592 Shares 5565 views

Znani mitologiczni bogowie ognia

Ogień jest pociągający, a zarazem niebezpieczny element. Jego płomienie są zawsze nieposłuszne, a mała iskra może palić wszystko na swojej drodze. Ale jak przyciąga spojrzenie ognia w letnią noc lub obraz zapalonej świecy w ciemnym pokoju! W czasach starożytnych ludzie czcili ogień, ponieważ ten element był na wiele sposobów zaoszczędzony dla nich. Z jego pomocą, Podgrzewane domy oświetlały się w ciemności. Powyższe elementy były traktowane z podziwem i szacunkiem. A jeśli jest ogień, muszą być też jego patroni. Praktycznie każdy człowiek miał swoich bogów kontrolujących ten lub ten element. Jesteśmy zainteresowani bogami ognia, a my zatrzymamy się w najbardziej znanym z nich. Tak więc, w starożytnej Grecji sławny Hefajstos został uznany za patronkę płomienia, Svarogów i Semarglesów w Slavs, Agni w mitologii indyjskiej. W tym artykule przypomnimy kulty tych mitologicznych bóstw.


Hefajstos

Boski robotnik, syn Hery i Zeusa, urodził się słaby i bolesny. Jego matka, widząc, jak bardzo jest krucha, wyrzuciła go z nieba, w wyniku czego był wiecznie kulawy. Chłopiec był osłonięty przez mszy morskie Thetis i Eurynom. Chłopiec wychowywał się z własnymi artykułami wykonanymi z metali szlachetnych. Potem jego umiejętność była podobna do bogów Olimpu, a nawet Hera była miłosierna i zabrała syna. Hefajstos był nieszczęśliwy tylko w miłości. Jego żona, piękna Afrodyta, w jego nieobecności Pobłażliwy w miłości przyjemności z Ares. W rezultacie bóg ognia karzący miłośników. Założył pułapkę na łóżku, na którą wpadła para. Nad swoimi torturami i próbami uwolnienia się wszyscy bogowie byli rozbawieni. Ponadto, Hephaestus, podobnie jak inni bogowie pożaru, został uznany za patronkę wszystkich ciężko pracujących ludzi, zwłaszcza kowala.

Svarog

Ten słowiański bóg ognia identyfikuje ziemski płomień, pochodzący od światła słońca. Svarog został uznany za cnotliwą jakość, ponieważ dostarczył ludziom ciepło, światło i niszczycielskie siły, ponieważ w jego mocy, aby wysłać ludzi suszy i pożarów. Ponadto, podobnie jak reszta olbrzymich bogów ognia, był czczony jako patron wojen i elementów naturalnych. On Cechy takie jak obserwacja, inteligencja, racjonalność są nieodłączne. Bóg ognia w mitologii słowiańskiej miał naprawdę złote ręce, łatwo było mu oddać wszystkie tajemnice rzemiosła. Aby otrzymać jego łaskę i ochronę, ofiarowano mu różne ofiary. Svarog był lubiany przez gorliwych ludzi, działając z wytrwałością i wytrwałością, spokojny i roztropny.

Agni

Tego rodzaju mitologiczny charakter, jak również innych bogów pożerających pokój, pojawia się równolegle w roli strażnika ogniska i ognia ofiarnego. W starożytnych Indiach Agni uważano za szefa ziemskich bogów. Jej głównym zadaniem było pośrednictwo między innymi bóstwami i ludźmi zamieszkującymi ziemię. Ten nieśmiertelny gość śmiertelny, tak jak nazwano go przez starożytnych Indian, jak i innych bogów ognia, hojnie obdarował ludzi różnymi błogosławieństwami i chronił je od złych demonów, morderczego głodu i beznadziejnej biedy. Jednak z upływem czasu Agni przechodzi metamorfozę. W rezultacie staje się jednym z ośmiu bogów-mirostoderzhtsev.