skopin-Szumski, carewicza Iwana, car Iwan Vasilyevich car Fiodor Iwanowicz. Podczas szczątków badaniu, naukowcy odkryli, że we wszystkich czterech szkielety zawierają w przybliżeniu równe ilości arsenu, i nie przekracza normę. Jednak w kościach carewicza Iwana i cara Iwana Vasilyevich stwierdzono obecność rtęci w dawkach znacznie wyższych niż dopuszczalne normy. Niektórzy historycy twierdzą, że to nie jest zatrucie, a efekty leczenia kiły z maścią rtęcią. Ale w wyniku badań stwierdzono żadnych zmian w syfilityczne szczątków przedstawicieli rodziny królewskiej.

nowe fakty

W 1990 roku przeprowadzono badania pochówków wielkich królowych i księżniczek Moskwie. W rezultacie stwierdzono, że Helena Glińska, matka Ivana Groznogo, który zmarł w 1538 roku, i Anastazja Romanowa, jego pierwsza żona, która zmarła w 1560-m, zostały zatrute przez chlorku rtęciowego. Oznacza to, że rodzina królewska była ofiarą zatrucia przez kilka dziesięcioleci. Dane z tych i innych badań doprowadziły do wniosku, że zabójstwo syna Ivana Groznogo własnego ojca – fikcją, ale w rzeczywistości, że został otruty, na korzyść tej interpretacji jest to, że pozostaje zawartość trucizna przekracza dopuszczalnej wartości wielokrotnie. Zatem wersja nauka synoubiystve kategorycznie zaprzecza.