104 Shares 5888 views

insulina Technika: algorytm działania, funkcje i zalecenia

Insulina – trzustki hormon, który reguluje metabolizm węglowodanów, proces w organizmie. Dzięki braku wzrostu poziomu cukru we krwi, co prowadzi do nieprawidłowej ciężkim stanie. Na szczęście dla współczesnych ludzi cukrzyca nie jest to zdanie. Ilość insuliny jest sterowane za pomocą specjalnych iniekcji. Ta podstawowa metoda leczenia cukrzycy typu II i I czasami. Obliczenie dawki jest indywidualnie dla każdego pacjenta, ale technika iniekcji insuliny jest taka sama dla All go i przeczytać artykuł.

Dlaczego potrzebujemy zastrzyku?

Z różnych powodów, trzustka zaczyna działać poprawnie. W większości przypadków powoduje to obniżenie hormonu insuliny, co z kolei prowadzi do zakłócenia procesów fermentacyjnych i wymiany. Ciało staje się nie do odbierania energii od spożywania pokarmu i cierpienia z nadmiaru glukozy, że nie jest wchłaniana w komórkach gromadzi się w krwi. W przypadku wystąpienia takiego stanu trzustki odbiera sygnał syntezę insuliny. Ale ze względu na ciele naruszeń pracy hormon jest uwalniany w małych ilościach. Stan pogarsza, a liczba własnej insuliny, w międzyczasie, zmierza do zera.

Aby zaradzić tej sytuacji jest możliwe jedynie poprzez dostarczanie komórkom analogu hormonu. Leczenie kontynuowano do końca życia. Pacjenci z cukrzycą występuje kilka razy dziennie wstrzyknięcia. Ważne jest, aby robić je w odpowiednim czasie, w celu uniknięcia sytuacji krytycznych. Insulina pozwala kontrolować poziom cukru we krwi i utrzymać trzustki i innych narządów na odpowiednim poziomie.

Ogólne zasady iniekcji

insulina technika – pierwszą rzeczą, kiedy uczą pacjentów zdiagnozowano chorobę cukrzycy. prosta procedura, ale wymaga podstawowych umiejętności i zrozumienie procesu. Warunkiem jest przestrzeganie przepisów aseptycznego i antyseptycznym, t. E. sterylności procedury. Aby to zrobić, należy pamiętać o następujących standardowych przepisów w zakresie higieny:

 • ręce przed zabiegiem powinny być myte;
 • Strefa wtrysk jest czyszczone wilgotną ściereczką lub antyseptyczny;
 • do wstrzykiwań stosowania specjalnych strzykawek i igieł.

Na tym etapie, należy wiedzieć, że alkohol niszczy insulinę. W leczeniu skóry środek ten musi poczekać do jego całkowitego odparowania, po czym procedury startowej.

Zazwyczaj insulinę w ciągu 30 minut przed posiłkiem. Lekarz, na podstawie cech przeznaczonych do syntezy hormonów i stanu pacjenta, uzyskując informacje o pojedynczych dawek leku. Zazwyczaj dwa rodzaje leków są stosowane w ciągu dnia: o krótkim lub przedłużonym uwalnianiu. insulina technika z nieco inna.

Gdzie umieścić strzał?

Wszelkie wtryskowego wiąże pewne miejsca, które są zalecane dla jego skutecznego i bezpiecznego zachowania. Wstrzyknięcie insuliny nie mogą być przypisane do domięśniowego lub śródskórnego podawania typem. Substancja czynna może być dostarczona do podskórnej tkanki tłuszczowej. Po kontakcie z insuliny w mięśniach jego efekt jest nieprzewidywalny i bolesne odczucie podczas iniekcji. Dlatego zastrzyk nie może być umieszczony w dowolnym miejscu: to po prostu nie działa, że znacznie pogorszyć stan pacjenta.

insulina technika polega na zastosowaniu następujących części ciała:

 • Przednia górna udo;
 • żołądka (okolicy pępka);
 • pośladki zewnętrznych zagięć;
 • ramię.

W tym samowstrzyknięciu z najbardziej komfortowych foteli są uda i brzuch. Te dwie strefy są przeznaczone dla innego typu insuliny. Wstrzyknięć o przedłużonym uwalnianiu są korzystnie ustawione w biodrze i szybko – w pępka lub ramieniu.

Dlaczego tak jest? Że specjaliści w podskórnej tkanki tłuszczowej ud a zewnętrznymi fałdami pośladków powolne wchłanianie. Tylko to, czego potrzebujesz na długo działającej insuliny. Przeciwnie, w zasadzie ciągłego przygotowywania komórek w substancji ciała, jest podawana w jamie brzusznej i barku.

Co jest lepsze, aby wykluczyć miejsca wstrzyknięcia?

Należy stosować się do wytycznych dotyczących wyczyścić zastrzyku pola wyboru. Mogą być tylko przestrzeń powyżej. A jeśli pacjent wykonuje zastrzyk własną rękę, to najlepiej wybrać przodu uda się do środka długo działające, a żołądkiem – dla ultrakrótkich i analogów insulin krótko działających. To dlatego, że wprowadzenie leku w ramię lub pośladków może być trudne. Często pacjenci nie mogą niezależnie tworząc fałdę skóry w tych obszarach, aby dostać się do podskórnej warstwy tłuszczu. W wyniku, lek błędnie wstrzyknięto do tkanki mięśniowej, co nie poprawia stanu cukrzyka.

Unikać częściami lipodystrofia (powierzchnie z brakującymi tłuszcz podskórny) i wycofywać z miejsca poprzedniego wtrysku około 2 cm. Wstrzyknięcia podawano w stanie zapalnym lub uzdrowionego skóry. W celu wyeliminowania tych niekorzystnych miejsce dla procedury, upewnij się, że planowana strefa wtrysk ma zaczerwienienie, stwardnienie, blizny, siniaki, ślady mechanicznego uszkodzenia skóry.

Jak zmienić miejsce zastrzyków?

Większość chorych na cukrzycę insulinozależną. Oznacza to, że każdego dnia muszą przeprowadzić kilka zastrzyków leku czuć się dobrze. Zatem strefa zastrzyki muszą ciągle zmieniać: technika jest insulina. Algorytm obieg zawiera trzy scenariusze:

 1. Prowadzenie zastrzyk w pobliżu miejsca poprzedniego wstrzyknięcia, wycofuje się z nim o 2 cm.
 2. Rozdzielanie na wprowadzeniu do 4 części. W ciągu tygodnia, użyj jednego z nich, a następnie przejść do następnego. To pozwala skórze innych dziedzinach, aby odpocząć i odzyskać. Z miejsca wstrzyknięcia w tej samej proporcji, aby zachować odległość kilku centymetrów.
 3. Podzielić zaznaczony obszar na pół i posiekać na przemian w każdym z nich.

Technika podskórnie insuliny umożliwia dostarczanie substancji czynnej do organizmu z odpowiednią szybkością. Z tego powodu należy przestrzegać przy doborze stałej powierzchni. Na przykład, jeśli lek jest długo działającym pacjent zaczął wprowadzać w biodrach, plecy i musi być kontynuowana. W przeciwnym razie, szybkość wchłaniania insuliny będą różne, co ostatecznie prowadzi do wahań poziomu cukru we krwi.

Obliczanie dawki dla dorosłych

Wybór insuliny – procedura jest czysto indywidualny. Na dziennej ilości zalecanej przez jednostki narkotyków dotkniętych różnymi parametrami, w tym masy ciała i „starszeństwa” choroby. Naukowcy uważają, że na ogół, dziennego zapotrzebowania pacjenta z cukrzycą, na insulinę mniej niż 1 jednostkę na 1 kg swojej wagi ciała. Jeżeli ten próg zostanie przekroczony, powikłania rozwijać.

Ogólny wzór na obliczenie dawki insuliny jest następujący:

Dd x M, w którym:

 • Dd – codzienne dawki;
 • M – masa ciała pacjenta.

Jak widać z wzoru obliczenie techniki podawania insuliny opiera się na wartości potrzeby organizmu na insulinę i ciężaru ciała pacjenta. Pierwszy wskaźnik jest określany w zależności od stopnia nasilenia choroby, wieku pacjenta i „długość” cukrzycy.

Dawka insuliny u chorych na cukrzycę typu 1

Cecha SD

Rd U / kg

Wczesne stadium

Nie więcej niż 0,5

To dobrze reaguje na leczenie przez 1 rok lub dłużej

0,6

Niestabilne poziomy cukru we krwi, nasilenie choroby

0,7

niewyrównaną

0.8

komplikuje kwasicy ketonowej

0,9

W czasie ciąży (III trymestrze)

1

Znalazłszy się na dawkę dzienną, dokonać obliczeń. Jednorazowa opłata, można wprowadzić na cukrzycę nie więcej niż 40 sztuk, aw ciągu dnia – w przedziale 70-80 sztuk.

Przykład obliczania dawki insuliny

Załóżmy, że na wadze cukrzycowej wynosi 85 kg, a Dd wynosi 0,8 U / kg. Wykonywać obliczenia: 85 x 0,8 = 68 jednostek. Ta całkowita ilość insuliny potrzebna dziennie na pacjenta. W celu obliczenia dawek długo działających leków i wynik dzieli się przez dwa: 68 ÷ 2 = 34 jednostek. Dawki podzielono pomiędzy rano i wieczorem wtrysku w stosunku od 2 do 1. W tym przypadku należy 22 jm i 12 IU.

W „krótki” jest insulina 34 jednostki (od 68 DSA). Jej rozpiętość w ciągu 3 kolejnych wstrzykiwań przed posiłkiem, w zależności od zamierzonego ilości węglowodanów lub podzielonej porcji, przypisywanie 40% rano i 30% w porze lunchu i wieczorem. W tym przypadku, dla diabetyków wprowadzić ED 14 jednostek przed śniadaniem i 10 przed obiadem i kolacją.

Inne programy są możliwe i insuliny, w której insulin długo działających jest bardziej „krótki”. Obliczanie dawki w każdym przypadku powinny być obsługiwane przez mierzenie poziomów cukru we krwi i nadzorem dobrego samopoczucia.

Obliczanie dawki dla dzieci

organizm dziecka potrzebuje więcej insuliny niż dorośli. Wynika to z intensywnego wzrostu i rozwoju. W pierwszych latach po rozpoznaniu choroby na kilogram masy ciała dziecka średnio 0,5-0,6 jednostek. Po upływie 5 lat, dawka jest zazwyczaj zwiększa się do 1 U / kg. I to nie jest granica: w okresie dojrzewania ciało może trwać nawet do 1,5-2 U / kg. Następnie, zmniejsza się do wartości 1 IU. Jednak podczas długiego potrzeby cukrzycy dekompensacji do podawania insuliny zwiększono do 3 IU / kg. Wartość ta jest stopniowo zmniejszana, co prowadzi do źródła.

Wraz z wiekiem i zmienia stosunek długim i krótkim działaniu hormonów: U dzieci poniżej 5 lat przeważającą ilość zajezdni narkotyków, do okresu dojrzewania jest znacznie zmniejszona. W ogóle, technika iniekcji insuliny dla dzieci nie różni się od ustawiania zastrzyk dla dorosłych. Jedyna różnica w dziennych dawkach jednostkowych i rodzaj igły.

Jak zrobić zdjęcie przy użyciu strzykawki do insuliny?

W zależności od postaci preparatu diabetyków przy użyciu specjalnych strzykawek lub długopis. Cylindrów strzykawki insulinowe podział występuje skalę, których cena dorosłych powinna być równa 1 IU, a dla dzieci – 0,5 jednostek. Przed ukłucia należy wykonać szereg kolejnych etapów, które wymagają insuliny technikę. Algorytm pomocą strzykawki insulinowej jest:

 1. Antyseptyczny pocierać ręką, aby przygotować strzykawkę i zebrać je w powietrzu, aby zaznaczyć planowaną liczbę jednostek.
 2. Trzymać igłę do fiolki z insuliny i uwalnianie w powietrze. Następnie wpisz w strzykawkę leku trochę więcej niż to konieczne.
 3. Dotknij strzykawki, aby usunąć pęcherzyki. nadmierne wydzielanie insuliny z powrotem do fiolki z lekiem.
 4. w miejscu wstrzyknięcia nagie, przetrzeć wilgotną szmatką lub antyseptyczny. Tworząc fałdę (nie jest wymagane dla krótszych igieł). Wprowadzić igłę u podstawy fałdy skóry pod kątem lub 45⁰ 90⁰ do powierzchni skóry. Nie zwalniając klapki, wciskając tłok do końca.
 5. Po 10-15 sekundach krotnie uwalnianiu, usuwania igły.

Jeśli to konieczne, mieszanie insuliny NPH-lek zyskuje na tej samej zasadzie różnych fiolek, pre przepuszczającą powietrze do każdego z nich. Algorytm działania insuliny dzieci technika zakłada identyczne.

Wtrysk za pomocą pióra

Obecne leki regulować poziom cukru we krwi często wytwarzają specjalny długopis. Są jednorazowe lub wielokrotnego użytku z wymiennych igieł i innej dawce tej samej przegrody. Działanie insuliny podskórnie technika polega na następujący algorytm:

 • Jeśli odpowiednie insuliny Mix (skręt w dłoni lub dolnej strony za pomocą strzykawki z wysokości ramion dołu);
 • 1-2 jm uwalnianiu w powietrzu, aby zweryfikować drożności igły;
 • skręcenie wałka na koniec strzykawki w celu ustawienia wymaganej dawki;
 • tworząc fałdę i wykonać strzał podobną techniką wtrysku insuliny strzykawki;
 • po podaniu leku i poczekać przez 10 sekund w celu usunięcia igłowej;
 • kołpak do jego zamknięcia, a rzut (przesuwania igieł jednorazowych);
 • zamknąć pióro.

Podobne operacje wykonywane są na wstrzyknięciu do dzieci.

Cukrzyca – poważna choroba, która wymaga stałego monitorowania poziomu cukru we krwi i kontrolować je zastrzykami insuliny. Technika wtrysku jest prosta i dostępna dla każdego: Najważniejsze – pamiętaj miejsca podania. Podstawowa zasada – aby dostać się do podskórnej tkanki tłuszczowej, tworząc w fałd skóry. Wprowadzenie igły pod kątem 45⁰ lub prostopadle do powierzchni i przesunąć tłok. Procedura jest prostsza i szybsza niż przeczytać instrukcje dotyczące jego funkcjonowania.