577 Shares 2047 views

Co sadzić w cieniu za domem, warzyw i kwiatów?

My ogrodnicy istnieją dwa przeciwstawne obszary problemowe: jasne słońce i głębokie cienie. Obie te skrajności znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo rośnie wiele roślin: jak kolory i warzyw.

Często zdarza się, że duża część znajduje się w cieniu domu, garażu lub innych budynków. Ale istnieją obszary, gdzie słońce jest obecny, przynajmniej częściowo, i są tacy, którym to nie dostanie.

W tym artykule omówimy to, co można sadzić z tyłu domu, w cieniu.

Warzywa części strefy

Warzywa części strefy jest znacznie mniejsza niż w roślinach ozdobnych. Fakt, że dojrzewanie owoców jest potrzebne światło. Ale rośliny liściaste mogą żyć w słabo oświetlonych pomieszczeniach. W tępym cieniu nic nie może sadzić warzywa, ale mogą być uprawiane w półcieniu:

 • szpinak;
 • rzeżucha, rukola i sałacie;
 • boćwina;
 • Cebula zieleni;
 • groszek;
 • fasola;
 • ogórki;
 • rzodkiewka;
 • brokuły i kalafior.

Także ogórka może być doskonały w cieniu drzew, wiszące na ogrodzeniu. Oprócz warzyw w takich okolicznościach jest to całkiem możliwe, aby rosnąć zioła jak pietruszka i koper. Jest to krótka lista tego, co można sadzić w cieniu domu z warzyw.

Cieniolubne lub cieniu tolerancyjny?

Pojęcia te są często mylą, a tymczasem tolerancja cień toleruje półcień, cień i kochający woli rosnąć w głębokim cieniu. Zanim pójdziesz kupić rośliny, dowiedzieć się, obserwując jak pan wykreślić liczbę godzin, gdzie słońce jest obecny. Jedno pytanie – co umieścić w cieniu drzew, a drugi – w tępym cieniu domu. Pomoże to uniknąć pomyłek.

Top z roślin rosnących w cieniu

Jedną z opcji jest wiele zacienionych wspaniałej urody kwitnienia ozdobnych liściastych i iglastych. Konieczne jest jedynie, aby je poznać. Wtedy, zamiast pytać, co sadzić w cieniu za domem, masz inna: co wybrać z wielu zacienionych roślin? Dostępne opcje to całkiem sporo.

Zatem, najbardziej popularne cień rośliny:

 • Ozdobne i byliny liściastych: gospodarz, Paproć, Brunner, Asarum.
 • byliny okrywowe: barwinek, bluszcz.
 • Kwitnące byliny: daylily, Aquilegia, Tradescantia, powojników.
 • Drzewa iglaste: świerk kanadyjski stożkowaty (CONICA).
 • Krzewy: euonymus, dereń, irga.
 • Bulwiaste Cannes.

Niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę ze względu na wystrój i miłości zacienionych miejscach. Jeszcze nie zdecydowali się na to, co umieścić w cieniu za domem? Ze zdjęcia umieszczone w artykule, wybór staje się łatwiejsze. Następnie omówimy inne opcje.

Host – królowa cieni

Host – najpopularniejszy roślin na obszarach o niskim oświetleniu. Co jest godne uwagi jest fakt, że gęstszy cień sprawia liści gospodarzem duże i imponujące. Dlatego odpowiedź na pytanie, jakie rośliny umieścić w cieniu, jest gospodarzem. Jest bardzo cieniolubne, a słońce, a wręcz przeciwnie, traci wszystko dekoracyjny.

Ponadto korzystne jest także odporność na mróz: bardzo poważne przenosi zimno bez pokrycia. Gospodarze wiele gatunków, różnią się wielkością i kolorem liści. Ceniona tę roślinę dla różnych jasnozielony, nakrapiany z białymi i srebrne zebranych liści w rozecie.

W gospodarze piękne kwiaty biały lub fioletowy odcień w postaci małego dzwonu, które znajdują się na długiej łodydze.

Siedzenie gospodarz jest bardzo prosta: aby odkopać z korzeni i liści i umieścić na nowym miejscu, najlepiej wiosną lub jesienią, jest gorący sezon.

Kanadyjski świerk conica – iglaste urok w cieniu

Nazwa tego świerka daje nam wiedzę o kształcie stożka. Rzeczywiście, jest to wiecznie zielone i bardzo wolno rosnące drzewo ma kształt stożkowy. Konica posiada gęstą strukturę, dzięki czemu bagażnik nie jest widoczny, i co ciekawe, ona tworzy formę, tworząc obraz ściętych drzew.

Ten świerk – idealny odcień rezydent, lubi wilgotne gleby, ale to nie przeszkodzi drenaż. Pamiętając o jego powolnego wzrostu, nie należy umieszczać żadnych wysoki, w przeciwnym razie będzie to strzeli stożkowaty.

Wielki kanadyjski świerk będzie wyglądać w jednym sadzenia, leżeć czy agrovoloknom i posypać małych kamieni ozdobnych. Można również łączyć z niskim jałowca.

Fern – Las gości

Niektóre marzenia się rozwijać w obszarze ich paproci. Jednak to nie zakorzenić się nigdzie z wyjątkiem obszarów słabego oświetlenia. Jeśli wziąć pod uwagę to, co rośliny umieścić w cieniu, nie krępuj się wybrać go – las przystojny.

Wśród cieniu roślin paproci – mistrz przetrwania w warunkach niewystarczającej ilości światła. Ale on nie tylko przetrwać, ale także organizuje wspaniałe bujne zarośla jasnozielonego koloru. Jej liście są wyceniane do odwijania (Vai), które są pięknie rzeźbione struktury.

To może być długi, aby wybrać, co umieścić w głębokim cieniu domu, ale jeśli wolisz paproci, nie pożałujesz.

Ivy – wiecznie zielone koronki

Ivy – evergreeny z rodziny Araliaceae, ma wiele odmian. Na naszym terenie jedynie odsetki gatunki mrozoodporne stanie przetrwać zimę.

Ceniona za swój zimozielonych liści bluszczu woskowej różnych kolorach, od ciemnozielonej do pstrych wyborów.

Jeśli masz słabego oświetlenia pustego miejsca w pobliżu ogrodzenia lub nie wiesz, co umieścić w cieniu domu, a potem przy pierwszej sposobności kupić tę roślinę. Bluszcz wykorzystywane do rafinacji i żywopłotów jako roślina okrywowa. będą także zbawienie dla segmentów zacienionych alpejskich ogrodów: bluszcz kaskadowych ze skał daje dziki, tajemniczy wygląd.

Daylily – kwiat dla leniwych

Jeśli mówimy o daylilies, a następnie, jak cała kwitnienie, preferuje słoneczne miejsca, ale spokojnie stać i cienia. Ta roślina z długimi cienkimi liści, które są gromadzone w katalogu głównym, a wraz z kwiatem na długiej łodydze. Kwiaty bardzo dekoracyjne i kwiat nawet w silnym cieniu, ale kwiat łodyga będzie bardzo długa. Daylily rośnie z ogromną prędkością, dzięki czemu w krótkim czasie można uzyskać gęstą łąkę.

Daylily kwiat nazywany dla leniwych: zwykłe pomarańczowe i żółte odmiany nie wymagają absolutnie żadnej konserwacji. Bardziej wymagające gatunki mają wielką wartość dekoracyjną. Lekkie typy nie nadają się do sadzenia w tępym cieniu. Musisz wybrać ciemniejsze gatunki.

Irga – dziki książę

Irga – bardzo wymagająca roślin, które oprócz grubego płytkiej błyszczące liści fascinate małych Czerwone owoce. Jagody są przechowywane w oddziale jest tak długa, że wydaje się zawsze owocowania krzewów.

Rodzaje masy irga: od wysokich krzewów do okrywowa. Szczególną uwagę zasługuje cieniu irga pełzanie, który w bardzo krótkim czasie zajmuje duże obszary. Na stoki alpinarium skalnych i jest najlepszym rozwiązaniem.

Dla kompozycji z kamieni dopasować zacienionym stronę domu. Co sadzić w cieniu wśród skał, już nie problem. Oczywiście, irga tworząc dzikie niepohamowanych krzewów wiszące z kamienia lub skręconych nimi. Efekt jest oszałamiający, zważywszy, że kamienie jak irga, nie wymagają bezpośredniego światła słonecznego.

Jego część cień nieoczekiwane Bonus

jest także plus w zacienionych obszarach – często są one bardzo mokra. Nawet w skwarze, strefy te pozostają odnowiciel, prawie nigdy nie wysychaniem. W takich miejscach nie mogą być rośliny, które padły w innych obszarach. Ale to nie wszystkie zalety cieni.

Rośliny mogą być przeszczepione na wiosnę i jesienią, ponieważ nie przetrwać z powodu braku wilgoci. Ale w głębokich cieniach masz możliwość zorganizowania przeszczepu przez całe lato!

Więc ci powiedział, że umieścić w cieniu za domem. Kwiaty, krzewy lub okrywowa – wybrać. Ale w tym samym wieku w cieniu jest bardzo mała, to lepiej wybrać bylin: put i zapomnieć.

Teraz nie będziesz miał problemu z podjęciem decyzji, co umieścić w cieniu za domem.