721 Shares 8316 views

Wilensky Theotokos: o modlitwie?

Wśród wielu cudownym obrazem Matki zajmuje szczególne miejsce Wilnie ikoną Matki Bożej. Ona ma bardzo bogatą historię, która jest nadal trwają od czasów apostolskich. Również ze względu na jego wielu uzdrowień, po prostu pomóc w różnych sprawach ludzkich. Do tej pory lista tego obrazu Matki Bożej znajduje się w Wilnie, w Duchu Świętym klasztoru (i oryginalna ikona jest tracona po wydarzeniach wojny domowej i II wojny światowej).


Legenda o pochodzeniu ikoną

Wilno ikoną Matki Bożej ma szczególną historię pochodzenia (a także wielu innych, jak ona). Uważa się, że został napisany w czasie, gdy ziemia przyszła do Iisus Hristos kiedy żyła Matka Boża. W Konstantynopolu, według legendy, wyszła z Palestyny, co znajduje odzwierciedlenie w jego nazwie – „Jerozolima” „Tsaregradskaya” lub

Ikona Historia w Rosji

Dokładna wersja tego, co pojawiło się w ikonę Rosja Wilno Bogurodzicy, nie. Na jednym z nich, w Moskwie to starożytny obraz przyszedł z Sofey Paleolog w 1472 r. Księżniczka później została żoną Jana III. Jest jeszcze inna wersja, jak ikona była w Rosji. Grecki cesarz wysłał go jako dar dla króla Galicji i Galicji księstwa po zdobyciu go i przeniósł się do gubernatora moskiewskiego.

Cokolwiek to było, ale w 1495 roku ta ikona błogosławić małżeństwa księżniczki Elena, córka Jana III. Wraz z nią, przeniosła się do Wilna, stolicy Litwy. Oczywiście, jest to, dlaczego został nazwany po Wilnie. Podczas gdy księżniczka żyła, starożytny obraz był w jej komór.

Po śmierci Eleny, ale stało się to w styczniu 1513 roku świątynia została umieszczona na jej grobie w katedrze Wniebowzięcia NMP w Wilnie (ten został określony w jej woli). To był rezydencją Litwie i metropolita kijowski i jeden z najstarszych i starożytnych świątyń w stolicy. Niektórzy historycy znaleźli dowody, że Elena advance dał świątyni obraz, a nie od chwili jej śmierci, on tam był.

Ciekawostką jest fakt, że ta ikona wielokrotnie próbował odzyskać Wielkie Księstwo Moskiewskie. wiele opodatkowane za to zostało zaproponowane, ale wszystkie ataki zostały odrzucone.

Historia ikony podczas tworzenia płyty unickiego

Wilensky Theotokos, po czym ogłosił Brest Church Union, został przeniesiony do kościoła św Mikołaja. Stało się tak dlatego katedry Bogurodzicy, gdzie obraz został unicki, prawosławny i próbuje zachować swoją wiarę w najcenniejszych relikwii. Jednak w 1609 roku przeniósł się do kościoła unickiego i św Mikołaja, więc zdecydowano się powrócić ikonę Wilna z powrotem do katedry.

Późniejsze wydarzenia doprowadziły do tego, co okazało się ikoną wileńskiego w Trójcy klasztoru. Po pożarze w 1610 roku w klasztorze Prechistensky i późniejsza naprawa dział Metropolitan został przeniesiony do kościoła Świętej Trójcy. Według niektórych doniesień, że ikona raz zabrał ze sobą, inne dowody wskazują, że po spustoszenie Prechistenskaya kościół obraz został przeniesiony do kościoła Trójcy. Cokolwiek to było, ale w 1652 to już udokumentowane wzmianki o tym, że przed ikoną Wilnie zostało dokonane każdą sobotę Akatyst Czy Trinity Church.

W przyszłości, to nie jest po prostu wyjęte z miasta i świątyni w czasie wojen. Na przykład, w 1654-1667, odpowiednio, podczas polskiej wojny w latach 1700-1721, podczas Wielkiej Wojny Północnej. Pierwszy raz przeszukiwane z rozkazu cara moskiewskiego Aleksego do powrotu, ale nie znalazł.

W 1707 roku ikona została zbudowana na nowej Kioto (poprzedni rok wcześniej zniknął w ogniu), jego pozłacane w ciągu kilku lat. Spróbuje przesłać obraz rosyjskiego imperium przestało, ponieważ nie dotykać nawet po Wilno załączone do Rosji, a po rezygnacji z unii.

Od tamtej pory, była w tym klasztorze, ale to było ewakuowane podczas I wojny światowej, jego dalsza droga nie jest znana. W kościele w Wilnie jest dokładną kopią ikony (także zresztą cudowne).

ikonografia obrazu

Do produkcji tej ikony wycięto cztery płyty – dwie jodły i dwa fałszywe. Według ich sposób pisania jest bardzo podobna do ikony Jerozolima (oczywiście, z tym i jest powodem, że jest on czasem nazywany „Jerusalem”). Jest też podobieństwa z gruzińskiego Tichwin i obrazów.

Ikony można zobaczyć Dziewicę, trzymając dziecko na lewym ramieniu. Jego gołe pięty i wygląda, jego lewa ręka spoczywała na kolanach z przewijania, a prawa ręka wzniesiona do błogosławieństwa.

Podczas swego długiego pobytu w ikonę świątynia zarośniętych oferty materiałów szlachetnych. W 1677 roku, za obraz wykonany ścigany srebrną szatę. Srebrne ubrania były matki i dzieci, orły i kwiaty, które zostały przedstawione na złoto. Pokazuje również, że ikona jest w tle bogato filigran. Na głowie Matki Bożej było złote korony, wspierany przez złote anioły, a na koronie dziecka były kamienie.

Na tle ikony jest dużo płytek srebra i różne cenne biżuterii (korale, perły, kamienie szlachetne, złoto i srebro biżuteria). Kiedy w 1866 roku dokonał renowacji, naprawy i czyszczenie obrazu, który wszystkich kamieni i srebra, który został usunięty z ikoną, nowa pensja została wykonana, jak również nowe obwódki z brylantami i diamentami. Więcej ikon wykonany z brązu ramkę.

dzień uroczystości

Podczas obchodów obrazu spada na dwóch liczb. Pierwszy dzień – to jest 15 lutego, że zdarzenie jest planowane na ikonę transferowego w Wilnie, która odbyła się w 1495 roku. Drugi dzień świętowania – to jest 14 kwietnia.

Modlitwa do ikona

Bardzo dobrze znany przez różne cuda Wilnie ikonę Matki Bożej. Co pomodlić przed tym obrazem? Zwykle oferuje modlitwy i prośby, aby złagodzić lub leczyć swoje dolegliwości zarówno duchowe i fizyczne. To właśnie te uzdrowienia, i wielbili obraz. To, co mówią w modlitwie i adres do Matki Bożej przed tą ikoną.

Również poprosić o ochronę przed różnymi dolegliwości, o wybawienie od grzechu, od wrogów różnej ochrony. Istnieje specjalna modlitwa, z którego można uzyskać dostęp do ikony, ale to nie ma osobnego Akatyst, Troparion i Kontakion.

Tak więc, na podstawie wszystkich powyższych, Wilensky Theotokos to ma ogromne znaczenie dla wszystkich prawosławnych.

ikona Brama

Również w Wilnie nie ma mniej czczony obraz, który jest również czasem mylony z powyższych. Posiada również bogatą i starożytną historię dość jeszcze, a kilka wersji jego pochodzenia. It Wilno Brama ikonę Dawn, która w tej chwili jest na Litwie, w Chapel of Dawn.

Pochodzenie tej ikony jest bardzo interesująca. Niektórzy uważają, że ten obraz został przywieziony z Chersonese (Korsun), a więc z innych źródeł i to się nazywa „Zwiastowanie Korsunia”. Duke Algirdas przyniósł ją z kampanii przeciwko Tatarom i dał żonę Mary. Jednak, jego druga żona dała ikonę Trójcy klasztoru.

Według drugiej legendy, ikona sama pojawiła się na wyspie bramy w 1431 roku czternastego kwietnia. Jednak jest jeszcze trzecia tradycja, zgodnie z którą wysłał ikona Ioann Paleolog książę litewski Olgerd po nawrócił się na chrześcijaństwo. Tak więc, nie było cudowne sanktuarium na ziemi litewskiej.

Dni świętowania i modlitwy do ikony

Wilno Brama Świtu ikoną Matki Bożej ma swoje dni świętowania. Po raz pierwszy w tym roku przypada na 14 kwietnia. To dzień pamięci o trzech litewskich męczenników. Drugi dzień obchodów przypada na 26 grudnia.

wniosek

Podsumowując, możemy zauważyć, że ikona Matki Wilnie, jak Miłosierdzia, jest bardzo ważne dla ludzi prawosławnych. Chociaż tego ostatniego rysunku czczonego przez prawosławnych i grekokatolików w wyniku zdarzeń, które miały miejsce na terytorium Litwy. Wszystko to sugeruje, że prawdziwa wiara nie ma ograniczeń, jeśli kontakt z naszymi orędowników z czystym sercem i szacunkiem, będą z pewnością pomoże w tym, czasami nie jest to łatwe, ścieżka życia.