424 Shares 3659 views

Jak wybrać lampę do projektora

W działaniu projektora istotnym elementem jest lampa. To na niej konieczne jest całe obciążenie, dlatego lampa jest często wymieniana. Obecnie lampy projektora różnią się wielkością i mocą. Musisz wiedzieć, jaka żarówka kupić na projektorze. Często awaria sprzętu może być zbyt mocną żarówką. Niewątpliwie jasność i jakość zależą od pracy lampy. Lampa projektora ma szczególną właściwość – nie spala się natychmiast, ale zanika, chociaż proces wyginięcia może trwać do nieskończoności.
Zwykle większość projektorów jest skonfigurowanych na 2 tryby – jest zmuszona do powiększenia, przy czym funkcjonalność lampy jest zmniejszona o połowę i optymalnie z wystarczająco długą żywotnością lampy. W rezultacie tryb wymuszony jest uważany za standardowy, a tryb optymalny jest trybem ekonomicznym.
W projektorach ze zwykłym ostrym odcięciem konieczna jest zmiana lampy po 1000 godzinach pracy w trybie standardowym iw trybie ekonomicznym po 2000 godzinach. W projektorach, które są ustawione na sprawne wyłączenie, terminy są odpowiednio podwojone. Lampy projekcyjne, z reguły, są lampami wyładowczymi – jest to elektryczny rozładunek podobny do błyskawicy, jest tworzony w ośrodku gazowym jako źródło światła. Nowoczesna wersja to lampy metalohalogenkowe do projektorów, charakteryzujące się wystarczającą sprawnością i maksymalną żywotnością. Takie lampy zawierają parę rtęci, która znacznie zwiększa moc światła i zwiększa zwrot światła. Ich luminescencja jest jednolita i intensywna, a koszt jest dość niski, co jest ogromnym wyzwaniem w projektach biurowych i domowych. Często lampy tego typu dostarczane są przez producentów z filtrami, dzięki czemu obraz jest bardziej realny i wyraźny. Do tej pory można kupić lampę do projektora w dowolnym sklepie internetowym po bardzo atrakcyjnej cenie.
Doskonałą opcją w profesjonalnych projektorach dla kin i dużych sal to lampy ksenonowe, które wytwarzają super-jasne projekcje o dużych rozmiarach. Zasada działania tych lamp jest nieco podobna do metalohalogenku, ale zamiast pary rtęciowej, pod ciśnieniem stosowany jest gaz ksenonowy. Tego rodzaju lampy do projektorów mają prawidłowy rozkład kolorów i wysoką wydajność świetlną. Ogromną zaletą tego typu lamp jest szybki rozgrzewka, po którym wyświetlane jest najlepsze zdjęcie.