271 Shares 7014 views

Dialog wewnętrzny: czy należy go zatrzymać?

Każdy w ten czy inny sposób wykorzystuje wewnętrzny dialog, ponieważ jest uważany za integralną część naszej istoty. Najbardziej podstawowy przykład: kiedy zdecydujesz, co nosić, kupować lub kupować. W tym czasie zdajesz się konsultować z samym sobą, dać argumenty za i przeciw tej decyzji. To taki sposób komunikacji wewnętrznej, który pomaga nam w pełni odtworzyć istniejący obraz świata, na przykład analizując czyjeś działania, decyzje, wyciągamy więc wnioski dla siebie, znajdujemy oczekiwany sposób wyjścia z sytuacji itd.

Gdy tylko zaczniesz myśleć o tym, zauważysz, że spędzasz prawie cały dzień robiąc to, co myślisz i obliczyć poprawność działań swoich przyjaciół i znajomych, krewnych i innych ludzi wokół siebie. To jest problem wielu ludzi: myślą zbyt dużo o innych, a tym samym nie mogą odpoczywać i żyć własnym życiem.

Wtedy pojawia się pytanie, jak zatrzymać wewnętrzny dialog, aby pozbyć się stałego obciążenia emocjonalnego? Przede wszystkim musisz zrozumieć znaczenie tej lekcji: czy warto myśleć o tym, co się wydarzyło i czego nie można zmienić? Może powinniśmy wziąć wszystko tak jak jest? W tym przypadku najbardziej skutecznym sposobem na zakończenie wewnętrznego dialogu jest przesunięcie uwagi na analizę możliwych konsekwencji powstałego problemu.

Dialog wewnętrzny to proces myślenia, dzięki któremu można przeanalizować otrzymane informacje i zbudować łańcuch logicznych połączeń. Jest to również sposób na dostosowanie osoby w społeczeństwie, ponieważ przy pomocy analizy zaczniesz zrozumieć, jakie błędy zostały popełnione, i nadal będą zachowywać się inaczej w podobnej sytuacji w przyszłości. Na przykład złamałeś samochód ojca. Po takim akcie zaczniesz myśleć o tym, czy warto rozmawiać z ojcem, czy nie. Jeśli powiesz, przysięgnie. Jeśli zachowasz milczenie, problemy mogą się pojawić znacznie więcej. Ale po tym wszystkim sytuacja nie może być poprawiona, ponieważ musisz powiedzieć to samo. Jest to wewnętrzny dialog, tylko on jest zbudowany niedokładnie. Lepiej jest w tym przypadku przeanalizować możliwe opcje wyjść z sytuacji, która już się pojawiła i szukać rozwiązań, które zmniejszą liczbę negatywnych konsekwencji.

Należy jednak pamiętać, że zatrzymanie dialogu wewnętrznego odgrywa ważną rolę, ponieważ w przeciwnym razie istnieje wiele negatywnych reakcji, na przykład:

1. Rozproszenie stężenia. Ciągle myśląc o czymś, nie możesz skoncentrować się na konkretnym przypadku, wykonując zadanie czy pracujesz. Pomysły na pewną sytuację stale pojawiają się w twojej głowie, uniemożliwiając myślenie i robienie innych rzeczy.

2. Rozwój niskiej samooceny i kompleksów. Dialog wewnętrzny powoduje pojawienie się podobnej sytuacji często u nastolatków. Cóż, na przykład: "Nie chce ze mną komunikować, bo jestem brzydka", "nikt nie zwraca na mnie uwagi, bo jestem wielkim okiem" i tak dalej. Prowadzisz wiele argumentów na korzyść swoich wniosków, rozwijając wiele kompleksów, które czasem trwają przez całe życie.

3. Stały wewnętrzny niepokój, bezsenność. Ponieważ ciągle myślisz o problemach, rozwiąż te sytuacje, które miały miejsce i nie mogą mieć innego rozwiązania, jak możesz uspokoić się i poczuć się zrelaksowany? Taki stan może prowadzić do rozwoju wielu poważniejszych zaburzeń psychicznych, które można wyeliminować tylko przy pomocy opieki medycznej.

    Dlatego ważne jest, aby czas wewnętrzny zakończyć dialog. Jednak oprócz negatywnych cech tego rodzaju dialog ma również wiele pozytywnych: motywacji, samoświadomości, sukcesu w życiu i biznesie oraz pozytywnej energii.