659 Shares 7241 views

Najlepsze automaty do gier w ZSRR

Sowieckie automaty są tak samo interesujące jak lody w papierowych kubkach, odznaki z wizerunkiem o niedźwiedziach olimpijskich i legendarnym sody z syropem. "Safari", "Hokej na stół", "Pancernik" – osoba, której dzieciństwo było w latach 80-tych, tylko te imiona natychmiast powodują przyjemną nostalgię.

Wycieczka do historii

Historia sowieckich automatów do gier rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych. Następnie podjęto decyzję o ustanowieniu zwolnienia i stworzeniu całkowicie nowej branży w kraju, zapraszając najlepszych producentów amerykańskich i japońskich. Importowane wydarzenia zostały zaprezentowane na wystawie automatów do gier. Amerykanie chcieli uchwycić ten rynek i być w stanie sprzedawać swoje automaty do gier. Partia ZSRR nie mogła tego dopuścić. W rezultacie poszli zupełnie inaczej – najpierw kupili wszystkie eksponaty, a potem zdziwili się 23 fabrykami wojskowymi. Więc rozpoczął się rozwój produkcji automatów, które były podobne do podobnych maszyn w Japonii i Ameryce.

Maszyny do gier z ZSRR przetrwały do upadku Związku Radzieckiego, a przyczyny ich zniknięcia nie są wcale częste. Większość z nich mogła bawić dzieci i dorosłych od wielu lat. Chodzi o to, że trzeba było płacić za grę za pomocą 15-groszowych monet, a na początku lat 90-tych były one niewłaściwe. Ten problem był całkowicie rozwiązalny, a próby oddychania w maszynach slotowych ZSRR nadal miały jeszcze drugie życie. Monety warte 15 kopiejek pomalowane na czarno i sprzedawane jako żetony lub pobić je skrótami klubów, gdzie znajdowały się pistolety maszynowe. Ale ta prosta metoda nie trwała długo. Podobne żarty mogłyby zostać wymyślone przez każdego szanującego się ucznia.

W czasach radzieckich automaty były w prawie każdym większym mieście. Więc gdzie miałeś pójść do zabawy? Z reguły stały w parkach i centrach kulturalnych, kinach, dworcach kolejowych, a nawet w pałacach pionierów. Tego rodzaju dystrybucja masowa, jako nowoczesne terminale płatnicze, nie otrzymała i nie stała na każdym kroku. Automaty do gier w ZSRR w Moskwie mogły być umieszczone w miejscach największego zatłoczenia ludzi, czasami nawet oddzielne sale gier zostały otwarte. Czasami, aby grać, trzeba było bronić znacznego obrócenia.

"Pancernik"

Jest to najbardziej popularna maszyna do gier w ZSRR wśród dzieci i dorosłych wszystkich pokoleń. W bitwie morskiej niełatwo jest wygrać. Aby zatopić krążowniki i okręty podwodne wroga, musimy uruchomić torpedy na statkach wroga. Ale nie dobiegają końca do celu, ale z lekkim opóźnieniem, więc trzeba strzelać naprzód. Jeśli spojrzymy na rotacyjną peryskopę, wydaje się, że okręty podwodne przemieszczają się daleko na horyzoncie. Ta iluzja głębi została stworzona przy pomocy lusterek, ale w rzeczywistości mechanizm poruszania się krążowników i łodzi był na poziomie kolan gracza. Dlaczego automat "Sea Battle" był tak popularny? ZSRR był zmilitaryzowanym stanem, a nawet gry odzwierciedlały istotę polityki kraju.

"Walka powietrzna"

Prawie każdym kinie w tym czasie była "Air Combat". Sowiecka automat do gry wytworzyła obraz obrońcy Ojczyzny, a każdy uczeń śmiał marzyć o astronautę lub pilota. Pokrętło sterujące symuluje koło kierownicy, a jasna konstrukcja kabiny, lekkie i dźwiękowe efekty specjalne pozwoliły znaleźć się na niebie. Z pomocą wzroku trzeba było strzelać do bojowników wroga i zdobywać punkty. Gra jest dość skomplikowana, zajmowanie dużo czasu na wyostrzenie umiejętności wygrać.

"Snajper"

Najbardziej znana maszyna karabinowa, przypominająca galerię strzelniczą, znaną każdemu obywatelowi sowieckiemu. Fotografowanie odbywa się za pomocą pistoletu, a imitacja strzału jest spowodowana elektromagnesem. Ulubione karabiny maszynowe dla chłopców, ponieważ każdy chciał udowodnić swoją dokładność. Nie było również bardziej zaawansowanej i złożonej modyfikacji tej gry z ruchomymi celami, a po zestawie maksymalnej liczby punktów wystosowano dodatkową rundę.

"Safari"

Inny nie mniej popularny "shooter" tego czasu. Ale trzeba było strzelać nie tylko na cele bezosobowe, ale na afrykańskie zwierzęta poruszające się po obszarach pustynnych. Gracz rządził jeźdźcem i musiał pokonywać przeszkody i strzelać do dzikich zwierząt, które poruszały się na trzech poziomach. Pomimo pierwotnej grafiki gra była w dużym stopniu wymagana wśród graczy w każdym wieku.

"Tankodrom"

Kolejna popularna maszyna wszystkich sowieckich chłopców, która umożliwiła określenie najlepszego tankowca. W tym czasie "Tankodrom" był dość zaawansowaną grą, a efekty specjalne przenoszą gracza na pole bitwy na czołgu. Zgodnie z scenariuszem, trzeba uciec przed okrążeniem, a jednocześnie zniszczyć wszystkie czołgi wroga. Przez dwie minuty sesji niełatwo było wygrać, a pola minowe dodatkowo podgrzewały sytuację. Jako nagrodę gracz otrzymał dodatkową walkę i okazję do udowodnienia swoich umiejętności. Dźwiękowy wygląd gry wywołał rozkosz wśród mężczyzn i chłopców – eksplozje i armaty, huk i strzelby.

"Szkielet"

Radzieccy deweloperzy byli pewni, że automaty do gier nie powinny tylko rozrywać, ale także być użyteczne. Na przykład popularna gra "Magistral" powinna zwracać uwagę, szybkość reakcji i myślenie logiczne. Do dyspozycji graczy były różne trasy – szkolenie dla początkujących, a droga nocna i jazda w warunkach lodu padły tylko doświadczonych jeźdźców.

"Miasta"

Być może jest to jeden z rozwoju kraju. Działanie zostało wyświetlone na ekranie telewizora. Wiele dzieci znało tę zabawę i grało ją z rówieśnikami w stoczni. Zgodnie z zasadami, w ciągu 5 sekund czasu na widok trzeba było rozbić 15 ruchowych figurek. Ta gra rozwijała się zręcznością i reakcją uczniów i nie miała analogów za granicą.

Podniecenie i wygrane

Maszyny do slotów w ZSRR nigdy nie miały nic wspólnego z standardowym hazardem i nie wydały żadnych nagród pieniężnych. Ponadto, 15 kopieje spędzonych przez gracza były absolutnie nieistotne sumo i nie było żadnych incydentów związanych z poważnymi stratami. Czasem zdarza się, że w hali z automatami do szkoły spuścili wszystkie pieniądze, które rodzice dali im na śniadanie. Ale jest to wyjątek.

Jedyną nagrodą była gra nagród. Jeśli grał dobrze, rozpoczęto dodatkową trasę. Na przykład tor został zmieniony lub wydano dodatkowe torpedy. Niektóre automaty do gier wydały małe prezenty w postaci odznaki. W aparacie "Kary" gracz mógł otrzymać nagrodę za odznakę symbolami drużyny piłkarskiej.

Ale to szybko się skończyło, a karabiny maszynowe zaczęły szybko oddawać swoje pozycje. Zostały zastąpione zupełnie odmiennymi grami, a same zamieniały się w eksponaty muzealne.

Muzeum w Petersburgu

Muzeum automatów do gier w ZSRR w Sankt Petersburgu to przestronny, jasny pokój z ponad pięcioma kilkunastoma modelami automatów do gier. Oferuje gościom nie tylko podziwianie swoich ulubionych karabinów maszynowych, ale także udział w rajdach lub wykonywanie kilku celnych strzałów na cele. Początek tej prywatnej kolekcji został całkowicie przypadkowo. Utworzenie muzeum zaczęło się od rozmowy towarzyszy, którzy chcieli umieścić "bitwę morską" w domu.

Twórcy tego muzeum znaleźli automaty do gier w ZSRR w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Na przykład jeden z nich został znaleziony w zrzucie w parku w Moskwie. Nie pracował, ale został naprawiony i znalazł drugie życie w muzeum. Eksponaty przyjeżdżają z całego kraju.

Jedna z maszyn "Repka", a raczej połowa, znajdowała się w jednej z moskiewskich szkół muzycznych niedaleko Moskwy.

Muzeum w Moskwie

Tutaj pracownicy opowiedzą historię stworzenia każdej maszyny i przedstawią szczegółowe informacje. W muzeum jest wiele ciekawych, pozwalając pogrążyć się w przeszłości i poczuć ducha minionej epoki. Oprócz automatów do gier, istnieją maszyny do wyrobu legendarnej lemoniady i milksshakes, do wymiany monet i innych cudownych sowieckich urządzeń elektronicznych.

Także muzeum automatów w Moskwie zdobią przeszłe przedmioty dekoracyjne, a stare druki, taśmy filmowe i magnetofony tworzą specjalny nastrój.

Podobnie jak w poprzednim muzeum, można tu grać, a nawet prowadzić imprezę dla dzieci.

Opinie zwiedzających muzeów, które potrafiły zagrać na automatach i pamiętać młodzież, są pełne entuzjazmu. Nie jest przypadkiem, że przyjeżdżają tutaj nowoczesne dzieci, które są trudne do zdziwienia. I grają z mniejszym przyjemnością. Współcześni radzieccy maszyny są zadowoleni, że mogą spędzić czas z emocjami po meczu.

Dzisiaj, dla tych, którzy chcą ponstalizować i czuć duch dawnej epoki, w Internecie powstała automat do gier "Złoto Strony ZSRR". W grze proponuje się zebrać kombinacje symboli sowieckich – połączyć, gazetę "Pravda", banknotów i tak dalej. Oryginalny projekt i ścieżka dźwiękowa przyniosą niezapomniane emocje graczom.