836 Shares 6634 views

Chabrowy – panaceum czy trucizna?

Pochodzenie elegancki piękny kwiat, pole żyta wierny towarzysz – niebieski chaber, kompletnie zaśmiecone legend jak diamenty. Jedna z nich mówi, że w miejscu, w którym Zbawiciel został pogrzebany, róża następnego ranka te niesamowite kwiaty. I od innego greckiego mitu, można zobaczyć, że legendarnego centaura, przedstawiający mitologiczną istotę z postacią konia i ciało mężczyzny z brodą i zapaloną pochodnią w ręku, uzdrowił chaber sok rany bojowe z zatrutymi strzałami Herkulesa. Chabrowy od tego czasu otrzymała Łacińska nazwa Centaurea – centaura.

Starożytni Rzymianie twierdzili, że drugi człon nazwy łacińskiej – w cyanus, kwiat ten zyskał dzięki nazwa pięknego młodego człowieka w miłości z bławatka, unikalnej bajkowej urody. Cały swój czas poświęcony był plecione wieńce i girlandy chabry. Chłopiec od czerwca do późnej jesieni, gdy rośliny były w rozkwicie, nie opuszczają miejsce gdzie one rosną. Flora, rzymska bogini znalezienia go martwego wśród pól zboża, przekształcił ciało młodego mężczyzny w bławatka. Ale sam kwiat od tej pory nazywa tsianusom. (Centaurea cyanus l).

Grobowiec Tutanchamona był zaskoczony archeolodzy nie tylko obecność licznych artykułów złota i kamieni szlachetnych, ale także mały wieniec chabry. I te kwiaty wyschły, przez wieki zachowały swój kształt i kolor.

Słowiańska tradycja aż do nas historia Vasil – młody człowiek urzeczony mitycznego stwora – syrena. Zakochuje się w oracz, próbowała zachęcić go do rodzinnego elementu – wody. Vasil ale nie zgodził się, a potem odwróciła go w pięknym niebieskim kwiatem. Od tego czasu, chabrowy mocno zakorzenione w ojczystej ziemi uprawnej.

Od czasów starożytnych, roślina ta znana jest nie tylko ze swojej bogatej historii, ale także cudowne moce uzdrawiające. Początkowo, folk, a potem oficjalna medycyna uznał jego środek dezynfekujący i przeciwzapalne, moczopędne i potężny łagodny żółciopędny i przeciwskurczowe działanie.

Chaber bławatek w wywary i napary z jej kwiatów jest stosowany jako środek moczopędny w chorobach układu sercowo-naczyniowego i systemów układu moczowo-płciowego, towarzyszy obrzęk.

W medycynie ludowej, pole chaber jest znany jako „okulisty”: wywary z tej cudownej rośliny łagodzi zmęczenie oczu, leczy zapalenie powiek i spojówek w.

Chaber bławatek ma działanie rozkurczowe. Rozluźnia mięśnie gładkie i może strzelać skurcze bóle głowy.

Gojenia ran właściwości naparów chabrowy, a jego zdolność do leczenia chorób skóry, takich jak egzema, zapalenie skóry, otarcia i rany znanych na naszej medycynie od dawna. Chabrowy również skutecznie pomaga pozbyć się ból gardła, kaszel, zapalenie krtani. Widocznie usuwa ciepło w gorączce.

Zbiorów jasne niebieskie kwiaty na chaber w lecie, od lipca do sierpnia. Na pierwszych kosze kwiatowe rozdarcie jako całości, a następnie wyciągnął z tych halo niebieskich kwiatów, ale bez rury wewnętrznej. Wyblakłe trzepaczki jako surowiec do wytwarzania naparów i leków są nieprzydatne. Wysuszyć skoku przygotowany w zacienionym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, rozłożone w postaci cienkiej warstwy z papieru lub tkaniny, siatki. Muszą one również często wstrząsnąć, tak że zachowują one swój kolor niebieski. Jeśli spadek towarem na działanie promieni słonecznych, to barwę i traci wszystkie właściwości lecznicze. W tym przypadku wyblakłe kopie są usuwane. Kwiaty, oraz wysuszony, musi być przechowywany w ciemnym miejscu w suchej powłoce z zamkniętym wieczkiem.

Zabarwienie chaber: 15 g (1 łyżeczka) suche płatki przegotowanej wody, nalegają na pół godziny, przesączono, ochłodzono, po czym je 50 gramów na 15 minut przed posiłkiem, trzy razy dziennie. To infuzji ma korzystny wpływ na choroby wątroby, jak również zakażenia dróg moczowych (zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej) i systemy z żółcią. Można również użyć jako środka przeciwbakteryjnego w kaszlu, w przypadku problemów z przewodu pokarmowego i zaburzeń układu nerwowego, krwawienia z macicy.

Jeżeli ten sam wlew szczelnie przykryć i zaparzać przez godzinę, a następnie można pić trzy razy dziennie przez 20-30 minut przed posiłkiem przez pół kubka. Takie leczenie ogranicza pęcznienie oraz chorób układu sercowo-naczyniowego i układu moczowego.

Chabrowy zawiera silne substancje czynne z komponentów cyjanowego, więc należy być bardzo ostrożnym, należy skonsultować się z lekarzem i nie pozwalają infuzji tego kwiatu dla kobiet w ciąży i dzieci.