844 Shares 5951 views

Struktura statku. Rodzaje i zastosowania statki

Przenoszenie wzdłuż rzek i mórz na statkach w historii nie były znane od ponad pięciu tysięcy lat. Obecnie, według ogólnie przyjętej terminologii, statek morski – ładunek, pasażer lub handlowego dużej wielkości jednostki pływającej, statku – wojskowy. Wyliczyć rodzaje statków i statków może być długa. Najbardziej znanym morze – to żaglówki i jachty, statki pasażerskie i statki, łodzie, tankowce i masowce. Statki – to samoloty przewoźników, pancerniki, krążowniki, niszczyciele i okręty podwodne.


Struktura statku

Bez względu na rodzaj lub klasa nie obejmuje jednostki pływające, jest nierozerwalnie związane ze wspólnymi elementami konstrukcyjnymi. W pierwszej kolejności, oczywiście, obudowa, na której wymienne do różnych celów, maszt i sadzonki. Ważnym elementem wszystkich statków są silniki i śmigła w ogóle, elektrowniach. Dla łodzi ratunkowych są ważne urządzenia, instalacje elektryczne, rurociągi i wyposażenie pomieszczeń.

statków pływających wyposażonych w bezruchu i olinowania.

Nosa jako przód pasza – tylny koniec obudowy, a jej boczne powierzchnie – stron. Starboard podczas poruszania żeglarzy zwane prawa burta, lewa – tablicę.

Dół dno jest w dolnej części statku, – poziome pokłady nakładania. Ładowni statku – to dolny pokój, który znajduje się pomiędzy dolną a spód talii. Tween nazywa tweendeck.

Konstrukcja kadłuba

Jeśli mówimy o statku w ogóle, czy okręt wojenny lub statek cywilnej, ciało jest wodoodporny korpus opływowy kształt, pusty w środku. Obudowa zapewnia prężny naczynie i spodzie lub platformie, na której jest zamontowany sprzęt lub broń w zależności od przeznaczenia statku.

typ statku i powoduje kształtu ciała oraz jego rozmiaru.

Kadłub składa się z zestawu i skóry. Grodzie i pokłady – nieodłączne elementy są w niektórych rodzajów statków.

Panele mogą być wykonane z drewna, w starożytności, a dziś, tworzyw sztucznych i zgrzewane razem lub nitowanych blach stalowych lub z betonu zbrojonego.

Na wewnętrznej stronie, aby utrzymać wytrzymałość i kształt kadłuba i poszycie pokładu obsługiwany przez zespół sztywno połączonych ze sobą belek z drewna lub stali, które są rozmieszczone w kierunku poprzecznym i wzdłużnym.

Kończyny ciała najczęściej kończy się silnym wiązek: na rufie – sterowej nosa – macierzystych. W zależności od rodzaju kontury statek dziobem może być inna. Określają one spadek ruchu oporu statku, zapewniając zwrotność i zdolność do żeglugi. Podwodny okręt nos zmniejsza opór wody, a tym samym zwiększa szybkość statku, a zużycie paliwa zmniejsza się. I lodołamacze trzpień mocno pochylony do przodu, przez co łódź skrada się na lodzie i niszczy go swoim ciężarem.

zestaw obudowa

Obudowa dowolnego naczynia muszą mieć silne wiązania w pionowym, podłużnym i poprzecznym kierunku, odporne na ciśnienie wody, fale uderzeniowe podczas burz i innych sił działających na nią.

Podwodna część statku czuć ciężar. Dlatego też, w środku zestawu stępki ustawić główny odnośnik podłużny że wymaga wysiłku, w wyniku wyboczenia statku – statecznik pionowy. On biegnie przez całą długość ciała jest połączona z trzpieniem i rufie ramy, a jego budowa zależy od rodzaju statku.

Równolegle kilu dolnego wzdłużnego jest podłużnice, ich liczba zależy od wymiarów statku, i zmniejsza się w kierunku dziobu i rufy, ponieważ mniejsza szerokość dna.

Często boczne kile są ustawione w celu zmniejszenia wpływu pitching boku statku, nie wykracza poza wymiarami ciała szerokości i mają różne konstrukcje.

pionowe blachy, które są zwane podłogi dolny, zamocowany w poprzek obudowy i przyspawane do kilu i może być przepuszczalna i nieprzepuszczalne.

strona dolnego zestawu utrzymującego rekrutacji i składa się z podłużnie (wzdłużne słupki) i ramy (poprzeczne żebra). Trzpień jest uważany wojskowy mocowania ramy stoczniowym zero i średnią ramą – brzuch.
Zestaw pokład jest układ przecinających się podłużnych i poprzecznych belek – belki.

Powłoka statku

Zbiornik składa się z powłoki zewnętrznej części dolnej i bocznej poszycia i pokładu. Zewnętrzna skóra – pasów poziomych oddzielne, połączone ze sobą na różne sposoby: vnakroy, tyłek Carvel, jodełkę.

Podwodnej części statku powinien być bardzo mocny, aby dolna (Ścianki) paska skóry prowadzi grubsze obszary pośrednie. W tej samej grubości i strefy galwanizacji nazywa shirstrekom, Y najwyżej znajdującej ciągłe belki pokładu.

Blat deski składa się z maksymalnych długości arkuszy, które są obsługiwane na pokładzie tego samego zestawu, i ogranicza wewnętrzną przestrzeń w górnej części statku. Arkusze są ułożone wzdłuż dłuższego boku zbiornika. Minimalna grubość pokładu metalu wynosi 4 mm. Podłóg drewnianych mogą być utworzone z płytek.

Deck – zestaw kolekcja i podłóg.

pokład statku

Wysokość kadłub statku jest podzielona na kilka pokładów i platform. Platforma – talia, że nie jest na całej długości statku, ale tylko na wielu partycjach.

Pokłady są nazywane przez położenie na dnie naczynia, środkowej i górnej. Na końcach statku (na dziobie i rufie) pod dolnym pokładzie są platformy, które są uważane za top-down.

Ilość obu pokładów i platform zależy od wielkości statku, jego celów i struktury.

Statki rzeczne i mieszane statki żeglugi mają główny lub górny pokład. Morskie, takie jak statki pasażerskie, a dokładnie – statek pasażerski, trzy pokłady.

Duże jezioro statki pasażerskie mają pośredni pokładu, z wyjątkiem jednego głównego, tworząc animację.

Statek wycieczkowy może być znacznie większe pokłady. Na przykład, na „Titanicu” były cztery z nich, który biegł przez całą długość statku, dwie platformy nie docierają albo nos lub na rufie, jeden przerwane na dziobie i jedna znajdowała się tuż przed statku. Najnowszy statek Royal Princess ma dziewiętnaście pokładów.

Górny pokład, jest także zwana głównym lub pierwszorzędowe, wytrzymać maksymalne naprężenia wynikające poprzecznego ściskania i wyginania podłużnego obudowy. Pokład statku jest zwykle wykonywane z niewielkim wzrostem w środku dziobie i rufie i wybrzuszenie w kierunku poprzecznym, aby ułatwić stada bokach wody uwięzione na pokładzie na wzburzonym morzu.

Górny

nadbudówki pokładu – nadbudowy projekt znajduje się na całej szerokości statku. tworzą one zamkniętą objętość, która jest używana jako biura i lokali mieszkalnych. Płyta skierowana do nadbudowy, ściany boczne są jeszcze na pokładzie statku. Ale większość miejsca na górnym pokładzie nie rozciąga się na boki. W związku z tym, istnieje kilka konwencjonalny podział na odpowiednich dodatków, które znajdują się na dość dużej długości statku, a cięcie zbyt wymienne, ale krótki.

Ponieważ górny pokład statku jest podzielony na sekcje, każda z własnym imieniu, ta sama nazwa nadana i dodatki, są położone: bin lub dziobu, rufy lub juta i średnią. Kubryku – łuk nadbudowę – ma na celu zwiększenie dziób kadłuba.

Zbiornik może pomieścić do 2/3 długości zbiornika. Wydłużony zbiornik jest umieszczony na statkach pasażerskich i kabin statków towarowych – tweendeck cargo.
W rufowej nadbudówce – rufie lub rufa – na statkach towarowych zorganizować zakwaterowanie dla zespołu.

Między nadbudówki pokładu Nadburcia tarcza, która powinna chronić pokład z wody powodzi.

Na statkach, w zależności od rodzaju i przeznaczenia statku, cięcie odbywa się w kilku etapach.

Na riverboats Rejestrowanie połączeń tylko pomieszczenie, w którym znajduje się koło i radio, i wszystkie inne struktury na górnym pokładzie – Add-ons.

przedziały statku

Struktura armii statku lub statku cywilnego zakłada przedziałów wodoszczelnych, które zwiększają jego niezatapialny.

Ściany wewnętrzne pionowe przegrody () posiadają wodoszczelną rozdzielania wzdłuż długości wewnętrznej objętości statku do komór. Zapobiegają one woda wypełnia całą objętość wewnętrzną jest uszkodzony w podwodnej części statku i rozprzestrzeniania się ognia.

Przedziały statku, w zależności od zastosowania, mają swoje nazwy. Główne elektrownie zainstalowane w przedziale, który nazywany jest silnik albo w maszynowni. Maszynowni kotła wodoszczelne oddzielone od siebie przegrodą. Ładunki transportowane są w przedziałach ładunkowych (posiada). Do pomieszczenia mieszkalne dla załogi i pasażerów, o których mowa mieszkalnych i pasażer trzyma. Paliwo przechowywane w komorze paliwowej.

Pomieszczenia w przedziałach zapalić grodzie tarczy. Aby móc dostać się do przedziałów luków pokładowych piętro realizowanych prostokątny kształt. Ich wielkość zależy od przedziałów docelowych.

Układ napędowy statku

Elektrownia na statku – silników i urządzeń pomocniczych, co prowadzi nie tylko do przemieszczania się statku, ale również ją w energię elektryczną.

Ruch statku jest główny silnik, śmigło statku, wały połączone.

mechanizmy pomocnicze dostarczyć statek z energii elektrycznej, odsolonej wody, pary.

Zgodnie z zasadą działania i rodzaju silnika głównego, układu napędowego i źródeł energii statku lub mogą być parą turbiny, olej napędowy, dizelturbinnoy, turbina gazowa, atomowych lub łączone.

Urządzenia i systemy okrętowe

budowa statków – nie tylko kadłub i nadbudówki, to również urządzenie morskiego, specjalnego sprzętu i mechanizmy pokładowe, aby zapewnić funkcjonowanie statku. urządzenia bez kierownicy lub kotwica nie przedstawiają statek nawet ludzie, z dala od przemysłu stoczniowego. A w każdym zbiorniku jest holowanie, cumowanie, łódź, jednostkę ładunkową. Wszystkie z nich są eksploatowane i utrzymywane mechanizmy wsparcia pokładowe, które zawierają przekładnie kierownicze, holowanie, ciężarówek i łodzi wciągarki, pompy i wiele innych.

systemy okrętowe – jest wiele kilometrów rurociągów z pompami, instrumentów i urządzeń, za pomocą którego woda jest pompowana z ładowni lub ścieki są doprowadzane do wody pitnej lub pianki w przypadku pożaru, pod warunkiem ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Mechanizmy maszynowni do dostarczania paliwa do serwisu układu silnika, powietrza do silników chłodzonych powietrzem sprężonym.

Z oświetlenia elektrycznego znajduje się na statku i funkcjonowania mechanizmów i urządzeń, które są zasilane przez pokładowych władzy. Wszystkie nowoczesne statki są wyposażone w wyrafinowany sprzęt nawigacyjny w celu określenia kierunku jazdy (oczywiście) i głębokości, pomiar prędkości obrotowej i wykrywanie przeszkód we mgle lub statków nadjeżdżających.

Komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej na statku za pomocą urządzeń radiowych: radio VHF Radiotelefony, morskich central telefonicznych.

Powierzchnie statku

Morskich obiektów, niezależnie od ich liczba była na statku, podzielone na kilka grup.

Ten rodzaj zakwaterowania dla drużyn (kabiny oficerskie i kubryku) i pasażerów (kabiny o różnych rozmiarach).

liniowiec pasażerski, ale są dziś rzadkością. Kilka ludzie pozwalają się poruszać się z małą prędkością na długich dystansach. Znacznie szybciej można wykonać lot. Dlatego w kabinie pasażera – to nie należy już statków wycieczkowych.

Kabina pasażerska, zwłaszcza na statkach wycieczkowych, w zaciszu podzielone na kilka klas. Najprostszym kabina przypomina przedziału wagonu kolejowego z czterema półkami i praktycznie bez mebli, często stoi w organizmie i nie ma iluminator lub okno, ze sztucznym oświetleniem. Wyłożenie Royal Princess oferuje pasażerom i luksusowe apartamenty dwupokojowe z balkonem.

Kabina na statku, statek jest wojsko – jest to polecenie funkcjonariuszy toalety. Dowódca i oficerowie mają oddzielne pojedyncze domki.

Sale konferencyjne – to salony, kina, restauracje, biblioteka. Na przykład, statek Oasis of the Seas na pokładzie ma 20 restauracje, lodowisko prawdziwy lód, kasyno oraz teatr na okres do 1380 widzów, klub nocny, klub jazzowy i dyskoteka.

W pomieszczeniach sanitarnych i gospodarczych obejmuje higienę (pralnie, prysznice, łazienki, sauny) i domowego, który obejmuje żywności, wszelkiego rodzaju magazynów i pomieszczeń użytkowych.

W biurach Pasażerowie są zazwyczaj odmawia się dostępu. Jest to pomieszczenie, w którym kierownictwo statku, czy też sprzętu radiowego, maszynownię, warsztat, magazyn części zamiennych i innych zasobów morskich.
Do pomieszczeń o szczególnym celu obejmują ładownie, magazynowania paliw stałych lub ciekłych.

żaglowiec

Żaglowiec urządzenie trochę inny od normalnego statku. Tylko amatorskie i olinowania.

Rig – zbiór wszystkich wypłynięciem statku. Mast – szczegóły, które bezpośrednio ponoszą żagiel. Ten maszt, drzewce, maszt, bukszpryt, wysięgniki i inne elementy znane z książek o piratach minionych wieków.

Specjalna przekładnia, poprzez który pewna stałą pozycję masztu i maszt bukszpryt nazywa olinowania stałego, takie jak wanty. Taka obudowa pozostaje nieruchoma i składa się z grubej Smolenov wytwarzane z materiałów roślinnych lub ocynkowanej liny żelaznego lub stalowego, w kilku miejscach – łańcuchy.

Ruchomy biegów, przez którą płynie dać czyste i wykonywać inne operacje związane z zarządzaniem statek żaglowy, zwany olinowania. Jest to arkusze, fałów i inne elementy z elastycznej liny stalowej, syntetycznych lub konopnych.

We wszystkich innych aspektach, nawet w liczbie pokładów, Żaglowce jak kolega.

Mnogopalubnoe statek pod żaglami pojawił się w XVI wieku. Hiszpańskiego galeonu w zależności od przemieszczenia może być od 2 do 7 pokładów. Nadbudowa jest również wbudowany w kilku etapach, w których znajdowały się pomieszczenia mieszkalne dla pasażerów i załogi funkcjonariuszy.

Konstrukcja statku, a przynajmniej jej podstawowe elementy konstrukcyjne, które nie zależą od rodzaju i przeznaczenia statku, czy łodzi, napędzanych siłą wiatru, żagle nadmuchiwania lub statki kołowe z silnikiem parowym jak silnik, statków wycieczkowych w instalację turbiny parowej lub lodołamacze o napędzie jądrowym.