373 Shares 6393 views

Biały Przysłona: odmiany, opis, cechy uprawy

Tęczówka jest kasatikovyh rodziny roślin (irys), należące do długotrwałego charakteru rhizomatous kolorów. Są one rozmieszczone na wszystkich kontynentach i jest bardzo popularne. Roślina ta jest dalekim krewnym mieczyk. Wyzwo około 800 gatunków, w różnych kolorach i kształtach. Według legendy, nazwa tego kwiatu został nazwany na cześć bogini Iris, i tłumaczone z greckiego oznacza „tęczy”. W narodów słowiańskich były wspólne imię Iris (Rosja), czyli powitanie, drogi, drogi ..; kogucik i nawet Perunika (Ukraina).


Białe irysy posiadają niezwykłe piękno. Są tak doskonałe, piękne i pełne znaczenia, że trudno jest znaleźć kogoś, kto ich nie podziwiam. Szczególną kwiat królewski wielkość Impart spływające faule różne banerów linii skierowany do góry. Z ogromną różnorodność kolorów mianowicie tęczówki mają bogatą kolorystykę. Jednak, biały jest bardzo rzadkich gatunków, a zatem szczególnie cenione.

Historyczne i kulturowe znaczenie tęczówki kwiatów

Biały kwiat tej rośliny, czysta jak anioł skrzydłami w różnych kulturach świata obdarzonych znaczenie: wyraz żałoby po zmarłych, znakiem rozpoznawczym rodziny szlacheckiej, szlachetny człowiek. Figury kwiatostany ozdobione flagi, emblematy. Biały reprezentuje jedyną pozytywną jakość. Jak kultura ogród, tęczówki są symbolem arystokracji i mocy. Obrazy archeologów kwiatowych często znaleźć na berło należała do egipskich faraonów. Iris została wielokrotnie wspomniano w filozoficznych pismach Hipokratesa. Ten kwiat starożytnych Greków był symbolem odwagi i był powszechnie stosowany w popełnieniu różnych rytuałów. Białe irysy holenderskie tradycyjnie uważany za symbol Maryi Dziewicy, więc rosną we wszystkich klasztorach były obowiązkowe.

Struktura kwiat

W zależności od gatunku rośliny mogą mieć różne systemy korzeniowe: nitkowaty, rod, cienkich i mięsiste, rozgałęzione raczej słabe. iris liście są szerokie, w kształcie miecza, jasny lub ciemny zielony. Stan zakładu może być określona przez powłokę woskową, jeśli jest to mieszkanie, to świetnie. Należy zauważyć, że liście do późnej jesieni zachowuje dekoracyjny wygląd. Szypułek mogą osiągać długość 90 cm., W zależności od odmiany, wyizolowano wysokie (70 cm), umiarkowany (35-70 cm) i niewymiarowych (25-35 cm) roślin.

Nadzwyczajna forma kwiatostanu słyną tęczówek. Opis roślin można znaleźć w literaturze: tęczówki płatków, podniesione do góry i tworzy kopułę, zwany standard (standard) i trzech płatków, opadanie – faule. Na dolnych częściach kwiatu są grube Bristly wyrostki – broda.

Przygotować się do lądowania

Początkujący ogrodnicy często są zaniepokojeni kwestii jak sadzić irysy. Według plantatorów zawodowych, to dokładność przestrzegania wszystkich zasad zależy od wzrostu i rozkwitu tej kultury. Odpowiednia do sadzenia najbardziej chronione przed zimnem wiatru, ale w tym samym czasie, wentylowane, a także oświetlonym miejscu. Jeśli nie można znaleźć podobne, można wybrać półcieniu. Gleba powinna być przepuszczalna, światło, lekko kwaśnych. Aby to zrobić, można dodać do niej trochę popiołu drzewnego lub wapno. Ważne jest, aby zapobiegać występowaniu wody stojącej, jak to jest dla irysów niszczącej środowisko. Ponadto, nie mogą tolerować stosowanie nawozu organicznego, dlatego zatrzymuje się pierwszy rozkwicie, i gnicie. Białe irysy nie tolerują obecność chwastów, zwłaszcza tych, które mają silne kłącza, więc ich ziemia powinna być przeprowadzona na czystych i zadbanych terenów.

Przed które powinny być długie liście i korzenie roślin są cięte pod kątem. część blachy powinna być nie większa niż 15 cm. Kiedy sadzonki są zdrowe, nie mogą obsłużyć. Jeśli roślina ma objawów i chorób grzyb należy oczyścić, płucze się i kondycjonuje się przez 20 minut w roztworze fundazol nadmanganianu potasu lub różowo. Zakupione lub krzewów wykopane irysy trzeba wylądować jak najszybciej w glebie, ponieważ ich korzenie mogą być wyblakły. Do czasowego składowania, lecz nie dłużej niż 2 dni, wymagają mokre, gruboziarnistego piasku, który należy umieścić na sadzenia, aby utworzyć otwory odpływowe w dnie.

Najlepszym sposobem, aby przenieść się do gleby – do grzebieni po kwitnieniu. uprawa takich zapewni przeżywalność sadzonek. Za każdy kwiat w kwietnik, że ważne jest, aby lekkie wzniesienie: Z biegiem czasu prosyadet ziemi, więc w chwili ukorzenienia sadzonek zostaną zabezpieczone przed utworzeniem stojącej wodzie. Ta metoda sadzenia chronić roślinę podczas zimy mróz i odwilż.

Tworzenie grzbiety dla białych irysów

Na złoże musi być kilka grzbietów, odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 80-90 cm. Grabie pomocy utworzonego z dwóch równoległych wałka bruzdy. Powinni dodać wody, pozostawić do wchłonięcia w ziemię, a następnie tworząc grzbiety. Nie można bardzo gęsto obsadzone roślinami. Jeśli planujemy umieszczenie irysy na grzbietach nie więcej niż 1 rok, dopuszczalne jest, aby odległość między sadzonkami 20-25 cm. Stałych wdrożenia (3-4 lat) krzewy muszą być umieszczone co najmniej 40 cm od siebie, jak irysy rosną silnie ,

Warunki irysów sadzenia

Tak, jak sadzić irysy a kiedy lepiej jest zrobić? Optymalny czas – okres od kwietnia do marca. Również korzystne miesięcy do sadzenia krzewów białe tęczówki jest sierpnia pora dnia – wieczorem po zachodzie słońca. W takich warunkach rośliny szybko się zakorzenić. Nie można też pogrzebać je jednak, a także nie zaleca się sadzić zbyt wysokie. Najlepiej byłoby, aby szeroki otwór, który zalać garść piasku, na których można umieszczać kłącza i korzenie sami są równomiernie umieszczony wewnątrz wnęki. Następuje przez całe pokryte ziemi i zagęszcza. Umieszczenie tęczówki należy przeprowadzić tak, aby odciąć część arkusz pod o kątem 45 stopni w stosunku do wietrznej stronie. Taki układ zapobiega korzenie rozsady wywinięcia w silnym wietrze, liście będzie odskoczyć i nie być w stanie złamać.

Można wygenerować przesadzania, jeśli to konieczne. Jest to dopuszczalne natychmiast po kwitnieniu (czerwiec – wrzesień). Zaleca się, aby zrobić to w czasie kwitnienia, ponieważ w tym okresie, ich korzenie stają się słabe i nie są w stanie utrzymać pióra łopatki na wietrze.

Warunki irysów opieki

Zwykle rośliny zakorzenić w nowej glebie miesiąc później, a następnie oczytany rosnąć nowe liście. Istnieją różnice w opiece tęczówki, którego lądowanie nastąpiły pod koniec lata – wczesną jesienią, lub po kwitnieniu.

Zapotrzebowanie na wilgoć jest również uzależniona od warunków wzrostu i odmiany. Podlewania sadzonek muszą być przeprowadzane w gorące letnie dni, a w warunkach południowych regionach powinny być oślepiony światłem grzbietów piasku na korzeniach do odbijają światło słoneczne. Dla irysów posadzonych w późnym latem lub jesienią, jest o wiele łatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ ziemia jest mniej sucha, wymagana jest mniejsza podlewanie. Kiedy zbyt dużo wody jest zalecany do demakijażu rowu.

W mokrej lato wymaga okresowego leczenia fungicydy, rozwiązanie, które należy dodać środek owadobójczy, uwalniając rośliny z żarłoczne owady. Zgodnie z zasadami, przetwarzanie odbywa się rano, po południu, kiedy opada ciepła, lub o zachodzie słońca. Temperatura roztworu powinna wynosić około 20 °.

Kwitnienia białe irysy występuje głównie w maju i czerwcu, ale istnieje szereg późniejszych odmian, które zachwycają się pięknem końca czerwca do lipca. Jednakże, jeśli lato jest zimne, pąki nie są utworzone, odpowiednio, irys kwitną aż do następnego roku.

Gleba powinna być proryhlit i pasz, ale tylko z nawozów mineralnych. Korzystnie, składają się one fosforu, azotu, potasu, ponieważ te kwiaty (biały) się Lilia tylko składniki mineralne. Równe udziały w trzech terminach nawóz do gleby. Pierwszy karmienia należy zrobić, gdy ziemia jest tylko pojawiają się pierwsze pędy. Już po raz drugi w ciągu miesiąca nawozy są stosowane. Wypełnij niezbędne nawóz po kwitnieniu. Jest jeszcze inna opcja irysów nawóz. Fosfor i azot stosuje się w pierwszym karmieniu, drugi proces zawierający wszystkie użyteczne elementy, a w trzecim – tylko fosfor i potas. Okres wegetacji wymagane do 9 g na 1 m 2 mineralnego gleby. Pamiętać: ponieważ korzenie roślin są na powierzchni, aby nawóz mogą być rozpuszczone i ciekłym tylko.

Pod koniec lata irysy sezonu są często szkodliwe dla owada zwanego ćma zimą. Ponieważ są one w krótkim czasie przekształcić gąsienic może zniszczyć sadzonki szybko, że rośliny nie zostały zabite, należy przeprowadzać okresowe kontrole liści i systemu korzeniowego do wykrywania owadów i składania jaj. Nie możemy pozwolić utworów overwintered w glebie lub na nadejście wiosny wreszcie przyniesie irysy na śmierć.

Zapisywanie tęczówki w zimie

Białe irysy trzeba starannie przygotować się do zimy. Późną jesienią, przed mrozem i przed pierwszym śniegu, należy skrócić czas połowicznego liści, sprawdzić, uchwyt pestycydy proryhlit gleby z dodatkiem nawozu azotowego w razie potrzeby. Port tęczówki może być przy suchej pogodzie. Pierwszą rzeczą, aby posypać tył korzenia czystego piasku, torfu, a następnie do wysokości 7 cm. Rezultatem jest kopiec, przez które woda będzie dobrze odsączyć. W niektórych regionach chłodniejszych pokryć białe irysy używać suchych liści.

Co do zasady, to ogród Rośliny odporne na mróz, ale odwilż dla zielonych zwierząt mogą być śmiertelne, jak woda zbiera się na korzeniach. Ale nic się nie stanie do zakładu, jeżeli jest obsadzony na wzgórzu i dobrze pokryte.

Wraz z nadejściem wiosny pokrywy powinny być usunięte na początku dwóch podejść. Pierwszy murawa jest usuwana, a po kilku dniach będzie możliwe otgresti piasek – tak aby nie uszkodzić delikatnych i młodych pędów. Dla lepszego wzrostu i dają estetyczny wygląd rośliny należy usunąć martwe, martwe liście, kłącza, aby zwolnić blokadę oparcia, przewietrzyć i oczyścić je, aby przetwarzanie pestycydów i posypać nowym, czystym piaskiem.

Co do zasady, irysów wiosna nie potrzebują obfitego podlewania. Powtarzające się narażenie na chemikalia powinna być przeprowadzona na krótko przed kwitnieniem, których czas trwania wynosi więcej niż miesiąc. Wyblakłe strzały rośliny powołuje wyciąć lub wyłamać. Po tym, irysy trzeba karmić i leczyć, t. Aby. To właśnie w tym okresie powstają młode pąki kwiatowe. Krzewy muszą być uprawiane w jednym miejscu nie dłużej niż 3-4 lata, a następnie wykopać, podzielić na kilka części i przeniósł się do nowej lokalizacji, w przeciwnym razie roślina przestanie regularnie kwitną.

Popularne odmiany białe tęczówki

Jak już wspomniano, mają kilkaset gatunków irysów. Białe odmiany są zawsze popytu: kwiaty są wykorzystywane do tworzenia bukietów, dekoracji klombów i ogrodów, wnętrze.

Przeznaczyć wielu niemieckich odmian białych tęczówki. Na przykład, Immortaliti ma delikatny biały z cytrynowo-żółtym środku. Krzewy osiągają wysokość 75 cm, okres kwitnienia jest od maja do czerwca. Iris Immortaliti – wieloletnie płatki w jego mieszkaniu, pionowych łodyg kwiatowych, które nie wymagają podwiązki.

Bianca gatunek osiąga wysokość 90 cm. Ta swiatlolubny roślina, która nie ma tej nadmiernej wilgoci, tak obsadzone w oświetlonej chronione od wilgoci, a ciepła sekcji. Kwitnienie występuje w maju i czerwcu.

Odmiany kwiatostan Świt Waltz jest bardzo podobna do storczyków. Do dwóch miesięcy roślina może zadowolić jasnoróżowe kwiaty z perłowym różowym stylu.

Irysy Esther CDM zyskał popularność w 1980 roku. Mają bardzo silne pędy, duże zielone liście i duże białe jak pierwszy śnieg, kwiaty, które pojawiają się dopiero pod koniec czerwca.

Imię odmian Mesmerizer z języka węgierskiego jest tłumaczone jako „zahipnotyzowanej”, „czarować”. Należy zauważyć, że roślina jest w stanie oczarować pięknem naprawdę.

Z nazwą brodaty odmiany Lacy Snowflake w języku rosyjskim brzmi jak Snowflake Lacy. Brak komentarzy.

Iris White Nights powoduje kilka skojarzeń: noc w Petersburgu i słynnej South Park „Białe noce” w okolicach Soczi. Ma średniej wielkości kwiatostan wysokość 70-90 cm Kwitnie w czerwcu i lipcu. W stanie znieść zimę bez jakiegokolwiek schronienia.

Uśmiecha się Angel (lub uśmiech anioła) to znakomity odmiany. Ich delikatny odcień będzie w harmonii z dowolnego schematu kolorów. Białe irysy doskonale połączone z innymi rodzajami kwiatów, wyglądają jak samowystarczalnego z grupą, w osobnym lądowania.

irysy reprodukcji

Rozmnażanie odbywa się przez podzielenie korzenie roślin w różnych częściach lub płaty nerek. Korzystny okres ten – koniec lata – wczesną jesienią, a dopiero po 4-5 latach wzrostu krzewu w jednym miejscu. Jeśli zrobisz inaczej, Iris po prostu przestaje kwitnąć, ponieważ z czasem, aby zatrzymać kłącza tworząc pąki kwiatowe. Każdego roku, rośliny korzeniowe tworzą nowe połączenia z pęczek liści, przypominający wentylatora. Najprostsza metoda mnożenia jest uważana być podzielone na kawałki jednoroczną link. Na dwa dni będą musieli opuścić salę, tworząc tkaninę ochronną na sekcjach rany. Mogą być również traktowane sproszkowany węgiel.

Jeśli czekać 4-5 lat nie jest możliwe, wielu ogrodników poleca hodowla nasion. Każda odmiana ma swoje własne cechy w reprodukcji. Na przykład, białe syberyjskie i japońskie tęczówki może być łatwo uprawiana z nasion, i brodaty, z drugiej strony, są trudniejsze do odtworzenia takiego jak sadzonki pojawiają się tylko w 2-3 lata po posadzeniu.

Irysy w kosmetycznym, farmaceutycznym i gotowania

Ale te piękności nie tylko funkcję ozdobną. Irysy są szeroko stosowane w medycynie w walce z gruźlicą. Od swoich korzeni są olejki eteryczne stosowane w kosmetyce i skrobię, która jest stosowana w przemyśle cukierniczym. Jak widać, delikatne, wykwintne kwiaty nie są miłe tylko dla oka, ale również przynieść praktyczne korzyści!