616 Shares 4511 views

Słowa wsparcia w trudnych czasach. Jak wspierać przyjaciel, dziewczynę lub jakąkolwiek inną osobę w trudnej chwili

Kłopoty występują w życiu jakiejkolwiek osoby. Ktoś na zewnątrz spokojnie doświadcza śmierci bliskiego krewnego, ale dla kogoś prawdziwa katastrofa jest upomnieniem w pracy lub nieudanym egzaminem w instytucie. W czasach kryzysu inni potrafią uspokoić i pomagać w wierzyć w siebie. Jakie słowa wsparcia można powiedzieć w trudnej chwili? Czy wszyscy sympatyzują ze wszystkimi wokół?

Kiedy mogę wejść w interesy innych ludzi?

Trzymaj się obojętnie na problemy ukochani, bliskiego przyjaciela lub krewnego co najmniej niecywilizowanego. Nawet jeśli zdarzenie wydaje się być zwykłym drobiazgiem, musisz dać "ofierze" możliwość wypowiadania się. Spróbuj podać przydatne porady dotyczące rozwiązywania istniejącego problemu lub wyrazić sympatię. Czy potrzebujesz twoich słów wsparcia w trudnej chwili do przypadkowego znajomego lub zwykłego przyjaciela? Jest to kwestia kontrowersyjna. Wielu ludzi jest niewygodnych, gdy dowiadują się o śmierci męża "Masha z sąsiedniego działu w pracy" i nie umie poprawnie reagować. Pozowanie z jego formalnym kondolencją do człowieka, który pracuje w tym samym budynku biurowym z tobą, nie zawsze jest przyzwoite. Ale jeśli mówimy o koleżance z uczelni w instytucie, z którymi regularnie spotykamy się na kawę i rozmawiamy o drobiazgach, to jest nieuprzejme ignorowanie tego, co się stało. Najbardziej odpowiedni w tej sytuacji jest krótko wyrazić kondolencje lub żałować i zaoferować pomoc.

Co mogę powiedzieć kochanej?

Czasem wydaje nam się, że znamy i rozumiemy naszych przyjaciół lepiej niż my. Ale coś się dzieje, a wcale nie jest jasne, jakie wsparcie ma przyjaciel w trudnej chwili. Jeśli dana osoba jest skłonna mówić, daj mu tę okazję. Staraj się ukryć, gdzie nikt cię nie usłyszy. Nie przejmuj się dodatkowymi pytaniami, ale po prostu słuchaj i demonstuj ze wszystkimi swoimi zainteresowaniami. Ale nie wszyscy ludzie dzielą się swoimi problemami. Jeśli twój przyjaciel pochodzi z tej kategorii, a pierwszy nie rozpoczyna rozmowy, lepiej jest pozwolić mu uspokoić się i nie zadawać mu pytań. Niewłaściwe doradztwo nie powinno być udzielane, ale dozwolone jest opowiadanie, jak działałby w takiej sytuacji.

Jak przeprowadzić rehabilitację przyjaciela?

Niektóre problemy można rozwiązać. Z innymi, pozostaje tylko pogodzić. W pierwszym przypadku zadaniem bliskiej osoby jest pomóc przyjacielowi w uspokojeniu i rozpoczęciu działania. W drugim typie sytuacji, jedyną rzeczą, którą możesz pomóc, jest spróbowanie odwrócić uwagę towarzysza. Najważniejszą rzeczą jest wybranie właściwej strategii. Jeśli przyjaciel przyjaciela ma wypadek, nie chce iść do klubu. I razem, aby odwiedzić szpital, chodzić razem na spokojną rozmowę – zupełnie inną sprawą. Oczywiście wspieranie przyjaciela w trudnej chwili wymaga prawdziwej pomocy. Jeśli to możliwe, sugeruj, że żyjesz razem, weź kilka problemów domowych i zasugeruj, że poszkodowany ma dobry sen i odpoczynek.

Co zrobić, gdy kłopot bliskiej osoby?

Bardzo trudno jest wspierać ukochaną osobę. Ważne jest, aby pamiętać, że Twój pogląd na problem może radykalnie różnić się od postrzegania sytuacji przez partnera. O wiele łatwiej dla mężczyzn zrozumieć swoje kobiety, niż na odwrót. Piękna seks jest emocjonalna, wiele kobiet uwielbia nie tylko opisać wydarzenie, ale również porozmawiać o swoich uczuciach. Od mężczyzny wymaga się słuchania. Częstym błędem popełnionym przez wielu mężów: tylko wtedy, gdy dowiadują się o problemie, zaczynają szukać rozwiązań. To nie jest właściwa taktyka. Kobieta musi być najpierw żałowała i uspokajała. Dopiero po tym można podjąć próbę rozwiązania problemu. Możliwe, że nie jest wymagane żadne działanie, ale wystarczy znaleźć trudne momenty w udzielaniu wsparcia i przypomnieć o miłości i chęci pomocy.

Jak mogę pomóc mojemu ukochanemu człowiekowi przejść przez ciemny pasek?

Jeśli para kłopotów miała miejsce w przypadku przedstawiciela silniejszego seksu, kobieta powinna zdobyć mądrość. Dla niektórych mężczyzn problemy są tylko nowymi lekcjami, a dla innych, każda porażka jest końcem świata. Główna zasada jest taka sama jak podczas komunikacji z inną osobą. Nie możesz próbować czegoś więcej niż rozmówca próbuje ci powiedzieć. Wsparcie dla bliskiej osoby w trudnych czasach może być oparte na całkowitym lekceważeniu problemu. Zachowywać się tak, jakby nic się nie stało, próbując zadowolić małżonka niektóre drobiazgi. Niektórzy mężczyźni potrzebują zachęty. Należy powiedzieć, że ze względu na silne cechy charakteru, będą mogli zmienić wszystko i dostosować. Najważniejszą rzeczą jest unikanie krytyki. Nawet jeśli obecna sytuacja wynika z błędu i niedoboru współmałżonka, nie warto go przypominać. Wystarczy powiedzieć, że wszystko będzie tak, jak było lub nawet lepiej.

Niż pocieszać pacjenta?

Problemy zdrowotne są najpoważniejsze. Nic dziwnego, że mówią, że można kupić wszystko, z wyjątkiem długowieczności i dobrego samopoczucia. Jakie słowa wsparcia dla chorej osoby naprawdę pomogą? Jeśli choroba nie jest poważna, spróbuj zachęcić towarzysza i żartobliwie, aby wezwać do szybkiego powrotu do zdrowia. Niepotrzebne byłoby przypomnieć, co czeka pacjenta po wypisaniu ze szpitala. Obiecajcie razem, aby udać się do jakieś ciekawych miejsc lub na długo oczekiwany spacer. To wzbogaca pacjenta i że jego obecność nie wystarcza wszystkim.

Jak radzić sobie z tymi, którzy są poważnie chorzy?

Jeśli choroba jest na tyle poważna, musisz zadbać pacjenta o każdą drobiazg i staraj się utrzymać dobry nastrój. Każdego dnia ustalmy, że lekarstwo jest możliwe. Opowiedz nam o osobach, które skutecznie pokonały tę chorobę i spróbować wprowadzić krewnych lub znajomych do jednego z nich, nawet praktycznie tylko za pośrednictwem Internetu.

Czy muszę wspierać rodziców?

Nie zawsze łatwo jest odebrać słowa wsparcia dla bliskiej osoby. Jak zachowywać się w przypadku problemów z rodzicami? Między krewnymi, którzy są tak blisko, nie powinno być żadnych tajemnic. Ale dla rodziców pozostajemy dziećmi w każdym wieku, dlatego też trudno im mówić o swoich kłopotach i rozpoznać własne słabości. Słowa muszą być starannie wybrane. To, że nie powiedziałeś, nie powinno to kwestionować autorytetu rodziców. Najlepszą taktyką jest zwykła troska i udział. Pokaż swoją uwagę, a najprawdopodobniej mama lub tata nie tylko powie wszystko, ale może nawet poprosić o pomoc lub radę. Jeśli dana osoba znajduje się w stanie przygnębienia i nie chce wyjść z sytuacji, należy pomóc mu dostroić się w bardziej pozytywny nastrój. Spróbuj czegoś odwrócić rodziców albo po prostu porozmawiać, pamiętając przeszłość. Najważniejszą rzeczą nie jest wstrząs, a nie pośpiechu, aby działać w stanie zagrożenia. Gdy tylko przyjdzie pokój, możesz pomyśleć o sytuacji i znaleźć lepsze rozwiązanie tego problemu.

Jak pomóc radzić sobie z problemami własnego dziecka?

Wydaje się, że to może być łatwiejsze niż rozmawianie z własnym synem lub córką? Ale rzeczywiście pomaganie dziecku w przezwyciężeniu trudnego etapu życia nie zawsze jest takie proste. Wiele dzieci waha się rozmawiać o swoich problemach, obawiają się, że zostaną źle zrozumiane lub potępione. Młodzież jest skłonna do maksymalizmu i uważa, że nikt nie może ich zrozumieć, nie mówiąc już o zbyt konserwatywnych rodzicach. Wsparcie dla osoby w trudnej chwili powinno opierać się na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu. PoŜądane jest, aby nieustannie pracować nad budowaniem zaufania do rodziny, a nie tylko w trudnych chwilach. Dziecko powinno zrozumieć, że dom jest miejscem, gdzie będzie zawsze słuchany i rozumiany. A co z krytyką? Oczywiście, jeśli dziecko ma obwiniać za to, co się stało, nie można pozostawić tego faktu bez zwracania uwagi. Prawidłowa strategia zachowań rodziców będzie polegać na przekonaniu syna lub córki, że incydent jest korygowany i nie warto go martwić. Dopiero wtedy można zrozumieć sytuację i pomóc dziecku zrozumieć, dlaczego tak się stało, jak od razu postępować w celu uniknięcia takich niepowodzeń. Jakie słowa wsparcia w trudnej chwili trzeba powiedzieć? Rozpoznać powagę problemu, nawet jeśli dziecko ma zwodniczość lub cierpi na niespokojną miłość. Możesz "opowiedzieć sekret", że to ci się przydarzyło i podziel się doświadczeniem życiowym. Pamiętaj, że nie wszystkie problemy można rozwiązać samodzielnie, w niektórych przypadkach po prostu trzeba zastosować się do psychologa.