814 Shares 7483 views

Liszaj twardzinowy. Przyczyny, objawy, leczenie

Liszaj twardzinowy – to jest bardzo nieprzyjemne, a zarazem częstą chorobą skóry, która ze swej natury przypomina porostów. Wyróżniającą cechą – obecność gęstej białych plam.

informacje ogólne

Licheń – jest to nazwa złożonego różnych chorób skóry, a także bez względu na ich pochodzenie. Wszystkie z nich charakteryzują się występowaniem małych zmian. Z greckiego terminu „porosty” jest tłumaczone jako półpaśca lub infekcji. W XIX wieku F. Hebra wyjaśnione w jednym z najbardziej zagadkowych pytań w dziedzinie dermatologii, co porostów w kategorii dolegliwości skórnych.

Obecnie Istnieje kilka rodzajów tej choroby: genialny, tropikalny, spinous, liszaj twardzinowy i liniowy. Wszystkie te choroby mają jedną wspólną cechę – wysypka na ciele w postaci białych guzków. Z drugiej strony, mogą one być inna lokalizacja, sezonowość (tropikalna wersja choroby jest najczęściej diagnozowane w okresie letnim). W tym artykule omówimy bardziej szczegółowo, co stanowi sclerosus (stwardniające) porostów. Ta patologia jest powszechne u kobiet w wieku około 45-50 lat, a dla mężczyzn – 40 lat. Płeć piękna cierpi na tę chorobę 10 razy częściej. Pediatryczny patologia jest diagnozowana bardzo rzadko, głównie dziewczęta od roku do 13 lat.

Głównymi przyczynami choroby

Obecnie eksperci z całego świata, w tym Instytutu Dermatologii i Kosmetologii w Moskwie nadal aktywnie uczyć się tej choroby i jej mechanizmów rozwojowych. Naukowcy byli w stanie zidentyfikować kilka czynników, które są kilkakrotnie zwiększyć prawdopodobieństwo choroby. Należą do nich:

 • Dziedzicznej predyspozycji.
 • Choroby autoimmunologiczne przyrodzie (łuszczyca, toczeń rumieniowaty, itp.). D.
 • Różne infekcje, wpływające bezpośrednio układu moczowo-płciowego. sclerosus porostów mogą powstać na tle opryszczki narządów płciowych.
 • Zaburzenie układu wewnątrzwydzielniczego (cukrzycy).

obraz kliniczny

Choroba objawia się plam i tzw grudek. Wysypka elementy różnych białych i nazywana konturów. Znajdują się one głównie w górnej części szyi, klatki piersiowej, ramion, genitaliami. Początkowo grudki nie więcej niż 5 mm średnicy. Blisko siebie miejsc w czasie połączyć w płytki, które są lekko uniesione nad skórą. Czasami na powierzchni płytki pojawiają się pęcherzyki. Jeśli liszaj twardzinowy jest zlokalizowana w obszarze genitaliów, uszkodzenie charakteryzuje sucha i stałą świąd.

Choroba może rozwijać się w ciągu kilku lat. Wykwity prawie nie przeszkadza, bardzo rzadko towarzyszy świąd. Dlatego pacjenci nie są w żadnym pośpiechu szukać wykwalifikowaną pomoc. Dla różnych chorób falistym. Oznacza to, że obszar uszkodzenia można zwiększać i zmniejszać. Istnieją przypadki, grudki przekształcenie raka płaskonabłonkowego.

Liszaj penis

W przeciwnym razie, choroba nazywa się marskość. W tym przypadku, proces patologiczny obejmuje głowicę penisa. Zazwyczaj, choroba rozwija się u osób dorosłych, ale jest stosunkowo rzadko.

Kiedy marskość u mężczyzn wpływa nie tylko na głowę penisa, ale także wewnętrzną część liścia napletka. Początkowo, choroby objawia się zmniejszać elastyczność i wyglądu suchej masy w tym obszarze. W dotkniętych obszarach, jest tak zwany przerost tkanki łącznej. Liczba powikłań porostów należą:

 1. Phimosis (zwężenie napletka, co oznacza brak możliwości całkowicie odsłonić głowy).
 2. Zmniejszenie otworu cewki moczowej.
 3. Pojawienie się pęknięć w tym obszarze.

Głowica liszaj twardzinowy zazwyczaj wpływa rozproszony. Staje biały z odcieniem niebieskawym.

W miarę postępu choroby jest zanik obszarów skóry na powierzchni wydaje się tzw teleangiektazje. W sumie istnieją cztery stadia choroby:

 • W pierwszej fazie wpływa wyjątkowo napletka.
 • Wtedy nie ma rozpiętość od patologicznego procesu w głowie.
 • Trzeci etap polega na pokonanie całego penisa, napletka i zewnętrznej powierzchni cewki.
 • Ostatnim etapem choroby jest również uważany przedrakowym. Wszyscy pacjenci powinni otrzymać pełne badanie diagnostyczne w celu wykluczenia choroby nowotworowej.

liszaj sromu

U kobiet choroba objawia się w postaci niewygodnej swędzenie i wygląd białych plam w okolicy sromu, odbytu. Co do zasady, obszar dotknięty przybiera formę „ósemka”. Następnie proces patologiczny stopniowo rozprzestrzenia się przedsionku łechtaczki i warg sromowych.

Niektórzy pacjenci pojawiają się na erozję. Ze względu na ich stopniowego uzdrowienia obserwowano przerost tkanki blizny z warg sromowych mniejszych. Bakteryjne i grzybicze zakażenia mogą komplikować przebieg choroby.

diagnoza

Kiedy początkowe objawy powinni szukać pomocy w środku profilu (na przykład Instytut Dermatologii i Kosmetologii w Moskwie). Z porady specjalisty może potwierdzić diagnozę na podstawie skarg pacjenta i badania kliniczne objawy choroby. W niektórych przypadkach może być dodatkowo przypisana biopsji tkanki dotkniętej następnie badanie pod mikroskopem materiału.

Co powinno się leczyć?

Terapia może być nałożona tylko po lekarz potwierdził diagnozę liszaj twardzinowy. Leczenie powinno być niepełna. Obejmuje to produkty do poprawy mikrokrążenia dipirydamol ( „”, „”), octan retinylu, stosowanie maści ( „Solkoseril”, „Aktovegin”).

Wszyscy pacjenci bez wyjątku mianowany leczenia białaczki z podskórnym w obszarze podudzia „ligazy” z „heparyny”.

Liszaj twardzinowy penisa jest traktowane z leków tylko we wczesnych stadiach. Pacjentów przypisano terapii naprawczej i przyjmujący lek przeciwmalaryczne ( „do Lago”, „Rezorhin”). W przypadku niskiej skuteczności terapii zachowawczej pokazano odcięcia. Przy dystrybucji proces patologiczny w kanale moczowo-płciowego zazwyczaj wymaga chirurgii plastycznej do penisa.

Na targach piętro wycięto chorej tkanki, mogą wymagać dalszego sromu i odbytu z tworzywa sztucznego.

U wszystkich chorych zaleca się przestrzeganie specjalnej diety i leżenia w łóżku. Pożądane jest, aby odizolować pacjenta na chwilę od zdrowych członków rodziny, jak etiologia choroby dotychczas mało zbadane. Takie środki są konieczne w celu uniknięcia ewentualnego zakażenia osób trzecich. Nie jest zalecane, aby spróbować na własną rękę, aby przezwyciężyć sklerotycznej porosty – jest to dość niebezpieczne. Patologia aktywnie rozwija, co pociąga za sobą rozwój dość nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym charakterze onkologicznym.

Profilaktyka i rokowanie

choroba skóry łatwiej jest zapobiegać niż angażować się w terapii później. Zapobieganie chorobom tego rodzaju w pierwszej kolejności zakłada terminowe leczenie wszystkich chorób autoimmunologicznych i infekcyjnych. Po wykryciu objawów, ważne jest, aby szukać natychmiastowej pomocy medycznej, nie próbują przezwyciężyć chorobę. Ponadto, w miarę możliwości powinny być zachowane okolicy pachwiny przed uszkodzeniami mechanicznymi i obrażeń ciała, narażenia. Podczas ćwiczeń trzeba być chronione.

Prognoza w Licheniu zwykle niepewne. Ze względu na wysokie niebezpieczeństwo choroby degeneracyjne w raka płaskonabłonkowego powinny być regularnie monitorowane.

Podsumowując, należy ponownie zaznaczyć, choroby skórne zawsze wymagają kwalifikowanej podejście do leczenia. Tylko lekarz może zalecić odpowiednią terapię patologii.