393 Shares 7507 views

Który kolor oczu jest dziecko?

Jak tylko dziecko przychodzi na świat, dziadków, przyjaciół i znajomych, ciotek i wujków, i oczywiście nowe rodzice sami zastanawiają się komu podoba się Pipsqueak. Czyj on nos, usta, policzki. Jednym z głównych pytań brzmi: „Jaki jest kolor oczu jest dziecko"? Czy blue-eyed rodzice pojawiają kareglazka dziewczynę? Lub parę czarnookich – chłopca o niebieskich oczach? Powiedzmy sobie!

Co decyduje o kolorze oczu u dzieci? Odpowiedź jednoznaczna tutaj nie może być, mimo wszystko, w co najmniej 90%, a następnie zdecyduje się na genetyce, a pozostałe 10% nadal zależy od przypadku.

Kolor ludzkiego oka jest określona przez ilość pigmentu pod nazwą „melaniny” w tęczówki oka. Minimalna ilość melaniny – środki koloru oka niebieski, maksymalna ilość – brązowy. Inne kolory i odcienie są umieszczone pomiędzy dwoma punktami spektrum. Ilość pigmentu jest uwarunkowane genetycznie.

Wszystkie noworodki mają albo ciemnobrązowe lub szaro-niebieskie oczy. Następnie, w zależności od prędkości i ilości melaniny wytwarzanej przez organizm, zmiany koloru oczu. Wreszcie, należy określić, jaki kolor oczu będzie dziecko, to jest możliwe, by osiągnąć trzy lata. Można to zmienić do tego wieku, ale w większości dzieci są wyraźnie w wieku sześciu miesięcy do lat. Istnieją wyjątki od tej reguły: istnieją ludzie, których kolor oczu zmienia się przez całe życie.

Błędem jest twierdzenie, że jeśli oboje rodzice mają brązowe oczy, dziecko musi mieć również kolor oczu. Ku ich zaskoczeniu, to rodzi się dziecko biały. Ile rodzin podzielone z powodu takich przypadkach, kiedy ludzie nie mają pojęcia o tym, co jest genetyka. Oczywiście, podejrzenie pada na kobiety. Tymczasem, to całkiem proste. Rozważmy prosty przykład współczesnego podręcznika szkolnego na biologii.

Który kolor oczu jest dziecko? Odgadnąć, z góry nie będzie działać. Każda osoba ma dwa warianty tego samego genu: macierzyński i ojcowski. Dwie wersje genu nazywamy allelami. Jednym z nich jest dominujący, a drugi – recesywny. Tak, brązowy kolor oczu – dominujący. Ale dziecko może uzyskać recesywny allel i jeden z rodziców.

Oznaczają Brąz literę „K”, a kolor niebieski, który jest recesywny, małe „g”. Dla koloru oczu u ludzi odpowiedzialnych połączenie dwóch alleli – po jednym z każdego rodzica. Tak więc, brązowych oczach człowiek jest albo kombinacja „CC” lub „kg”. W niebieskooka dziecka, z kolei, może być tylko „rok”.

Dziecko może mieć niebieskie oczy, jeżeli obie ciemne oczy rodzice niepełny kolor dominacja piwne, czyli zarówno allel „KG”. Innymi słowy, jeśli moja babka lub baby blue eyes dziadek, wnuk, może równie dobrze być niebieskooki!

Mama "KG" + tata "KG" = KK (brązowo-eyed baby) lub kg (brązowych oczach dziecka) lub rok (niebieskooki).

Obecnie istnieje nawet pewien rodzaj kalkulatorów w celu określenia, jakiego koloru są oczy dziecka. Oczywiście, nasze wyjaśnienie jest bardzo schematyczne i nie odzwierciedla złożoność procesów genetycznych. Mimo to, poczęcie i rozwój dziecka – wielka tajemnica i nasze umysły nie zawsze są w stanie go rozpoznać. Jakiego koloru oczy dziecka – czy to takie ważne? Co ważniejsze, że był zdrowy i żył szczęśliwe życie, prawda?