823 Shares 1920 views

Hiszpański noże: zdjęcia i opis. Noże kuchenne, łowiectwo i turystyka

Spójrzmy na to, co stanowi hiszpańskie noże. Czy kiedykolwiek widziałeś Navajo? Wszystkim walka składanych noży jest najbardziej znanym! Model ten jest matką obecnych noży taktycznych. Należy zauważyć, że hiszpański system bojowy nóż jest uważany za podstawę: w oparciu o to powstały prawie cały mecz na krótkich ostrzy.


szermierka

Przede wszystkim sztuką ogrodzeń w Europie powstał w krajach śródziemnomorskich. W Hiszpanii, sport zaangażowany zarówno dorosłych jak i dzieci. W 1474 roku, mistrz tego kraju – szermierzy Pansa de Perpignan i Pedro De Torres – opublikował pierwszą drukowaną pracę, opisując wręcz. W ogóle, szkoła hiszpański wielki wpływ na tworzenie systemów ogrodzeniowych w Europie.

Należy zauważyć, że handel bronią w Hiszpanii jest również znany ze swojej długiej historii. Miecze i zbroje tego stanu były popularne w całej Europie. Wraz z długim ostrzem broni był popularny strój, który miał krótkie ostrze – szpilki, hiszpański noże, sztylety.

Hiszpański nóż kuchiyo (cuchillo), na przykład – proste produkty z jednostronnym ostrzenia. Nawiasem mówiąc, tak że wszystko krawędziach broń z nieruchomym ostrzem (polowania, gotowanie, obuwia itp), a więc kształt i wielkość kuchiyo często zmieniać.

Dag, w przeciwieństwie kuchiyo, przeznaczone do walki i samoobrony. Miała ciężki sztylet z rozwiniętym rękojeści i ostrza, osiąga długość 40 cm. Zewnętrznie Dag jak mały miecz. Hiszpański styl ogrodzenia „Espada y Daga” różni się od innych tym, że kapitan trzyma je w jednej ręce trzyma sztylet w drugiej – miecz.

Hiszpański noże bojowe

Bardzo interesujący hiszpański bojowy nóż Punya (Punal). Jest przeznaczony do rzucania i przeszywający. Najbardziej spektakularny jest nóż Navajo. Był bardzo popularny wśród wszystkich hiszpańskich noży. Ten produkt jest przodkiem wszystkich europejskich noży składanych, wyposażone w blokadę.

Najpierw hiszpański długo składany nóż nie różniły się od prymitywnego Europie. W stanie otwartym był przetrzymywany przez długi dźwigni, która jest przedłużeniem trzpienia. Następnie ten projekt stał się klasyczny dla brzytwy, a niektórzy producenci zrobić dzisiaj. Należy jednak zauważyć, że są one stopniowo zastępowane przez bardziej bezpiecznych urządzeń. Generalnie te brzytwy fryzjerzy nie tylko używane, ale również lekarze, którzy przeprowadzili operację.

Navajo

Nazwa „Navajo” pochodzi od łacińskiej nazwy maszynki „novakula» (novacula). Trochę niewygodne po bardzo długiej dźwigni na mistrzów rdzeni zostały zastąpione przez sprężyny płytkowej, która znajduje się w górnej części rękojeści noża. Urządzenie to znacznie zwiększona użyteczność tego produktu: mogli wykonywać różne prace domowe.

Nóż uchwyt Navajo w najprostszych formach, wykonanych z jednej części rożka. Jej szerokość ostrza jest dwa do trzech palców i dłoni miał długą formę arkuszy. Interesujące jest to, że po raz pierwszy o tej pozycji wymienionej w XIII-XV wieku.

Navajo nóż przekształcił się w broń do walki ze stałym ostrzem poprzez dekrety władz hiszpańskich, które zostały opublikowane w XIII wieku. To właśnie w tym czasie tego typu produkt otrzymał najszersze rozpowszechnienie. Po serii królewskich dekretów ograniczone prawa niższych kast: nie wolno im było mieć własne zimną stal z nieruchomym ostrzem. W XVI wieku zakaz przedłużony do pasterzy, rolników i rzemieślników. Jednakże takie ograniczenia noży składanych nie działa.

typy ostrzy

Navahos klasyczny projekt został całkowicie wzorowany do XVI wieku. Główne ośrodki, gdzie produkcja tych noży zatężono, były Albacete, Valencia, Bonilla, Ciudad Real, Granada, Mora, Guarda, Santa Cruz de Mudela, Toledo, Sewilla i Jaen. Tam też został wyprodukowany i hiszpański bagnetem do karabinu CETME L, który został opracowany w 1981 roku. Tylko około 60.000 tych produktów zostały wyprodukowane dla hiszpańskiej armii. bagnetowego ostrze posiada dwa ostrza asymetrycznie umieszczony jej całkowita długość wynosi 335 mm.

Czy wiesz, że istnieje ogromna liczba odmian Navahos? Ponieważ nazwa „Navajo” – zbiorową nazwą składany nóż ze stałym ostrzem, jego zmienność w różnych regionach Hiszpanii nazywano zupełnie inaczej: „herramenenta” (ząb i róg), „moyosa” (Thorn), „pintxos” (Spearhead) „Corte” (ostrze) „Abanico” (dmuchawa) i inne.

W tej klasycznej wersji próbki uchwytu noża wygięte i zwęża się ku końcowi. Ostrze zostało wykonane jako wąskie płyty. Oprócz klasycznej formie, istnieją dwa rodzaje ostrzy więcej: silne i szerokie w miejscu pochodzenia nazwy „Albacete”. Innym popularnym rodzajem uznano Bandolero.

Długie ostrze w jego końcówce został wyposażony wklęsłym wykończenia ostrza, która jest bardzo przydzielonego „brzuch”. W obecnej literaturze, która opowiada o noże, ta forma jest nazywana „ostrze ze skosem tyłek” (w literaturze angielskiej – punkt klip).

kobiet w Hiszpanii

pani hiszpański bardzo wrażliwy na ochronę ich cnoty i honoru. W walce przeciwko męskiej tyranii zawsze pomagał im cennego sojusznika – Małe żeński Navajo. Nazwano to „Salwa Vigreux» (Salvavirgro – opiekun honoru). Od noże mężczyzn to cechy mały rozmiar (w stanie otwartym jej długość wynosiła 15-20 cm) i luksusowe wykończenie.

Navajo kobiety nosiły na piersi pod jej sukienkę, lub podwiązka pończochy na jej nogi. Ta ostatnia metoda jest najbardziej popularna. środek został ukryty pod jej spódnicę. Ale jeśli jest to sprzeczne z rąbkiem kochanki wzrośnie powyżej pewnej granicy, w rękach pań okazała Navajo, który natychmiast wprawia w ruch.

Należy zauważyć, że Hiszpania jest bardzo popularne noże ręcznie: bezwładnościowy z ostrzem czołowym wyrzutowej, egzotyczne okazy z uchwytem składanym ostrzem, serpentyn i innych. Wielu chłopów pracował w winnicach korzystających Navajo z ostrzem sierpa.

odmiany Navahos

W niektórych wersjach ostrza oczyszczoną Navahos składany na uchwycie o połowę długości. Na zewnątrz, taki produkt nie różni się od prostego krótkim ostrzem noża, który jest powszechnie stosowany dla drobnych pracach. Ale jak tylko otwiera ostrze, to podwaja długość. W XVIII wieku, jednostka ta została rozwinięta w osłonie / sztylety Estaing stworzony Admirał Francji Karola d'Estaing.

Więc okazało, Navajo – największa noży składanych. Z reguły, zwykle długość próbki w stanie rozszerzonym jest równa 45 cm. W związku z rączką Navahos myśliwski zawsze może użyć uchwytu pistoletu, co w połączeniu z imponującą wzrostu długości uchwytu w czasie odległości, z której możliwe było zobojętnienia wroga.

Co ciekawe, w niektórych modelach Nawaho otwarte położenie, do długości miernika (znany nawet próbki o długości 185 cm). Takie produkty nazywane są "novahon" (navajon). Z novahona może skutecznie oprzeć przeciwnika uzbrojonego w bardzo długim ostrzem noża. Jeśli ostrze jest krótszy niż miecz, to wadą jest kompensowane przez energiczne kapelusz lub płaszcz, zaciśnięta na lewej ręce wojownika.

Navajo – potężną broń

Więc Navajo ze składanym nożem domowego zamienił się w potężną walce strój strony: jego ostrze zawsze zamocowane w rozszerzonej formie. Blokada (blokowanie) noża ma postać taśmy metalowej, – sprężyna wytwarzana zgodnie z wahaczem. Była przymocowana do uchwytu przez tyłek.

W otwartej postaci wypukłości na trzonie przegrody umieszcza się w otworze na sprężynę i zapobiega przypadkowemu ostrza składane. P czynnikiem wytwarzania ostrza sprawdzano za pomocą prostych prób. Najbardziej popularnym sposobem, aby sprawdzić jakość ostrzy jest następujący test: położyć na stole jednego lub kilku monet miedzianych. Jeżeli po kłujący ostrze pozostały nienaruszone i nie tworzy się, a monety były przebite, uznano, że badanie jest przekazywana i jakość produktów doskonały.

Czasami hiszpański noże testowano stosując drewniany blok o grubości 5 cm. Produkt o wysokiej jakości, to do wykonania otworu poprzez pierwszego sworznia.

wady Navahos

Należy zauważyć, że Navahos o strukturze pierścieniowej miał swoje wady: trzeba było włożyć wiele wysiłku w celu podniesienia sztywną zapadki sprężynę – uchwyt noża. Właściwie umieścić produkt jest bardzo, bardzo trudne. W przyszłych mistrzów modelowane, oczywiście, bardziej wygodny system. Zastosowano go w miejscu pierścienia specjalny mały dźwigni (ustalającej Basków). Navahos zablokować urządzenie stało się prototypem jednego z najbardziej popularnych i sprawdzonych typów zamków obecne noże składane – „Zamek na tyłku Blade» (back lock).

Jednym z najbardziej ciekawych i tajemniczych odmian tego wspaniałego noży Cold Steel są zapadkowego. Po raz pierwszy mówi się o nich w połowie XVII wieku, jak się wydaje, w Sewilli. Trzonek noża model ten miał kilka zębów, czasem jest przeprowadzane w formie biegu. Gdy właściciel otworzył je, to zawsze wydzielały charakterystyczny dźwięk „krrrak”, co dało nazwę tego typu Navajo.

Funkcjonalność trzonu tej pory nikt nie wie. Niektórzy eksperci twierdzą, że dźwięk służy jako ostrzeżenie dla wroga, nóż, jakby chciał powiedzieć: „Idę przed tobą” Niektórzy ludzie uważają, że to urządzenie pozwala użytkownikom zabezpieczyć ostrze w postaci pół-otwarte. Jednak we wszystkich Navajo-Carrack, które przeżyły, niezawodne mocowanie ostrza jest zapewnione tylko wtedy, gdy jest w pełni otwarty.

Kije i ascetyczny wygląd

Początkowo, uchwyt Navahos mistrzowie z całego kawałka klaksonu: od klasycznego Navahos mają zakrzywiony kształt. Nieco później, konstrukcja uchwytu tego typu noży nabył nowe odcienie. Pojawił typy pakietów, wyposażone we wkładki z metalu, na którym są osadzone wkładki utworzone z litego drewna i kości. Zwężający się koniec z zaostrzonym zwieńczeniu przypadkach utworzone z metalu z co najmniej jedną parę kulek na końcu. Oprócz uchwytów z łagodnym łuku nabyła wielką sławę modelu z wymawiane „zagięcia”, umieszczonym w pobliżu końca. Mieli specyficzną głownię – „ogon skorpiona” Małe ostrza są czasem wykonane z prostymi ramionami.

Biedni ludzie pozwalają sobie mieć Navajo ascetyczny wygląd, jedyną dekorację, która jest prosta ozdoba, drukowane na ostrza lub uchwytu. Często stosuje się ostrza zagrażającego napisami jak „Jak tylko mój nóż dotyka cię, żaden lekarz nie może ci pomóc”, „Sevilla zawsze zapamiętaj mnie i mój mistrz”, „wdowy Creator” i tak dalej.

Bogaci Hiszpanie dali się właścicielem droższe okazy, z których niektóre są wspaniałe przykłady sztuki broni. Zazwyczaj były to produkty tworzone ręcznie: aby je stosować z kości słoniowej, złoto i srebro.

Firma Arcos

Ale doszliśmy do bardzo interesującej firmy! Hiszpańska firma Arcos ślady historii od 1875 roku: wtedy w małej miejscowości Albacete mistrza otworzył mały sklep, który jest zaangażowany w produkcję nożyczki, scyzoryki i sztylety. Z biegiem czasu, ludzie przestali użyciu sztyletów, ale godność projekty kuchni, sprzedawanych pod marką Arcos, zawodowych kucharzy na całym świecie ocenia się natychmiast.

Dziś Arcos jest spółką w skali europejskiej. To ma kilka fabryk w prowincji Albacete w sumie około 30.000 metrów kwadratowych. Przez wielkość produkcji druga co do wielkości firma bierze Arcos! Noże tej firmy w Hiszpanii wzięła udział w wysokości 60%.

Firma produkuje nie tylko uniwersalne modele jak dobrze znane „szefa kuchni trzy”, ale także specjalne – noże do ostryg, ser, do wędzonej ryby, łosoś, trybowania, chleb, warzywa, „Japanese produktu głównego”, a nawet broni białej do uboju.

Firma produkuje noże Arcos wspaniały! Ponadto firma oferuje wszelkiego rodzaju siekier i noży do mięsa, drobiu i nożyce Compact „walizek kwalifikacyjnych”, który ma wszystko, czego potrzeba do kucharza.

Noże firma „Muela"

Jak wspomniano powyżej, przemysł zbrojeniowy jest dobrze rozwinięta w Hiszpanii. Jej zimne ręce i strzelby są słynne na całym świecie. Wiele firm hiszpańskich noże specjalizują się w produkcji egzemplarzach, wyłącznie przeznaczone do wykonywania różnych zadań. Wśród nich są firmy, które tworzą drogich produktów w przeważającej części wykonane ręcznie, oraz firmy, które produkują produkcji seryjnej.

Podstawowa produkcja noży Jest usytuowany w Toledo i Albacete. Z reguły tutaj tworzyć zimna stal jest bardzo masywna, z dużą zatrzymuje Patyczki i agresywny design, niezwykłe dla rosyjskich myśliwych.

To z tego powodu, że nie hiszpańscy noże nadal zyskał popularność w Rosji, mimo ostrzami ze stali wysokiej jakości, doskonałej budowie i materiałów cudowne patyki.

Spójrzmy na wyspecjalizowanej firmie „Muela”, który od dawna jest własnością rodziny Muela. Jest on położony w hiszpańskiej miejscowości Argamasilya de Calatrava. Obecnie w produkcji zatrudnia około sześćdziesięciu osób o różnych specjalnościach.

Nowoczesne noże Muela są jednymi z najlepszych w kraju. Firma posiada własne muzeum noży, który przechowuje kopie wszystkich swoich produktów. Ponadto, dla pracowników tej instytucji produkować specjalną serię noży, które nie podlegają realizacji: są one wyposażone w szerokich łopatek z parą dłuższych ostrzy. Trzonki kijów rzeźbione z kości słoniowej lub hebanu. Podrobionych lub ograniczniki służy odlew srebrny, wykonany w formie głowy dzika, jelenia lub innego zwierzęcia. Godło tej firmy jest wizerunek głowy jelenia „MM” wpisane literami między jego rogami.

Noże do polowania w stylu hiszpańskim – duże i masywne, z dużych przystankach skomplikowanych wzorów. Są one produkowane w seriach po trzy – pięć modeli, a każdy przypadek ma swoją nazwę. Ale niewielu myśliwych z nich korzystać: wielkość, waga i konstrukcja nie są odpowiednie. Na przykład w Rosji nie dotyczą nóż myśliwski z długim ostrzem sztyletu. A przecież każdy serii jest model, który w całej swojej masie, parametry – struktury i wielkości, można nazwać polowanie.

Jakie inne noże do polowania są mistrzami wspaniałej firmy „Muela”? O wytwarzają one polowania długość noże 245, 250 i 260 mm o długości ostrza o długości dwóch łopatek 140, 155, 160, 170 i 180 mm. Produkty te są wyposażone w uchwyty, wykonane z jednego jelenie poroża. zainstalowane z wizerunkami głowy, pies, antylopy i jelenie dzika ręczne ograniczniki oddanych. Dagger oczywiście dość masywne: mogą ważyć od 0,5 do 0,75 kg. Produkty te nie są tanie, więc służyć jako dekoracja na uroczystej biura polowań lub polowania.

Generalnie rodzina rodzinna firma Muela tworzyć wspaniałe noże myśliwskie od ponad pięćdziesięciu lat. Oczywiście, w asortymencie firmy znajdują się wzorce nie tylko myślistwo dzisiaj. „Muela” produkuje modele domowych i ręczny, obramowanej nurkowania broni, noży luksusowy Handmade, Kukri, zestawy podróży, narzędzia do cięcia i tak dalej. Ale, oczywiście, zawsze forte noże firmy dla myśliwych.