180 Shares 7793 views

Dlaczego ptak lata i nie upadnie?

Często ludzie, podziwiając piękno nieba, zastanawiam się: dlaczego ptak latać? Dlaczego człowiek nie może wzbijać się na niebie, podziwiając piękno ziemi z wysokości?


Odpowiedź jest oczywista. Przede wszystkim ptaki mają skrzydła, które nie są znalezione u ludzi. A jeśli spojrzymy bliżej skrzydło ptaka, widać, że ma zakrzywiony kształt i jest w stanie stworzyć siłę, która przeciwdziała działaniu siły ciężkości.

Pióra drobiu są bardzo lekkie, ale jednocześnie najbardziej skomplikowane formacje rogów skóry, które w trakcie ewolucji zostały przekształcone z łusek gadów. To dzięki piórkom, że powierzchnia ciała ptaka jest gładka, a kiedy leci powietrze płynie wokół ciała bez większego oporu.

Szkielet ptaków jest bardzo lekki. Kilka kości w niej zawiera wnęki powietrzne. Nie mają czerwonego szpiku kostnego, podobnie jak u ludzi. Jest to kolejna odpowiedź na pytanie, dlaczego ptak leci, ale człowiek nie.

Ptaki mają duże serce, ponieważ podczas lotu powinno zapewnić szybki krążenie krwi. Ponadto, ich krew zawiera więcej czerwonych krwinek niż te same ssaki, co oznacza, że krew ptaków może przenosić więcej tlenu na jednostkę czasu, co jest bardzo ważne w przypadku lotu.

Ptaki są bardzo dobrze rozwinięte płuca. Są związane z torebkami powietrznymi, które znajdują się w jamie ciała. Ponadto mają one bardzo rozwinięty móżdżek, który reguluje koordynację ruchów. Wszystko to jest bardzo ważne dla lotu.

Istnieją planowanie i falowanie trybów lotu. Planowanie jest typowe dla drapieżników, takich jak złoty orzeł, orzeł lub jastrząb. Waving jest podzielony na unoszący się i poziomy lot. Większość ptaków macha skrzydłami, ale mewy i kormorany podczas lotu powieszają się.

Który ptak leci przede wszystkim

Tutaj niepodważalnym liderem jest łyk afrykański (odnosi się do rodzaju sępów). Z jego udziałem ten incydent jest ustalony. W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku jedna z sęp poskakiwała samolotem odrzutowym. I to się stało na wysokości ponad 11 tysięcy metrów (muszę powiedzieć, że Everest jest 2 km poniżej tej wysokości).

Dlaczego ptaka leci wysoko, czy raczej dlaczego? Drapieżniki szukają więc ich zdobycz. Dotyczy to również osób migrujących. Na przykład hinduskie gęsi unoszą się w powietrzu nad wierzchołkami Himalajów, kiedy latają między Tybetem a Indiami, i robią to dwa razy w roku.

Który z ptaków jest morski? Ptaki morskie nie mają wielu gatunków – tylko niewiele ponad 200 z 9,500 różnego rodzaju nowoczesnych faun ptaków. Należą do nich przedstawiciele gruźlicy: ogonki, albatrosy, petrelle. Większość copepods: fregaty, kormorany, podgórza, phaetony. Obejmują one mewy, jelenie, martwe końce, auks, guillemoty i, oczywiście, pingwiny.

Gagar i kormorany można nazwać pierzonymi okrętami podwodnymi, które doskonale nurkować i pływać pod wodą. I tutaj pytanie "dlaczego ptak pływa" jest już istotne, a nie "dlaczego ptak leci". Ptaki morskie mają na swoich łapach membrany i skórzaste pokrywki, które podczas nurkowania zasłaniają nozdrza.

Nawiasem mówiąc, ptaki morskie są raczej niezręcznie poruszające lądem. Przez większość czasu przebywają na wodzie, karmią ryby. A gdy zanurzają się po nich osiągają prędkość do 3 metrów na sekundę i osiągną głębokość kilkudziesięciu metrów.