201 Shares 9568 views

Witaminy: Witaminy klasyfikacja, cechy i funkcje

Sprawcy większości chorób są stres, zła dieta i zanieczyszczenie. Aby zminimalizować uszkodzenia tych czynników za pomocą witamin zdolnych do siebie. Oznacza to, że wiedza na temat witaminy są szczególnie potrzebne dla współczesnego człowieka.

Jak witaminy zostały odkryte

Przydatne właściwości witaminy były znane w starożytnym Egipcie. Ludzie zauważyli, że spożycie niektórych ziół i owoców może znacząco poprawić stan zdrowia, a nawet przyspieszyć wyjście z choroby.

Na przykład ci, którzy mają problemy z widzeniem, starożytnych uzdrowicieli powinni jeść wątrobę. Jednakże, nie mieli pojęcia, że jego właściwości użytkowe, w tym przypadku ze względu na wysoką zawartość witaminy A.

Zielarzy oraz uzdrowicieli w wielkim szacunkiem przez wszystkich ludzi. Ale mimo całej swojej historii ludzkości, aby odgadnąć, co ważną funkcję dla organizmu są niektóre substancje, koncentruje Studium witaminy rozpoczął sto lat temu. Powrót pod koniec XIX wieku. sądzono, że główną rolą żywności – aby dostarczyć organizmowi białka, tłuszcze i węglowodany.

Rzeczywisty odkrywca witamin był rosyjski lekarz Lunin Nikołaj Iwanowicz. Prowadził eksperymenty na myszach i zauważyłem interesujący fakt. Myszy, które otrzymały żywności mleko pozostał zdrowy, podczas gdy te karmione sztucznie pojedyncze składniki mleka, zaczął chorować i umierać w czasie. Ponieważ witaminy zostały odkryte.

Pojęcie, klasyfikacja środków publicznych, mimo to, nie osiągnięcia określonego naukowca. I choć były one odkryte przez rosyjskiego lekarza nazywane „witaminami” zostali poproszeni o polski chemik Kazimirom Funkom, nagrody Nobla za badania ich wpływu na organizm otrzymał różnych naukowców z kilku krajów.

Co wziąć udział w metabolizmie witaminy

Kiedy organizm traci pewną substancję, jest obarczona szczególnymi problemami zdrowotnymi. Szczególnie dotkliwe konsekwencje mogą być, gdy niewielki odsetek w diecie pokarmów zawierających witaminy. Klasyfikacja witamin dlatego zazwyczaj zawierają listę ich naturalnych źródeł.

Po wykryciu skutków braku niektórych elementów powinny skonsultować się z dietetykiem. Ale można próbować nadrobić deficyt i niezależnie. W tym celu, współcześni ludzie, a zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, należy zwrócić szczególną uwagę na dietę i obecności w nim żywności, która zawiera wiele witamin.

Klasyfikacja witamin, w zależności od udziału w wewnętrznych procesach fizjologicznych dzieli te substancje na trzy kategorie:

  • przeciwutleniacze;
  • prohormony;
  • enzimovitaminy (zaangażowanych w metabolizm).

Ponadto, te podkategorii będą rozpatrywane w sposób bardziej szczegółowy.

przeciwutleniacze

Tego kwasu askorbinowego, witaminy A, K i E Przeciwutleniacze można uniknąć poważnych chorób, takich jak rak lub choroby serca.

W organizmie Vital procesu wytwarza wolne rodniki – cząsteczki tlenu, które wykazują bardzo silne działanie. brakuje im jednego elektronu, a oni starają się wypełnić to miejsce z elektronami innych cząsteczek. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, chroniąc komórki przed uszkodzeniem. A jeśli organizm nie dostać wystarczająco dużo z nich, a następnie wolne rodniki nadal poszukiwać elektronu do wypełnienia. Kiedy to się dzieje, że są one bezpieczne, ale to komórka, która zabrane elektron kontynuuje powyższy proces.

prohormony

Substancja, z której następnie tworzy hormony. Należą witaminy D i witaminy A w postaci kwasu retinowego. Produkt rozpadu witaminy D jest aktywnie zaangażowane w procesach związanych z metabolizmem wapnia, w organizmie. Kwas retinowy niezbędne do przywrócenia nabłonek.

Enzimovitaminy

Ta kategoria obejmuje witaminę K, witaminy A i witaminy B, nikotynowy i kwas foliowy. Metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów w organizmie dzieje się z ich aktywnego udziału. Na przykład, witamina B1 w zwiększonej ilości jest wymagane, gdy stres fizyczny wzmocniona, a także duże ilości węglowodanów w diecie. Dzięki braku produktów rozpadu węglowodanów gromadzą się w organizmie.

Jak jest potrzeba witamin

Konieczne jest także rozróżnienie pomiędzy pojęciem dziennego zapotrzebowania na witaminy i dziennego spożycia. Pierwsza koncepcja – kwota, która jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania organizmu, a to nie zawsze pokrywa się z drugim. Często dawka dzienna jest mniejsza od zapotrzebowania, jak w procesie absorpcji witaminy są tylko częściowo trawione.

Założona farmakologicznego i fizjologicznego dawka każdego witaminy dla ludzi. Fizjologiczne stanowią kwotę, osoba musi zakończyć działalność. Farmakologiczne dawki wielokrotnie mogą przewyższać ponieważ są one ukierunkowane na rozwiązywanie konkretnych problemów funkcjonowania różnych narządów i układów.

Płeć, wiek, aktywność fizyczna, warunki, w jakich żyją ludzie – wszystkie czynniki, które określają, co dana osoba potrzebuje witaminy. Klasyfikacja witamin, zgodnie z wymogami opracowanymi przez dietetyków w każdym kraju. Dla pełnego zdrowia fizycznego i psycho-emocjonalnego należy kierować się zaleceniami proponowanych przez ekspertów dla określonej grupy osób.

Przy zakupie produktów trzeba brać pod uwagę nie tylko ich wartość energetyczną, ale również zwrócić uwagę na to, czy zawierają one witaminy. Dla młodzieży, kobiet w ciąży i sportowców jest zawsze powszechnie dostępne informacje o tym, co te kategorie są niezbędne składniki odżywcze i witaminy.

Klasyfikacja, cechy i potrzeby poszczególnych grup. Na przykład kobiety, które rozważają ciąży, spożycie folianów szczególnie ważnego. Z drugiej strony, przygotowując się zostać matką, musi być równowaga wapnia w recepcji i uzupełnić niedobór witaminy D. To samo dotyczy sporsmenov, studenci, pracoholik, pracując na trzy zmiany: przedstawiciel żadnej z tych kategorii musi być czas, aby pomyśleć o dobrym odżywianiu lub biorąc syntetycznych dodatki.

Rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie witaminy: Klasyfikacja funkcji podgrupy

Jak wspomniano, witaminy są podzielone na trzy główne podkategorii. Że specyficzne funkcje każdej substancji i ze względu na fakt, że niektóre diety nie może być obserwowany przez człowieka od dawna. Po każdym elementem jest potrzebne w przypadku niektórych procesach w organizmie, bez których aktywność życia może być zagrożona.

Ale oprócz podziału na kryterium udziału w procesach fizjologicznych, istnieją dwie kategorie, które są podzielone na witaminy. Klasyfikacja witamin rozpuszczalnych w wodzie i rozpuszczalnych w tłuszczach nie mniej ważne. Rozpuszczalne w tłuszczach witaminy są osadzone w tkance tłuszczowej, a więc niebezpieczeństwo przedawkowania więcej niż przedawkowania wodzie.

Najnowsze szybko wydalany z organizmu z cieczą. Wątroba zwierząt i ryb, jaja, masło, szpinak, ziemniaki pieczone – nie jest to pełna lista pokarmów, które zawierają witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Klasyfikacja ich źródła będą w pełni przedstawione w poniższej tabeli. Produkty zawierające witaminy rozpuszczalne w wodzie – Wiele owoców i warzyw, ziół, zbóż, jaj, nasion i orzechów.

Klasyfikacja witamin: tabela zawartości składników odżywczych w żywności

Lista produktów o zawartości rozpuszczalnych w wodzie i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak następuje:

C Kalafior, cytrusowe, czarne i białe porzeczki, dzikiej róży, jarzębina, słodka papryka, koper, pietruszka, kiwi, truskawki
PP Wołowina, wątroba wołowa, jagnięcina, królik, kurczak, dorsz, fasola, jęczmień i jęczmień perłowy
B1 Groch, wieprzowiny i wołowiny wątroba, fasola, chleb z mąki pszennej, gryki, jęczmienia i owsa kasze
B2 Kurczak, jogurt, gryczana, makrela, ser, twaróg, jajka, dorsz, szpinak, śledź
B6 Proso, fasola, jęczmień, jęczmień i gryka, ziemniaki, wątroba, groch, różne wędliny
B12 Ser, ryby, wątroba, wołowina, pomidor, żółtko jaja, ser
witamina A Jaja, olej z wątroby dorsza, kawior, wątroba wołowa, masło
Beta-karoten Papryka, marchew, aronii, szpinak, morele, marchew, sałata
E Kruszyna, oliwa, kukurydziany, olej słonecznikowy, groszek
K Szczaw, jajka, dynia, kapusta, kalafior, wniesione, pomidory, marchew, jajka
D Jaja, tłuste ryby, olej z wątroby dorsza. To jest również produkowany w skórze przez ekspozycji na światło słoneczne

Nawiasem mówiąc, klasyfikacji chemicznej witaminy spełnia nie tylko ich zdolność do rozpuszczania się w wodzie. Należy również pamiętać, że różne zachowania różnych grup witamin podczas gotowania. Na przykład, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być przechowywane w obróbce cieplnej, podczas gdy większość rozkładu rozpuszczalnych w wodzie bardzo szybko.

Objawy beri-beri

To nie zawsze jest dorosły ma wystarczająco dużo czasu, aby zwrócić uwagę na skład pokarmu spożywanego. Dlatego brak witamin – nie jest niczym niezwykłym. Ale większość populacji nie występuje przy całkowitym braku ciała którejkolwiek z witamin (niedobór witaminy) i inne jego gatunku. Ten niedobór witamin (lub zmniejszenie obsługi) lub poniżej wspornik, który występuje, gdy spożycie witaminy w ilości mniejszej niż normalnie.

Wadą opisanych substancji wyrażana w inny sposób, jednak zużycie i objawy gipovitaminoze nienormalny są częste:

  • słabość;
  • zmęczenie;
  • drażliwość.

Gdy zużycie subnormal i hipowitaminozę nie zawsze jest konieczne, aby wziąć syntetycznych witamin, czasami dostosować dieta jest wystarczająca. Gdy niedobór witaminy objawy są ostrzejsze. Konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Warzywa i owoce – jedyne źródło witamin?

Informacja o tym, że większość rodzajów owoców i warzyw są prawdziwą skarbnicą witamin jest nieco koślawe wygląd. W rzeczywistości, klasyfikacja witamin rozpuszczalnych w wodzie i ich źródeł pokazuje, że większość z nich może być uzupełniany poprzez spożywanie owoców i warzyw. Ale, na przykład, witamina D jest generalnie nie znaleziono w produktach roślinnych. Dlatego, wegetarianizm, dla którego niedawno popierane przez tak wielu, nie jest najbardziej zdrowy sposób odżywiania.

Dieta powinna zawierać jak najwięcej różnorodnych produktów, tak ak prawie każdy rodzaj żywności zawiera specjalną kompozycję, wymaganych dla organizmu. Istnieje bardzo niewiele produktów, które nie zawierają opisanych materiałów (np cukier). Wszystkie inne pokarmy zawierają niektóre witaminy.

Wartość, klasyfikacja i zawartość przydatnych elementów w pewnego rodzaju żywności jest dostępny w domenie publicznej. Dlatego też, z braku witamin niezbędnych do określenia, jakie jedzenie jest niewystarczająca w diecie. Terminowe wprowadzenie różnorodności pomoże zapobiec beri-beri i wiele chorób.

Mam brać witaminy

Starożytne ludzie, którzy żyli w dżungli, zużywają duże ilości witamin. Dlatego mechanizm ewolucji zarządził, że nie są syntetyzowane w organizmie (z wyjątkiem witaminy D). Należy również wziąć pod uwagę siedzący tryb życia współczesnego człowieka. Po tym wszystkim, jeżeli rolnik w XVIII wieku. mogłyby zaspokoić ich zapotrzebowanie na witaminy, jeść bochenek chleba dziennie, współczesny mieszkaniec miasta jest mało prawdopodobne, aby spożywać taką ilość mąki.

Aby dieta była pełna, należy pamiętać o wartości różnych produktów spożywczych oraz o tym, co klasyfikacja witamin. Krótko adresowania wygląda tak: trzeba albo mieć zróżnicowaną dietę, lub biorąc syntetycznej witaminy zakupione w aptece.